Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Úvěry a půjčky
Dobry den, v červenci 2022 si rodiče brali hypotéku na 3000000 (mamka dlužník a taťka spoludlužník), bohužel
taťka v prosinci 2023 umřel (zažádali jsme o odklad čerpání a byl písemně povolen do února 2025), asi 3 měsíce žádáme o otevření hypotéky na rekonstrukci domu, ale banka má pořad další podmínky a k tomu nás informovala že peníze musíme vyčerpat do září 2024 jinak po této lhůtě budeme z nevyčerpané částky platit penále, poslední podmínkou je že zemřel spoludlužník a tím pádem se musí hypotéka přepočítat a neví se zda vůbec mamka se svým platem dosáhne na tak vysokou hypotéku (při uzavírání už byl taťka v invalidním důchodu a proto ho dali jen jako spoludlužníka a výše hypotéky se měla odvíjet od platu mamky. Banka chce výši přepočítat případně snížit ale to zase nebude korespondovat s částkou na projektové dokumentaci čili bude hrozit že nezrekonstruujeme podle projektu což bude další problém, nebo si má mamka sehnat někde jiného spoludlužníka.
Veronika Hudcová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, soucítím s vaší situací a začal bych odzadu. Jestliže máte běžící hypoteční úvěr (HÚ), tedy schválený a podepsaný, pak změna dlužníků nehraje roli a banka znovu nemůže prověřovat bonitu, pokud to nemá uvedeno v obchodních podmínkách. Podmínkou je, že hypotéka musí být vyčerpána do určitého data, pokud se s bankou písemně nedomluvíte na jiném. Což se dle vašich slov stalo. Závazný je termín, který máte v dodatku smlouvy - tedy pokud to bylo do února 2025, pak to nemůže být do září 2024. V případě že byste HÚ nevyčerpali do stanoveného data, je banka oprávněná účtovat sankci. V podmínkách úvěru je stanoveno, jak se bude HÚ čerpat. Proto banka nemůže klást jiné požadavky na splnění podmínek než jen ty, které jsou ve smlouvě a s nimiž jste souhlasili. Doporučuji, aby se na situaci podíval nezávislý poradce, protože dle popisu jsou tu důvody se domnívat, že banka nemusí poskytovat správné informace, nebo vám nebyly řádně vysvětleny. Mohu vám nabídnout případně svou radu bezúplatně (kontakt na mě najdete na internetu), ale chtěl bych pak tento případ více popsat a řešení medializovat (bez uvedení vaší identifikace), aby daný postup mohl pomoci i někomu dalšímu.
Životní pojištění
Dobrý den, pokud mám uzavřenou jednu životní pojistku a poté bych uzavřela s jinou pojišťovnou další a zemřela, vznikne nárok na vyplacení pojistného plnění z obou smluv? Děkuji.
Daniela Prudychová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, životní pojištění je tzv. obnosové pojištění, tedy můžeme jich mít více a je plněno i v případě souběhu rizik. Pozor, je ale třeba si ověřit, že konkrétní pojišťovna nemá limit na dané riziko jako celek, např. riziko pracovní neschopnost mohou sčítat a vyplatit pouze do výše kompenzace příjmů apod. Některé pojišťovny např. omezují pojištění invalidity nebo trvalých následků napříč sjednanými pojištěními.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
mám penzijní spoření (transformovaný fond), chtěl bych přejít na DPS. Letos mi bude 60 let. Pokud přejdu na DPS platí pro mě, že ho musím mít minimálně 10 let, nebo ho mohu ukončit dříve?
Pokud dříve, bude nějakým způsoben penalizován / krácen?
Předem Vám děkuji.
Pěkný den
Luboš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud budete přecházet z TF do DPS, pak se započítává předchozí doba aktivního spoření. Můžete pak požádat v DPS např. o výplatu předdůchodu nebo starobní penze (např. 3letou penzí, kdy se nedaní příspěvky zaměstnavatele). Pokud na TF příspěvky zaměstnavatele nejsou, pak nepřecházel do DPS a vybral jednorázovým vyrovnáním vše ve věku 60 let - peníze si můžete pak zhodnocovat po svém. Na případné nové DPS už by se pak vztahovala doba spoření 10 let.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, konci nám fixace u hypotéky a chceme přejít na úvěr ze stavebního spoření u Raifeisenn stavební spořitelny. Je možné u úvěru ze stavebního spoření jakoby někdy přejít eventuálně jinam k jiné bance (pokud by klesaly sazby), tak jako je třeba možné přejít vždy při končí fixace u banky jinam? A mohu u úvěru ze stavebního spoření kdykoli třeba poslat na účet víc peněz a nebo je nutné posílat jen přesně dané splátky a pokud bych chtěla např vložit navíc 5 tis Kč musím žádat o mimořádnou splátku? Moc děkuji za odpověď. Novotná
Novotná
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, mezi bankami a spořitelnami můžete se svými úvěry přecházet libovolně, v době konce fixace bez sankcí. Hypoteční úvěr je třeba splácet předepsaným způsobem dle úvěrové smlouvy. Za mimořádné splátky mimo roční výročí (max. 25 % roce původní výše úvěru) a mimo konec fixace může být účtována sankce 1 % z předčasné splátky. Zjistěte si tedy v úvěrové smlouvě, zda nemáte stanoveno mírněji.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mohu "zakonzervovat" DPS v jedné společnosti a založit si nové DPS ve společnosti jiné? Děkuji - otázka upravena poradcem
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, zakonzervovat lze penzijní připojištění (v transformovaném fondu, TF), tj. staré penzijko, doplňkové penzijní spoření (DPS) je třeba převést. Nedávalo by příliš logiku produkt se stejnými parametry (oproti TF) mít možnost zakonzervovat a vznikal by tím dosti nepřehledný stav, protože by pak bylo možné zakonzervovat více DPS.
Nezařazené
Dobrý den, otec (cizinec žijící v ČR) prodává nemovitost v Sýrii. Cenu (na základě kupní smlouvy) nemůže obdržet bank.převodem, protože na syrský bank.systém jsou uvalené sankce. Jsme tak nucení přijmout hotovost (v eurech či dolarech) a já je potřebuji ihned vložit na svůj devizový účet v české bance (jsem český občan). Znamená to, že budu (v rámci pár měsíců) muset zajet do banky celkem 3x (tři fáze prodeje) a vložit u pokladny pokaždé částku cca 60 000 eur/USD.
Chtěl bych se zachovat maximálně transparentně a doložit potřebné dokumenty (přeložená kupní smlouva, plná moc, čestné prohlášení,…). Sice komunikuji písemně s bankou, jejich odpovědí jsou však obecná a stručná a osobní schůzku pro vyjasnění situace má banka neposkytuje a tak se obávám následné komplikace ve směru AML, event.abych neodstál pokutu. Pokud mi hrozí potíže, raději bych z věcí prodeje couvl. Prosím o sdělení, jak moc riziková je má úvaha a co mi poradíte pro hladký vklad větší hotovostí na deviz.účet?
Jan B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, problém vidím v tom, že budete na svůj účet vkládat prostředky jiné osoby, i přestože je to rodinný příslušník. Mělo by to být na nějakém podkladě, např. že vám otec poskytl zápůjčku nebo prostředky daroval. Pokud byste cestovali s hotovostí 10 000 eur a více do EU, pak máte povinnost nahlásit toto celní správě. Správě by měl otec vložit prostředky na svůj účet, pak vám je případně převést bezhotovostně, a to i v jiné zemi, pokud mu v ní umožní založení účtu. On by pak bance doložil, že hotově vložené prostředky pocházejí z prodeje nemovitosti. Částky přesahují 10 000 eur by měly být převáděny bezhotovostně dle legislativy EU. Informujte se u svého daňového poradce a právníka na správný a legální postup.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, prosím dokážete mi odpovědět, zda při výplatě jednorázového vyrovnání u smlouvy DPS vzniklé po 1.1.2024 ( převodem ) se nedaní veškeré příspěvky zaměstnavatele nebo jen ty, které jsou na smlouvu připsané po 1.1.2024. Děkuji za odpověď.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud vznikla smlouva nová s platností od 1, 1 .2024, pak se daní příspěvky zaměstnavatele pouze od tohoto data. Pokud by smlouva vznikla, ale byly na ni převedeny příspěvky zaměstnavatele (nebo uplatňovány daňové odpočty) z původní smlouvy, pak 10 let zpětně.
Nezařazené
Dobrý den, jako zaměstnanec a OSVČ vedlejší podávám daňové přiznání, letos mám příjmy i z pachtovného cca 9 000 Kč, musím je též podat do daňového přiznání?
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce či znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 3. 2024.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, jsem posledním plátcem pojištění vozu. Avšak vůz jsem zapůjčila jinému člověku a ten s ním havaroval. Pojistku jsem odhlásila, avšak auto se na registru neodhlásilo z důvodu, že majitelem na vel. i malém TP je úplně jiná osoba, která auto zdědila a nenechala přepsat na sebe.
Dasa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nový majitel má povinnost vozidlo zaregistrovat na své jméno do 10 dnů od nabytí vlastnictví, jinak mu hrozí pokuta až 50 000 Kč. Nicméně pojištění by měl pojistník zrušit tehdy, pokud došlo ke změně majitele v registru vozidel. Pojišťovny vycházejí z těchto informací a jinak se nedozví, že došlo ke změně vlastníka. Při registraci musí nový majitel předložit platnou pojistnou smlouvu. Pojištění můžete zrušit na základě dokumentu, kterým jste pozbyla vlastnictví, tj. např. kupní smlouva. Pokud např. ČKP po vás požaduje příspěvek do garančního fondu, pak je nezbytné doložit, že vlastníkem vozu již nejste. Je to však právní téma, a to nespadá do mé kompetence, proto pro řešení svého případu oslovte právníka.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Kancelář pojistitelů po mě vymáhá dluh za nepojištěné dny. Je to oprávněné??
Dasa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, máme povinnost mít vozidlo pojištěno na odpovědnost z jeho provozu. Pokud vozidlo není vyřazeno z provozu, nebo značka není v depozitu, pak musí být plané pojištění. Za každý den nepojištění vozidla pak účtuje ČKP částku dle platného sazebníku. ČKP spravuje garanční fond, ze kterého se hradí škody nepojištěných vozidel. Musí do něj přispívat pojišťovny, ale i majitelé nepojištěných vozidel.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, prosím jak je to se zaplacením poplatku za převod smlouvy DPS? Měl jsem smlouvu DPS, kterou jsem převáděl po více jak 60 měsících do jiné DPS ( bez poplatku ) a nyní bych chtěl smlouvu opět převést, ale smlouva u druhé PS netrvá více jak 60 měsíců. Bude po mě PS požadovat poplatek? Myslel jsem, že se pojištěná doba sčítá. Děkuji za odpověď.
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě převodu k jiné penzijní společnosti má stávající nárok účtovat poplatek za převod až 800 Kč, pokud je uskutečněn do 5 let od zahájení spoření v této společnosti. Nemá to nic společného s dobou spoření, ale je úplatou za administrativní úkon spojený s převodem.
Příspěvky zaměstnavatele
Dobrý den, pokud mi zaměstnavatel odmítá platit příspěvek na DPS do mnou vybrané PS, ale do jiné by platil, mohu si někde stěžovat? Nebo jak prosím nejlépe postupovat? Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se zaměstnavatel rozhodne přispívat na penzijní spoření a vám vznikl dle podmínek firmy nárok na příspěvek, pak je povinen přispívat do penzijního spoření (tj. transformovaného fondu, nebo doplňkového penzijního spoření), které mu předložíte. Nesmí vás tedy ovlivňovat ve výběru penzijního fondu, viz novela zákona č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění se státním příspěvkem. Pokud toto ustanovení zaměstnavatel nedodrží a své zaměstnance ve výběru penzijního fondu omezí, bude se jednat o správní delikt projednávaný ČNB. Zaměstnavatelům, fyzickým osobám hrozí za takovéto jednání pokuta až do výše 1 mil. Kč, právnickým osobám až do 5 mil. Kč.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mohl bych požádat o informaci, zda mi může penzijní společnost odmítnout převod smlouvy z transformovaného fondu do doplňkového penzijního spoření, pokud mám v TF nárok na výplatu výsluhové penze? Podle novely zákona lze tyto smlouvy převádět nyní již rovnou a to i v případě, že mám klient nárok na výplatu dávky. ( JV, penze ). Děkuji za odpověď.
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte nárok na některou z penzí u transformovaného fondu, pak je převod možný, pokud se penze právě nečerpá. Samozřejmě možností je vybrat výsluhovou penzi, a pak převést do DPS. Nemusí se líbit fondu, že převádíte do jiné penzijní společnosti, proto vymýšlí obstrukce - lze tedy převést do DPS v rámci téže společnosti (tam jim to jistě vadit nebude), pak převést do jiné. Nebo lze písemně uvést, že o výplatu výsluhové penze nemáte zájem a trváte na převodu do DPS...
Životní pojištění
Dobrý den,
máme s manželem oba životní pojištění, můj příjem je nízký a nemůžu si toto pojištění odečít u daňového přiznání. Je možné aby si mé životní pojištění uplatnil manžel u svého daňového přiznání?
Děkuji.
Ivana Rottrová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, odečítat od základu daně životní pojištění může jen pojistník (tj. vy), tedy není možné, aby odpočet uplatnil manžel.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující: Mám zkonsolidovaný úvěr u jedné banky, který byl 140000 Kč. Úrok byl na smlouvě myslím kolem 16%. Úvěr splácím již od poloviny roku 2019 (byla pauza v období covid atd), ale platím měsíčně dost vysoké splátky , a to 2800 kč. Mohu se zeptat, jak to, že mi i po tolika splátkách stále neklesá jistina??? Zůstatek k doplacení mám stále 130000 Kč. Už nehodlám banku krmit svými penězi, jsem v ID a těžce si na splátky vydělávám. Co mám podle Vás dělat???? Děkuji Kateřina
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sice jste neuvedla splatnost, ale výpočtem dle uvedených údajů ji odhaduji na 83 měsíců. Po 11 měsících řádného splácení bez přestávky by byla zbývající jistina cca 129 tis. Kč. Jistina klesá pomalu ze začátku úvěru, protože se více splácí úroky - přibližně v polovičce doby splácení byste splácela stejnou část úroků jako jistiny v rámci splátky. Protože máte dost vysoký úrok, tím pomaleji jistina (zůstatek) klesá. Máte-li tu možnost, doporučuji úvěr konsolidovat, úrokové sazby se nyní pohybují kolem 6-8 % p.a.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, pokud přeruším smlouvu DPS, mohu si založit novou v jiné penzijní společnosti? Děkuji
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nevím, co myslíte termínem "přeruším". Pokud máte DPS, tak můžete prostředky převést k jiné penzijní společnosti a pokračovat tam ve spoření řádným způsobem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s výběrem peněz v DPS v 18 letech klienta.( dětská smlouva) Vyplácí se třetina naspořených peněz klientem a přiznané státní příspěvky na smlouvě zůstávají všechny nebo se nějaká část vrací MF. Děkuji
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je možno vybrat 1/3 naspořených prostředků v 18 letech dítěte, spoření musí trvat alespoň 10 let. Státní podpora se v tomto řádném případě výběru nevrací.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, prosím jak funguje "fixace" u úvěru ze stavebního spoření. Vím, že u hypotéky mohu vždy k datu fixace smlouvu teoreticky bez sankcí převést někam jinam nebo si ve stejné bance dojednat nový úrok. Ale nevím, zda u úvěru u stavebního spoření je také taková možnost a mohu po nějaké době třeba přejít na hypotéku u banky? A zda úrok u stavebního úvěru eventuálně platí po celou dobu na kterou je sjednán nebo zda spořitelna i sazbu během trvání může měnit /ať už zvyšovat či snížit/. Moc děkuji za vysvětlení - otázka upravena poradcem
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, fixace u překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření funguje stejně jako u hypoték. Ke dni konce fixace můžete provést jakoukoli mimořádnou splátku zdarma, nebo úvěr bez sankce přefinancovat jinam. Právě překlenovací úvěry mají sazbu fixovanou na určitou dobu. Překlenovací úvěr poznáte podle toho, že splácíte jen úroky a dospořujete na vkladový účet stavebka. Po splnění podmínek dojde k překlopení do řádného úvěru, o naspořenou část se sníží dluh (jistina) a úvěr je splácen anuitně, tedy ve splátce jsou úroky a jistina (stejně jako u hypotéky). U řádného úvěru ze stavebního spoření je již sazba stejná do konce splácení.
Stavební spoření
Dobrý den,

spořitelna nevyplatila včas peníze ze SS, tj. podle obchodních podmínek do
3 měsíců od 1. následujícího měsíce. Ale vyplatila je až po 5 měsících. Mám nárok na nějakou pokutu/kompenzaci ze strany spořitelny?

Díky za odpověď

Pavel
Pavel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpověď je standardně přijata (běží lhůta) k 1. následujícího měsíce po jejím doručení. Následují 3 měsíce výpovědi, potom dalších 30 dní na vyplacení. Pokud byste poslal začátkem měsíce, pak by se vlastně výpovědní doba prodloužila. Pokud nevznikla nějaká škoda, pak se obávám, že nárok na žádnou kompenzaci nemáte. Můžete oslovit případně ombudsmana stavební spořitelny nebo podat reklamaci.
Nezařazené
Dobrý den,
ručím za podnikání sboru dobrovolných hasičů a na mou osobu je psána také koncese na prodej alkoholu. Chtěl by jsem u sboru ukončit své působení, tudíž i ručení. Jak postupovat? Zanikne tím "firma" s přiděleným IČEM, nebo může pokračovat dál? Děkuji Tomáš - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena pro finanční poradenství, nikoli právní. Obraťte se prosím na svého právníka pro konkrétní odpověď.
Daně
Dobrý den, pokud je stavební spoření uzavřeno na mě, musí i nyní zvěř být psán pouze na mě? Jde mi o to, že manžel by si rád dál úroky do daní, ale nevím zda to bude možné. Dekuji
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tento dotaz je spíše na účetní nebo daňového poradce. Standardně, pokud se jedná o manžele žijící ve společné domácnosti, pak si může uplatňovat na onu nemovitost (ve které žijí a mají na ní úvěr) úroky kterýkoli z manželů.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, aktuálně nám bude končit fixace u hypotéky a rádi bychom přešli na úvěr ze stavebního spoření. Nemovitost hodnota 4 mil. KČ, doplatit zbývá 1,2mil. Kč a na stavebním spoření máme naspořené 200tis.(hypotéku máme nabídku úroky 6% a stavební spoření úvěr 4,9%).Prosím jak je to pak s úročením u stavebního spoření....je pravda že pocelou dobu budou úroky počítané s cílové částky nebo je to jakou hypotéky, že se úroky snižují tak jak se postupně dluh umořuje? Moc děkuji
Novotná Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, protože nemáte naspořeno více jak 40 % cílové částky, pak se úvěr ze stavebního spoření nachází v tzv. překlenovacím úvěru, tedy splácíte pouze úroky, jistina neklesá. K tomu musíte dospořovat na vkladový účet stavebního spoření. Jak dosáhne uvedené hodnoty, pak se jistina sníží o naspořenou sumu a začnete splácet řádný úvěr ze stavebního spoření a tedy anuitně (začně se snižovat jistina). Po dobu splácení překlenovacího úvěru platí sazba na fixační období, po něm se může změnit, u řádného úvěru už pak je neměnná. Toto vše vyste měli zjistit z přiloženého umořovacího plánu od stavební spořitelny. Pokud by se však jednalo o tzv. hypoúvěr od stavební spořitelny, pak byste rovnou mohli splácet jistinu, ale to zjistíte z úvěrové smlouvy a měl by vám řádně vysvětlit zástupce spořitelny.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, mám od r. 2012 sjednaný u Generali penz. společnosti smlouvu o penzijním připojištění-penz. plán č. 6 a je mi nabídnuta prý nějaká lepší varianta. Je to pravda, že existuje lepší varianta? děkuji
marketarouskova@seznam.cz
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jiná varianta, než převod do doplňkového penzijního spoření není. Ta nemusí být ale výhodná pro každého, i přestože je to dobré řešení spoření na penzi. O tom, pro koho je to výhodné, jsem psal v různých článcích. Můžete si tedy najít informace, jestli ve všem věku apod. to pro vás může být výhodné. Bez detailní znalosti vaší finanční situace nelze konkrétně poradit. Můžete oslovit svého finančního poradce a s ním to prokonzultovat.
Životní pojištění
Dobrý den, před týdnem jsem uzavřela životní pojistění u Generali. Před podepsanim smlouvy jsem v dotazniku uvedla diagnozu neurologickeho charakteru, na kterou trpim od 2019. V pojisteni mam i extra sjednane doplnkove pojisteni na invaliditu nasledkem vazneho onemocneni. Smlouva byla podepsana. O tyden pozdeji si pojistovna vyzadala lekarskou spravu(udajne pouze za ucelem zjisteni, v jakem stadiu me onemocnnei je) a pote, co jsem ji dodala, prisel mi dodatek ke smlouve, vyluka, kde je psano, ze me pojisteni se na invaliditu nasledkem teto nemoci nevztahuje a taktez ne na nemocenskou z duvodu teto nemoci. Je to zakonne mozne? Dekuji
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na toto jsem odpovídal přesně v předchozím dotazu - podívejte se. Podepisujete návrh smlouvy, tedy jej musí akceptovat i druhá strana. Pokud si vyžádá podklady, tak na základě nich usoudí, jaké podmínky vám nabídne. S těmito podmínkami nemusíte souhlasit a dle uvedeného postupu pojišťovnou návrh neaktivovat, a tedy nepřevést do smlouvy. Jsou pojišťovny, které uzavírají přímo smlouvu, tedy v takovém případě je nutné odstoupit od počátku ve 2měsíční výpovědní lhůtě (od data vašeho podpisu smlouvy).
Životní pojištění
Dobrý den,
může mi zdravotni pojištovna vystavit dodatek s vylukou(z jejich strany) na urcite onemocneni tyden po uzavreni smlouvy, aniz bych zadal o plnění? Diagnozu jsem nahlasil jeste pred podepsanim navrhu a uzavrenim smlouvy. O tyden pozdeji jsem dostal dodatek s vylukou. Děkuji
Jiří Semerad
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna vyhotovuje dodatek po posouzení zdravotního stavu, většinou na základě zdravotního dotazníku, výpisu ze zdravotní dokumentace, nebo i po vyšetření smluvním lékařem. Zájemce o pojištění zpravidla podepisuje návrh, nikoli smlouvu. Tedy smlouva vznikne až posouzením pojišťovny, tedy smlouva je platná až akceptací druhou stranou. Pokud jste např. v léčení, nebo máte zhoršený zdravotní stav, tak pojišťovna vás do pojištění nemusí vůbec přijmout, nebo navrhne výluku na konkrétní onemocnění nebo související diagnózy. Je to z důvodů, aby se zabránilo spekulacím, kdy někdo onemocní, tak se účelově pojistí, aby dostal pojistné plnění za danou diagnózu. Pojištění je určeno na krytí rizik, která mohou náhodně vzniknout v budoucnu, nikoli na ta, která už vznikla.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala mám na autě vlastní vzhledové úpravy (zatmavená skla, nápisy a odrazka ve stylu Monte Carlo místo klasického chromu) a měla jsem menší mnou nezaviněnou nehodu a proto by mě zajímalo do jakého stavu to servis na základě povinného ručení opraví? jestli tak jak to vyjelo před osmi lety z továrny a nebo jak to bylo upravené v době nehody? Děkuji za odpověď.
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste poškozeným, pak by vaše auto mělo být uvedeno do původního stavu před nehodou. Pokud jste měla na voze nějaké doplňky, které byly takto poškozeny, pak máte nárok na náhradu škody i za ně.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, majitel a zároveň jednatel firmy ( s.r.o. ), může si sám sobě platit příspěvek zaměstnavatele na DPS? Děkuji
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud je zaměstnancem firmy, pak mu firma může přispívat jako zaměstnavatel.
Stavební spoření
Dá se vypovědět stavebko z nějákých důvodů tak, aby člověk nepřišel o všechny peníze a nemusel platit ty nesmyslné poplatky?
Pavel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud proběhne ukončení stavebního spoření ve vázací době, tj. 6 let od založení, pak musí být vrácena státní podpora. Za předčasné zrušení spoření spořitelna může, ale nemusí účtovat poplatek, zpravidla ve výši 0,5 % z cílové částky. Někdy lze ukončit dohodou, že je založeno nové stavební spoření u téže spořitelny, pak ukončení původního může být bez sankce (státní podpora se vrací vždy do rozpočtu).
Životní pojištění
Zrušení flexi životního pojištění a vyůčtování.
Otázka: Je v takovém konečném vyůčtování zohledněn celý průběh pojištění, např. pokud by se stalo že by šlo o nějakou nezaplacenou částku pojištovně během trvání pojištění?
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v rámci vyúčtování by měly být zaúčtovány veškeré přeplatky a nedoplatky. Nedoplatky se zpravidla odečítají od výše odkupného, pokud nějaké vzniklo, nebo musí být uhrazeny, aby smlouva mohla řádně zaniknout.
Nezařazené
Dobrý večer, je možné převést ručení za půjčku blízké osobě na někoho jiného?
Rostislav Ševela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli právní. Je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem. Půjčka je vůči fyzické osobě, úvěr vůči právnické (banka apod.). S jakoukoli změnou musí vždy souhlasit věřitel. Pokud souhlasit bude, pak to možné je.
Životní pojištění
Dobrý den, před lety na mé jméno bylo uzavřeno pojištění. V pojištění figuruji jako jediná oprávněná osoba a pojistník. Pojitná doba skončila mělo být vyplaceno pojistné plnění. Částka však byla vyplacena pojistiteli, tedy osobě která smlouvu uzavřela. Mám nárok aby byla pojistka vyplacena i mě, když už ji vyplatili pojistiteli? A pokud ano, budou tuto částku po pojistiteli chtít vrátit?
Děkuji za odpověď
Marie J.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dochází patrně k záměně pojmů. Pojistník je ten, který smlouvu uzavírá s pojistitelem (pojišťovnou). Oprávněná osoba má nárok na výplatu pouze v případě smrti pojištěného. Pojistník může být zároveň pojištěnou osobou. Pokud se jednalo o rezervotvornou smlouvu (s kapitálovou hodnotou), pak na jejím konci měl pojistník požádat o výplatu pro případ dožití. V případě, že by pojištěnou osobou bylo dítě, které nabylo plnoletosti, a tedy v době uzavření musel jej zastupovat zákonný zástupce a být pojistníkem, pak kapitálová hodnota by měla být vyplacena dítěti. 
Nezařazené
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak to, že se mi ve formuláři daňového přiznání nevrací sražená daň?
Pracuji na HPP u zaměstnavatele s podepsaným růžovým papírem a na DPP, kde si vydělám do 10 000,- ujištěna s tím, že by mi měla být vrácena sražená daň po podání daňového přiznání. Když si to zadám samostatně (pouze DPP), vyjde mi daň k navrácení. Když ale zadám veškeré příjmy (obou zaměstnavatelů), zálohovou daň a srážkovou daň. Zůstane výsledek na 0.
Beáta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Informujte se přesně prosím u šikovné účetní nebo daňového poradce. Nicméně, tam, kde podepíšete prohlášení k dani, tam se provádí vyúčtování. Může to být pouze jeden zaměstnavatel. V případě jiného zaměstnavatele se z DPP pak odvádí srážková daň. Jamile je vyčerpán nezdanitelný základ, pak není co proti němu odečítat. Pokud máte více jak minimální mzdu, tak bude (velmi pravděpodobně) vyčerpán. Proto vám samostatně jen na DPP vyjde daň k vrácení, ale dohromady nemusí. Ale samozřejmě do daňového přiznání vstupují odpočty např. z hypotéky, životního pojištění, má vliv stupeň invalidity, může vzniknout bonus na dítě, tedy je třeba toto vše zohlednit. Proto to řešte právě s účetní nebo daňařem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, může si doplňkové penzijní spoření založit cizinec, který není účasten zdravotního ani důchodového pojištění v ČR? Děkuji
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, cizinec si nemůže založit penzijní spoření, nemá-li v ČR daňový domicil.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtěl bych se zeptat - zaplatil jsem novou smlouvu na povinné ručení "prý" po termínu. Pojišťovna mi to dala vědět tak, že mi prý poslali složenku s vrácenou částkou, kterou jsem nikdy neobdržel. Ač smlouva byla uzavřena online, nikdo se neobtěžoval zvednou telefon, či poslat email, že nakonec neexistuje. Po půl roce mého domnělého trvání smlouvy přišla výzva na mnohem vyšší úhradu u ČKP za nezaplacenou smlouvu. ČKP za to prý nemůže, mám se doluvit s pojišťovnou. Pojišťovna prý za to také nemůže - peníze mi poslali zpět (nikoho nezajímá že jsem je nikdy nepřevzal - takže je vnitřně převedli - na "jiný účet" - snad se dozvím který, můj to nebyl). Opravdu v takové situaci není dovolání naprosto nikam? Děkuji Švanda (ano, moje chyba byla, že jsem si během prázdnin nepohlídal správné datum - ale tím veškerá komunikace ze strany pojišťovny z mého pohledu skončila).Poprosil jsem aby mne pojišťovna i ČKP kontaktovali emailem či telefonem v takových případech-to není běžná praxe. - otázka upravena poradcem
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, toto už je v podstatě právní téma, nikoli finanční. Nicméně, smlouva sjednávaná na dálku je v takovémto případě platná např. zaplacením. Tím je nahrazen fyzický podpis smlouvy. On-line sjednávané smlouvy obsahují zpravidla i elektronickou komunikaci. Tedy o vytvoření návrhu smlouvy by vás měli informovat e-mailem. Podle uvedených podmínek byste měl uhradit. V případě, že úhrada neproběhne, může být automaticky zasláno upozornění. Doporučuji, abyste si prošel veškeré maily. Pokud jste si sjednával pojištění zcela sám, pak vše ostatní může řešit automat, tedy je třeba více obezřetnosti na straně zájemce o pojištění. V případě, že jste to řešil po telefonu, pak s vámi jednala konkrétní osoba, kde by se dalo očekávat, že by vás mohla pro nezaplacení upomenout. Pokud jste zaslal platbu chybně, např. jiný variabilní symbol, pak má ji pojišťovna povinnost vrátit, pokud platba nemohla být napárována. V tomto případě může dané věci řešit automat. Pochybuji ovšem o tom, že automat dokázal vyhodnotit, že se jedná o neidentifikovatelnou platbu a vrátil by ji složenkou. Ta totiž vyžaduje, aby byla uvedena osobní data klienta, která nemohl znát. Vrátil by ji na účet, ze kterého byly peníze odeslány. Tedy někdo musel vědět, komu peníze vrací a proč. To, zda-li tam byly jiné důvody vrácení platby, to víte vy, ale je dobré vzít v úvahu, že pojišťovna musela vědět k jaké smlouvě a osobním datům se částka váže, aby ji byla schopna vrátit složenkou. Tedy i v takovém případě vás mohla pojišťovna možnými způsoby informovat o nevzniklém pojištění. Jinak postup ČKP je takto obvyklý. Doporučuji případně celou věc řešit s právníkem, pokud náklady na jeho službu by byly nižší, než částka požadovaná ČKP.
Stavební spoření
Dobrý den, v r.2005 se narodil syn a založili jsem mu stejný rok SS. 11.2.2023 dosáhl plnoletosti, 9.11.2023 jsme osobně s manželem v SS Modrá pyramida vypověděli smlouvu, chceme synovi spořit dál, ale jinou formou. 14.2.2023 mi přišel mail ze SS, že návrh na ukončení smlouvy nebyl přijat. Dotazem na centrále mi bylo řečeno, že výpověď byla z naší strany dána pozdě, že syn nabyl plnoletosti v průběhu výpovědní lhůty, tudíž výpověď musí podepsat on. Udivuje mě, že ani na infolince a ani přímo na centrále spořitelny, kde jsem dávala výpověď, mi nikdo tuto informaci nedal. Je takový postup spořitelny v pořádku? Děkuji
Ivana Špundová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jakmile dítě dosáhne plnoletosti, pak již musí podávat výpověď ze stavebního spoření samo. Bylo by jistě správné a profesionální, aby vás na to při dotazu upozornili. Nicméně, kontrola oprávněnosti výpovědi probíhá v okamžiku doručení výpovědi.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,
mám (patrně hloupý) dotaz od nezkušeného. Chtěl bych si od banky půjčit peníze na koupit auta, max 250 000. Zajímalo by mne, zda-li mohu peníze využít dle své libosti, anebo nutně musí být všechny utraceny na auto? Např. z 250 koupím auto za 200, 50 000 mi zbyde, přičemž s těmito penězi mohu nakládat dle libosti.
Anebo musím nutně všechny peníze použít na nákup automobilu?
Nevyznám se v tom, proto prosím o radu.
Děkuji
František Skála
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud je poskytnut úvěr bez uvedení účelu, pak můžete využít na cokoli. Pokud by v úvěrové smlouvě byla uvedena identifikace vozu, tedy by se jednalo a klasický úvěr nebo leasing na koupi vozu, pak se peníze uvolňují na účet prodejce dle kupní smlouvy.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, v průběhu roku jsem převedl DPS do jiné společnosti a rád bych věděl, která z těchto společností mi zašle daňové potvrzení? Měl bych dostat od obou, pokud můj měsíční příspěvek byl vyšší než 1000,- Kč? Kde se prosím mohu dovědět více? Děkuji.
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud vznikne nárok na daňový odpočet, pak vám musí zaslat potvrzení obě penzijní společnosti na tu část, kterou jste u nich naspořil za daný rok. Informujte se u obou penzijních společností, jakou formou a kdy potvrzení obdržíte.
Životní pojištění
Dobrý den od června roku 2018 jsem měla u zaměstnavatele zřízené Životní pojištění, každý měsíc jsem si tam posílala 1000 Kč a zaměstnavatel mi přispěl 1000 Kč. U zaměstnavatele jsem měla podepsané prohlášení poplatníka po celou dobu pracovního poměru, nikdy jsem neuplatňovala žádné daňové odpočty. Příspěvky jsem vůbec nezmiňovala. Pojištění jsem zrušila v prosinci 2021 po ukončení pracovního poměru, částka mi byla vyplacena v únoru 2022. Musím v tomto roce u nového zaměstnavatele v Prohlášení poplatníka nějakým způsobem příjem ze zrušeného pojištění dodanit? Předem moc děkuji za odpověď.
Lenka K.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dle zákona o daních z příjmů je povinnost při zrušení smlouvy životního pojištění (nebo penzijního spoření) dodanit veškeré příspěvky zaměstnavatele za posledních 10 let (resp. od 1. 1. 2015), protože byly do 50 000 Kč ročně osvobozeny od daně, sociálního a zdravotního pojištění. Tuto povinnost má pojistník u životního pojištění (vlastník smlouvy), který si podá daňové přiznání. Původní, ale ani nový zaměstnavatel v tomto ohledu nic nečiní. Vzhledem k tomu, že tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, pak se prosím pro detaily obraťte přímo na znalou účetní nebo daňového poradce.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den
Chtěla bych se zeptat
Stala mne dopravní nehoda, cizí auto nabouralo moje auto před semaforem, mám poškozeny zadní nárazník. Pojišťovna to nechci hradit s důvodu že předchozí majitel již mněl nehodu s tím nárazníkem a neopravil to. Prosím vás poradit, co s tím mužů udělat?
Daria
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste poškozenou osobou, pak musí být plněno z povinného ručení viníka, nehledě na to, v jakém stavu bylo jeho vozidlo. Pojišťovna pak může škodu po viníkovi vymáhat. Trvejte na výplatě plnění a upozorněte je, že to jinak předáte právnímu zástupci. Pokud by se vám nedařilo s pojišťovnou jednat, pak můžete oslovit právní společnosti, které se přímo zabývají řešením neoprávněného zamítnutí plnění z pojistných smluv (jmenovat zde konkrétní nemůžu).
Stavební spoření
Dobrý den, syn je dlouhodobě v zahraničí. Sepsal obecnou plnou moc s ověřeným podpisem a do ní výslovně napsal, že platí i pro zrušení a výplatu stavebního spoření u dané společnosti. Nechtějí mi plnou moc uznat, že tam chybí číslo stavebního spoření. Mají na to nárok? Děkuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, plná moc musí být nadefinována tak, jak potřebuje daná instituce. Protože smluv stavebního spoření může být více, a to i u téže společnosti, pak je nezbytné číslo smlouvy pro zplnomocnění.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, jaká je prosím maximální délka výplaty předdůchodu z DPS? Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, předdůchod z DPS lze čerpat max. 5 let před dosažením starobního důchodu.
Stavební spoření
Dobrý den,jak zrušit a vybrat účet stavebního spoření dceřin 11let(spoříme již 7let)?
Žena je v insolvenci a pán nám řekl na pobočce,že je účet blokován a nemůžeme jej tedy zrušit.jak máme postupovat v takové situaci?Děkuji velmi
Oba jsme disponenti
Horváth
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud je vaše partnerka v insolvenci, pak není možné bez souhlasu opatrovnického soudu prostředky ze stavebního spoření vybrat. Peníze náleží dítěti a jejich připsání na účet by mohlo být předmětem insolvence, čímž by byly peníze dítěte ohroženy. Jedná se již o právní problematiku, nikoli finanční, proto toto konzultujte s právníkem a insolvenčním správcem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, rád bych si upřesnil jakou maximální dobu lze vyplácet předdůchod z DPS. Je to 5 let? Děkuji
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, předdůchod lze z doplňkového penzijního spoření čerpat max. 5 let před nástupem do starobního důchodu. Je třeba mít naspořeno cca 708 000 Kč, protože minimální měsíční čistá dávka předdůchodu pro rok 2023 je 11 791,80 Kč.
Životní pojištění
Dobrý den, zajímalo by mě, zda se dá zpětně po 10-15 letech zjistit, komu byla vyplacena životní pojistka.
Děkuji
Milada Černochovská
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud byla vyplacena, pak žadateli o pojistné plnění. To ví ovšem pouze pojišťovna, na které bylo o plnění žádáno. Pokud jste byla ve smlouvě pojištěna jako jedna z osob, je možné, že vám tuto informaci pojišťovna sdělí, byla-li jste zákonným zástupcem. Pokud se jednalo o plnění pro případ smrti, pak takové plnění náleží obmyšlené osobě jmenované ve smlouvě a nevstupuje do dědického řízení. Pokud nebyla stanovena, pak plnění by mělo být předmětem dědictví, pokud nebyly obmyšlené osoby ujednány ve smlouvě jinak.
Penze a penzijní spoření
Je možné čerpat penzi ze starého penzijka a vybrat 30% z uspořené částky? Nebo tato možnost už neplatí?
Míra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tuto možnost neznám. Ale u penzijního připojištění (v transformovaném fondu) je možné čerpat 50 % prostředků ze sjednané výsluhové penze po 15 letech spoření.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, může si prosím OSVČ platit sám sobě na smlouvu DPS příspěvek zaměstnavatele? Děkuji
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, může jako třetí osoba, ale nemůže si položku uplatnit jako daňový výdaj, protože není zaměstnancem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, může na DPS přispívat více zaměstnavatelů? Děkuji
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
potřebuji radu, dotazovala jsem se více pojišťovacích specialistů a názory se liší. Jedná se o to, že na smlouvě o povinném ručení jsem pojistník např. já, provozovatel jsem já, ale vlastník je firma. V technickém průkazu je vlastník firma a provozovatel uveden nikdo. Mohu se zeptat, zda by pojišťovna nemusela plnit, kvůli tomu provozovateli? Jelikož mi bylo sděleno, že ve smlouvě o povinném ručení musí být provozovatel firma a ne já. Ale jak jsem psala, názory se liší. Děkuji za odpověď.
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nelze toto zobecnit, protože pojišťovna může riziko oceňovat jinak právě díky rozdílu provozovatele a vlastníka, a tedy chybné uvedení může považovat za rozpor a nedodržení pojistných podmínek ze strany pojistníka, který smlouvu sjednává. VTP neuvádí provozovatele standardně, pokud se neliší právně od vlastníka (např. dceřiná firma nějaké korporace). Jestliže používáte vůz firmy, pak byste jej měla používat na základě nějaké smlouvy, např. o nájmu, nebo jste např. zaměstnancem aj. Při pronájmu vozu však musí být informována pojišťovna, aby bylo zjištěno, jak je vozidlo provozováno a že se např. nejedná o provozování taxi služby aj. Důležité tedy je, na základě jakého právního důvodu byste byla provozovatelem vozidla a jak je vozidlo provozováno. Každá pojišťovna pak k tomuto přistupuje jinak a je třeba vybrat takovou, které daná kombinace "nevadí".
Penze a penzijní spoření
Zdravím,
Rád bych se Vás zeptal na radu, jestli investovat do DPS vyšší částku.
Je mi 42let,momentálně vkládám do DPS od ČSOB dynamický 1000,-kč a zaměstnavatel mi přispívá také 1000,-kč.
Doporučil byste mi v tomto případě zvednout částku z mé strany na 2000,-kč, abych celkově měsíčně dohromady posílal 3000,-kč a odepsal tak z daní každý rok 24 000,-kč?
Peníze nebudu před dovršením důchodového věku potřebovat.
Je pravda, že pokud zvolím v 60-ti letech postupné vybírání v délce 10let, nic se nedaní?
Dává Vám navýšení smysl, nebo je lepší investovat do ETF?
Předem díky za radu,
Petr Studený
studenour
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v prvé řadě musím zmínit, že žádná investiční doporučení nemohu dávat, pokud neznám detailní finanční situaci klienta. Jinak, příspěvky účastníka jsou oddělené od příspěvků zaměstnavatele (dále ZL) nebo třetí osoby. Tedy státní podpora a daňové odpočty se vztahují pouze na vaše příspěvky, tj. pro max. daňový odpočet 24 000 Kč ročně byste musel přispívat sám 3 000 Kč měsíčně. ZL má již uplatněno daňové zvýhodnění ve svém příspěvku.
V rámci DPS při výplatě penze min. 10 let se neodvádí daň z příspěvků ZL, ale ani z výnosů, a to podle současně platné legislativy (která se může ovšem změnit).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den! Epojištění mi zprostředkovalo havarijní pojištění auta na částku 190000 Kč. Po havárii a opravě mi pojišťovna oznámila, že z opravy za 64 000 uhradí pouze část a 30000 mám uhradit já kvůli podpopjištění. Co mohu dělat? Mám servisu částku platit?
Radek Lano
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v tomto případě doporučuji obrátit se na právníka - jednak mohla být smlouva sjednána v nesouladu s vašimi požadavky, pak za ni nese odpovědnost sjednatel, nebo pojišťovna nemusí postupovat řádně s pojistnými podmínkami. Znamenalo by to, že pojistná částka při cca 50procentnímu snížení by musela být cca 380 000 Kč, což by muselo být s vaším souhlasem, že požadujete takto částku snížit. Zadejte si do vyhledávače

"Získejte více peněz z pojistné události", můžete oslovit firmy, které se tímto zabývají a poradí vám, zde je plnění pojišťovnou oprávněné.


Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka