Rekreačních apartmánů bude přibývat. Zahýbe to s cenami?

Chaty a chalupy jdou na dračku. Svůj boom zažívají i rekreační apartmány. Jenže těch je zoufalý nedostatek. Nejen díky novým projektům, ale i v důsledku současné situace, kterou část hotelů a penzionů nepřežije, by se to do budoucna mohlo trochu zlepšit. Kdo čeká, že by s tím mohly přijít i nižší ceny, bude nejspíš zklamaný.

V Krkonoších ve Vítkovicích vyrůstá resort Aldrov se 139 apartmány. | foto: Crescon

Rekreační apartmány se staví v těch nejoblíbenějších lokalitách. Tedy v horských oblastech nebo v blízkosti vodních nádrží. Najdete je hlavně na Šumavě a v Krkonoších, například v Harrachově, Vrchlabí, ve Špindlerově Mlýně nebo v Peci pod Sněžkou. „Hodně se staví rovněž v Jizerských horách,“ doplňuje Radek Farkaš z Remax Gold. Top lokalitou je šumavské Lipno, kde je voda i hory.

Ceny v těchto atraktivních lokalitách jsou ovšem doslova astronomické. Na Šumavě a v Krkonoších se můžou běžně vyšplhat na 110 až 130 tisíc korun za metr čtvereční. Apartmány velké 40 metrů čtverečních jsou tak v prodeji za cenu okolo 5 milionů korun, větší (60 až 70 metrů čtverečních) můžou být za 7 až 9 milionů korun.

Například krkonošský projekt Aldrov Apartments & Resort, který vyrůstá ve Vítkovicích přímo u sjezdovek, nabídne celkem 139 plně vybavených apartmánů různých velikostí a pestrou nabídku volnočasových a odpočinkových aktivit včetně vlastního wellness a saunového světa, bazénu a restaurace. Ceny se tu pohybují okolo 140 tisíc korun za metr čtvereční (zahrnuje ale i parkovací stání v podzemní garáži a sklepní kóji pro uložení sportovního vybavení).

Stavební uzávěry tlačí ceny výš

Konkrétní cena záleží hlavně na kvalitě konkrétního projektu a apartmánu. Protože jde o zbytnou investici, navíc velmi drahou, musí dokonale splňovat představy kupujících. „Těmi jsou převážně kvalifikovaní, tedy zkušení investoři, kteří se nespokojí s kompromisním nákupem typu ‚krásné místo, tak nad tím špatným půdorysem zamhouřím oko‘,“ říká Jiří Kučera, ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties.

Zásadní roli hraje samozřejmě i omezená nabídka. Možnost stavět nové apartmány na zelené louce je totiž stále vzácnější. Problém je s pozemky, spousta horských obcí má stop stav, co se týče nové výstavby, a to nejen kvůli infrastruktuře, ale také z důvodu ochrany přírody. „Řada míst v Krkonoších například spadá pod správu národního parku, takže KRNAP se potom vyjadřuje ke každé plánované stavbě a mnoho jich zamítne. Stejná situace je i na Šumavě,“ vysvětluje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality. Navíc, atraktivita rekreačních oblastí se snižuje v závislosti na hustotě osídlení.

Kde se ještě staví

Tyto tradičně nejoblíbenější lokality se proto v poslední době rozšiřují o další horské lokality, které jsou v dobré dojezdové vzdálenosti z velkých měst, přitom zde lze pozemky získat snadněji.

Nedávno tak byly v prodeji taky apartmány Klínovec v Krušných horách, roste rovněž oblíbenost Vysočiny, apartmány jsou i v Jeseníkách. Dá se předpokládat, že brzy budou rekreační apartmány všude tam, kde se dají provozovat letní i zimní sporty a turistika.

Prodáno do 30 dnů

I přes novou výstavbu v mnoha lokalitách však poptávku není vůbec možné uspokojit. „Momentální nabídka je malá, nové projekty přibývají zatím maximálně v nižších desítkách ročně. Vyprodané bývají dlouho před vydáním kolaudačního souhlasu,“ konstatuje David Jelínek, regionální ředitel Bidli reality.  Odpovídá-li cena nemovitosti jejím kvalitám, do měsíce je nabídka z trhu pryč.

Sterou zkušenost mají i další realitní kanceláře. „Stačí, abychom do nabídky umístili apartmán třeba i bez zahájené výstavby nebo jen s částečným zahájením výstavby a nejdéle do 30 dní je rezervován,“ potvrzuje Jiří Priesel z Century 21 Ruby. „Když se tedy teď podíváte do nabídky sítě našich realitních kanceláří, naleznete v ní v rekreačních lokalitách maximálně několik apartmánů, a ty jsou v podstatě obratem pryč.“

Pro sebe i na pronájem

V řadě případů si však lidé nekupují apartmán jen pro vlastní rekreaci, ale také jako investici. V době, kdy ho sami nevyužívají, ho pronajímají. Málo kdo má totiž čas jezdit na svoji horskou nemovitost každý víkend. Lidé tak řeší, co s ní v „plonkových“ časech, aby neležela ladem. Pronájem je pak velmi efektivní způsob řešení, navíc i s příjmem.

Některé developerské projekty jsou takto koncipované hned od začátku, počítá se s tímto modelem automaticky. Počítá se v nich se správcovskými a servisními službami, ale majitelé apartmánů nemuseli řešit běžné provozní věci. Tento model je zcela běžný v Rakousku.

Právě zde se inspirovala i developerská společnost Crescon, která staví projekt Aldrov Apartments & Resort. „Nabízíme zájemcům apartmány, které v době jejich nepřítomnosti hotelový operátor pronajme, uklidí, pokud bude třeba i opraví. Tedy kompletní správa,“ popisuje Jan Jerie, ředitel společnosti Crescon. Vysvětluje, že majitelům to umožní, aby se jim jejich apartmány částečně splatily. A jejich společnosti to umožní postavit dvě restaurace, bazén, wellness a konferenční sály.

Krachující penziony v hledáčku investorů

Do budoucna by se přece jenom mohlo dostat na trh apartmánů větší množství. A to nejen v nových projektech (množství pozemků je zkrátka omezené). „Kvůli komplikacím podnikatelů v ubytovacích službách spojených s pandemií koronaviru se na trhu objevuje mnoho nových příležitostí ke koupi hotelů a penzionů,“ říká Jelínek.

Většinou se tyto nemovitosti prodávají v neveřejné nabídce, takže to není na první pohled zřejmé. „Odhaduji ale, že už je na prodej zhruba každé desáté ubytovací zařízení. A jejich počet dále poroste,“ přibližuje neveselou realitu Miroslav Herain z RE/MAX Commercial. Prodávají se jak velké, zavedené hotely, tak menší penziony.

A právě ty by mohly do budoucna změnit trh apartmánového bydlení. Developer objekt kompletně zrekonstruuje a následně prodá po jednotlivých jednotkách. „Z hlediska investora jde o velkou příležitost. U těch nejzajímavějších objektů již nyní probíhají první jednání o prodeji,“ říká Tomáš Wildt z investiční společnosti Vihorev Group.

Problémem jsou ale často cenová očekávání majitelů. Ti, vedení představou o vysokých cenách nemovitostí, chtějí za své objekty nereálně vysoké částky. Nicméně je tu cesta, jak by se dalo vyhovět kupujícímu i prodávajícímu současně. „Zejména u menších objektů mohou být investory místní stavební firmy a podnikatelé. V těchto může docházet k tomu, že zájemce nabídne současnému majiteli participaci na projektu. Vznikne tak účelová společnost, kde jeden vloží nemovitost, druhý ji zafinancuje, zajistí development a společně si následně rozdělí zisk po prodeji apartmánů dle předem stanovených kritérií,“ popisuje Wildt.

Apartmánů bude víc, ale ne dost

Dá se tak očekávat, že během několika let se na trhu objeví řada nových rekreačních apartmánů k prodeji. Je to dobrá zpráva pro mnoho zájemců, pro které jsou ceny současných projektů nedosažitelné. „Díky tomu, že vzniknou čistě regionální projekty za podpory místních stavebních firem, mohly by se ceny některých objektů dostat na velmi zajímavou úroveň,“ myslí si Herain.

S tím, že by to ale nějak více stlačilo ceny dolů, se ale počítat nedá. Tolik se jich zase asi nepostaví. Převis poptávky po rekreačních objektech tak pravděpodobně zůstane. „Spíš předpokládáme zhodnocení takových apartmánů v čase,“ dodává Zuzák. Stavební uzávěra totiž může časem přijít v mnoha zajímavých lokalitách.

  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...