Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Praktická doporučení: jak proměnit neúspěch v příležitost

Pokud se vám nepovede najít práci hned po škole, nevěšte hlavu, doba je těžká. Co zkusit třeba další vzdělávání nebo dobrovolnickou činnost? To jsou aktivity, které životopis vždycky okrášlí a budoucího zaměstnavatele zaujmou. A jestli ne, vždycky se můžete zapsat na rekvalifikační kurz nebo se zaregistrovat na úřadu práce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Praxi získejte už při škole

Pokud jste dosud při studiu neabsolvovali žádnou firemní stáž, zkuste to napravit. Hodně vám to při hledání zaměstnání pomůže. „Ideální je zkusit to u více firem. Studiem člověk získá znalosti, praxí zase zkušenosti a povědomí o dalších řešeních,“ souhlasí Lukáš Cirkva z BCV Solutions.
„Už ve škole by každý student měl být co nejaktivnější,“ přidává se Jana Večerková, zakladatelka Coding Bootcamp Praha, který pomáhá s přípravou na pracovní trh.

Hledáte práci adekvátní vaší kvalifikaci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„V necovidových časech bych studentům doporučila chodit na akce mimo školu: je mnoho eventů a přednášek zdarma, kde se toho mohou spoustu naučit a zároveň se potkat s lidmi ze zajímavých firem. Nyní je to trochu omezené, ale i tak se děje mnoho online akcí, které mají i networkingovou část.“

Kontakty: hitprace.cz, cz.jooble.org, careermarket.cz, cestasey.cz, frankbold.org, www.bosch.cz, www.csob.cz/portal/csob/kariera/studenti, pg.jobs.cz

2.Zlepšete si angličtinu

Vybrušováním cizích řečí k dokonalosti opravdu nic nezkazíte. Pokud víte, že třeba angličtina není vaše nejsilnější stránka, zaregistrujte se do nějakého jazykového kurzu. Výukových metod je mnoho, některé jsou dostupné i zdarma, pokud tedy nechcete dosáhnout na certifikát.

Krize ho připravila o klienty. Probudil se s nápadem a už vydělává

„Pokud práci a své jazykové projekty budu dělat naplno a dávat jim přesně to,...

Bezplatné jsou kurzy třeba na www.seduo.cz nebo na www.brona.cz, kde učí vyhlášený Bróňa, tedy Bronislav Sobotka. Celou řadu online lekcí teď nabízí dokonce i British Council – www.britishcouncil.cz, kde máte u specializovaných kurzů možnost získat výstupní potvrzení o úrovni vašich znalostí.

Pokud toužíte po angličtině s rodilým mluvčím, jděte například na www.wallstreetenglish.cz, přes Skype teď učí i www.presto-skola. cz a mnohé další. Zdokonalit se v cizích jazycích vám pomohou i aplikace v telefonu nebo sledování filmů v originále.

3.Staňte se dobrovolníky

Ve vyspělých zemích je to celkem prestižní záležitost. Dobrovolnickými aktivitami se musí prokazovat studenti hlásící se na univerzitu a jejich portfolio častokrát rozhoduje o přijetí. I v Česku se dobrovolnictví věnuje stále více asociací, mapovat se je snaží ve svém návrhu koncepce rozvoje dobrovolnictví v České republice v letech 2019 až 2025 Ministerstvo vnitra ČR. Jako dobrovolník se momentálně uplatníte zejména ve zdravotnictví či sociálních službách, fungují také dobrovolnické ekologické spolky, hnutí věnující se prevenci kriminality, práci s dětmi a mládeží.
Z neplacených aktivit sice nezískáte finanční odměnu, ale dobrý pocit, osobní satisfakci, cenný záznam do životopisu plus body u potenciálního zaměstnavatele zcela určitě ano.

Kontakty: www.dobrovolnik.cz, www.nadobrovolnictvi.cz

4.Využijte kariérní centra

Na řadě vysokých škol fungují kariérní centra, kde vám pomohou s hledáním práce. Právě tam je také možné se hlásit na Veletrhy pracovních příležitostí, které v současnosti probíhají online. Pokud jste propásli letošní termíny, nahlédněte alespoň do elektronických materiálů. Například Profesní a kariérové centrum Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze poskytuje na svých stránkách profily atraktivních společností či informace o trainee programech a stážích (www.jobs.pef.czu.cz).

Stejně tak i Kariérní centrum Univerzity Palackého v Olomouci (www.kariernicentrum.upol.cz). Kariérní centrum ČVUT nabízí originální Kafe s koučem (www.kariernicentrum.cz) a Univerzita Hradec Králové na svém Kariérním webu (www.kariera.uhk.cz) láká na veletrh JobStart 2021.

5.Prosaďte se ve start-upu

Pokud se vidíte jako budoucí podnikatel, ale založit vlastní byznys vám přijde jako příliš velké sousto, připojte se do start-upového projektu.
Start-upy, tedy firmy, které se věnují inovativní činnosti a snaží se prosadit na trhu, vítají mladé, neotřele smýšlející lidi, kteří tu můžou získat cenné zkušenosti. Na rozdíl od velkých společností mívají všichni spolupracovníci ve start-upu přehled o tom, co kdo dělá, jednání bývají rychlejší, řešení problémů progresivnější, práce radostnější a smysluplnější.

Kontakty: www.startupjobs.cz, www.mamnapad.cz, www.startupstart.cz, www.kindred.cz, www.betsys.com/cz/, www.smartlook.com/, www.cdn77.com...

6.Rekvalifikační kurz

Jestliže se rozhodnete pro změnu oboru, třeba proto, že v tom vašem vystudovaném se v tuto chvíli uplatnění nalézt nedá, můžete vybírat z široké nabídky rekvalifikačních kurzů. Mnohé finančně podporuje úřad práce. Nejčastěji se pořádají kurzy zaměřené na získání řidičských a profesních průkazů, na osvojení počítačových dovedností nebo školení pro pracovníky v sociální oblasti a ve zdravotnictví.

Pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí se podle informací MPSV ČR většinou rozhodují lidé s výučním listem, úplným středním vzděláním s maturitou a základním vzděláním. Ke konci ledna 2021 bylo do rekvalifikačních kurzů zařazeno celkem 390 lidí.

Kontakty: www.eu-dat.cz (databáze rekvalifikačních kurzů), www.acz-kurzy.cz, www.orangeacademy.cz, www.ozpakademie.cz, www.sluzbyapodnikani.cz

7.Rozvojové programy pro mladé

Porozhlédněte se po webu, zda neobjevíte rozvojový program šitý vám na míru. Změny na pracovním trhu, světová digitalizace, vznik nových pracovních procesů a pozic – to vše reflektuje například Samsung Tvoje šance #futureskills. Letos probíhá už čtvrtý ročník. Je to devítiměsíční program, který odstartoval začátkem dubna. 

„Účastníkům chceme usnadnit vstup do samostatného života, naučit je měkké dovednosti i ty, jež budou zásadní v blízké budoucnosti. Využijí je v každé profesi, ale i mimo práci. A díky nim se zorientují ve světě plném technologií, kde digitalizace pronikla do všech odvětví,“ popisuje Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka společnosti Samsung. Studenti posílí své sebevědomí, schopnost sebeprezentace i týmové spolupráce, zlepší si angličtinu i kreativitu. Programem je provázejí odborníci z praxe – od kariérového poradenství přes management firem po marketing.

Kontakt: www.samsungtvojesancefutureskills.cz

8.Informujte se na úřadu práce

Pokud se vám nepodařilo najít si zaměstnání během studia a vaše vyhlídky nejsou dobré, uvažujte o evidenci na úřadu práce – už kvůli povinným pojištěním. Po prázdninách už vás totiž nechrání status studenta. Pokud se na úřad práce nenahlásíte a nenastoupíte do pracovního poměru (a dosud jste nepracovali), budete z hlediska zdravotního pojištění osoba bez zdanitelných příjmů. Musíte se své zdravotní pojišťovně nahlásit jako samoplátce a pak každý měsíc odvádět pojistné. Když se na úřad práce nahlásíte, bude za vás po dobu evidence toto pojištění platit. Navíc pomůže s hledáním vhodného zaměstnání.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má absolvent pouze v případě, že byl zaměstnán či výdělečně činný alespoň šest měsíců. Může ovšem na odboru sociálních věcí zažádat například o doplacení částky do životního minima. Na kterémkoli kontaktním pracovišti úřadu práce musíte předložit občanský průkaz nebo cestovní pas a doklad o nejvyšším ukončeném vzdělání. V této době úřady upřednostňují kontakt elektronickou cestou (prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu se zaručeným elektronickým podpisem).

Od roku 2015 Úřad práce ČR realizuje 13 regionálních projektů Záruky pro mladé v kraji. Program poběží minimálně do konce letošního roku. Projekty podporují mladé nezaměstnané do 29 let bez rozdílu dosaženého vzdělání, jsou určené zejména těm, kteří jsou ohroženi dlouhodobou nezaměstnaností, především kvůli absenci pracovních návyků, chybějící praxi, nedostatečnému vzdělání nebo nízkému věku. 

Úřad práce spolupracuje se zaměstnavateli a pomáhá je spárovat s mladými lidmi, kteří mají potenciál. Stačí, abyste byli v evidenci úřadu práce alespoň tři měsíce, a od doby, kdy jste ukončili studium, získali maximálně tři roky praxe.

Kontakty: www.mpsv.cz, www.uradprace.cz, www.uradprace.cz/zaruky-pro-mlade

Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Lidé stižení tornádem nemají finanční rezervy, říká hodonínský poradce

Měl štěstí, tornádo ho minulo. Druhým teď pomáhá řešit škody a potíže, které je stihly. „Lidé často, aby ušetřili třeba...

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Co si ohlídat, když se rozhodnete změnit zaměstnání

Řada zaměstnanců změní během roku zaměstnání a v určitých odvětvích to kvůli pandemii platilo v uplynulých měsících...

KVÍZ: Svatba, otec u porodu, volno k lékaři. Co musí zaměstnavatel proplatit?

Potřebujete k lékaři, ženíte se či vdáváte nebo jako otec chcete být u porodu. Za kterých situací vám zaměstnavatel...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...