Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

ANALÝZA: Lesk a bída dividend. Sedm pohledů na akcie a dividendy

Dividendy mají investoři rádi. Znamenají pro ně ujištění, že firma vydělává a část zisků jim s pokorou předává. Když se k dividendě přidá ještě růst ceny akcie, tak je štěstí dvojnásobné. Vše ale není zalité sluncem a dividendy mají i temnou stranu. O co se jedná, přibližuje Martin Mašát, ekonom finanční skupiny Partners.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při zkoumání dividend si udělalo jméno mnoho ekonomů a nechybí mezi nimi ani držitelé Nobelovy ceny. Zjišťovali, jestli akcie vyplácející dividendy jsou lepší a vydělají dlouhodobě více než ostatní. Nejdříve se výsledky klonily k dividendovým titulům. Pak se ubralo pár předpokladů a akcie bez dividend se dotáhly. Dodnes tento souboj nemá vítěze.

1.Dividendové akcie jsou takové líné dojné krávy


Výzkumy se v současnosti soustředí na to, v jaké fázi vývoje trhu se jedna nebo druhá skupina chová lépe. Všeobecně ekonomové uznávají, že firmy platící dividendy jsou převážně ty velké, dlouhodobě stabilní firmy, které pravidelně sbírají hotovost od klientů tzv. cash-cow.

Prostě a jednoduše, dinosauři, kteří se rekrutují ze síťových odvětví, maloobchodních řetězců nebo odvětví náročných na kapitál. Ti se už dál tolik rozvíjet nemůžou a pravidelně proudící hotovost vyplácí akcionářům. Známe firmy jako Tabák, OMV, ČEZ, Kraft Heinz či Royal Shell. 

Výhodou této skupiny je, že i v období akciových turbulencí či poklesu trhů na výkyvy příliš nereagují, protože jejich byznys jede dál. Hodí se tedy jako konzervativnější akciové investice s línějším potenciálem směrem nahoru, ale také jako solidní kotva v průběhu propadů. 

2.Nepřítomnost dividendy není chyba, ale spíše příležitost


Když společnost neplatí dividendy, neznamená to, že je špatná nebo v problémech. Často totiž využívá zisky a vygenerovanou hotovost na akvizice a nové projekty.

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně.

Tyto firmy mají potenciál zvyšovat hodnotu akcií mnohem rychleji, proto jsou miláčky investorů hlavně v dobách konjunktury. Aktivní firmy objevují nové trhy a produkty a růst jejich ziskovosti může být díky inovacím a investicím v budoucnu mnohem vyšší než u konkurence. 

3.Hvězdné akcie často dividendy neplatí


Opravdové hvězdy jsou firmy, které si dokážou vytvořit vlastní trh, nebojí se inovovat a investovat. Jejich ziskové marže jsou pak enormní a mohou slíznout ziskovou smetanu. Investovat do vývoje je pro ně mnohem lepší, než těžce nabitou hotovost zběsile vyplácet.

Proto mají také firmy jako Amazon, Alphabet (Google), Microsoft, SAP obrovské zásoby hotovosti, a přitom relativně mizivé nebo nulové dividendy. A kdo si bez nich dokáže představit svá portfolia?

Tyto společnosti jsou však daleko citlivější na fázi ekonomického cyklu a v případě poklesu může cena akcií klesat rychleji než u firem, které mají možnost dividendu snížit.

4.Státní Deux ex machina: zdanění

Remízu mezi oběma investičními přístupy nakonec zvrátil stát. A ten se rozhodl zcela bez zvážení důsledků zabít dividendy.

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry

Dividendy jsou totiž ideální cíl pro berní úředníky – jde je jednoduše zdanit. A zdanění dividend ve velkém požírá výnosy investorů.

To, že firmy mají při troše štěstí zisk, je skvělé. Ovšem to, že si stát vezme 19 % ze zisku už taková paráda není, protože protislužby státu na úrovni zabavených 19 % zisku rozhodně nejsou.

Není divu, že mnoho firem si pomocí nákladů zisky přesouvají do daňově příznivějších zemí a zbytek firem se do zahraničí raději přímo přesune. Proto dnes a denně potkáváme firmy z Irska či Kypru.

5.Daně snižují dividendový výnos o 15 % ročně a to bolí

Ale zpátky k dividendám. Zdaněný zisk si akcionář samozřejmě může vybrat. Proč mu ale stát opět část peněz sebere? U nás je to 15 %, v jiných zemích i 30 %, někde ale nula. To je stejné, jako kdybyste přesunuly peníze z jedné vlastní kapsy do druhé a stát si za tuto transakci vzal 15 %.

A protože cena akcie klesá o výši dividendy, kterou po zdanění dostane akcionář, je výsledkem výplaty dividendy pokles celé investice právě o zmizelých 15 % z dividendy. Pokud by například firma vyplácela dividendu o výši 7 % ročně, tak reálně dostává akcionář jen 6 %, a přitom firmě ubylo 7 % majetku. Po pěti letech je to už slušná 5% ztráta na výnosu.

6.Dividendy jsou investiční peklo, ale pomoci mohou fondy

Investovat jde také skrze fondy soustředící se na dividendové akcie, protože ty mohou lépe řídit daňovou stránku akciového portfolia ať už pomocí využití smluv proti dvojímu zdanění, nebo lepším daňovým režimem.

Pokud chce navíc investor pravidelně dostávat něco jako dividendu či rentu, tak opět existují akciové podílové fondy, které umožňují pravidelnou rentu. Ta je po splnění daňového testu zcela bez daní a není sebemenší důvod vzhlížet k dividendám a zcela dobrovolně odvádět část svého majetku státu jen kvůli pocitu, že akcie něco vyplatila. Problém se srážkovou daní řeší podílové fondy ve prospěch klientů i u dluhopisových investic, resp. u vyplácených úroků z vkladů či dluhopisů. A to nemluvíme o denní likviditě a diverzifikaci ve fondech.

7.Vzdušné zámky dividendových výnosů

A mám tu ještě dodatek. Občas se potkávám s nabídkami výnosů z obchodování s akciemi na úrovni 20 či 30 % za měsíc. Vysokého výnosu se má dosáhnout nákupem akcie těsně před dividendou (ex-dividend date). A právě dividenda je onen potenciální rychlý výnos.

Už se ale tolik nezmiňuje, že se cena sníží o výši dividendy, a tím slíbený výnos vynuluje. Že musíte zaplatit daň, nemluvě o poplatcích za obchod. Takhle prosím ne.

Autor:
  • Nejčtenější

Přímo obdarovat bližního v nouzi v Česku znamená obdarovat i stát

Tornádo na jižní Moravě ukázalo, že Češi drží při sobě zejména v těch chvílích, kdy jde do tuhého. Zároveň ale i...

Jak se dědí pozůstalost? Sepsání poslední vůle doma má skrytá rizika

Premium V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku pořídili Češi u notářů přes 13 tisíc závětí. To je dosud nejvyšší...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé stižení tornádem nemají finanční rezervy, říká hodonínský poradce

Měl štěstí, tornádo ho minulo. Druhým teď pomáhá řešit škody a potíže, které je stihly. „Lidé často, aby ušetřili třeba...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Jedeme na dovolenou. Na co se vyplatí pamatovat?

Chystáte se na dovolenou? Nestačí jen výhodně koupit zájezd, myslet byste měli i na řadu dalších věcí, které mohou...

Slíbili pomoc při vymáhání kompenzace za zpožděný let, marně čekala dva roky

Možná se létání bojíte, a tak jste rádi, když bez nehody dosednete na pevnou zem. Na druhou stranu, zpoždění letu není...

Majitel bytu mu zakázal zřídit si trvalé bydliště. Má na to právo?

Přihlásit se k trvalému pobytu je v podstatě formalita. Pokud máme nájemní smlouvu, ani majitel bytu nám v tom nemůže...

Finanční gramotnost děti odkoukají doma. Ve škole se ji nenaučí, říká odbornice

Premium Kapesné by podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh České republiky Jany Brodani měly děti dostávat vždy,...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...