Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, měli jsme dopravní nehodu, kdy ve zúžení nám ke konci do cesty vjelo auto v protisměru, v domnění, že se tam asi oba vejdeme, a sedřelo nám celý bok. Na pojišťovnu vše nahlášeno, viník svou chybu uznal, měli jsme svědka v poškozeném autě. Pojišťovna viníka nám neuznala poj. událost z důvodu neprůkaznosti, přitom jsme doložili upřesněný Záznam o dopr. nehodě, máme písemná vyjádření obou, jak svědka a viníka. Prý nelze jednoznačně určit viníka. Přitom to je zřejmé, není nad čím uvažovat. Jak postupovat dále? Má se ozvat na svou pojišťovnu viník a dožadovat se uplatnění škody, nebo máme požadovat zaplacení opravy na něm a s pojišťovnou nic nezmůžeme?
Děkuji moc za odpověď.
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud viník své zavinění uznal a nijak nerozporoval, pak by neměla ani pojišťovna. Samozřejmě, že relevantní závěr by byl ze šetření policie, která, předpokládám, díky výši škody nebyla volána. Nicméně likvidátor pojišťovny může rozhodnout i ve váš neprospěch, bylo by tedy vhodné s ním záležitost projednat a upozornit jej, že jinak předáte věc právníkovi. Věřím, že už jen tato formulace bude mít svou váhu. Pokud pojišťovna viníka nebude chtít škodu zlikvidovat, pak se obraťte na společnosti, které pomáhají s likvidací pojistných událostí a poskytují právní služby, které budou v tomto případě patrně nezbytné.
Stavební spoření
Dobrý den. Mám čtvrtým rokem SS a čerpám meziúvěr ve výši cílové částky. Zdědil jsem peníze a chci meziúvěr umořit. Jsem v mezidobí fixace meziúvěrů a nechci dalších šest let splácet meziúvěr a pokračovat ve SS. Co se stane, když vložím peníze na účet SS do výše cílové částky tak, aby nebyla v okamžiku navýšení cílová částka překročena? Jak bude spořitelna reagovat? Do kdy musí ukončit splácení úroků z meziúvěru?
Ivo
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tento dotaz máte položit právě své stavební spořitelně, protože se poplatky řídí sazebníkem spořitelny a obchodními podmínkami. Podmínky předčasného splacení máte uvedeny také v úvěrové smlouvě. Zašlete jí tedy dotaz a nechte si vše vyčíslit. Za konečné vyčíslení může být účtován poplatek.
Stavební spoření
vyplácí se státní podpora i po uplynutí vázací doby a jestli ano, za jakých podmínek?
Luděk majer
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, stavební spoření končí dospořením cílové částky, tedy je státní podpora vyplácena do tohoto okamžiku za stejných podmínek, nehledě na vázací dobu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den pane inženýre,

měla bych na Vás dotaz ohledně pojišťovny, která chce po mne zaplatit škodu (přes 150.000Kč), kterou zaplatila poškozenému nehody. V červenci 2018 jsem se na nepřehledné silnici střetla s autem, které stálo v cestě v mlze, bez výstražných nebo jakýkoliv světel. Jako viník jsem byla nakonec označena já, i když byl poslán odhadce na vyčíslení škody na mém voze. Nicméně, jsme na místě sepsali protokol o nehodě. Po zavolání na policii, kdy se mě paní policistka zeptala, zda škoda vypadá nad 100.000Kč, jsem odpověděla, jakožto neodborník-neodhadce, že jde o poškození pouze zadního nárazníku a částečně kufru, že bych škodu odhadla na maximálně 80.000Kč. Bylo mi tedy Policií ČR oznámeno, že máme sepsat protokol a sehnat si odtahovku, že k případu nedojedou. Postupovali jsme tedy přesně podle pokynů policie a do 2 hodin, bylo vše řádně odklizeno a pan poškozený s autem odjel, přičemž neměl žádnou snahu o to zavolat policii sám nebo si ji dokonce vyžádat.

Nyní po roce a půl mi přišel dopis z nejmenované advokátní kanceláře, jakožto zastupující pojišťovnu Direct pojišťovna, a. s., že mám zaplatit částku (přes 150.000Kč), kterou oni zaplatili poškozenému (tedy nakonec nějaké firmě), že jsem nejednala v souladu se zákonem, a že jsem nezavolala policii, když byla při nehodě poškozena třetí strana.

Prosím, jak mám pokračovat? Zkouší pojišťovna pouze nátlak, abych peníze zaplatila?
Dle mého názoru měl zaměstnanec firmy (tedy poškozený) zavolat Policii ČR, když věděl, že nepoškodil svůj majetek, ale majetek firmy, ve které pracuje. Částka sice přesáhla 100.000Kč, ale jak jsem jako neodborník mohla vědět, na kolik jí nacení, když pan poškozený odjel po vlastní ose a neměl potřebu volat policii k autonehodě. A nakonec u celkové částky je přičteno i zapůjčení náhradního vozidla ve výši 12.000Kč.

Prosím o pomoc.
Děkuji mnohokrát za jakoukoliv odpověď.
Simona
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, to co popisujete je velmi sporná záležitost. Není to poprvé, kdy účastníci nehody nedokázali odhadnout škodu na jednotlivých vozech, ale ani technik servisu, protože skutečná škoda se zjistí až po odstrojení vozu. Pokud jste volali na policii, pak tento záznam bude nahrán a je možné jej využít jako důkazní prostředek. Bohužel, pojišťovna by mohla rozporovat i to, že mohl někdo z řidičů být pod vlivem alkoholu apod. Mělo by se prověřit, zda servis nevyměňoval součásti, které nebyly třeba nebo jakkoli cenu nenavýšil - jakmile jde oprava za pojišťovnou, bývá to častá praxe. Dle mého názoru měla pojišťovna poškozenému uhradit min. 100 000 Kč, tj. do zákonného limitu, kdy není třeba volat PČR. Zbytek už může být předmětem sporu. To, že uhradila plnou část, i přestože měl povinnost poškozený volat PČR vzhledem k výši škody, považuji za nesprávný postup pojišťovny. Ta na vás navíc regresuje celou sumu, což považuji za další problém. V tomto případě ale bude nezbytná právní pomoc, tedy oslovte svého advokáta. Doporučuji při nehodě ihned volat hotline obou pojišťoven, aby vám sdělily přesný postup, zda je či není třeba volat PČR dle jejich pojistných podmínek.
Stavební spoření
dobrý den ze stavebního spoření jsem si vybrala část naspořené částky a založila novou smlouvu kde jsem nechala přepsat druhou část abych dále mohla spořit. chci se zeptat kdy budu moct vybrat peníze z nové smlouvy ?
klara
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po založení stavebního spoření běží 6letá vázací doba. V tomto období když budete chtít peníze vybrat, pak musíte smlouvu zrušit, vrátí se státní podpora do rozpočtu a případně může spořitelna vyčíslit sankci za předčasné splacení, zpravidla do 0,5 % z cílové částky.
Životní pojištění
Dobrý den, v roce 2010 jsem ukončil životní pojistku u české pojišťovny a nechal si odkupné převést na novou pojistku u společnosti Aegon. V Aegonu si tuto částku nebyli schopni nikam přiřadit, tak ji dali do přeplatku. V roce 2016 jsem zaslal žádost o vyplacení této částky, kdy mi bylo zděleno, že nelze vyplatit vložené peníze, které byly zainvestovány. Čemu jsem moc nerozuměl, protože na účtu byly stále vedeny jako přeplatek. Po komunikaci s Aegonem mi bylo nakonec doporučeno, že jediná možnost, jak peníze z přeplatku dostat je přestat platit pravidelné měsíční pojistné a Aegon si tuto částku bude automaticky strhávat ze zmiňovaného přeplatku. Což jsem ke konci roku 2016 také učinil. Všechno probíhalo, jak se dohodlo. K 31.8.2019 jsem ukončil pojistku a založil pojistku u nové společnosti. V odkupném, které mi bylo stanoveno, zmiňovaný přeplatek nebyl s odůvodněním, že jsem měl pojistku předplacenou a tím, že jsem ji ukončil, tak mám prostě smůlu a zbytek přeplatku je v poplatcích.
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, toto nemohu posoudit, protože je třeba postupovat dle konkrétního výpisu pojišťovny, tedy jak byla částka zaúčtována, kolik bylo přesně spotřebováno na řádné pojistné a jaká byla výše kapitálové hodnoty, odkupného a neuhrazený poplatků. Toto by vám měl pomoci rozklíčovat sjednatel smlouvy.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den pane inženýre, měl bych na vás jeden krátký dotaz: Pokud u mě nastala pojistná událost, při níž jsem byl poškozenou stranou, bude pro mě výhodnější uplatňovat náhradu škody z povinného ručení po pojišťovně viníka autonehody, anebo z havarijního pojištění u mé pojišťovny? Jak je to případně s odečtem amortizace?
A v poslední řadě: Může mi být z havarijního pojištění vyplacena i vyšší částka, než je skutečná škoda, jestliže se ustanovení o skutečné škodě u havarijního pojištění nepoužije?

Mnohokrát Vám předem děkuji za odpověď.
Lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, škodu uplatňujte z povinného ručení viníka. Musím provedena oprava takovým způsobem, aby vůz byl uveden do původního stavu před nehodou, jeho hodnota nesmí být snížena a vy nesmíte být poškozen uplatňováním amortizace. Protože zpravidla nelze stanovit stav součástí, které byly poškozeny nehodou, pak se vyměňuje za díly nové. Pojišťovny většinou zkoušejí, aby se na části nákladů podílel poškozený, protože se musí provádět výměna za nové díly, ale to je nepřípustné. Je na to i usnesení Ústavního soudu. Pokud by k takové situaci došlo, informujte pojišťovnu, že předáte záležitost právníkovi, pojišťovna pak uhradí plnou cenu. V případě havarijního pojištění byste zaplatil spoluúčast a ještě by se vám zvýšilo pojistné díky ztrátě bonusu u havarijního pojištění. Je vyplácena výše škody související s opravou, nemůže být vyplaceno více.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den sestra je majitelka vozu a provozovatele na mé je psané pojištění vozu že zákona jak je to při nehodě děkuji
Milan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, není jasné, na co se konkrétně ptáte. Pokud jste pouze pojistníkem, sestra majitelkou a provozovatelem, tak je situace s ručením stejná, jako v jiných kombinacích. Pojistník je vázán smlouvou a platebními povinnostmi plynoucími ze smlouvy, pojištění se nevztahuje ke konkrétní osobě, ale pojištění vozu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. V září roku 2017 mi zaniklo povinné ručení pro neplacení. Doplatek byl uhrazen, u pojišťovny žádný dluh nemám. Od srpna roku 2017 bylo auto nepojízdné a jelikož jsem se snažila auto prodat, povinné ručení jsem neobnovila. Prodej se bohužel za dva roky neuskutečnil a dnes 14.11. 2019 jsem nechala firmou auto zlikvidovat, 20.11.2019 jdu na úřad auto zrušit. Vyvstala otázka, co z nezaplaceným povinným ručením. Volala jsem tedy na Českou kancelář pojistitelů a tam mi bylo řečeno, že pokud povinné ručení zaniklo již v roce 2017 vymáhat po mě nic nebudou, jelikož zákon vyšel v platnost až od 1.1.2018. Je toto pravda? Předem děkuji za odpověď.
Hanka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, to bohužel nemohu potvrdit, jak k tomu ČKP přistoupí. Auto, pokud nebylo pojištěno, tak měla být SPZ dána do depozitu. To zajišťuje, že skutečně vozidlo nebude využíváno. Pokud se tak nestalo, tak za celou dobu nepojištění by mohla ČKP úhradu vymáhat, resp. min. od 1. 1. 2018 do 20. 11. 2019.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, pracuji jako učitelka na základní škole a na konci listopadu mi končí zkušební lhůta, ale mám smlouvu pouze na rok a po roce na dobu neurčitou. Chtěla bych se zeptat, zda mám nějakou šanci na půjčku na rekonstrukci bytu ve výši 600 000- 1 000 000,-. Můj měsíční čistý plat činní 23 600,-. Děkuji za odpověď
Petra Rážová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sice neuvádíte jiné závazky, rodinu apod., tedy nelze bonitu spočítat, nicméně u některých bank mají učitelé výjimku v metodice, tedy jim lze poskytnou úvěr, i přestože mají smlouvu na dobu určitou, která ještě nebyla prodloužena. Doporučuji se obrátit na zkušeného finančního poradce, propočítá vám bonitu a zároveň doporučí i banku, u které je reálné váš případ řešit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Rada bych se zeptala, kolikrat do roka je mozne vyuzit havarijni pojisteni? Mam novy automobil od unora 2018, hodne cestuji a posledni mesice byly vydatne.. vlastni vinou jsem nabourala v zari, plneni zaplatila pojistovna, v rijnu mi pred autem bez blinkru odbocil pan na polni cestu, kdyz jsem ho predjizdela na prehledne komunikaci, vinu uznal, melo to jit z jeho povinneho, kde to jeho pojistovna resila, ale po peti tydnech zjistila, ze mel smlouvu ve vypovedi a nic mi nezaplati a musim to resit s ČKP, ktere se pan neozval s vypovedi, jak nehoda probehla a ani urcite vinu bez povinneho neuzna, takze skoda, 163tis by sla napul, pokud se to nedosetri jinak. Takze tam bych pripadne take radsi uplatnila havarijni, nez platit 80tis. A vcera mel pritel mikrospanek a skoncil ve skarpe, coz bych chtela take pouzit z havarijniho. Mohou mi vypovedet smlouvu, nebo nezaplatit skodu? Mam havarijni spolecne s povinnym u jedne pojistovny, kde v mesicni platbe platim i splatku za automobil. Dekuji za odpoved.
Kristina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě, že bude škoda likvidní (tedy bude plněno v souladu s pojistnými podmínkami), pak bude plněno, poté může pojišťovna smlouvu vypovědět.
Úvěry a půjčky
Dobrý den mám dotaz jestli dostanu někde úvěr ručení nemovitostí jsem na ú. práce a pobírám vdovecký důchod mám záznam v Solusu? Já blbec jsem řešil půjčku další půjčkou a už nevím jak dál ? Děkuji H.V.
Honza- V?
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jsou společnosti, které nabízí výši úvěru oproti zástavě až 50 % hodnoty nemovitosti. Doporučuji se obrátit na zkušeného finančního poradce, aby vám poradil u koho lze realizovat a zda se jedná o solidní podmínky.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, cyklista byl právoplatně uznán ve správním řízení, že se dopustil přestupku, byla mu uložena pokuta. Nemá žádné pojištění a škoda na vozidle byla hrazena servisu z mého havarijního pojištění, kdy jsem musela uhradit spoluúčast. Mám šanci vymoci částku spoluúčasti u soudu na viníkovi nehody? Pojišťovna škodu na viníkovi nevymáhá. Děkuji za informaci
Marie Hanušová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, doporučuji se obrátit na právního zástupce. Cyklista měl mít pojištění občanské odpovědnosti, ze kterého škodu mohl hradit v plném rozsahu. Z něj by také mohl hradit spoluúčast vašeho pojištění. Pokud pojištěn nebyl, pak dle mého názoru můžete vymáhat v občansko-právním sporu.
Penze a penzijní spoření
penzijní připojištění mám teprve rok, do důchodu odcházím za šest let, předdůchodu nemohu využít ani když mám celou částku připravenou? a co tehdy pokud bych tuto částku vůbec za těch pět let nečerpal? děkuji
vlastimil
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste chtěl využít předdůchodu, pak jste se měl informovat před sjednáním doplňkového penzijního spoření (DPS), protože po 1 roce spoření to není možné. Penzijní připojištění je starý produkt, ten už nelze sjednat, tedy musíte mít DPS. Nárok na využití předdůchodu: Čerpat je možné nejdříve 5 let před dosažením věku potřebného ke vzniku nároku na starobní důchod. Minimální doba výplaty jsou dva roky. Musí být spořeno alespoň 60 měsíců. Počítají se i měsíce převedené z původní smlouvy o penzijním připojištění. Je třeba má dostatek prostředků pro výplatu měsíční penze.
  • Měsíční penze je definována jako 30 % průměrné hrubé mzdy. Potřebnou částku je možné doplatit i jednorázově.

Úvěry a půjčky
Dobrý den, chtěla jsem si půjčit na nové auto. Ale ještě jsem neměla žádnou půjčku a paušál na telefon byl firemní. Takže mi žádost zamítli, protože neví jak budu splácet. Mám šanci si vůbec půjčit? Je mi 26let a do teď jsem si na vše na šetřila, příjde mi to nefér, když vidím kolik lidí má půjčky na půjčky a mě půjčit nechtějí..
Markéta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, toto omezení u některých bank existuje. Je dobré se informovat na jiné bance s uvedením popsaného, zda takovým klientům peníze poskytují. Patrně jejich podmínkou bude i převedení platebního styku k této bance. Nebo požádejte o radu zkušeného finančního poradce, který vám úvěr u banky zprostředkuje. Bohužel, nemohu zde jmenovat žádné instituce, ale vězte, že jsou banky, které vám úvěr poskytnou, i přestože nemáte úvěrovou historii. Řešením také je, že budete využívat kontokorent nebo kreditní kartu uvážlivě a ekonomicky, a tím si vytvoříte pozitivní úvěrovou historii i pro vaši banku, zpravidla postačuje 6 měsíců.
Životní pojištění
Dobrý den, fin.poradce mi doporučil změnit životní pojištění, protože u staré pojistky jsem přeplácela 289 Kč za pojištění úrazu, a toto mi platilo jen do 30.9.2018(do 65 let).Sepsal mi jinou pojistku a výhodnější a já tu původní vypověděla. Ukončili mi pojistku k 1.11.2019 a já, v domnění, že tam mám uložené přeplacené částky, jsem poslední splátku neuhradila. Teď se dovídám, že přeplatky šly na jakési investice, ale já nárok nemám a musím tu poslední splátku uhradit i s tou pojistkou úrazu, která už rok není platná. Je to normální? Musím to uhradit ?
Ivana Žáčková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba hradit pojistné dle předpisu pojišťovny a v případě rušení pojištění i veškeré dlužné pojistné, jinak jej může pojišťovna v souladu se zákonem vymáhat. Pokud vám vznikl nárok na odkupné, pak vám bude vyplaceno v souladu s posledním výpisem od pojišťovny po zrušení pojištění. Jestliže by vznikly přeplatky, rozhodně o ně požádejte. Případně pojišťovnu požádejte o úplný výpis bilance, tedy kolik bylo uhrazeno na pojistném, kolik bylo účtováno na pojištění rizik a náklady pojišťovny a kolik bylo investováno v rámci kapitálové hodnoty.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den
zmenil jsem pojišťovnu na povine ručení ve výročí ale odesla mi platba a ted cekam kdy mi penize pridou zpet .Ted je to 2 měsíce, kolik maj pojistovny casu na vraceni platby dekuji
Josef marek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, o přeplatek si zažádejte přímo pojišťovnu, platba mohla zůstat nepřiřazená a pojišťovna toto může zjistit až výrazně později.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat byl jsem poškozen při nehodě a pojišťovna mi neuznala škodu, mám nárok na fotodokumentaci protistrany? jde o vůz firmy a jejich člověk vše nafotil také a le ma moji žádost mi neodpovědeli. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Roman
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, to je bohužel právní záležitost, měl byste toto již konzultovat s právníkem. Povinností účastníků nehody je přivolat policii, pokud se účastníci domluví jinak a neukládá jim zákon policii přivolat, musí pečlivě zdokumentovat situaci - kopie těchto dokumentů by měli mít obě strany. Vyžádejte si oficiálně dokumentaci k nehodě od pojišťovny a upozorněte je, že pokud ji neobdržíte, že předáte věc k řešení právnímu zástupci.
Penze a penzijní spoření
Jsem důchodce a po 60 splátkách doplňkového penzijního spoření bych rád ponízr z účtu vybral a načal novou 5tiletou periodu. Penzijní společnost chce ponechat na účtu 20 000,-, což je pro mne 20 splátek. Mohu smlouvu ukončit a uzavřít smlouvu s jiným poskytovatelem ?
Rudolf
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po 5 letech aktivního spoření a dosažení věku 60 let, můžete ukončit penzijní spoření a založit si nové u jakékoli penzijní společnosti.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Zdravím. Odkoupili jsme s manželem auto, bývalá majitelka si nezrušila povinné ručení a nyní vymáhá peníze po nás. Má na ně nárok? (Bylo nám řečeno, že auto pojištěné není. Bylo prodáno bez zelené karty). Děkuji
Nikča
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojištění vozu změnou vlastníka zaniká. O této změně je nutno informovat původní pojišťovnu, aby smlouvu k danému datu ukončila. Zajišťuje prodávající a žádná práva ani povinnosti z původní smlouvy nemůže na kupujícího přenášet. V den změny vlastníka musíte mít pojištění nové.
Penze a penzijní spoření
Dobry den,
dlouhodobe bydlim a pracuju v zahranici. Chtela bych si ale zacit setrit na duchod i v Ceske republice. Mam jako obcan Ceske republiky narok na prispevek od statu, ktery je soucasti III. pilire duchodoveho sporeni bez trvaleho zamestnani v CR? A je vubec mozne uzavrit penzijni sporeni bez zamestnani v Cechach? V Ceske republice jsem naposledy pracovala v roce 1995.
Dekuji za odpoved.
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, penzijní spoření se státním příspěvkem můžete využít pouze tehdy, pokud máte v ČR daňový domicil, tedy odvádíte do systému odvody na sociální pojištění.
Příspěvky zaměstnavatele
Dobrý den,mám sjednane ŽP od zaměstnavatele,je možné aby ho automaticky přestal plati ve výpovědní lhůtě, která končí 31.10.2019?Tudíž od zaří 2019 už neuhradil ŽP. V podepsané smlouvě jsem nenašla žadné informace které by se týkaly mého dotazu...Děkuji za odpověď. Lenka
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, příspěvky zaměstnavatele se většinou řídí vnitřní směrnicí nebo kolektivní smlouvu. Příspěvek je dobrovolnou aktivitou zaměstnavatele, tedy jej může dle svých pravidel i odejmout. Pojistníkem a pojištěnou osobou na smlouvě budete vy, tedy budete muset i případný dluh uhradit a co nejdříve ukončit na smlouvě tuto část pojistného (od zaměstnavatele).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, sjednal jsem si pov. a havarijní pojištění online. Na vozidle my vznikla škoda 26.8.2019, která byla řešena přes autorizovaný servis. Pojišťovna opravu odsouhlasila a když došlo na placení, pojišťovna couvla s tím, že byli nejasnosti ve sjednané smlouvě a proto škodu neuhradí. Do dnešního dne mne nikdo z pojišťovny nekontaktoval, ani ohledně nedostatku ve smlouvě ani ohledně problémů s proplacením škody z havarijního pojištění. Mohu nějakým způsobem vypovědět pojistky, nemám k pojišťovně důvěru. Děkuji
Míla
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte pochybnosti o postupu pojišťovny, můžete se obrátit na právního zástupce nebo společnost, která se zabývá odmítnutými plněními a prověřuje oprávněnost postupu pojišťovny. Smlouvu můžete vypovědět 6 týdnů před výročím smlouvy, 1 měsíc od doručení nového předpisu pojistného (se změněnou sumou), nebo do 3 měsíců ode dne doručení oznámení vzniku pojistné události (dnem doručení výpovědi začíná plynout výpovědní lhůta 1 měsíce, jejímž uplynutím pojištění zaniká), popř. dohodou (ale s tím musí souhlasit obě strany).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, před pár dny jsem měla auto nehodu. Chtěla jsem na dlouhé rovině předjet dopravní auto, dala jsem blinkr a začala předjíždět v tom auto přede mnou dalo blinkr a začlo odbočovat na vedlejší komunikaci. Začala jsem brzdit, ale bohužel jsem to neubrzdila a narazila jsme do vozu. Byla jsem v šoku a jen jsem přikývla, že je to má vína. Po vyplnění papíru nahlášení na pojišťovně jsme se rozloučili v dobrém. Jenže doma jsme si to nechala projit hlavou a známí mi řekli, že by to neměla být má vína snad. Je to těžké tahle popsat, ale potřebovala bych poradit co mám dělat dál. Zda to nechat tak a nechat si zvýšit pojistku ikdyz to třeba nebyla moje vina a nebo se ozvat. A to mi ještě paní psala, že ten papír o nehodě nemáme podepsaný, tak zatím platný asi není. Prosím o radu. Děkuji
Agáta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste si nebyla jista svým zaviněním, měli jste přivolat policii. Bohužel, nemohu soudit, kdo byl viníkem, situaci jsem nemohl nijak prozkoumat. Máte-li pochybnost, jak postupovat, doporučuji oslovit právního zástupce. Pokud se vám jedná o navýšení pojistného, pak si můžete nechat pojištění přepočítat u jiné pojišťovny. V databázi ČKP samozřejmě bude uvedena pojistná událost, což vám odebere část bonusů (pokud se bude čerpat z vašeho pojištění). Je nutné vzít v úvahu, zda předjíždět v daném úseku, kdy lze odbočovat vlevo na vedlejší vozovku bylo správné, tedy nebylo nějak omezeno a zda také nebyla překročena povolená rychlost atp.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den zkusím celou věc rozepsat:moneta auto byla vlastníkem našeho vozidla a součástí uvěru byla pojistka ,protože jsme auto chtěli doplatit dříve tak jsme si daly pojištění sami jako provozovatelé vozidla.Když bylo auto přepsané a byly jsme vlastníky tak jsem napsala pojištovně žádost o změnu z provozovatele na vlastníky.Nikdo se mi neozval.Po 3týdnech mi přišel obyčejnou poštou dopis že nám pojistku zrušily již 2.10. Pojištovna tvrdí že jednala dle zákona.Nejsem právník proto bych chtěla vědět proč nám nenapsaly dříve a vystavily takovému nebezpečí že jsem s autem jezdila bez zákonné pojistky.čkp dluh uhradím ale obyčejným selským rozumem nechápu jak je to možné. Do této chvíle jsem si mysleta že pojistníkovi bez jeho souhlasu nic zrušit pojištovna nesmí a nikdy jsem neporušila zákon.Opravdu je tento postup zákonný.Děkuji Vám za odpověď.
Dana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jak jsem již odpověděl, paní Dano, s úvěrem končí i pojištění, což je uvedeno v úvěrové dokumentaci, resp. v části pojištění. Pojišťovna již nemusí klienta o ničem informovat, protože úvěrující organizace informovala o ukončení úvěru, a tedy s ním navázaných produktů. Je třeba si sjednat pojištění zcela nezávisle na úvěru, tedy na samotné smlouvě s datem počátku konce úvěru. Nerozumím formulaci: "... tak jsme daly pojištění sami jako provozovatelé vozidla." Jedině sjednání nového pojištění na nové smlouvě, jak jsem popsal, je správný způsob.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, když bude na DPS zletiletému vnukovi posílat peníze babička, dostane vnuk státní podporu? (Kdysi se mluvilo o 3.osobě a nebyl nárok na státní podporu.) Děkuji za odpověď.
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, musela by posílat s platebními údaji jako účastník penzijního spoření. Pokud bude zasílat jako 3. osoba, není nárok na státní podporu. Může např. posílat přímo na běžný účet, ze kterého se daná suma posílá jako příspěvek účastníka.
Povinné ručení a havarijní pojištění
dobrý den.Doplatily jsme auto na úvěr a protože povinné ručení bylo součástí úvěru nechaly si auto včas pojistit jako provozovatelé a pojistníci vozidla.Pojištovna Slavia nám přesto ukončila pojistku aniž by nás informovala předem.Jezdila jsem 7 dní bez povinného ručení a jsem dlužníkem u čkp. Kdo porušil zákon? s pojištovnou se domluvit nedá.A ani mi nevrátily zpět peníze .
Dana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dotaz je nejednoznačný. Pokud jste splatili úvěr, pak s ním automaticky zaniká pojištění vozu. Tedy od stejného dne mělo platit pojištění zcela nové. ČKP eviduje dny nepojištění vozu, které pak vyúčtuje, což je oprávněné. Pokud jste pouze posílali dále pojistné na původní smlouvu, pak je to špatně - přeplatek si vyžádejte zpět, pojišťovna je povinna jej vrátit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.
Chci se zeptat mám havarijní pojištění a nyní jsem naboural do sveho vleku. Vztahuje se na to havarijní pojištění
Dekuji
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nemáte-li stanoveno v pojistných podmínkách vaší pojišťovny jinak, pak se standardně plní z havarijního pojištění daného vozidla za škody na onom vozidle, nikoli na jiném.
Stavební spoření
Dobrý den, založila jsem synovi stavební spoření, které uplyne, když mu bude 7 let. Částka bude převedena pochopitelně na můj účet. Jak mohu s prostředky nakládat? mohu je utratit? Respektive- Mohu je utratit ve prospěch syna? Jak to budu moci dokázat, že jsem prostředky utratila ve porspěch syna? Nebude mě moci můj syn ve chvíli, kdy dosáhne 18 let o tuto částku žalovat a požadovat její vyplacení? Díky za odpověď
Eva
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě nezletilého výpověď smlouvy podepisují oba zákonní zástupci. S penězi lze pak naložit libovolně, samozřejmě ve prospěch dítěte, aniž by pak mohlo rozporovat, jak s nimi za jeho neplnoletosti bylo naloženo.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Prodavame dum, a chteli jsme ho prodat za 3,8 m ale odhad z banky byl na 5 m a samozrejme kupujici na tuto castku nedosahl. Tak by me zajmalo proc nechce banka uzavrit smlouvu na nas pozadovanej pocet penez. Cim to je ze chteji to dat za tu vyssi castku nez tu co jsme chteli mi. Dekuji
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, patrně dobře nerozumím dotazu, je nejasně definován. Banka chce, aby byla kupní cena stanovena v souladu s odhadem nemovitosti? Na úvěr není právní nárok, proto banka nemusí úvěr poskytnout, a to z jakýchkoli důvodů. Může např. považovat cenu za neadekvátní vzhledem k odhadu. Tyto situace banky neřeší, pokud se jedná o prodej rodinnému příslušníkovi. U cizí osoby to může považovat za spekulaci s neznámým důvodem, jako třeba krácení daně z nabytí, kdy si zbývající prostředky do reálné ceny chtějí kupující a prodávající předat hotově, což je nezákonné apod. Museli byste zdůvodnit, proč nemovitost prodáváte výrazně pod tržní cenou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
před 2 měsíci jsem měl na vozidle škod. událost z havar. pojištění. Pojišťovna mi vypověděla smlouvu (mohou do 3 měs. od události). Lze tedy pojišťovně vypovědět i povinné ručení a uvést jako důvod výpovězení smlouvy z jejich strany - změna podmínek, abych si mohl uzavřít smlouvu (pov.+hav.) jinde.
Děkuji.
Petr S.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, lze vypovědět i povinné ručení do 3 měsíců od pojistné události z vaší strany. Je to běžné u většiny pojišťoven, ověřte si ale v pojistných podmínkách, nebo přímo na vaší pojišťovně, že tomu je tak i u vašeho pojištění.
Úvěry na bydlení
Dobrý den pracuji v Německu a mám poloviční úvazek a chtěl bych jsi vzít hypotéku můžu na ni dosáhnout děkuji
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, příjmy ze zahraničí se akceptují, pokud jsou posílány na účet a potvrzeny zaměstnavatelem. Některé banky po vás budou chtít úřední překlad pracovní smlouvy. Nicméně, bonita se propočítává na základě čísel, tedy výše mzdy, typu úvazku, věku, jiných splátek apod., tedy nelze říci nic víc, že si ji nechte propočítat prostřednictvím finančního poradce, který vám i poradí, jakou banku vybrat, pokud bude bonita dostatečná, aby proces schvalování byl co nejjednodušší.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem týkající se hypotéky a vlastnictví nemovitosti, na kterou se hypotéka váže. Jestliže přítel žádá o tuto hypotéku sám (jelikož jsem rok po VŠ, jako OSVČ...), je možné, abych byla uvedena jako spolumajitel (poloviční majitel) daného bytu? Nejsme manželé. Každopádně hypotéku apod. budu platit polovičním dílem. Děkuji.
Julie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, většina bank toto nepodporuje, protože to vnímají jako neoprávněný zájem, kdy jedna osoba je dlužníkem, ale vlastní jiná osoba, byť jen část. Tato osoba by pak měla financovat daný podíl z vlastních zdrojů. Doporučuji se obrátit o radu na finančního poradce, který vám poradí a zajistí úvěr u instituce, která toto dokáže akceptovat (jsou cca 2 na trhu). Bohužel, nemohu zde uvádět názvy konkrétních bank jako neplacenou reklamu.
Nezařazené
Dobrý den požádal sem o vyplacení pojistné události a chtěl bych se zeptat jestli mi přijde když ukoncim pojištění děkuji.
Vašek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud proběhne likvidace pojistné události s uznáním plnění dle pojistných podmínek, pak bude vyplaceno, i když smlouvu vypovíte po zaevidování škodní události. Škodní událost vzniká zaevidováním, pojistná okamžikem, kdy je uznána škodní událost jako likvidní, tedy že je nahlášena škoda, která je pojištěna v rámci smlouvy.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dal jsem plnou moc k odhlášení auta zmocněnec vozidlo přepsal můžu s tím něco dělat?
Děkuji
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nerozumím dotazu. Pokud jste dal plnou moc a zmocněnec auto přepsal, tak předpokládám, že k tomuto úkonu jste dával plnou moc. Pokud sloužila k jinému úkonu, pak budete muset právně napadnout rozhodnutí o změně vlastníka apod.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, po půl roce pojištění havarijního i povinného ručení jsem zjistila, že odešlo pojistné o 700 kč menší částka. Nikdo mne neupozornil. Měla jsem nyní srážku se zvěří. Uplatňují škodu u pojišťovny. Jak mám postupovat? Je možné, že pojistka je neplatná? Budou si počítat penále? Děkuji
Hanka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tento druh pojištění je platný, i přestože nebyla smlouva uhrazena, pokud ji pojišťovna z důvodu neplacení nevypověděla. Doplaťte tedy nedoplatek, a pokud pojišťovna nezaslala upomínku s vyčíslením pokuty za pozdní platbu, pak je pravděpodobné, že ji už nebude účtovat, pokud bude dlužné pojistné co nejdříve uhrazeno.
Stavební spoření
Dobrý den. Dostal jsem výpověď smlouvy o stavebním spoření, jelikož je vysoce úročena a je po vázací době. Ve VOP je uvedeno v čl. o ukončení smlouvy, že tato končí mimo jiné výpovědí smlouvy stavební spořitelnou. Toto není nijak upřesněno ani dále specifikováno. Mám v tomto případě naději na úspěch a zvrátit ukončení smlouvy, nebo to nemá cenu. Děkuji za odpověď a případné její zaslání na e-mail ivan.drnek@centrum.cz.
Ivan Drnek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, stavební spoření končí dospořením cílové částky, nebo jej může spořitelna ukončit, pokud nejsou splněny sjednané podmínky ze strany klienta, tedy např. nespoří předepsaným způsobem, jak bylo sjednáno ve smlouvě. Zpravidla se minimální částka stanovuje procentem z cílové částky. Není obvyklé, že by spořitelna vypověděla smlouvu díky úročení, protože to může změnit jednostranně po vázací době, tedy jej i snížit. I kdyby spořitelna smlouvu neukončila, tak by snížila sazbu, tedy byste pravděpodobně podal výpověď sám a případně si sjednal nové stavební spoření, což může být i vzhledem k efektivní úrokové sazbě lepší řešení.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám Opel Insignia kombi 2014 2.0, najeto cca 120000km dá se říct v plné výbavě (cosmo), kupované před rokem a půl za 340 000 Kč. Na auto mám havarijní pojištění v tom i vandalismus na částku 340 000kč. Auto mi zapálila cizí osoba kterou nechytil. Pojišťovna uznala totální škodu,s tím že si vrak prodají za 70 000kč, a mě zaplatí jen 190 000kč (tržní hodnota). Nezdá se mi částka kterou mi chtějí vyplatit, a nevím co dělat........ Děkuji za radu
Libor
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, cena vozu obvyklá se stanovuje průměrem cen z autobazarů. Odkupní hodnota tohoto vozu se pohybuje kolem 200 000 Kč, autobazary jej pak prodávají kolem 240 000 Kč. Máte-li pochybnost, pak můžete nechat ocenit vůz znalcem. Nicméně, kupní cena vozu není rozhodující, protože se mohou domluvit prodávající a kupující na jakékoli ceně. Můžete se také domluvit s pojišťovnou, aby vám vyplatila pojistné plnění v dané výši a prodat si vrak sám, třeba se podaří i za vyšší cenu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, rodiče měli docela velký bonus na havarijním i povinném ručení. Nyní jim bylo zničeno auto zaviněním jiné osoby, nové auto. Půjde o totální škodu, náhradu rozpočtem. Rodiče zatím nebudou kupovat nové auto, ale budou si půjčovat ode mne. Zůstane původní bonus v plné výši v platnosti, pokud si auto rodiče zakoupí třeba až za rok ? Předem děkuji za odpověď
Patrik Svoboda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bonus zůstává zachovaný, protože se registruje na rodné číslo nebo IČO.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, po autonehodě mi pojišťovna z havarijního pojištění uznala totálku, tím vlastně havarijní pojištění zaniká. Mám nárok i na vrácení peněz z havarijního pojištění za 8 měsíců kterých mělo pojištění ještě trvat? Děkuji za odpověď.
Renda
David Kučera ze společnosti Partners

Dobrý den, při totální škodě zanikne havarijní pojištění, ale dokud neodhlásíte auto z registru, stále zůstává v platnosti povinné ručení. Teprve po celkovém ukončení smlouvy se vrací případné nespotřebované pojistné.

Životní pojištění
Dobrý den,
mám dotaz 10.08.2019 jsem si zlomil nohu ale nebyl jsem pojištěn je možné udělat pojistku zpětně.
Děkuji moc za odpověd,
Nikolas Kroc
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, lze se pojistit od aktuálního data, nikoli zpětně. Antidatování smlouvy je nepřípustné, protože by se jednalo o pojistný podvod, pokud by reálně vznikla smlouva po dané události.
Životní pojištění
Dobrý den, maminka mé přítelkyně dostala oznámení, že je uvedená jako obmyšlená osoba v pojistné smlouvě, uzavřené v USA. Pojištěná osoba nyní zemřela. Jak má maminka nyní postupovat, aby ji byla vyplacena částka, coby obmyšlené osobě? Děkuji za odpověď.
Petr Mikš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, kontaktujte instituci v USA, které dokumenty bude chtít dodat k plnění ze smlouvy. Postupy v USA mohou značně lišit oproti ČR. Standardně se pojišťovně v ČR dodává úředně ověřený úmrtní list a žádost o výplatu pojistného plnění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, jsem poškozený z dopravní nehody a musel jsem na nemocenskou. Kvůli léčení jsem nemohl odjet na již zaplacenou dovolenou. Proplatí mi pojišťovna viníka cenu dovolené? Když ne, můžu ji vymáhat po viníkovi nehody?
Předem děkuji za odpověď.

Franta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, uplatněte tuto škodu z povinného ručení viníka. Je třeba veškeré újmy související s nehodou uvést pojišťovně, která likviduje pojistnou událost. Pokud by se pojišťovna zdráhala tuto finanční škodu plnit, pak se obraťte na svého právního zástupce, protože na odškodnění dle občanského zákoníku máte nárok a lze škodu také vymáhat přímo po viníkovi.
Stavební spoření
Dobrý den, vypověděla jsem předčasně smlouvu o stavebním spoření, ale nedostala jsem žádný přehled resp. vyúčtování v podobě: vloženo, připsané úroky, sankce za předčasnou výpověď= zaslaná částka. Moje otázka tedy zní: Je povinností stavební spořitelny konečné vyúčtování pro mojí kontrolu, při ukončení smlouvy zaslat-předložit? Pokud ano, prosím o odkaz na tuto povinnost, tak abych jí mohla po spořitelně vymáhat. Děkuji a přeji hezký den.
Romana P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je to povinností stavební spořitelny toto zaslat, nicméně až po uplynutí 3měsíční výpovědní lhůty, kdy budou prostředky poté zpravidla do 1 měsíce po výpovědi vyplaceny, pokud jste se nedohodli jinak. Více máte uvedeno v Obchodních podmínkách, které jste převzala při podpisu smlouvy. Informujte se telefonicky na helpline spořitelny, kdy a kam vám tento výpis zašlou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,synovi za jízdy začalo hořet auto v motoru,je to či není zivelní událost.Děkuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je potřeba toto prozkoumat v pojistných podmínkách u havarijního pojištění, protože může být požár např. z elektroinstalace vyloučen. Jinak požár, který přestoupí z jiného vozidla, budovy apod. je považován za živelní událost.
Životní pojištění
Dobrý den. Zrušila jsem životní pojištění, mám nárok na odbytné. Musím o něj žádat nebo jej pojišťovna pošle na účet automaticky? Jaká je lhůta pro vyplacení? Děkuji Lenka Hejduková
Lenka Hejduková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste ukončovala smlouvu životního pojištění, pak jste měla uvést účet pro výplatu odbytného. Pokud jste tak neučinila, pak může pojišťovna odbytné zaslat do určité výše na výplatu složenkou, nebo vás vyzve k uvedení účtu písemně. Informujte se na své pojišťovně, nejlépe telefonicky pro rychlou odpověď. Při standardní výpovědi běží 6týdenní výpovědní lhůta (není zřejmé, jak jste smlouvu ukončila), poté by mělo být připsáno odbytné ve prospěch uvedeného účtu do několika dní. Více je uvedeno v pojistných podmínkách, nebo se opět informujte na své pojišťovně.
Hypotéky
Dobrý den, máme hypotéku a zastavitelem bytu je manželův otec.Můj dotaz je, pokud manželův otec zemře, byt půjde do dědického řízení a manžel má ještě bratra, který bude určitě uplatňovat nárok na dědictví z daného bytu. Jak to tedy potom bude s hypotékou, když zástavní právo je právě na tento byt? Děkuji.
Božena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobry den,  dal svolení se zástavou, a tento souhlas přechází i na případné dědice. Jinými slovy, zdědí daný podíl nemovitosti i se zástavou.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den. Jsem obmyšlenku osobou u penzijního pojištění u zemřelé osoby. Bohužel nejsem přímý příbuzný a pojišťovna po mně požaduje úmrtí list, ke kterému jako příbuzný nemám přístup ani nárok. Jak mám postupovat v tomto případě. Děkuji
Jana Dvořáková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovémto případě se obraťte přímo na právního zástupce. Fond potřebuje doložit úmrtí účastníka spoření.
Stavební spoření
Zdravím,29.8.2019 jsem po oslovení z Č.Spoř. Brandýs n/L abych si založil Stav.spoření tam zajel ,ale zapomněl jsem brýle a při podpisu jsem říkal slečně a by mě vše přečetla ,tak četla,ale nepřečetla ,že zaplatím 5 tis. za sepsaní smlouvy,na to jsem přišel až doma a tak odstupuji od smlouvy,mají nárok na takovou částku vůbec účtovat,byl jsem už u jiné banky a tam neúčtovali nic za sepsání.Děkuji.Milan : stav.firma.antal@seznam.cz
Milan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dle obchodních podmínek a sazebníku mohou stavební spořitelny účtovat poplatky, ostatně jako jiné instituce. Poplatek při sjednání stavebního spoření je vcelku běžný, zpravidla se pohybuje kolem 1 % z cílové částky, což mohlo ve vašem případě odpovídat cílové částce 500 000 Kč.
Životní pojištění
V říjnu mi končí životní pojištění u NN.
Platím ho víc jak 20let. posledních 10let platím 1000kč a firma 1500kč měsíčně.
NN mi pisíla 130000kč není to trochu málo za ty roky. děkuji
Jaroslav Vjaclovsky
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, z uvedených údajů nelze posoudit, proč k tomu došlo. Peníze z pojištění odčerpávají např. sjednaná pojistná rizika, počáteční náklady smlouvy aj. Pokles mohl být také způsoben výběrem investiční strategie, pokud se nejedná o kapitálové životní pojištění. Nechte si pojišťovnou zaslat rozšířený výpis za uběhlou pojistnou dobu, kde uvidíte vložené pojistné. náklady na krytí rizik aj. Na základě toho lze posoudit, proč částka je taková, kterou uvádíte.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka