Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, máme sjednanou pojistku na auto (havarijní) s nájezdem km pro danný rok. Který jsme překročily. Pojistku nám zdvyhli o cca 3,500,- . Pojistku jsme vypověděli včas ,ale chtějí po nás zaplatit ještě 1800,-. K té předešlé pojistce,že jsme najeli více km. Jsme povinni zaplatit částku,kterou po nás chtějí? a nebo ,když s nimi již nenavážeme na další pojistku, nic platit nemusíme?? Děkuji Vám M.
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte ve smluvních podmínkách, že sleva je tímto způsobem uplatňována, pak je třeba uhradit dle zaslaného doplatku. Prostudujte si smlouvu a obchodní podmínky. Některé pojišťovny tímto způsobem snižují cenu, ale nesmí se odchýlit pojištěný od smluvních podmínek, např. deklarovaného ročního nájezdu.
Stavební spoření
Dobrý den,prosím o radu. Mám v úmyslu založit své dceři, jež má nyní 9 let, stavební spoření. Ihned bych vložil na tento účet částku 300000 Kč, s tím, že by dcera měla přístup k těmto penězům až v době dovršení plnoletosti. Tedy za 10 let. Je to možné takto udělat?. Důvod, proč chci takto učinit, je ten že dcera žije s matkou, mou bývalou manželkou( jsme rozvedeni). Děkuji Vám z a radu. Ladislav
Ladislav B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete to takto udělat, ale musíte se domluvit se stavební spořitelnou, aby částku rozepisovala tak, aby na ní chodila státní podpora po celou dobu smlouvy. Jinak by to bylo bráno jako mimořádný vklad a byla by připsána pouze na něj.
Daně
Dobrý den.K 1.3. jsem ukončila předčasně životní pojišťění z důvodu rozvázání pracovního poměru.Na toto pojištěni mi přispíval zaměstnavatel formou benefitu.U Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z důvodu dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti.Byl mi přiznán invalidní důchod v I stupni.Musím podat po vyplatě pojistného daňové přiznání nebo je od dodanění osvobozeno?Děkuji za odpověď.
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se nejedná o invaliditu 3. stupně, pak je třeba uplatněné odpočty a/nebo příspěvky zaměstnavatele dodanit. Blíže se informujte u znalé účetní nebo daňového poradce.
Životní pojištění
Jsem jedinou obmyšlenou osobou k výplatě životního pojištění. Jak by bylo postupováno v případě "současného" úmrtí pojištěného i obmyšlené osoby (např. při autohavárii). Může to být upraveno v závěti nebo bude řešeno děděním potomky ze zákona? - otázka upravena poradcem
Nikolas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, postupováno by bylo dle občanského zákoníku, tj. výplata by vstoupila do dědictví.
Úvěry a půjčky
Dobry den.Prosím o radu,Měl sem insolvenci a včíl mě škončila a mám hypotéku na dále a chtěl by se zeptat jestly včíl po insolvenci můžu revinancovat hypotéku.děkuji
VLASTIMIL
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete žádat po insolvenci o refinancování úvěru, ale je třeba počítat s tím, že budou v úvěrových registrech negativní záznamy, související s úvěry, které byly součástí insolvenčního řízení. Právě na základě nich zřejmě nebude refinancování schváleno. Zamítnutá žádost pak bude dalším negativním záznamem. Můžete tedy požádat o výpis registrů BRKI (viz https://www.cbcb.cz/) a NRKI, pak konzultovat se zástupcem banky/stavební spořitelny, zda má vůbec smysl žádost o refinancování podávat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
měla jsem autonehodu ve vypůjčeném voze, který neměl sjednané havarijní pojištění. Škodu na havarovaném autě jsem majitelce po ústní dohodě vyplatila, ale záhy si řekla o vyšší částku, kterou jí ale nemám kapacitu splatit.

Proro bych ráda věděla, zda existuje zákonná povinnost finančně odškodnit majitele vozidla, který neměl na vlastní riziko sjednané havarijní pojištění, a na vlastní riziko mi vůz půjčil?


Předem velmi děkuji za odpověď
Mirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého advokáta. Při zapůjčení věci, za ni odpovídáme do té míry, abychom ji vrátili v nejlepším možném stavu, jako v okamžiku zapůjčení, resp. s odpovídajícím opotřebením, vzhledem k délce zápůjčky a charakteru užívání. Bylo by vhodné, aby např. posoudil znalec danou škodu a zda oprava byla v souladu s běžnými cenami, nebo byly např. neodvodněně nadhodnoceny apod.
Stavební spoření
Dobrý den, založila jsem dceři SS, smlouva je stará cca 12 dní. Problém je v tom, že již tak učinil i manžel, tudíž na dceru jsou vedeny dvě smlouvy, s plnou státní podporou. Můžeme spolu s manželem odstoupit od té smlouvy, která je založena nyní( cca 12 dní), máme na to jako zákonní zástupci nárok? A co k tomu musíme spolu doložit? Děkuji za odpověď. Lenka K
Lenka K.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, odstoupení od smlouvy je jeden ze způsobů, jak může být smlouva ukončena. Platí, že při odstoupení od smlouvy obě strany si vzájemně vyrovnají své závazky, jako by nevznikla. Stavební spořitelna vrátí klientovi vklady, které na účet vložil, ale ve smlouvě nebo Všeobecných podmínkách může být sjednáno, že nevrátí některé poplatky. Informujte se tedy na své stavební spořitelně nebo prostudujte ve smlouvě, jaké podmínky se na váš případ vztahují.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, měla jsem zaparkované vozidlo na parkovišti a kolem jel kamion kterému začala hořet návěs, bohužel tím žárem bylo poškozené i moje auto. Prosím o informaci jak se to bude dále řešit. Děkuji.
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nahlaste škodní událost na pojišťovnu viníka a doložte příslušné dokumenty, jako záznam o nehodě, záznam policie apod. Můžete také kontaktovat svou pojišťovnu, která vyhledá dle SPZ pojišťovnu viníka a případně můžete např. využít přímé likvidace u své pojišťovny, pokud tuto službu máte sjednánu.
Životní pojištění
Dobrý den. Měl bych být obmyšlenou osoubou z životní pojistky po zemřelém otci. Jak mám kontaktovat pojišťovnu, když neznám číslo pojistky. Nebo bude pojišťovna kontaktovat mě? Stačí mi úmrtní list otce a jeho rodné číslo?
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, kontaktovat pojišťovnu musíte vy, např. telefonicky, osobní návštěvou apod., doložit úmrtní list, své osobní doklady a požádat o výplatu pojistného plnění. Smlouvu vyhledají podlé rodného čísla pojištěného na smlouvě.
Stavební spoření
V 01/2018 jsem uzavřela sml. na staveb. spoření u ČMSS, složila jsem celou částku na 6 let dopředu. Ihned byla odepsána čátka Kč 5000,- za zřízení účtu, Kč 360,- za vedení účtu, úročeno je 0,5 %, státní podpora nebyla zatím k dneš. dni žádná vyplacena, jen opět Kč 360,- za r. 2019 sražena položka za vedení účtu. Už nyní vidím, že toto spoření je pro mně nevýhodné, za jakých podmínek ho mohu zrušit? Vloženo bylo Kč 123000,-. Díky za odpověď.
Jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v prvé řadě je třeba požádat o státní podporu na danou smlouvu, pokud není využívána na jiné na vaše rodné číslo. Jednorázová úhrada spořené částky musí být se spořitelnou konzultována, aby ji rozúčtovala do jednotlivých let, jinak byste získala státní podporu jen v období vkladu. Zrušení smlouvy ve vázací době může být spojeno se sankcí, zpravidla 0,5 % ze sjednané cílové částky. Pokud by tomu tak bylo, doporučuji před rušením smlouvy nejprve snížit cílovou částku.Výše sankce je dána sazebníkem spořitelny, informujte se tedy u ní.
Daně
Dobrý den, v důchodu jsem učil, loni ale už jen do června. Současně si roky platím doplňkové penzijní spoření a životní pojištění, což mi o pár tisíc Kč snižovalo daně. Školní účtárna vše vyřizovala. Za poslední půlrok si mám sám podat daňové přiznání, ale nevím, na jakém formuláři, když mám už daně zaplacené, ale potřebuji jen vrátit část peněz za spoření a pojištění. Škola už mi to nezařídí, už nejsem jejich zaměstnanec. Vydali mi potvrzení o výdělku za půl roku. Mé přiznání bude obsahovat jen 3 čísla: kolik jsem celkem vydělal(už zdaněno), a kolik jsem zaplatil na spoření a pojištění. Jak a na jakém formuláři to mám zpracovat? Na internetu jsem na takto specifické daňové přiznání nenašel žádný návod.
Děkuji
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní. Nicméně, odpočty za penzijní spoření (lze uplatnit pouze sumu, která přesahuje 12 000 Kč ročně, max. 24 000 Kč ročně, tj. při příspěvku 3 000 Kč měsíčně) a životní pojištění (daňově uznatelná smlouva, uplatňuje se pojistné na krytí smrti v hlavním tarifu a kapitálová složka, max. do 24 000 Kč ročně) se uplatňují v části daňových odpočtů, ř. 48 a 49.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, babička chce uzavřít DPS je jí 80 let a chce spořit 1000Kč. Co by se stalo kdyby umřela? Kdo dostane naspořené peníze a jak to bude se státní podporou či s úroky. Je to výhodné? Děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je důležité, aby byla stanovena obmyšlená osoba pro případnou výplatu pozůstalostní penze. Ta může být vyplacena až po 3 letech nepřerušeného spoření, jinak se po roce nepřerušeného spoření vyplácí pouze odbytné, tj. bez státní podpory. Nelze určit, zda je to výhodné, záleží na době, jak dlouho bude spořeno.
Úvěry na bydlení
Dobrý den.
Moje dcera je v rozvodovém řízení a chce si od banky nechat převést splátku hypotéky z manžela na sebe. Já bych vstoupila do hypotéky jako spoludlužník místo jejího ještě manžela.
Ale její pracoviště se ruší a převádí do jiného města asi o 70 km dál od jejího bydliště a tak bude nucena hledat si jinou práci.
Převede na ni banka hypotéku v průběhu změny zaměstnání?
Díky.
Marie
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, důležitá je bonita spoludlužníků - budou-li vaše příjmy dostatečné z pohledu banky, pak není třeba dokládat příjmy dcery. Bonitu si nechte bankou propočítat.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
od roku 1997 spořím na PP, v minulých letech jsem již vyčerpal výsluhovou penzi (výplata na dobu určitou) a nyní bych rád využil nové spoření - DPS. Z daňových důvodů bych ale nechtěl PP ukončit jednorázovým vyrovnáním, nýbrž výplatou starobní penze na dobu např. 10 let a tyto měsíční dávky převádět na nově založenou smlouvu DPS. Je možné mít zároveň smlouvu na PP (ve fázi výplaty penze) a novou DPS?
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud v době očekávané výplaty PP - transformovaného fondu dosáhnete věku 60 let, pak může být vyplacena penzí. Tím spoření na PP končí v okamžiku první výplaty a můžete si založit nové DPS - účastnický fond. Pokud je daňovým důvodem např. příspěvek zaměstnavatele, pak si můžete PP převést do DPS a nechat si vyplatit z DPS 3letou penzí a založit si nové DPS. V době výplaty je DPS rovněž ukončeno.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, prosím ještě upřesnit odpověď na můj dotaz z dřívějška. Penzijní společnost mi vyplatila na základě mé žádosti jednorázové vyrovnání místo starobní penze. Část vyplacené částky byla zdaněna 15%. Mohu si při ročním zúčtování daně uplatnit tuto zaplacenou daň? Děkuji za odpověď.
Jiřina
David Kučera ze společnosti Partners
Nelze uplatnit odpočet, jedná se o srážkovou daň.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
jsem provozovatelem, pojištěným a pojistníkem automobilu, který ale zatím vlastní autosalon a nejsem plátce daně. Po mé škodné události zaslala pojišťovna částku bez DPH (na základě vlastníka, který je plátcem DPH). V pojišťovně se ohánějí, že dle zákona se o DPH z plnění rozhoduje dle vlastníka vozidla. Osobně mi to přijde jako nesmysl, když vlastník nemá se smlouvou nic společného? Je nějaký zákon, který toto upravuje? Děkuji.
Pavel Albrecht
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, o DPH se rozhoduje dle vlastníka vozidla, protože ten si jej odečetl, tedy případné pojistné plnění je kráceno o DPH. Jedná se o uzavření smlouvy pojištění cizího rizika -  vlastník = pojištěný není stejný jako pojistník, uzavírající smlouvu. Kompenzace nebo náhrady škod pak musí být definovány mezi majitelem a pojistníkem smluvně.
Úvěry na bydlení
Dobrý den přeji, ráda bych letos stavěla za pomocí hypotéky. Za minulý rok jsem ale měla příjmy jen takové, které byly osvobozeny od daně z příjmu (příjmy z hazardu, cca 1mil.). Ráda bych je letos v daňovém přiznání přiznala, abych se pro banky stala bonitní. Je to tak možné provést? Za uplynulý rok jsem byla vedena jako OBZP. Děkuji za odpověď.
Kristýna Nová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, příjmy z hazardu není možné využít k bonitě při žádosti o hypoteční úvěr. Musí se jednak jednat o příjem, který podléhá standardním odvodům - sociální a zdravotní pojištění, případně daň z příjmů, např. jako OSVČ. Příjem totiž musí být z dlouhodobého hlediska udržitelný. Zároveň, řada bank neakceptuje příjmy z hazardu i kvůli jejich podstatě.
Životní pojištění
Dobrý jsem odmyšlená osoba na životní pojistku a majitel životní pojistky má dluhy. Je velice nemocen a co bude s pojistkou když dluhy nestihne splatit? Děkuji za odpověď.
Kristýna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistné plnění je vypláceno obmyšlené osobě v případě úmrtí pojištěné osoby a nevstupuje do dědictví. Dědictví pak lze odmítnout, pokud dluhy převyšují jmění zůstavitele. Pro detaily se ale obraťte na právního zástupce.
Životní pojištění
Dobrý den v listopadu jsem založila přes internet chtěla jsem jako dárek pro manžela flexi žívotmí pojistku na pojistku nebyla poslána žadné peníze protože manžel rekl že podobnou pojisku má volala jsem d kooperativy psala meily že pojistku ruším dnes mi přišlo že mám zaplatit pojisné nebo spiše manžel za 3 měsíce pojistné ale manžel o pojistce ani nevěděl a ja zaplatit nemohu při mém invalidním dichodu nevim jak dale postupovat když po telefonu řekli že pojistku zruší moc děkuji za odpověd
Vladislava
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistná smlouva vejde v platnost okamžikem jejího počátku a přijetím návrhu pojistné smlouvy pojišťovnou. Od data podpisu lze odstoupit od takové smlouvy do 2 měsíců. Platnou smlouvu lze vypovědět v zákonné 6týdenní lhůtě, je-li platná. Ve vašem případě patrně manželova smlouva vstoupila řádně v platnost. Pak je nezbytné uhradit veškeré platby, jinak pojišťovna může dlužné pojistné vymáhat. Nezapomínejte na to, že když uzavíráte smlouvu - právní vztah, že vám z ní plynou také závazky a že je definován i způsob odstoupení od smlouvy. Pouhé zavolání, že smlouvu rušíte, že už ji nechcete, nestačí. Je to z důvodu, že kdybyste požadovala kvůli nějaké události plnění ze smlouvy, tak také vám pojišťovna nemůže jen zavolat, že smlouvu ruší, ale musí vyplatit pojistné plnění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, s firmemním autem jezdil zaměstnanec, který si auto pojistil havarijně na svoji osobu. S automobilem havaroval, na kterém udělal totální škodu. Majitelem automobilu byla firma, pojištěným byla cizí osoba zaměstnanec. Kdo má nárok na výplatu pojistné události.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba postupovat dle pojistných podmínek. Na výplatu pojistné události má nárok standardně pojistník, tedy osoba sjednávající smlouvu. Nicméně může pojišťovna požadovat prokázání, z jakého důvodu se zaměstnanec pojišťoval vozidlo, ke kterému nemá právní vztah. Uzavřením smlouvy pojištění cizího rizika pojistník chrání svůj zájem. Pojistník je zpravidla zároveň oprávněným - ten má právo na výplatu plnění, nastane-li pojistná událost. Pojištěný je subjektem pojistného vztahu, ale není stranou pojistné smlouvy. V tomto případě to je majitel vozu. Tedy, musí být o tom, že jeho pojistné riziko bylo pojištěno, informován a musí dát souhlas k tomu, aby pojistník mohl čerpat pojistné plnění v případě pojistné události. Nárok na výplatu plnění by měl pojištěný tehdy, pokud by pojistník např. zemřel, není-li v pojistné smlouvě dohodnuto jinak.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jenom na rychlou otázku. Mám penzijní smlouvu u Allianz zaplacenou do 31.5.2020 a smlouva byla založena 1.3.2010. Při vyplacení celé částky na účet bude tato částka taky podléhat zdanění 15% na příspěvky od zaměstnavatele a výnosi. Děkuji za odpověď
Radim
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jen rychlá odpověď - nelze posoudit, neuvádíte věk a penzi, kterou chcete vyplatit, popř. zda se jedná o odbytné a zda se jedná o transformovaný nebo účastnický fond. Pokud je vám 60 a více let a jedná se o jednorázové vyrovnání v rámci starobní penze u obou typů fondů, pak se zdaní příspěvek zaměstnavatele 15 % - zajistí penzijní společnost, a samozřejmě všechny výnosy.
Životní pojištění
Dobrý den, k 31. 12. 2019 jsem ukončila životní pojištění, které jsem měla uzavřené 5 let. V říjnu 2019 jsem odešla do starobního důchodu. Zaměstnavatel mi za rok 2019 dodaní uplatněné daňové slevy ve vyúčtování daně ze závislé činnosti. V letošním roce, tj. v 1/2020 jsem obdržela z pojišťovny odbytné. Musím ho zdanit? A kdy? Děkuji za odpověď
Dana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, protože jste dosáhla věku 60 let, žádné uplatněné odpočty z vašeho pojistného, nebo zaměstnavatele, se zpětně nedodaňují. Pokud byste měla povinnost dodaňovat, pak si to zajišťujete sama v daňovém přiznání. Nerozumím tedy vašemu sdělení, že zaměstnavatel dodaní. Každopádně, pokud smlouva byla ukončena dříve, než byla její pojistná doba, pak pojišťovny odvede daň z výnosů kapitálové hodnoty. Ve vašem případě tedy nic neřešíte.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
Hrozí nám sankce od hypotéční banky kvůli nedodržení předsmlouvy.
Příteli končí fixní období a chtěl zažádat o přeúvěrování u jiné banky.
Žádost do nové banky si poslal a podepsal předsmlouvu ve velkém předstihu.
V červnu loňského roku mu přišla nabídka ze stávající banky o návrhu výše úroku pro další fixní období.
Po opakovaných výzvách nabídku elektronicky potvrdil, aniž by si domyslel následky.
Až dnes zjistil od makléře, že mu hrozí pokuta až ve výši 5% z úvěru, v případě že k nové hypotéční bance nepřejde.
Je nějaká možnost jak zrušit potvrzení nového úroku u stávající banky nebo se vyhnout sankci kvůli podepsané předsmlouvě?Děkuji.Hezký den
Přibylová
Přibylová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud potvrdil dodatkem původní úvěrovou smlouvu, pak jsou platné obě smlouvy i se všemi sankčními následky. Je třeba zvážit výši sankcí. Je pravděpodobné, že by původní banka nemusela účtovat sankci za předčasné splacení, pokud jí reálně nevznikly náklady s tímto úvěrem. Tedy bych znovu podal žádost o vyčíslení k původnímu datu fixace před uzavřením dodatku, abyste věděli, zda by sankce byla uplatněna. Vyčíslení může být zpoplatněno, informujte se v sazebníku banky apod. Samozřejmě se předčasné splacení nemusí realizovat, pokud by sankce převyšovala sankci nové banky. V této situaci již budete muset vyjednávat s bankami o snížení nebo prominutí sankce. Pokud by současná banka byla neoblomná ve svých sankcí, lze podat stížnost k finančnímu arbitrovi na uplatnění sankce za účelně vynaložené náklady, které by měly být cca nulové - banka by musela i prokázat, že jí tyto náklady vznikly.
Stavební spoření
Dobrý den, chci vypovědět synovo stavební spoření, ještě před 6letou lhůtou, jak mám postupovat? Druhého zákonného zástupce nemohu zkontaktovat,(na adrese kterou jsem měla už není a telefonni číslo nemám) A bude potřeba rozhodnutí opatrovnickeho soudu? A jak se postupuje? Moc děkuji za odpověď.
Veronika Smetanová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, pravděpodobně vám spořitelna nepovolí výběr stavebního spoření nezletilého dítěte bez souhlasu jeho druhého rodiče. Nejsou mi známi vaše rodinné vztahy, proto svůj případ budete muset konzultovat přímo se stavební spořitelnou, která bude muset být obeznámena s vaším rodinný stavem. Pokud bude vyžadovat rozhodnutí opatrovnického soudu, pak si budete muset podat žádost a doložit, proč chcete peníze vybrat a že je to v zájmu dítěte. Detaily příp. řešte s příslušným odborem soudu.
Životní pojištění
Prosím lze v pojistné smlouvě na úmrtí změnit pomyšlenou osobu ještě za života pojistníka? Děkuji
Dagmar
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, u životního pojištění může změnit pojistník obmyšlenou osobu.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den chci se zeptat, mám u České spořitelny penzijní připojištění se státním příspěvkem sjednaný na 1000kč a když je vyrovnání daní tak mě žádný výpis nepošlou abych to mohl dodat v zaměstnání na vyrovnání daní jak je to možné .
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, do 1 000 Kč je poskytován státní příspěvek, nad 1 000 Kč měsíčně lze uplatnit jako daňový odpočet. Musel byste přispívat více jak 12 000 Kč za rok, abyste měl nárok na odpočet. Na dalších až 24 000 Kč daňový odpočet (tedy celkem až 36 000 Kč ročně).
Úvěry a půjčky
Dobrý den, přítel má nebankovní půjčku spolu s rodičema jsou tam vedený jak tři dlužníci podepsána v roce 2012, přítel se o nic nezajímal jen dával peníze matce a ta všechno zařizovala. Teď jsme se začly zajímat a zjistily jsme že byla s matkou uzavřena dohoda asi ústní na snížení splátek + úrok z prodlení ale na otázky nového splátkového kalendáře a výše úroků mu odpověděly at se zeptá matky že s tou se dohodly..Je možné že s ním komunikovat nebudou a kde potom zjistíme informace o půjčce ???
Eva
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud je přítel na smlouvě uveden jako spoludlužník, pak má právo se informovat na stav smlouvy u dané instituce. Spoludlužníci by se změnou museli souhlasit, jsou-li ve smlouvě uvedeni, tedy by nemělo dojít k žádné změně, aniž by o ní věděli. Pokud již byl vystaven splátkový kalendář, je možné, že úvěr zanikl pro neplacení a byl předán k vymáhání a dohoda byla učiněna s exekutorem nebo společností, která pohledávku odkoupila.
Úvěry a půjčky
Dobrý den
V srpnu 2018 jsem uzavřela smlouvu s buřinkou na koupě chaty na 500 tisíc.Chatu využívám k trvalému bydlení ,všechny polatky včetně popelnice mám zaplacené.Buřinka mě ujištovala že si to mohu dát do daní , tak jsem i udělala s potvrzením od buřinky.Bohužel na finančním ústavu jsem se dozvěděla že na chatu se odečet nevstahuje.Letos opět přišlo potvrzení od buřinky chci se zeptat zda opravdu mám nárok na uplatnění na odečet.
Předem moc díky za odpověd s pozdravem Petra
Petra Šmídová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, rozhodnutí o odpočtu má v rukou správce daně. Pokud vám zamítl přijetí tohoto dokladu, pak jej nelze uplatnit ani v budoucnu. Je třeba zdůraznit, že se musí jednat o nemovitost na bydlení, ve které ideálně máte trvalé bydliště. Rekreační nemovitost nezmiňuje zákon o daních z příjmů.
Úvěry a půjčky
Dobrý den.Prosím vás chci se zeptat.přítel si vzal půjčku z banky a již 5let jí splácí ale v poslední době má finanční problémy a chtěl by převést zbytek dluhů na jinou osobu která to bude splácet dál.Je to možné? děkuji
Lada
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, termín převést, resp. převzít, je jasně specifikován, tedy s převodem by musely souhlasit ony finanční instituce. Je to nestandardní a nemusí vyhovět. Daná osoba si může požádat o nový neúčelový úvěr, kterými vaše úvěry splatí.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, měli jsme vůz na úvěr a pojistku jsme si uzavírali sami. Vlastník byla úverová společnost a provozovatel manžel. Nyní jsme úvěr doplatili a vůz je převeden na manžela. Chtěli jsme změnu do smlouvy, pojistník, provozovatel a vůz se nemění, jen změnu vlastníka a pojišťovna nám sdělila, že je nutné smlouvu vypovědět a uzavřít novou. Má na to právo? Děkuji.
Regina T.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, se změnou vlastníka zaniká pojistná smlouva ze zákona. Na smlouvu byly načteny bonusy původního pojistníka, tedy musí zaniknout, aby se nastavily parametry nové.
Penze a penzijní spoření
Po smrti otce nám Komerční Banka odmítla vyplatit státní příspěvky uvedené obmyšlené osobě s tím, že položka Pozůstalostní penze byla do smlouvy přidána její změnou, která byla kratší jak 36 měsíců přičemž celá smlouva se starobní a invalidní penzí je delší jak 10 let a po celou dobu se platily příspěvky. Otec nepobíral žádnou penzi a stále spořil a bylo mu více jak 70 let.
Ve smluvních podmínkách se ale nehovoří přesně o tom, že Pozůstalostní penzi musí mít uzavřenou déle jak 36 měsíců, ale mluví se o "měl uhrazenou dobu pojištění alespoň 36 kalendářních měsíců a kterému ještě nebyla vyplácena penze nebo vyplaceno jednorázové vyrovnání" tedy o nějaké uhrazené době pojištění, kdy platil více jak 10 let.
Prosím o informaci, jestli je nějaký nárok na výplatu pozůstalostní penze či obecně státních příspěvků z penzijního připojištění.
Děkuji za odpověď.
- otázka upravena poradcem
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nárok na penzi je tehdy, pokud uplyne minimální doba, po kterou musí trvat a nesmí být přerušeno spoření, je-li sjednána. Sjednání pozůstalostní penze vzniká okamžikem stanovení obmyšlené osoby. Podmínky jsou dané zákonem. Pokud není daná doba splněna, vrací se do státního rozpočtu státní příspěvky a je vyplaceno pouze odbytné. Pozůstalostní penze tedy musela trvat déle než 36 měsíců a po tuto dobu nesmělo být přerušeno spoření, aby byla započtena.
Životní pojištění
Dobrý den, mohu uvést jako obmyšlenou osobu při životním pojištění zvíře (kocoura)? Děkuji
Martina Temelová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, obmyšlená osoba musí mít rodné číslo, jméno a příjmení. V případě zvířete řešte svůj požadavek s notářem v závěti.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
Měl jsem nehodu na autě kde bylo jen povinné ručení jde zpětně dodat havarijní pojištění? Děkuji za odpověď
Adam Houdek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dotaz není bohužel zcela jasný, proto odpovídám obecně. Pojištění nelze sjednat zpětně, ale nejdříve od aktuálního data.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
v roce 2019 jsem ukončila smlouvu o penzijním připojištění a banka mi jednorázově vyplatila naspořenou částku. Část vyplacené částky mi byla zdaněna srážkovou dani ve výši 15%. Můžu za rok 2019 podat daňové přiznání a uplatnit slevu na poplatníka. Daňové přiznání za rok 2019 budu podávat z titulu obdržení i dalších příjmů, Děkuji za Vaší odpověď-
Jiřina Šebestová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, uplatňuje se srážková daň na výnosy či příspěvky zaměstnavatele, nikoli zálohová. Nelze uplatnit slevu na poplatníka apod. Zdanění je dáno typem vyrovnání-penze, které bylo zvoleno, např. u doplňkového penzijního spoření a výplatě penzí min. 3 roky se nedaní příspěvek zaměstnavatele.
Životní pojištění
Dobrý den,prosím poradte.Mam nárok na vyplacení denního pojistného v pripade,ze jsem nastoupila na neschopenku v době,kdy jsem byla zaměstnání. Ale v průběhu neschopenky mně nebyla prodloužena pracovní smlouva. Mám uzavřenou pojistku s tím,ze mám na den určitou částku v případě neschopnosti. Děkuji. Marika
Marika Fedakova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na výplatu denního odškodného v případě pracovní neschopnosti je nárok pouze za dny, kdy je aktivní zaměstnanecký poměr. Může být specifikováno v pojistných podmínkách vaší smlouvy životního pojištění i mírněji. Doporučuji prostudovat, nebo se informovat u sjednatele smlouvy.
Životní pojištění
Dobrý den,
v lednu mi končí smlouva na životní pojištění se spořením, zatím mi nepřišel žádný dopis z pojišťovny. Měla bych se jít sama informovat na pojišťovnu?
Díky za odpověď
Markéta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba podat žádost o ukončení smlouvy ke dni jejího řádného konce, aby vám mohly být po tomto datu zaslány naspořené prostředky ze smlouvy. Můžete provést přímo na pobočce pojišťovny, kde ověří i vaši totožnost pro zaslání prostředků, jinak byste dopis musela posílat s úředně ověřeným podpisem.
Životní pojištění
Dobrý den, ke konci roku 2018 jsem předčasně ukončila životní pojištění, vím, že je třeba dodanit, ale jak postupovat, obrátit se na finanční úřad, zaměstnavatele? Dosud mi dělal daně býv. zaměstnavatel, teď mám nového. Děkuji
PetraD.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovém případě si podáváte daňové přiznání sama. Doporučuji nechat jej vyhotovit znalou účetní nebo daňového poradce. Je třeba mít k dispozici podklady k vyčíslení odpočtů, resp. těch uplatněných v posledních 10 letech.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by byl problém s plněním z povinného ručení vozidla v případě, že by nehodu zpusobila jiná osoba než vlastník a pojistnik vozidla. Předem děkuji za odpověď.
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojištění odpovědnosti se váže k vozu, nikoli osobě. Jinak tomu ale je při připisování bonusů, které se vážou k rodnému číslu nebo IČO. Prozkoumejte ale svou smlouvu povinného ručení, zda jste za cenu nějakého omezení nezískali slevu, např. spoluúčast při řízení jinou osobou, než je provozovatel apod.
Životní pojištění
Dobry den,
Dosel mi dopis kde mi generali pojistovna zdelila, ze moji zivotni pojistku preprodali / prevedli k genereli ceska pojistovna. Mam mesic na vyjadreni negativniho postoje. V opacnem peipade automaticky dojdu pod novou pojistovnu. Chci se zeptat jak by to bylo s odkupem. Jestli by me byli vyplaceny finance v celkove vlozene sume nebo jen odkuna castka. A za druhe jestli je tento postup standartni.
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, při ukončení pojistné smlouvy se odkupné řídí platnými pojistnými podmínkami takové smlouvy. Tedy i převodu k jiné pojišťovně, jak uvádíte, se týká výpočet odkupného: od aktuální kapitálové hodnoty budou odečteny počáteční náklady. Takovéto změny se na trhu dějí, vám zůstanou zachovány původní pojistné podmínky, které jste podepisoval v období sjednání smlouvy, nebo její poslední konverze.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Jde na firemní auto udělat povinné a havarijní pojištění na jinou osobu
Vlad
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistníkem (ten, kdo uzavírá pojistnou smlouvu s pojišťovnou) může být fyzická osoba ne/podnikatel, nebo právnická. Pozor na účetní záležitosti, taková smlouva nemusí splňovat podmínky daňového nákladu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Pane inženýre,
děkuji za bleskovou odpověď. Na pojišťovně mi sdělili , že mám započteno140 bezškodních měsíců, nyní se mi snížil tento počet o 36 měsíců.Pole všeho bych tedy měl mít pořád nárok na plný bonus. /90 měsíců/.
Je skutečně možné po zaplacení pojistky / uzavření kupní smlouvy/ pojistnou částku navýšit? I s přihlédnutím k bonusovým měsícům?
Zapomněl jsem dodat, že jsem již zaplatil pojistné za dobu 12/2019 do 12/2020 v říjnu 19 a nyní pojišťovna chce doplatek za toto již vyměřené a zaplacené období.
Děkuji Vám!
- otázka upravena poradcem
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jestliže se bonus snížil o 36 měsíců, tak nemůžete mít plný bonus. Většinou se sleduje posledních 10 let (některé mají i 12 let). Pojistná smlouva se řídí pojistnými podmínkami, kde je systém slev definován. Tedy slevy mohou být i odebrány, pokud je k tomu důvod v rámci uvedených podmínek: ano, pojistné může být změněno oproti ceně v pojistné smlouvě v dalším pojistném období. Před počátkem pojistného období může pojišťovna doúčtovat rozdíl ztrátou bonusu. Můžete odstoupit od smlouvy do 1 měsíce od doručení nového předpisu, pokud se pojistné oproti předcházejícímu období změnilo.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
zaplatil jsem v říjnu dle výměru kompletní pojištění za osobní automobil.Poté jsem měl pojistnou událost / vandalismus/.Nyní mi již zaplacené pojištění bylo dalším výměrem zvýšeno, protože pojišťovna nevěděla, že jsem již zaplatil.Chtějí tedy doplatit rozdíl / asi 2000,00 CZK/
Mají na to nárok?
Jiří Seborský
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, protože jste měl pojistnou událost, pojišťovna vám snížila bonus, resp. započetla tzv. malus. Tedy na následující pojistné období vám pak na základě toho může zvýšit pojistné, viz pojistné podmínky. U pojištění vozidel se pojistné platí dle předpisu pojistného, nikoli dle minulých plateb, protože ty se mohou měnit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dvečer před 14lety mým autem někdo jiný způsobil prohřešek ,započte se to do mé chyby pokud skutkově to způsobil jiný člověk,měl jsem tedy já nehodu ?
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, k vozu se váže systém bonusů/malusů, a tedy vyplácených plnění z pojištění dopravního prostředku. Pokud se jedná o bodový systém a "prohřešky" způsobené řízením vozu, tak ty se vážou ke konkrétní osobě. Váš dotaz byl nejasně specifikován, proto výše uvedená, obecná odpověď.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den pane Kučero, doplňuji. Mám všechny produkty přes Partner, kromě HP u AXA (Klik). Můj poradce je na mateřské dovolené.
Odůvodnění zamítnutí je PP AXA Hlava II, čl.4, odst. 1l.
Nahlášený popis události manželkou:
"řidička parkovala ve svahu, zatáhla brzdu, zřejmě nedostatečně. Otevřela dveře a chystala se vystoupit. Při vystupování se vozidlo rozjelo vzad".
Popis manželky je trochu zavádějící, protože při rozjetí vozu nebyla mimo vozidlo, vystrčila jen jednu nohu ven, jinak by ji otevřené dveře couvajícího vozu stáhly pod auto. Dle mého se nejedná o nezabezpečení vozidla proti samovolnému rozjetí, když ruční brzdu zatáhla. Zatáhnout brzdu o jeden ozub více, vůz by stál, tak se ale auto pomalu rozjelo z prudkého kopce vzad a než žena zareagovala došlo k nárazu na překážku. Kdyby málo nebo vůbec nezatáhla brzdu auto se rozjede hned a rychle. O JÍZDĚ s otevřenými dveřmi by neměla být řeč. Motor stále běžel, jelikož chtěla vyložit jen náklad a pokračovat v jízdě. Děkuji - otázka upravena poradcem
Jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v tomto už vám nemohu pomoci. Pokud jste nesjednával smlouvu přes svého poradce, pak se obraťte na sjednatele, v tomto případě Klik, třeba mají nějaké oddělení na pomoc klientům. Jinak se budete muset obrátit na právního zástupce a prozkoumat, zda např. nahrávaný telefonát nebyl pracovníkem pojišťovny manipulován k nějaké odpovědi klienta apod., a pak rozporovat vznik události. My pro tyto případy u našich klientů využíváme likvidačního specialistu a právníka, ale to nespadá do rámce této poradny. Bohužel, je třeba vzít v úvahu, že pojištění není něco podobného, jako když se kupujeme rohlík a sjednávání přes srovnávače s sebou nese riziko, že si smlouvu za zdánlivě super cenu sjednáme dokonce i chybně, ale za to už si pak neseme odpovědnost sami a zpravidla nemůžeme očekávat ani žádnou další pomoc, rozumějte bezplatnou.
Stavební spoření
Hezký den, zajímá mě, jestli mohu zaslat na Stavební spoření finanční částku na celých 6 let. Děkuji za odpoveď
Jana Vaštylová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete, ale musíte se domluvit se stavební spořitelnou, aby vám částku rozúčtovala do jednotlivých let. Ekonomicky to však příliš smysl nedává. Je lépe posílat peníze buď měsíčně, 1 700 Kč, nebo ročně, 20 000 Kč, pro dosažení co nejvyšší efektivní úrokové míry. Ostatní prostředky pak mít na spořicím účtu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, manželce se po zaparkování vozidla v kopci přes nedostatečně zataženo ruční brzdu, vozidlo rozjelo a nabouralo. Jinému škoda nevznikla. Byla za volantem. V tom okamžiku zazmatkovala a neodvrátila srážku. Škodu jsem nahlásil pojišťovně (AXA), kde máme HP. Odsouhlasili nám smluvní autorizovaný servis, kde budeme opravovat a plnění jsme chtěli na servis. Vůz byl způsobilý provozu. Poptávané doklady jsme předali servisu nebo pojišťovně v 1.týdnu. Auto bylo v servise měsíc. Po opravě nás servis vyzval k vyzvednutí auta, chtěli zaplatit pouze spoluúčast. Neposkytli nám kromě dokladu o zaplacení spoluúčasti nic. Týden od vyzvednutí opraveného vozu jsme byli požádáni pojišťovnou znovu o popsání děje havárie, jež jsme popsali úplně stejně jako při nahrávaném telefonátu nahlášení škody a pak v i servise. Poté nám bylo pojišťovnou sděleno, že zařadili škodnou událost do výluky z plnění! Jak mohl smluvní servis zahájit opravu bez odsouhlasení pojišťovnou? Musím platit servisu? Děkuji
Jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, autoservis vám vydat auto na základě vázacího dopisu od pojišťovny. Pokud takový dopis měli, pak měla i pojišťovna uhradit škodu, protože je to čestné prohlášení o likvidaci pojistné události s úhradou. Pokud vázací dopis neměli, pak vám bez plné úhrady opravy neměli auto vydat, pokud jste se nedohodli jinak. Nechte si zaslat, přesně podle jakého čl. pojistných podmínek AXA odmítá výplatu plnění. Se svým finančním poradcem můžete rozporovat výsledek šetření. Doporučuji pojišťovnu informovat, že předáváte její rozhodnutí právnímu zástupci a že budete úhradu plnění požadovat. Už toto sdělení může změnit způsob jednání pojišťovny. Buď se s vámi dohodnou, pokud jejich vyloučení plnění je právně neodůvodněné, nebo budete muset řešit v občansko-právním sporu. Váš finanční poradce by měl být schopen posoudit postup pojišťovny, má-li dostatečné zkušenosti atd.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, po šetření pojistné události došly pojišťovny ČP a ČPP ke shodě na 50% podílu účastníků dopravní nehody, tedy i mě. Opravu svého vozu jsem si uplatnila z havarijního pojištění a byla mi odečtena spoluúčast. Její polovinu jsem nárokovala na ČPP - pojišťovna druhéhu účastníka, ale ta mi odmítla polovinu spoluúčasti vyplatit s tím, že mi moje pojišťovna skutečnou škodu uhradila. Je to takto v pořádku? Děkuji za odpověď. Kateřina
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, píšete, že pojišťovny se domluvily, že bude uhrazeno pouze 50 %, tedy, že 50 % bude hrazeno z vlastních zdrojů účastníků dopravní nehody (jak jinými slovy píšete). Pokud jste byla poškozená, pak oněch 50 % měla uhradit pojišťovna viníka. Pokud jste byla viníkem, pak 50 % škody měla uhradit vaše pojišťovna z havarijního pojištění. Nicméně, to co popisujete, je hodně nestandardní a není zdůvodněno, proč by mělo k něčemu takovému dojít. Pokud nebylo zřejmé, kdo je viníkem, pak se mohly domluvit, že tedy budou vzájemně plnit 50 %, potom, vy jste si ale měla nechat plnit od pojišťovny částečného viníka, až poté případně požádat o výplatu plnění ze svého havarijního pojištění. Samozřejmě existují i jiné důvody krácení plnění. Toto by vám měly vysvětlit samy pojišťovny a písemně doložit. Pak můžete využít služby na ochranu spotřebitelů, když pojišťovna neplní. Jedná se v podstatě o právní služby.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám dotaz na plnění z totální škody. Nevím jestli je to otázka na Vás nebo na daňového poradce. Vlastník auta je banka a já jsem provozovatel vozidla. Došlo k havárii s totální škodou mou vinou šetřenou PČR a pojistné plnění pojišťovna zaplatí bez DPH bance i když není plátce DPH a ta je použije na splacení části jistiny úvěru. Jak je to potom s odečtem DPH. Jsem plátce DPH, ale na počátku úvěru jsem si nemohl uplatnit DPH. Od pojišťovny v kalkulaci je cena bez DPH i s DPH.
Děkuji za odpověď. Jaroslav
Jaroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, toto je dotaz spíše na daňového poradce. Dle mého názoru, když doložíte, že odpočet nebyl uplatněn (můžete totiž uplatnit až do 1 roku od nákupu vozu), pak by měla pojišťovna vyplatit pojistné v plné výši (tedy s DPH). Je také důležité, jak byla sjednána pojistná smlouva, tedy zda nebylo uvedeno u IČO plátce DPH, protože jinak by se skutečně vyplácela cena bez DPH. To ovšem platí za předpokladu, že jste byl vlastníkem vozu, resp. vaše firma. Nicméně, uvádíte, že nejste vlastníkem, pak by se DPH řídilo podle toho, kdo vůz nakupoval, tedy leasingová společnost, která jistě bude plátcem DPH, tedy plnění se pak vyplácí bez DPH.
Životní pojištění
Dobrý večer Chci poradit Mám životko u Pojišťovny Nn uš 12 lét chci ho zrušit mám tam 43000 a nevim kolik bimi vrátili mám nákou šanci
Luxa Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výše odkupného závisí na typu produktu, pojištěných rizicích a vývoji fondů. Z uvedených dat nelze odhadnout, kolik bude výše odkupného. Požádejte přímo pojišťovnu, aby vám tuto informaci zaslala.
Nezařazené
Dobrý den, pane inženýre,
moc bych Vás chtěla požádat o radu.
Máme smlouvu (splácení formou splátek) na automobil s doložkou a následném odkoupení a přepisu vozidla na nového vlastníka (mě).
Za toto vozidlo já platím havarijní + povinné ručení.
Zmiňované vozidlo bylo v servisu u majitele vozu (je automechanik). Nevíme proč, toto auto vyvezl za areál servisu, používal ho v provozu a došlo jeho konáním k nehodě. (pachatel neznámý). Kdyby ho nechal v servisu, kam jsem mu ho dovezla, nebylo by došlo k nehodě. řeší se to z havarijní pojistky, kterou platím já. Na co mi bylo sděleno pojišťovnou, že z pojistky bude pojistné plnění zasláno na účet majitele vozu (Totální škoda). Čeho se dost obávám. Protože už jsem mu dala několik desítek tisíc, jsem přesvědčena o tom, že si všechny peníze z pojistky nechá a já přijdu o peníze, které jsem do toho vložila, tak jak jsem došla i o auto.
Můžete mi prosím poradit, jak mám postupovat?
Děkuji moc, Karina
Karina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel tento případ spadá do právního poradenství. Záleží, jak je vaše smlouva s majitelem vozu definována. Z ní pak vyplývají plnění a odpovědnost. Obraťte se na svého právního zástupce a vyžadujte plnění po majiteli.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka