Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
dobry den musi pojištovna zaplatit za vinika Dn při které umřel clovek veškeré naroky pozustalych?
Dostali jsme pouze necelou polovinu a zbytek nám prý musí zaplatit viník.
děkuji
Simona
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na váš dotaz nedokáži odpovědět, protože neznám detaily situace, vyhodnocení PČR apod. Z toho, co píšete, usuzuji, že by mohla být stanovena spoluvina, proto odškodnění ve výši 50 %. Další postup je třeba řešit s právníkem, ideálně takovým, který má s řešením zkušenosti. Na vymáhání odškodnění v max. výši existují specializované firmy. Zkuste hledat dle referencí na internetu (my spolupracujeme s EUCS).
Investice
Dobrý den. Co se stane s mými cennými papíry v případě, že bych umřel předčasně?
(příklad: mám 40 let a nemám ještě sepsanou závěť, přejede mě vlak a jsem kaput)
Kdo je dostane a jak se o tom rozhoduje?
David Kutěj
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jsou součástí dědického řízení a je s nimi naloženo dle práv vyplývajících z Občanského zákoníku, pozůstalost řeší notář.
Životní pojištění
Dobrý den.
Rád bych se zeptal, za má pojišťovna povinnost kontaktovat všechny pozůstalé pro výplatu pojištění po zemřelém, nebo ji stačí informace a bankovní spojení udané zastupujícím dědicem. Děkuji
Václav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna nemá povinnost kontaktovat pozůstalé a ani to nečiní. K čerpání plnění pro případ smrti je třeba zpravidla doručit úmrtní list, popř. jiné dokumenty vyžádané pojišťovnou. Pokud nebyly stanoveny obmyšlené osoby v pojistné smlouvě, je třeba doložit rozhodnutí o dědictví.
Životní pojištění
Děkuji mnohokrát za rychlou odpověď na můj dotaz. Pojištění je IŽP, běží 11 let a právě riziko "Dožítí" bylo sjednáno do 60 let věku. Z pojistky uplatňuji daňovou úlevu. - otázka upravena poradcem
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, platí tedy postup uvedený k IŽP, v tomto případě nemusíte dodaňovat uplatněné odpočty, protože bylo splěno pravidlo 60 měsíců trvání a 60 let věk.
Životní pojištění
Dobrý den,

mám životní pojištění s pojistným rizikem Smrt/dožití na určitou částku. Termín dožití uplynul v r. 2021 a zůstalo pouze riziko Smrt se základním plněním 10000. Mám nárok na výplatu částky sjednanou pro případ dožití? Samotná pojistná smlouva s dalšími riziky stále běží a platím na ni stále stejnou částku pojistného. Děkuji za odpověď
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se jedná o investiční životní pojištění (IŽP), pak výše kapitálové hodnoty je závislá na hodnotě investice ve fondech. Pokud se jedná o kapitálové ŽP (KŽP), tak je hodnota daná smluvně konrétní sumou. Z IŽP můžete vybrat peníze mimořádným výběrem a smlouva může běžet dál, u KŽP smlouva zanikne. V této souvislosti neřešením daňové aspekty, tj. zda je vám 60 let, nebo méně, a zda byla smlouva daňově uznatelná.
Stavební spoření
Dobrý den, mám stavební spoření s vazací dobou 6 let. Výpověďní doba smlouvy činí 3 měsíce. Mám to chápat tak, že musí smlouva existovat minimálně 6 let + 3 měsíce, abych nepřišel o státní příspěvky? A nebo lze nějak načasovat podání výpovědi ještě před uplynutím 6 let, abych po 6 letech trvání smlouvy nemusel čekat minimálně další 3 měsíce, než budu mít k dispozici naspořenou cílovou částku?
Tomas Budis
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpověď můžete podat před koncem vázací doby k datu konce této doby. Tím bude ukončeno stavební spoření řádně a státní podpora zachována.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc. Koupila jsem nemovitost a ručím v hyp. úvěru jinou nemovitostí, účel hypotéky na bydlení byl naplněn. Mohu nemovitost, kterou neručím prodat později bez problému a neporuším tak podmínky? Nebude to bance vadit? S ohledem na to, že zástava je na jiné nemovitosti, tak by teoreticky nemělo. Děkuji za radu
Alice
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, podmínky stanovuje hypoteční smlouva a zástavní smlouva. Obecně není problém s prodejem nemovitosti, která sice byla úvěrovaná, ale není v zástavě. Více to bude řešit finanční úřad, kdy by uplatněné úroky byly odečítány z daní, ale účel již pominul.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám dotaz. Pojistník mi zrušil v průběhu trvání povinné ručení na vozidlo, aniž bych o tom věděl. Já jsem byl zapsán jako majitel a provozovatel vozidla, vše vždy několik let řádně uhrazeno, nebylo před dobou výročí, vozidlo nehavarovalo, nezměnilo majitele apod.. Tudíž jsem nevěděl, že je vozidlo nepojištěno. Mám právo zjistit od pojišťovny alespoň důvod předčasného zániku smlouvy, popř. další info, nebo jako majitel a provozovatel nemám v tomto směru žádná práva a možnost se hájit? Děkuji
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smluvní vztah s pojišťovnou uzavírá pojistník, tedy dalším osobám i vzhledem k GDPR nemouhou být sdělovány údaje k této smlouvě, pokud se nejedná o oprávněný zájem, např. státní instituce apod. Bohužel, musíte se domluvit s pojistníkem, pokud domluva není možná, tak co nejdříve auto pojistit, protože, předpokládám, že vás už kontaktovala ČKP s úhradou za nepojištěné vozidlo. Česká kancelář pojistitelů se zapojila do akce Milostivé léto, tak to případně vezměte v úvahu.
Životní pojištění
Dobrý den, mám pojištění pracovní neschopnosti v rámci hypotéky u Hypoteční banky a dále i u Kooperativy v rodinném pojištění. Budu uplatňovat u obou společností plnění z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti po náročné operaci a následné rekonvalescenci a zaráží mě, proč ve formuláři, který jsem dostala od Hypoteční banky, je zajímá, zda uplatňuji plnění ještě někde jinde. Chtějí mi snad kvůli tomu plnění krátit? Nerozumím tomu, proč. Prosím Vaši odpověď. Předem děkuji.
Radka Jůzová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě plnění z pracovní neschopnosti nesmí převýšit výplata z více pojistných smluv částku, která odpovídá rozdílu čisté mzdy a náhrady mzdy (od zaměstnavatele/úřadu práce). Příklad: čistá mzda 20 000 Kč měsíčně, náhrada mzdy 12 000 Kč, rozdíl 8 000 Kč; 8 000 / 30 dny pracovní neschopnosti = 267 Kč je max. částkou denního odškodného z pracovní neschopnosti vyplácenou komerční pojišťovnou. Přesný výpočet dle vaší situace vám pak uvede pojišťovna při pojistném plnění. Zatajit jinou smlouvu nelze, existuje registr smluv a pojišťovny si mohou informaci ověřit.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, před cca 14 lety uzavřel manžel a spoustu dalších vlastníků bytů v bytovém době úvěry ze SS na modernizaci bytového domu. Byt ale před 12 lety prodal a nyní při řešení hypot.úvěru jsme zjistili, že nová majitelka splátku v prosinci nezaplatila a manžel teď figuruje v registru jako dlužník. Kontaktovala jsem paní majitelku, ale nereaguje a stavební spořitelna chce stále jen nějaké ověřování identity a ověřování osobních údajů. Dokumenty k úvěru ze SS jsme předali paní majitelce při prodeji bytu, takže nemáme žádné údaje o cílové částce, o zůstatku apod. Výpisy ze SS nám nechodí. Víme pouze splátku, protože ta vyjíždí v registru dlužníků. Vím, že je to naše chyba, že jsme si nepohlídali převod úvěru. Chci se zeptat, lze s tímto něco udělat? Děkuji. Kateřina
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel nelze předat smlouvu o úvěru s prodejem a ani vyžadovat její placení po kupujícím. Úvěrová smlouva měla být splacena z částky prodeje bytu, pokud se váže k vám, jako dlužníkům a neuzavíralo ji např. bytové družstvo či SVJ. Musíte jenat se stavební spořitelnou jako dlužníci a případné závazky ze smlouvy plynoucí hradit. Jako dlužníkům vám musí spořitelna vydat opis úvěrové dokumentace (může být zpoplatněno), popř. vám umožit elektronický přístup k dokumentům. Další postup, pak budete muset řešit s právním zástupcem a prozkoumat kupní smlouvu o prodeji, jaké byly závazky kupujícího a zda jste se smluvně domluvili na hrazení splátek. Zde bude třeba najít cestu, jak případné sankce plynoucí z nespláceného úvěru vymáhat po kupujícím. Výchozím předpokladem je, že jste dlužníci na uvedené úvěrové smlouvě.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, prosím mam dotaz ohledně penzijního připojištění, resp když budu chtít výplatu nyní již po 21letech, jak se nejlépe vyhnout daním. Přeci pokud trvá připojištění déle jak 10let, neplatí se žádné poplatky, ani se vyplacena částka nedaní. Bylo nám ovšem sděleno, že u naší smlouvy to neplatí. Počátek připojištění u PSČP od 1.1.2001 (penzijní plán 6 s podmínkami uvedenými ve slučovacím paragrafu 24) Dále jsem na tento účet (Generali penzijní společnost) převedla v r.2016 moje penz.pojištění od České spořitelny(to již zdaněno bylo) TEĎ jsme se dozvěděli, že nám naše naspořené peníze nevyplatí najednou (v příp. že ano, daň by byla z celé částky) ale rentou po dobu 3let. To je pro nás špatné, neboť peníze potřebujeme na opravu domu.
Za Vaši radu pokud možno v co nejkratší době předem velmi děkujeme
S pozdravem
Dana P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, důležitý je poslední stav penzijního spoření. Při převodu nedochází k danění (tedy příliš nerozumím poznámce o danění). Při dosažení věku 60 let a min. délce spoření je možné nechat si vyplatit starobní penzi. Při jednorázovém vyrovnání se zdaňují jak výnosy, tak příspěvky zaměstnavatele. Při penzi alespoň 3 roky se nezdaňují příspěvky zaměstnavatele a při penzi delší jak 10 let se nezdaňují ani výnosy.
Životní pojištění
Dobrý den.
Mám uzavřenou životní pojistku od roku 2010. Do roku 2015 jsem si odečítala pojistné od základu daně, po roce 2015 už ne, protože jsem podepsala dodatek o možnosti předčasného výběru. Budu muset dodanit obnos za roky 2010 - 2015?
Předem děkuji.
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, správně byste měla dodanit roky 2010-2015 v případě, kdy smlouvu zrušíte, nebo vybere prostředky mimořádným výběrem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
Manžel má důchodové spoření je mu 65 let pořád pracuje, chce vyplatit peníze a pokračovat dál ve spoření jake má možnosti . Lze pokračovat ve starém spoření při pobírání renty 2 roky. Nebo musí vypovědět starou smlouvu a založit novou.
Tatiana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je možno stávají penzijní spoření ukončit výběrem penze na určitou dobu (výběrem starobní penze smlouva končí) a přitom spořit v novém doplňkovém penzijním spoření.
Nezařazené
Dobrý den, uplatňuji jako OSVČ výdaje paušálem 60% ze všech svých příjmů a náklady tak již ve skutečné výše nezapočítávám jelikož mám "paušály." Když prodám zákazníkovi na dobírku produkt za 3000 Kč a na tuto sumu mu vystavím fakturu, ovšem fyzicky na můj účet přijde pouze 2800 Kč, jelikož 200 Kč byly náklady na poštovné a dobírku (přepravní společnost mi vůči původním 3000 Kč již započetla náklady 200Kč a vyfakturovala mi tedy a skutečně na účet vyplatila pouze oněch 2800 Kč. Je tedy pro posuzování celkových příjmů pro výpočet paušálu brát v potaz sumu 3000 Kč kterou jsem fakturoval zákazníkovi nebo sumu 2800 Kč kterou jsem skutečně obdržel na svůj bankovní účet?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce či znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 1. 1. 2022.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den. Jsem v důchodě a stále platím "staré" penzijní připojištění ve výši 1000,- Kč. Je to pro mě finančně výhodné nebo by jste mi doporučil, jinou bezpečnou investici (cca 300 000,- Kč, 0,- Kč příspěvek zaměstnavatele). Děkuji za radu - otázka upravena poradcem
Barton
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, investici vám tímto způsobem doporučovat nemůžu bez znalosti vaší finanční situace, ale můžete zvážit výběr prostředků, založení nového penzijního spoření s možností výběru investiční strategie. Pro zhodnocení jednorázové částky využít kombinace termínovaných vkladů, státních proti-inflačních dluhopisů, nemovitostního fondu aj. 
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, pokud máte volné prostředky ze starobního důchodu, pak se stále vyplatí spořit v penzijním spoření, kdy na každou vloženou 1 000 Kč získáte 230 Kč od státu, tj. 23 %. Spoření musí trvat alespoň 5 let.
Znamená to, že pokud střádám 3000,- měsíčně, tak je to 3x230 za každý měsíc, nebo čtvrtletí ? Ta částka 3x 230,- by byla stejná i při spoření 1000,- Kč měsíčně? Děkuji
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na částku 12 000 Kč ročně je připsána státní podpora 12x 320 Kč. Nad 12 000 Kč lze odečítat od daní, tedy 24 000 Kč odpočet při spoření 3 000 Kč měsíčně.
Stavební spoření
omylem jsem poslal peníze z běžného učtu na stavební spoření č.s lze to vrátit zpět?
jirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, standarně ne. Co nejdříve požádejte stavební spořitelnu s patřičným odůvodněním, je možné, že vám na výjimku peníze vrátí zpět. Jedná-li se však o vaši smlouvu, pak není zákonný důvod k vrácení prostředků, např. nedovolené obohacení.
Životní pojištění
Dobrý den. Skončila mi pojistná doba životního a úrazového pojištění, po kterou jsem platil od r.2004 do r.2021 (204 měsíců) měsíčně částku 500Kč. S jak vysokým odbytným mohu zhruba tak počítat? Děkuji.
Milan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, neexistuje obecný vzorec na výpočet odkupného u jakékoli pojišťovy. Na přesnou výči odkupného se musíte informovat na své pojišťovně, protože se do něj započítává výše aktuální kapitálové hodnoty, neodečtené náklady pojišťovny, administrativní poplatky apod.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Mé auto naboural známý, který ho řídil, auto je na odpis, největší poškozeni je zadní vyvrácené kolo a poškozená náprava, čehož si všimne každý jako první, včetne policie, ale likvidátor kolo a nápravu úplně vynechal. Co s tím mohu dělat, jak se můžu branit? děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nerozumím dotazu. Pokud se jedná o auto "na odpis", tak se jedná o totální škodu, a pak se stanovuje škoda z obvyklé ceny auta před nehodou. Doporučuji vám se obrátit na právníka nebo společnost řešící tyto škody, protože některé pojišťovny se mohou snažit cenu vozu snižovat s přihlédnutím ke stáří apod., ale neúměrně. Nemohu zde nikoho doporučovat, pokud mi napíšete dotaz na můj FB pracovní profil, pak vám doporučení poskytnu.
Životní pojištění
Dobrý den. Mám uzavřenou životní a úrazovou pojistku u NN pojišťovny od dubna2021 a chtěla bych ji vypovědět z důvodu nevýhodnosti. Mám šanci, že mi vyhoví?
Iveta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jsou pouze zákonné důvody na základě nichž můžete pojištění vypovědět, např. v 6týdenní zákonné lhůtě před výročím smlouvy, což bývá u měsíčně placených smluv životního pojištění každý měsíc.
Nezařazené
Dobrý den, jdu do insolvence. Vzal jsem si jednou úvěr, půjčku na 18 000 Kč ( jistina )
Jenže oni tvrdí, že mi poslali 20 000 Kč (jistina ) ..
Tedy mám zaplatit 55 160 Kč ( úroky atd.. )
Chtěl bych se zeptat tedy ,zda je šance pohledávku popřít z důvodu jiné částky jistiny .. nebo co by jste mi poradili ?
Předem děkuji Adam
Adam
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obaťte se prosím na svého právníka. Dotaz bude smazán po 15.12.2021.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Na moje jméno bez mého souhlasu bylo sjednáno povinné ručení co s tím mohu dělat? Dekuju
Anna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nahlaste to na pojišťovnu, že jste smlouvu nesjednávala, tj. nepodepisovala a ani neplatila ze svého účtu (v případě akceptace zaplacením). Pokud si to přejete, že žádáte o její ukončení od počátku (do 2 měsíců od sjednání), nebo o ukočení dohodou (např. ke konkrétnímu datu a z výše uvedeného důvodu). Postup závidí na tom, zda je po vás vymáháno pojistné, nebo vám zatím jen přišel předpis na nové pojistné období.
Životní pojištění
Dobrý den, pojišťovna Generali mi bude zasílat dodatek ke smlouvě životnímu pojištění České poj. z r. 2005 Co si mám ověřit, než jej podepíši? Uvádí, že se nejedná o přepracování,prodloužení a ani navýšení, nechce rozporovat, není správcem smlouvy. Během pár dní se mi ozvali tři lidi, i když jsem tomu prvnímu řekla , ať se mi ozve po novém roce. Toto jednání na mě působí nátlakově. Děkuji za odpověď a přeji pohodový předvánoční čas.
Vladimíra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se budou odkazovat na nové pojistné podmínky, nebo se změní výše pojistného či pojistná rizika, pak je dobré prozkoumat detaily před podpisem takového dotatku. Pokud by docházelo ke konverzi na nový produkt, je pravděpodobné, že může být nějak zpoplatněn, např. nákupem nových pořátečních jednotek, tedy o tomto musíte být informována. Doporučuji vám, abyste si našla svého finančního poradce (nikoli jen zástupce pojišťovny) na dlouhodobou splupráci, s nímž můžete jakékoli detaily konzultovat. Měl by být schopen jednotlivé produkty porovnat a rozklíčovat.
Penze a penzijní spoření
Penzijní společnost mi vyplácí doživotní starobní penzi z mého penzijní připojištění. Co se stane s penězi, když zemřu. Obdrží ten zůstatek obmyšlená osoba?
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, odpověď je pro různé varianty zodpovězena v článku Pozůstalost z penzijního spoření bývá i bez státního příspěvku z 23.11.2011, kde jsem je komentoval. Tedy, penze z penzijního připojištění musela být vyplácena doživotní penzí. Pokud by nebyla stanovena oprávněná osoba, tak zbytek prostředků propadá penzijnímu fondu, stejně jako v případě, kdy by oprávněná osoba nestihla následně penzi vyčerpat. Výplata běžící penze po pozůstalém se řídí penzijním plánem dané smlouvy - je třeba nastudovat z něj, nebo se přímo informovat na penzijní společnosti.
Životní pojištění
Dobrý den, když mám sjednanou životní pojistku a vyřizuji si plnění sjednané události, mám nárok na toto plnění, i když než je toto vyřízeno, tak pojistku ukončím?
Věra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, rizika, která jsou pojištěna, jsou plněna v případě, kdy smlouva je aktivní a uhrazená. Tedy např. riziko invalidity ve III. stupni bude plněno, pokud invalidita byla přiznána v době platnosti smlouvy, i kdyby již smlouva byla ve výpovědi. Pokud by smlouva skončila před ukončením výplaty pojistného plnění např. z denního odškodného úrazem, pak zbytek dnů po ukončení smlouvy již proplacen nebyl. Zvažte veškeré okolnosti, zda se v procesu šetření pojistné události vyplatí smlouvu ukončovat.
Životní pojištění
Dobrý den,mám nárok na zaplacení operace TEP kolena,když jsem na ni byla v době když už jsem nebyla pojištěná ale byla nasledkem urazu v době pojištění.Ani trvalé následky byli jen za 1 operaci.Děkuji za odpovědˇ.Fialová
Fialová Danuše
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, váš dotaz není příliš jasný. Pokud jste byla pojištěna v průběhu toho vám vnikl úraz, pak, i kdybyste ukončila smlouvu, tak můžete žádat pojistné plnění za období, kdy jste pojištěna byla. Za např. hospitalizaci, která by vnikla po ukončení smlouvy, ale byla v důsledku daného úrazu, tak už by nárok na plnění nebyl. Zároveň nutno říci, že byste mohla žádat pojistné plnění pouze za ta rizika, která jste měla pojištěna - tedy můj komentář je k tomuto obecný, protože není zřejmé, na co jste pojištěna byla.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
mám trvalý pobyt v Rusku, ale bydlím a pracuji v ČR. Mám zaměstnaneckou kartu a hradím v ČR zdravotní pojištění. Mám nárok na penzijní spoření a příspěvek od zaměstnavatele?
Anastasiia
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě, kdy máte daňový domicil v ČR, pak můžete mít i penzijní spoření se státním příspěvkem. K nové smlouvě budete muset doložit mj. i kopii kartičky zdravotní pojišťovny.
Stavební spoření
Dobrý den, je možné založit si nové stavení spoření v době kdy splácím úvěr ze stavebního spoření nebo musím nejdřív splatit vše a poté si až můžu založit spoření nové?
venca
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, založit si další stavební spoření můžete. Pokud už je však naplno využita státní podpora na současném vkladovém účtu stavebního spoření (pokud je úvěr v překlenovacím úvěru), pak na nové připisována nebude.
Životní pojištění
Dobrý den, dnes jsem podepsal dodatek smlouvy o Životním pojištění "Můj život" z roku 2015 u Generali s tím, že jde o upřesnění některých formulací dle doporučení Nejvyššího soudu. (ŽP s kapitálovou složkou). Za podepsání dodatku dostanu údajně slevu 3% z pojištění. Tedy platit budu stejně, jen se navýší výše odkupu o ca. 9.000,-Kč. Nově je vyčíslena ale výše počátečních nákladů na pojištění na 32.605,-Kč oproti původní "Modelaci ŽP" kde bylo 2.814,-. Rozdíl tedy činí : -20.791,-Kč, na což jsem při podpisu dodatku nebyl upozorněn. Je vhodné podpis na dodatku odvolat a jakým způsobem? Údajně je to do 60-ti dní možné bez sankcí. Žádnou zmínku jsem o tom v dodatku nenašel. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Zbyněk
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, velmi pravděpodobně jste podepsal nějakou formu konverze/přechodu smlouvy na jiný produkt, tím vznikly nové počáteční náklady. Od podpisu smlouvy můžete odstoupit od počátku do 2 měsíců. Pokud by vám nechtěla pojišťovna z jakýchkoli důvodů vyhovět (neznám detaily smlouvy), pak můžete podat stížnost na Finančního arbitra.
Penze a penzijní spoření
Spořím si do penzijním fondu již asi 20 let. V posledních letech současný zaměstnavatel nic nepřispívá. Přesto bych chtěl využít 50 000 Kč limit pro osvobození od daně z příjmů a pojistného. Jak může zaměstnavatel převést část mé mzdy na fond? Potřebuji radu spíš pro naši mzdovou účetní, jak to provést prakticky. Děkuji.
Karel Stach
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, buď zaměstnavatel přispívat pravidelně částku cca 50 000/12, nebo lze celou sumu vložit jednorázově (jako formu odměny do finančního benefitu) před koncem roku na penzijní spoření s platebními údaji zaměstnavatele. Suma je pak osvobozena od soc., zdrav. a daně.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,má přítelkyně je zaměstnaná nově na dobu neurčitou,čistý měsíčně příjem ji činí 20 000,-,je možné již po 3 měsících si zažádat o půjčku mezi 1 -1,5 mil. Korun ? Je bez jakýkoliv dluhy s tím ale,že je tohle její první zaměstnání.Děkuji předem za odpověď.
Petr Novák
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vzhledem k výši už se bude muset jednat o neúčelovou hypotéku, nebo úvěr bez zajištění, ale se spoludlužnkem. Je možné, že bonita bude dostačující, ale závisí nejen na příjmu, ale délce úvěru, sazbě apod. Na základě detailních údajů si nechte propočítat svým finančním poradcem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Mám totální škodu na automobilu zaviněnou jinou osobou a zároveň mám sám sjednáno havarijní pojištění s připojištěním GAP. Jak bych měl postupovat? Měl bych napřed uplanit pojistnou událost u pojišťovny viníka, kde s největší pravděpodobností nedostanu celkovou cenu, ale tržní a můžu pak využít připojištění GAP ze svého havarijního pojištění na dorovnání do částky původní ceny automobilu?
Martin Fritz
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrá den, pojištění GAP se uplatňuje jen při totální škodě, tj. kdy cena za opravu přesahuje cenu vozu v daném čase těsně před nehodou. Samozřejmě specifiakce GAP se může lišit, proto postupujte dle pojisných podmínek, nebo konzultulte se sjednatelem. Tedy plnit se bude z pojištění viníka (pokud je jeho vina 100 %), a to v nových cenách. Pouze pokud byste měl sjednáno pojištění přímé likvidace (je různé u různých pojišťpven), pak byste mohl nechat likvidovat svou pojišťovnou, která by škodu pak regresovala po pojišťovně viníka.
Životní pojištění
Dobry den zemřel nam tatinek tak nahle ,že ani nevime jestli mnel nejakou zivotni pojisteni a gde .Mohly by ste mi poradit jestli se to da negde zistit ? Gde bych se mohla informovat ? Dekuju
Pavlina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovémto případě je dobré projít platby z účtu a podívat se, jaké pojišťovně co platil. Pak se na dané pojišťovně můžete informovat. Pojišťovny mají registr smluv, ale není věřejně přístupný. Informujte se spíše notáře, aby podal žádost o zjištění, zda taková smlouva neexistuje, protože jakákoli pojišťovna vám jistě nebude sdělovat, zda existuje pojištění u jiné pojišřovny s ohledem na mlčenlivost. Zároveň lze ale předpokládat, že budou chodit upomínky pro neplacení, ale i výpisy ke smlouvám. Podle toho lze zjistit, že nějaká smlouva existuje.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, je mi 35 let, spořím si za přispění zaměstnavatele na PP a v příštím roce mám nárok na výsluhovou penzi. Chci ji vybrat v co nejkratším čase a při nízkém daňovém zatížení, tak abych mohl po výběru poloviny naspořených peněz co nejrychleji přejít se smlouvou z PP do DPS, protože zde v mém horizontu vidím vyšší potenciál zhodnocení prostředků.
Prosím Vás o pár rad
1) Na webu penzijní společnosti uvádějí, že výsluhovou penzi mohu vybrat jednorázově nebo formou PRAVIDELNÉ PENZE, ale ne už ovšem v jakém možném nejkratším čase? V případě například jednoho roku bych tuto možnost rád využil a odprostil tak příspěvky zaměstnavatele od 15% zdanění a danil pouze výnos.
2) Když si nechám vyplatit výsluhovou penzi takto po dobu určenou, počínaje kterým dnem mohu přejít do DPS a začít na něj spořit?
3) S ohledem na investiční horizont se mi jeví rozumné přejít s touto smlouvou z PP na DPS. Neposkytuje ovšem PP jisté výhody, které nejsou všeobecně příliš známy a nevyplatí se tak nechat PP spíše zakonzervovat a zároveň založit a dále spořit do DPS? Nikde se například nemohu dopátrat, zda bych druhou polovinu prosředků mohl vybrat v 50ti letech či zda bych měl ze smlouvy nárok na doživotní penzi a v jaké výši.
4) A nakonec bych rád z hlediska srovnání výnosů přešel k jiné penzijní společnosti, je poplatek 800 Kč v období do 5 let od počátku spoření v DPS u daného fondu, o kterém jste psal v příspěvcích níže, učtován penzijními společnostmi bez vyjímky? Vzhledem k výši naspořených prostředků bych na tuto skutečnost stejně přistoupil.
Moc Vám Děkuji.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, příspěvek zaměstnavatele bude zdaněn vždy v rámci PP. Pouze u výplaty penze starobní v rámci DPS delší jak 3 roky se nedaní. Do DPS můžete přejít po zahájení výplaty z výsluhové penze z PP. To, zda se vyplatí ponechávat prostředky na PP je k diskusi a v takovém případě musím znát více detailů (jako u svých klientů), protože závisí na tom, kolik mají úspor jinde, jaký je postoj k riziku a zárověň očekávání výnosů apod. Komu se vyplatí přejít do DPS, tak to najdete můj článek (tuším na iDnes), kde k tomu dávám doporučení. Nedává mi ale smysl PP zakonzervovat. Podnínky výběru PP jsou pak dány penzijním plánem, kde se uvádí detaily a lišily se dle sjednaného plánu. Poplatek 800 Kč se účrtuje, pokud setrvání u stejné penzijní společnosti je kratší než 5 let. Tedy, pokud jste v PP více jak 5 let, pak pouhým převodem do DPS téže PS nevzniká nárok PS na poplatek, pokud byste následně přešel k jiné penzijní společnosti (zkr. PS).
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má na výši státního příspěvku v DPS nějaký vliv částka ve smlouvě. Jedná se mi konkrétně o to, že ve smlouvě mám příspěvek 300,- Kč, ale občas zasílám na DPS i částku 1000,- Kč. Dostanu státní příspěvek za 1000,- Kč ve výši 230,- Kč, nebo se maximální výše příspěvku řídí smlouvou a tedy i za 1000,- Kč dostanu jen 90,- Kč? Peníze posílám zcela pravidelně v minimální výši 300,- Kč/měsíc. Děkuji.
Klára
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba zasílat na DPS částku, která je uvedena ve smlouvě, aby byla správně zažádána i státní podpora. Přeplatky totiž nemusí penzijní společnost zaúčtovat, dokud nesepíšete speciální formulář. Informujte se na penzijní společnosti, mají v těchto případech různé postupy. Příspěvky navíc oproti sjednaným pak mohou být využity na daňový odpočet, je-li např. sjednána služba "daňový automat" - liší se mezi penzijními společnostmi. Zpravidla jen příspěvek zaměstnavatele může být proměnlivý, protože na něj není státní podpora a nemůžete si jej odečítat od daní, již je daňově zvýhodněn na straně zaměstnavatele.
Úvěry a půjčky
Mám spotřební úvěr od provident.chtěla jsem se zeptat když budu chtít úvěr předčasně splatit kolik si můžou účtovat poplatek za předčasné splacení. Úvěr na 50 000 zaplaceno 4×3700 délka splácení úvěru 24 měsíců děkuji
Marcela Horvathova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se jedná o úvěr na rodné číslo, pak poplatek za předčasné splacení by neměl přesáhnout 1 % z výše zůstatku úvěru, pokud nejsou na úvěr navázány jiné služby.
Životní pojištění
Dobrý den, mam pojistku u Generali České pojišťovny a po roce uzavření jsem dostal invalidní důchod 2.st. a že nárok na vyplacení pojistného mám až po dvou letech uzavření smlouvy, což jenom rok jsem pojištěn tak nemám nárok i když v tabulce je napsáno po roce, tak nevím ,děkuji za odpověď.
Robert
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, životní pojištění na rizika smrti, invalidity, závažných onemocnění a pracovní neschopnosti aj. mají tzv. čekací doby. Je třeba je znát dle pojistných podmínek, některé mají např. na invaliditu 3 měsíce, jiné rok, jiné 2 roky. Do této doby nesmí zpravidla dojít k přiznání invalidního důchodu od technického počátku pojištění, jinak není plněno. Pokud se v textu pojistných podmínek dobře neorientujete, bylo by vhodné kontaktovat pojišťovacího agenta, nebo sjednatele smlouvy, aby vám našel v pojistných podmínkách, jak dlouhá čekací doba se vztahuje na vaše pojištění a zda podmínky na plnění splňujete. Přesněji bohužel nelze odpovědět, protože se vše řídí pojistnými podmínkami konkrétního produktu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Švagr mi ukradl auto boural a způsobil škodu na silnici (stromky patníky) pod vlivem alkoholu, řešila to policie. Nahlásil jsem policii krádež auta, proběhlo řízení, švagr škodu zaplatil a pojišťovna zaprotokolovala událost, kde jsem uveden jako poškozený.Přes toto všechno mi byli sníženy bonusy z 10 na 9. Lze toto nějak zvrátit? Jak?
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, předpokládám, že škoda na obecních věcech byla plněna z pojištění provozu vozidla, tj. povinného ručení. Pokud by pojišťovna z povinného ručení neplnila vůbec, pak nelze odečíst bonusy, pokud plnila, pak se bonus snižuje. Pokud tedy k plnění nedošlo, pak nahlaste na pojišťovnu, ať zažádá o opravu v databázi ČKP, nebo kontaktujte přímo ČKP, jak máte postupovat.
Nezařazené
Dobrý den,
prosím o radu, co je pro mě jakožto pro zaměstnance výhodnější: (1) zaměstnanecký poměr na částečný úvazek, měsíčně 12000 Kč hrubého; nebo (2) DPČ, měsíčně 15100 Kč? Dovolené ani nemocenské neřeším, jde mi jen o finanční stránku: který z těchto dvou případů je pro mě výhodnější - myšleno tak, v kterém případě mi po odečtení povinných odvodů zůstane čistého více peněz. Jedná se o jednoho zaměstnavatele a stejnou práci. Jinde žádnou jinou dohodu ani smlouvu podepsanou nemám. Nejsem student, důchodce ani ZTP, jsem svobodný a děti nemám.
Ještě pro úplnost doplním, že vzhledem k povaze práce nepracuji všechny měsíce v roce, výdělek je kolísavý a odvíjí se od počtu odpracovaných hodin.
Předem děkuji za odpověď.
Jan P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce či znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 10. 2021.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám sjednáno od května 2020 pojištění GAP u Kooperativy, je to nové auto rv 2019.O víkendu jsem opřela přední nárazník při otáčení v slepé ulici o obrubník, vše jsem nafotila a zaslala na pojišťovnu a čekám až mě bude kontaktovat technik. Dle mých odhadů je to škoda do 20tis.Premyslim že 1 velké díl si nechám jen opravit a 3 menší bych chtěla nové orig.dily.Můžu si to takto určit sama?Přijdu o bonusy a budu platit více? Již teď platím max. částku 2000/měsíc. A nebo jsem raději neměla nic hlásit a nechat si to opravit za své?Jde ještě zastavit nahlášenou událost pokud by to bylo pro mě nevýhodné? Nerada bych platila třeba 2500 jen kvůli této nehodě.Dekuji.
Katka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, to, zda je třeba díl vyměnit, nebo stačí opravit, určuje servis (musí to také potvrdit likvidátor pojišťovny). Pokud by byla doporučena oprava dílu, pak pojišťovna nebude chtít plnit jeho výměnu. Zaplatíte spoluúčast v rámci plnění a na další pojistné období vám pojišťovna přepočítá pojistné s ohledem na počet pojistných událostí na havarijním pojištění. Na bonusy na povinném ručení to nemá vliv, pokud z něj nebude plněna škoda třetí osobě. Nejprve si nechte nacenit opravu autoservisem, poté se rozhodujte, zda necháte plnit z pojištění. Pokud by spoluúčast tvořila 50 % a více celkového rozpočtu opravy, pak se spíše nevyplatí řešit z pojistného plnění. Zastavit řešení škodné události lze až do likvidace. Samozřejmě, můžete po doručení dopisu o navýšení pojistného do 1 měsíce ukončit pojistnou smlouvu a pojistit se u jiné pojišťovny.
Životní pojištění
Dobrý den. Platím pojistku jednou za rok. Nejsem spokojena s úrazovým plněním a chci dát předčasnou výpověd. Pojistku jsem zaplatila před měsícem. Bude mi vrácena poměrná část? Děkuji za odpověď
Vendula
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud platíte pojištění ročně, lze předpokládat, že pojistné období je je den rok, tedy lze pojistnou smlouvu vypovědět až k výročí smlouvy, tj. jednou za rok, nejpozději 6 týdnů před výročím. Zpravidla při roční frekvenci placení nelze provést ani změnu v průběhu pojistného období. Na detaily se informujte u pojišťovací agenta pojišťovny nebo svého poradce - je třeba detaily zjistit na pojišťovně k vaší konkrétní smlouvě.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Měla jsem vážnou nehodu. Pojistné plnění proběhlo ze zákonného pojištění viníka. Mám nárok i na vyplacení zničeni vozidla z mého havarijního pojištění ?
Děkuji
Jaroslava K
Jaroslava K
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě tzv. neživotního pojištění se jedná o plnění škodové, tedy se plní do výše skutečné škody. Lze předpokládat, že pojišťovna viníka plnila ve výši vzniklé škody. V takovém případě by při plnění z havarijního pojištění došlo k duplikování plnění, což není možné.
Investice
Dobrý den,
V roce 2020 jsem na radu mého osvědčeného investičního poradce uzavřel smlouvu o správě majetku (vkladu) se společností se sídlem v ČR. Smlouva umožňuje výběr části nebo celého vkladu včetně výnosů kdykoli se splatností 21 dnů.
Po několika měsících, kdy výnosy rostly, došlo k poklesu stavu účtu zhruba o čtvrtinu. Poté jsem se dozvěděl, že klientský účet „je aktuálně zajištěn na základě rozhodnutí Policie ČR, která provádí příslušná šetření“. Okamžitě jsem podal elektronicky příkaz k výběru celé zbytkové částky (s vědomím, že z účtu, zajištěného policií, hned tak finance nedostanu).
Můj dotaz zní: Jaké další oficiální kroky bych měl podniknout, abych zvýšil pravděpodobnost, že mi bude vrácena alespoň aktuální výše účtu? Předpokládám totiž, že prostředků na zajištěném účtu může být nakonec méně, než bude stačit na uspokojení všech klientů…

Děkuji
Vláďa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, nedokáži vám v tomto poradit, protože se jedná o právní rovinu a neznám detaily investice a důvody zajištění účtu. Každá investice se samozřejmě odvíjí od stavu trhů, tedy cena se pohybuje dle změny ceny podkladového aktiva, a to po celou dobu, kdy jsou prostředky zainvestované. Samozřejmě nějaké speciální konstrukty se mohou chovat jinak a může jimi být i zastírána skutečná podstata investice, tedy např. i zdánlivé investování, resp. podvod. Doporučuji vám obrátit na právního zástupce.
Úvěry na bydlení
Dobrý den. Našel jsem na internetu vaši stránku kde poskytujeme hypotéky a jejich zprostředkování. Měl bych na vás otázku ,jelikož jste psal ze máte dost zkušenosti. Mám schvalenou hypotéku a smlouvy podepsané. Předvcirem jsem poslal zástavní smlouvy a stavební povolení na RD dům. Tudíž poslední krok před čerpáním peněz. Bohužel při úpravách pozemku a bourání starého domu jsem se musel zadlužit menšími půjčky. Muže to vadit při čerpání peněz? Když už mám vše podepsané a zástavy hotové? Mám hypotéku u ČMMS. Děkuju moc
Michal Čipera
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, banka nebo spořitelna ověřuje bonitu v okamžiku, kdy žádáte o úvěr. Je povinností mít alespoň 10 % vlastních zdrojů, které nesmí pocházet z jiného úvěru. To může banka prověřit při čerpání, že v registrech nepřibyl žádný nový úvěr. Pokud zjistí, že se objevil nový úvěr, je třeba prokázat, že prostředky nebyly použity na financování bydlení. Ne všechny banky toto před čerpáním prověřují, protože k doložení vlastních zdrojů dle záměru už došlo v období schvalování úvěrů. Je tedy malá pravděpodobnost, že by se kvůli novému úvěru zastavilo čerpání.
Stavební spoření
U Lišky založeného staveb. spoření již uběhla šestiletá vázací doba. Pokud peníze nevyzvednu mám právo na státní příspěvek 2000Kč/rok? Je mně 85let a nechci již výběr peněz dlouhodobě časově vázat. Prosím o radu jak jak nejlépe peníze zhodnotit. Děkuji.
Bedřich
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, stavební spoření končí dospořením cílové částky, pokud nemáte tedy dospořeno, nebo jste cílovou částku navýšil, můžete spořit dál i po 6letém vázacím období. Tedy potom máte stále nárok na státní podporu ve výši 10 % z vkladu, max. 2 000 Kč ročně. Jak nejlépe zhodnocovat finance? Bohužel nemohu obecně odpovědět, protože taková rada předchází znalosti požadavků klienta, jeho přístupu k riziku, zkušenostem, cílům apod. Toto případně budete muset konzultovat osobně s finančním poradcem.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
chceme si vzít ze stavebního spoření úvěr resp. meziúvěr - já a manželka, dcera (je jí už 18 let, ale je stále student) by vzala také meziúvěr s námi na koupi bytu. Je problém, že dcera je zatím ještě student a může mít uzavřený meziúvěr např. na částku 400 tis., děkuji za odpověď.
jirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nerozumím dotazu, protože nebyl jasně položen. Není zřejmé, proč by měla vstupovat do úvěru dcera, není zřejmé, proč nevyužijete raději hypoteční úvěr, není zřejmé kolik si chcete vzít, co vám bylo nabídnuto vzhledem k vaší bonitě aj. Informujte se tedy raději na detaily u finančního poradce, nikoli jen např. pracovníka stavební spořitelny. Bez detailních údajů vám ovšem ani finanční poradce nepomůže.
Nezařazené
Dobry den,
mela jsem skodu na aute.Srazka ze zveri.Na aute mam zakladni pojisteni se zrazkou ze zveri.Pojistovna to uznala jako totalni skodu za castku 31tis. Jsem ale v insolvenci.Muze insolvencni spravce penize zabavit? Dodavam, ze auto a pojistka je napsane na mne a s autem musim jezdit do prace.Nemam na to si kazdy den pujcovat auto, nebo si nove poridit, ale za tuto castku je mozne podle odhadcu jeste moje auto pravit.
Dekuji za odpoved.
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Nicméně, dle mého názoru: za mimořádný příjem se nepovažuje plnění z pojistných smluv o škodovém pojištění a ani pojistné plnění z titulu náhrady majetkové a nemajetkové újmy. Tedy by se nemělo plnění vydávat do insolvence, pokud použijete peníze na opravu nebo nákup auta, které potřebuje na cesty do práce.
Nezařazené
Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné aby řídil motorové vozidlo někdo komu byl přiznán důchod na nervy. Děkuji
Nováková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, s dotazem se obraťte na příslušné úřady, tento dotaz nespadá do finančního poradenství a bude smazán po 25.8.2021.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.
převedl jsem vozidlo na vnuka. Ten si hned sjednal nové pojištění u jiné pojištovny. Pojištovna, u které jsem měl auto pojišteno před převodem, mě už 2x poslala dopis, kde se dožadují zaplacení na další rok. Mám za to, že pojištění za auto, které nevlatním nemusím platit. Děkuji
Ondra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, původní pojištění musí původní majitel a pojistník řádně ukončit žádostí o ukončení smlouvy změnou vlastníka. Pokud tak neučiní, pak pojišťovna zašle předpis pojistného na nové období, protože neví o změně vlastníka. Změnu vlastníka je povinností nahlásit pojišťovně.
Stavební spoření
Dobrý den,
prosila bych Vás o radu - manžel mojí matky mně a mému bratrovi (jeho syn) založil stavební spoření ani popravdě nevím přesně kde. Za tu dobu se mi tam naspořilo přes 100 tisíc, jenže než mně bylo 18 let, tak se matka se svým manželem rozvedla a od té doby o stavebním spoření nemám jedinou informaci. Bylo mi matkou řečeno, že mi ho nedá, ale mám na to právo od svých 18i, nebo ne? Dnes je mi 22 let. Jak mám postupovat? Dnes by se mi naspořená částka hodila pro vybavení bytu atd., s otcem bratra mám neutrální vztah, myslíte, že mám se zeptat na stav spoření jeho?
Děkuji za Vaši radu.
Eva
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud znělo stavební spoření na vaše jméno a některý z rodičů byl zákonným zástupcem na smlouvě, pak naspořené prostředky v dovršení dospělosti vám měly být předány, protože byly určeny právě vám (nebylo zřejmé, zda např. do tohoto produktu nespořili prarodiče apod.). Bohužel, je obtížné prokazovat, že taková smlouva existovala, pokud k ní nemáte žádné podklady. V tomto případě se už jedná o právní téma, nikoli finanční, proto se obraťte o radu na svého advokáta.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka