Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

ANALÝZA: Lesk a bída dividend. Sedm pohledů na akcie a dividendy

Dividendy mají investoři rádi. Znamenají pro ně ujištění, že firma vydělává a část zisků jim s pokorou předává. Když se k dividendě přidá ještě růst ceny akcie, tak je štěstí dvojnásobné. Vše ale není zalité sluncem a dividendy mají i temnou stranu. O co se jedná, přibližuje Martin Mašát, ekonom finanční skupiny Partners.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při zkoumání dividend si udělalo jméno mnoho ekonomů a nechybí mezi nimi ani držitelé Nobelovy ceny. Zjišťovali, jestli akcie vyplácející dividendy jsou lepší a vydělají dlouhodobě více než ostatní. Nejdříve se výsledky klonily k dividendovým titulům. Pak se ubralo pár předpokladů a akcie bez dividend se dotáhly. Dodnes tento souboj nemá vítěze.

1. Dividendové akcie jsou takové líné dojné krávy

Výzkumy se v současnosti soustředí na to, v jaké fázi vývoje trhu se jedna nebo druhá skupina chová lépe. Všeobecně ekonomové uznávají, že firmy platící dividendy jsou převážně ty velké, dlouhodobě stabilní firmy, které pravidelně sbírají hotovost od klientů tzv. cash-cow.

Prostě a jednoduše, dinosauři, kteří se rekrutují ze síťových odvětví, maloobchodních řetězců nebo odvětví náročných na kapitál. Ti se už dál tolik rozvíjet nemůžou a pravidelně proudící hotovost vyplácí akcionářům. Známe firmy jako Tabák, OMV, ČEZ, Kraft Heinz či Royal Shell. 

Výhodou této skupiny je, že i v období akciových turbulencí či poklesu trhů na výkyvy příliš nereagují, protože jejich byznys jede dál. Hodí se tedy jako konzervativnější akciové investice s línějším potenciálem směrem nahoru, ale také jako solidní kotva v průběhu propadů. 

2. Nepřítomnost dividendy není chyba, ale spíše příležitost

Když společnost neplatí dividendy, neznamená to, že je špatná nebo v problémech. Často totiž využívá zisky a vygenerovanou hotovost na akvizice a nové projekty.

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně.

Tyto firmy mají potenciál zvyšovat hodnotu akcií mnohem rychleji, proto jsou miláčky investorů hlavně v dobách konjunktury. Aktivní firmy objevují nové trhy a produkty a růst jejich ziskovosti může být díky inovacím a investicím v budoucnu mnohem vyšší než u konkurence. 

3. Hvězdné akcie často dividendy neplatí

Opravdové hvězdy jsou firmy, které si dokážou vytvořit vlastní trh, nebojí se inovovat a investovat. Jejich ziskové marže jsou pak enormní a mohou slíznout ziskovou smetanu. Investovat do vývoje je pro ně mnohem lepší, než těžce nabitou hotovost zběsile vyplácet.

Proto mají také firmy jako Amazon, Alphabet (Google), Microsoft, SAP obrovské zásoby hotovosti, a přitom relativně mizivé nebo nulové dividendy. A kdo si bez nich dokáže představit svá portfolia?

Tyto společnosti jsou však daleko citlivější na fázi ekonomického cyklu a v případě poklesu může cena akcií klesat rychleji než u firem, které mají možnost dividendu snížit.

4. Státní Deux ex machina: zdanění

Remízu mezi oběma investičními přístupy nakonec zvrátil stát. A ten se rozhodl zcela bez zvážení důsledků zabít dividendy.

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry

Dividendy jsou totiž ideální cíl pro berní úředníky – jde je jednoduše zdanit. A zdanění dividend ve velkém požírá výnosy investorů.

To, že firmy mají při troše štěstí zisk, je skvělé. Ovšem to, že si stát vezme 19 % ze zisku už taková paráda není, protože protislužby státu na úrovni zabavených 19 % zisku rozhodně nejsou.

Není divu, že mnoho firem si pomocí nákladů zisky přesouvají do daňově příznivějších zemí a zbytek firem se do zahraničí raději přímo přesune. Proto dnes a denně potkáváme firmy z Irska či Kypru.

5. Daně snižují dividendový výnos o 15 % ročně a to bolí

Ale zpátky k dividendám. Zdaněný zisk si akcionář samozřejmě může vybrat. Proč mu ale stát opět část peněz sebere? U nás je to 15 %, v jiných zemích i 30 %, někde ale nula. To je stejné, jako kdybyste přesunuly peníze z jedné vlastní kapsy do druhé a stát si za tuto transakci vzal 15 %.

A protože cena akcie klesá o výši dividendy, kterou po zdanění dostane akcionář, je výsledkem výplaty dividendy pokles celé investice právě o zmizelých 15 % z dividendy. Pokud by například firma vyplácela dividendu o výši 7 % ročně, tak reálně dostává akcionář jen 6 %, a přitom firmě ubylo 7 % majetku. Po pěti letech je to už slušná 5% ztráta na výnosu.

6. Dividendy jsou investiční peklo, ale pomoci mohou fondy

Investovat jde také skrze fondy soustředící se na dividendové akcie, protože ty mohou lépe řídit daňovou stránku akciového portfolia ať už pomocí využití smluv proti dvojímu zdanění, nebo lepším daňovým režimem.

Pokud chce navíc investor pravidelně dostávat něco jako dividendu či rentu, tak opět existují akciové podílové fondy, které umožňují pravidelnou rentu. Ta je po splnění daňového testu zcela bez daní a není sebemenší důvod vzhlížet k dividendám a zcela dobrovolně odvádět část svého majetku státu jen kvůli pocitu, že akcie něco vyplatila. Problém se srážkovou daní řeší podílové fondy ve prospěch klientů i u dluhopisových investic, resp. u vyplácených úroků z vkladů či dluhopisů. A to nemluvíme o denní likviditě a diverzifikaci ve fondech.

7. Vzdušné zámky dividendových výnosů

A mám tu ještě dodatek. Občas se potkávám s nabídkami výnosů z obchodování s akciemi na úrovni 20 či 30 % za měsíc. Vysokého výnosu se má dosáhnout nákupem akcie těsně před dividendou (ex-dividend date). A právě dividenda je onen potenciální rychlý výnos.

Už se ale tolik nezmiňuje, že se cena sníží o výši dividendy, a tím slíbený výnos vynuluje. Že musíte zaplatit daň, nemluvě o poplatcích za obchod. Takhle prosím ne.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Ceny energií zvýší i obnovená smlouva. Lidé o ní často ani nevědí

Premium Datum konce fixace cen energií se vyplatí zapsat do kalendáře, zadat jako upomínku do telefonu či online diáře....

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Pět tipů, jak se stát šťastnější a vydělávat víc peněz

Často si lidé myslí, že vyšší příjmy a větší bohatství vedou i k vyššímu pocitu štěstí. Řada studií však ukázala, že...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...