Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, jsem majitelkou vozidla (pojisteni je tez psano na mne), kterym byla zpusobena dopravní nehoda, ja jsem neridla. Protistrana po me vyzaduje me RČ, aby mohla ve své pojišťovně nahlásit skodu. Mám povinnost ji RČ sdelit? Obavam se jeho zneuziti.
Dekuji.
Horčičková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jako provozovatel vozidla máte povinnost poskytnout údaje ke způsobené škodě, tj. můžete své osobní iniciále sdělit přímo pojišťovně poškozeného. Ať vám poškozený sdělí pojišťovnu, kontakt, číslo pojistné události a vy škodu doplníte o své údaje.
Stavební spoření
Dobrý den.
Na žádost rodičů jsem založil stavební spoření na podporu plynofikace obce. Obecní úřad si vyžádal vinkulaci výběru a zaslal počáteční vklad na účet, výpisy měl k dispozici pouze úřad. Rodiče na účet přispívali také. Dnes - téměř po dvaceti letech - chce úřad zatím nespecifikovanou část úroků i státní podpory, řešení se pořád odkládá pod různými záminkami již rok. Má obecní úřad vůbec nárok na tímto způsobem získané úroky a státní podporu? Chci se dohodnout ale jakékoliv řešení je stále odkládáno. Děkuji.
Ludvík H.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, předpokládám, že smlouva o stavebním zní na jméno jednoho z rodičů. Vinkulace je v podstatě omezením dispozičního práva. Neznám tento dokument a ujednání v něm, tedy s k tomu nemohu vyjadřovat. Aby úřad měl nárok na nějaké plnění, pak by to muselo být v nějakém dokumentu toto ujednáno. Prostudujte se tedy smluvní dokumentaci, abyste se ujistili, jaká plnění úřadu náleží. Obecně ze smlouvy o stavebním spoření náleží plnění vlastníkovi smlouvy, nebo jeho zákonnému zástupci, popř. pozůstalým. Doporučuji se obrátit na právního zástupce, protože velmi pravděpodobně se jedná o speciální ujednání mezi úřadem a rodiči.
Životní pojištění
Dobrý den,
chtěl jsem si založit novou pojistku pro sebe, přítelkyni a děti.
Na základě zdravotního dotazníku, který jsme vyplnili nám byl zaslán dodatek smlouvy, se kterým jsme nesouhlasili a ani jej nepodepsali. Jelikož jsme se s pojišťovnou, díky tomuto dodatku, na pojištění nedomluvili, považuji původní smlouvu za neplatnou.
Nechápu tedy, proč došlo k aktivaci smlouvy a rozhodnutí pojišťovny o nastavení smlouvy bez rizik, které měly být na dodatku podepsány (připomínám, že k podepsání nedošlo).
Nyní po nás pojišťovna Kooperativa požaduje zaplacení nějaké dlužné částky za životní pojištění, které jsme nesjednali. Rád bych se Vás zeptal, jestli je takové jednání od pojišťovny v pořádku. Mně to připadá jako podvodné jednání.
Děkuji za odpověď
Chlum
Václav Chlum
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, důležité je, jestli jste podepsali návrh na životní pojištění, nebo už smlouvu. Ze smlouvy pojišťovna musí poskytnout krytí na ty rizika, která by byla přijala do pojištění, nebo se může řídit také definicí v pojistných podmínkách o tzv. předběžném krytí. Pokud již smlouva měla po datu svého počátku (nikoli datu podpisu), pak za období, kdy jste byli kryti, pojišťovna oprávněně požaduje úhradu pojistného. Nechte si pojišťovnou ideálně písemně vysvětlit, za jaké období a jaká rizika požadují úhradu pojistného.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, chci se zeptat, podepsal jsem smlouvu o úvěru, předtím zaplatil poplatek, který je i ve smlouvě a poté když mi měl být úvěr vyplacen, tak po mne paní chtěla dalších 18 000,- jako bankovní jistinu, což ve smlouvě není a ani nebylo předem řečeno. Jak to je nyní s platností smlouvy, když mi ani úvěr nebyl vyplacen?
Dominik
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smlouvy se řídí svými podmínkami, které jsou v nich definovány, stejně je tomu i u úvěrových. Ty navíc reguluje zákon o spotřebitelských úvěrech. V úvěrové smlouvě musí být obsaženy zákonné údaje, tj. úroková sazby, RPSN, výše splátky apod., a to i poplatky, které se s vedením a sjednáním smlouvy pojí. Jestliže jste poplatek za vyřízení úvěru dle smlouvy uhradil, pak jej nemohou požadovat opakovaně. Zkontrolujte si, zda jste poplatek zaslal přesně v souladu se smlouvou, a že se skutečně jednalo o účet instituce poskytující úvěr. Také si zkontrolujte, zda se dle smlouvy nejedná o jiný druh poplatku, které je po vás dále požadován. V souladu se smlouvou nechť vám daná instituce vysvětlí, proč poplatek požaduje - ideálně písemně.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
Mám auto na operativní leasing.
Chtěl bych nechat opravit drobné poškození před ukončením leasingové smlouvy. Jelikož poškození nevzniklo současně, budu doplácet spoluúčast za každé poškození zvlášť?
Děkuji za odpověď.
Krejčí
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, každé samostatné poškození je bráno jako jedna pojistná událost, tedy je vždy uplatněna spoluúčast k dílčí události.
Nezařazené
Dobrý den.
Jaký je postup pokud nesouhlasím s výplatou.
Dal jsem ve firmě výpověď dohodou a výplata mi přišla velice nízká a nemám ani proplacenou dovolenou.
Děkuji.
Mirek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové či sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 25. 7. 2020.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, na parkovišti mi někdo výrazně odřel mé osobní auto. Přivolaná policie nezjistila viníka. Na auto mám havarijní pojištění se spoluúčastí.
Uvažuji o pojistném plnění rozpočtem, s tím že si vozidlo opravím svépomocí.
Chci se zeptat, zdali toto pojistné plnění ovlivní počet ¨bezškodných¨ měsíců u povinného ručení a případně toho havarijního? Tzn.: zdali po nahlášení budu v budoucnu platit více za povinné i havarijní?
Děkuji za odpověď.
Škoda byla odhadnuta podle fotek na cca 7000- 10000 kč a spoluúčast mám 5 000.
Řeším tedy jestli se to vyplatí vůbec hlásit.
Děkuji za názor a odpověď.
Tomáš
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, protože byste čerpal z havarijního pojištění, pak byste přišel právě o slevu na tomto pojištění, nikoli povinném ručení. Je třeba zvážit, zda se vám po škodě navýšením pojistného (po ztrátě bonusu) za havarijní pojištění, vyplatí řešit opravu z pojištění. Pokud byste přešel k jiné pojišťovně, tak ta načítá bonusy zpravidla z povinného ručení i k havarijnímu, kde se čerpání havarijního pojištění u jiné pojišťovny nepromítne.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,měl jsem autonehodu s nákladním vozem,které od nehody po sepsání odjelo po své ose.bourane bylo na levou přední část kde odlétli pouze plasty.majitel vozu nechal auto opravit a nahlásil mi škodu 158 tis což mě se nezdá.da se to nechat nějak prošetřit.dekuji za info
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, škodu posuzuje pojišťovna vašeho povinného ručení, pokud jste byl viníkem. Poškozený škodu nehlásí dle svého uvážení, ale musí být prošetřena pojišťovnou. Pokud ovšem škoda byla vyšší než 100 tis. Kč, měli jste povinnost zavolat PČR. Pokud jste tak neučinili, může vaše pojišťovna plnit pouze do výše 100 tis. Kč a zbytek byste musel hradit poškozenému sám. Rozsah škody lze nechat posoudit odborným znalcem, že např. nebyla neodůvodněně navýšena při opravě.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, chci se zeptat jestli mi daji půjčku když jsem si vzala mobil na splátky.
Radka Brincková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na základě těchto údajů nelze posoudit. Banka splátky na mobil bude brát jako nutný výdaj, tedy bude zasahovat do výpočtu bonity, tj. spláceníschopnosti. Bonita se posuzuje na základě čistých příjmů a nezbytných výdajů, do kterých patří náklady na bydlení a splácení jiných úvěrů apod.
Životní pojištění
Dobrý den, v roce 2004 jsem uzavřela u ČP životní pojištění Dynamik na dobu 15 let. V roce 2012 jsem požádala o zrušení této smlouvy, což bylo akceptováno a bylo mi vyplaceno odbytné. Po 8 létech od ukončení smlouvy jsem obdržela od pojišťovny částku ve výši cca 17 tis. Na můj dotaz o jaké peníze se jedná, protože jsem neměla s nimi uzavřený žádný smluvní vztah, mi bylo řečeno, že jsem si bohužel nezrušila trvalý příkaz a platby za pojištění celých 8 let stále přicházely na účet pojišťovny. Na můj dotaz proč, proč mne pojišťovna na tento fakt neupozornila dříve mi bylo sděleno, že to ze zákona nebyla jejich povinnost. Vrácené peníze však neodpovídají částce, která byla pojišťovně za celá léta zasílána. Můj dotaz : může být tato částka krácena z důvodu promlčecí lhůty, kterou se ohání pojišťovna, když smlouva byla zrušena 2012 . Děkuji za odpověď
Stanislava
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v tomto případě se jedná spíše o právní problematiku, nikoli finanční, proto doporučuji se obrátit pro detaily na právního zástupce. Promlčecí lhůta by v tomto případě měla být 10 let, a to tedy od ukončení právního vztahu, kdy byla smlouva ukončena a platba nadále zasílána. Za celé období by musela pojišťovna vrátit platby, které již nesouvisely s aktivní smlouvou. Zároveň se, dle mého, jedná o bezdůvodné obohacení (Plnění z právního důvodu, který odpadl), tedy pojišťovna za dané období neoprávněného příjmu plateb je musí vrátit v plné výši.
Životní pojištění
Dobrý den.
V roce 2003 mi zemřel otec, 47 let.
Měl životní pojištění, které jsme zdědili se sestrou. Ona se ujala vyřizování věci s pojišťovnou. Nejdříve mi řekla, že pojišťovna vyplatí peníze za 3 roky a později, že až v roce 2021,což je doba, do kdy měl otec pojištění platit. Chci se zeptat, jestli je možné, aby pojišťovna vyplacena pojištění po úmrtí až za takovou dobu. Byla to tenkrát pojišťovna Kooperativa.
Děkuji za odpověď.
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, od nahlášení pojistné události musí být zlikvidována pojišťovnou do 3 měsíců, pokud neodůvodnila nezbytné prodloužení lhůty. Smrtí pojistníka, která je zároveň pojištěným, smlouva životního pojištění zaniká, tedy nemohou probíhat ani platby na pojištění. Musíte vše stihnout v zákonné promlčecí lhůtě, aby se nepromlčelo právo na plnění z pojištění. Do této lhůty musí být pojištěným nebo jeho dědici uplatněn nárok u pojišťovny, nebo musí být při nevůli pojišťovny plnit nárok zažalován u soudu! Promlčecí doba práva na pojistné plnění počíná běžet za 1 rok po vzniku pojistné události. Ve stejné době se promlčuje i právo na náhradu škody hrazené pojistitelem poškozenému. Právo na plnění z pojištění u nahlášené a likvidované události se promlčí nejpozději za 3 roky, u životního pojištění za 10 let.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den včera jsem vám psala.Ministerstvo financí jsem oslovila a čekám již 6 týdnů na odpověď.ČSOB mi zdělili že takové informace nepodávají.Veškeré banky i pojištovací společnosti jsem tel.kontaktovala ale bez výsledku.Mám ještě jiné možnosti zjistit moji duplicitydu?Děkuji za odpověď.
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, nyní je i s MF problém kvůli GDPR, tedy nemusí mít tuto informaci ani váš nový penzijní fond. Pak jen zbývá obvolat všechny penzijní společnosti, je jich osm. Na základě rodného čísla se informovat na svou smlouvu. Pokud nebude existovat, řeknou vám, že u nich nemáte smlouvu evidovanou. Doporučuji začít společnostmi, které jsou nějak provázané s bankami, tedy v rámci skupiny. Je pravděpodobné, že vám sjednali spoření přímo na vaší bance. Doporučuji začít těmi největšími a nejznámějšími společnostmi.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,šest měsíců jsem spořila u ČSOB důchodové spoření.Po půl roce mi vypověděli smlouvu z důvodu duplicity.Žádala jsem finanční úřad o výpis ale nekomunikují se mnou.Kde a jak zjistím svou duplicitu?Díky moc za pomoc
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, informaci o duplicitě by vám měl sdělit váš penzijní fond, který vám smlouvu pro duplicitu zrušil. Kontrola duplicit se provádí s registrem Ministerstva financí, tedy finanční úřad vám k tomu žádnou informaci podat nemůže. Kontaktujte pobočku nebo přímo sjednatele penzijního spoření, ať vám detaily zjistí.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, nejsem majitelem vozidla, ale povinné ručení u daného vozidla je psáno na mé jméno. Majitel vozidla s daným vozidlem měl nehodu. je nějaká šance, že pojistné řešení nepujde zamnou? Děkuji za odpověd.
Pavel Novák
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dotaz není zcela konkrétní, proto odpovídám obecně. Jako pojistník vozidla, tedy osoba, které sjednala pojištění odpovědnosti vozidla, máte tedy práva a povinnosti k takové smlouvě. Pokud tedy bude plněno z pojištění odpovědnosti vozidla, pak k této smlouvě ztratíte bonusy ve výši dle pojistných podmínek apod. Pokud nechcete nést odpovědnost za smlouvu k vozidlu, jehož nejste majitelem, pak nechť si jej pojistí sám majitel.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, před 5 lety si dnes již 83-letý dědeček založil penzijko, nyní má již splněno 60 odspořených měsíců pro výplatu i státních příspěvků. Nyní řešíme co dál. Bude-li pokračovat ve spoření na této smlouvě dál a v průběhu spoření zemře, dostane obmyšlená osoba celý zůstatek vč. všech státních příspěvků jednorázovým vyrovnáním? A daní se nějaká část vyrovnání? Děkuji za objasnění.
Adéla
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, u smlouvy doplňkového penzijního spoření jsou možnosti následující. Pokud je splněna podmínka min. spoření 60 měsíců a věk vyšší než 60 let, pak se pozůstalým vyplácí celá naspořená suma, a to i včetně státních příspěvků. Daní se výnosy a příspěvky zaměstnavatele 15 %. Pokud je doba spoření kratší než 60 měsíců (nebo není dosažen věk 60 let), pak se vyplácí tzv. odbytné, tj. bez státních příspěvků, zdaněné stejným způsobem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den mám penzijní spoření od roku 2010 letos mi bude 60let, mohla bych si vybrat nějakou částu a dál pokračovat, někde jsem slyšela, že když si to vyberu na dvakrát nemusím platit daň děkuji za informaci.
Jarmila Juhaňáková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte penzijní připojištění, pak můžete vybrat 50 % prostředků v rámci výsluhové penze (délka nepřetržitého spoření min. 15 let), je-li sjednána. Jinak záleží, jakou daň máte na mysli. Při takovémto výběru by byla uplatněna daň z výnosů a případně z příspěvků zaměstnavatele, dle penzijního plánu u vaší smlouvy, a to u jednorázové výplaty. Pokud byste se chtěla vyhnout zdanění příspěvků zaměstnavatele, můžete převést smlouvu do doplňkového penzijního spoření a vybrat ji pravidelnou rentou do 10 let (min. 3 roky). Při rentě nad 10 let se pak nedaní ani výnosy. Detaily konzultujte se svou penzijní společností, nebo poradcem, kteří znají podrobnosti o vaší smlouvě a penzijním plánu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,jak mám zrušit povinné ručení u mocyklu ,majitel už nežije jsem dcera majitele a nepoužívám tuto motorku již dvacet let.Motorku jsem prodala na náhradní díly.Mám kupní smlouvu.Děkuji
Eva Koštálková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud byla motorka prodána nebo vyřazena z provozu i zrušením ve velkém technickém průkazu, pak určitě pojištění zrušte. Stačí doložit kupní smlouvu, nebo velký technický průkaz se změnou, k datu oznámení pojišťovně pojištění zaniká.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
uvažuji o předdůchodu trvajícím 3 roky , z penzijního fondu mohu do DPS převést částku vyšší, než je předepsaná pro 3 roky (výše je přibližně na 5 let předdůchodu). Je toto možné? Tím bych si zvýšila měsíční výplatu z mnou naspořených peněz. Část těchto prostředků je od zaměstnavatele. Tyto se daní i v případě, že si všechny naspořené prostředky z DPS čerpám v předůchodu?
Děkuji za odpověď.
Jana
Jana Hrubá
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, musíte mít naspořeno min. 125 000 Kč na rok. Pokud splňujete tuto podmínku, pak nedává příliš smysl doplňovat vlastními zdroji. Svoje zdroje si můžete čerpat sama, např. ze svého spořicího účtu trvalým příkazem, čím si sama vytvoříte rentu, kterou potřebujete. Zbytek půjde z předdůchodu DPS. Příspěvky zaměstnavatele v předdůchodu se nedaní. Na detaily se informujte u své penzijní společnosti, protože má detailní přehled o vaší smlouvě a jejích parametrech.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Prodala jsem auto a nestihla zrušit své pov.ručení, dle kupní smlouvy je vlastníkem vozu dnem podpisu smlouvy nový majitel,(i občanský zákoník mluví o nabytí vlastnictví převzetím věci) S autem druhý den pán naboural (auto si nepojistil) a drze hradil škodu z mého pov., bez mého vědomí a informace mi pojišťovna strhla bonus, věděli že auto není již moje (domluvili se prý s novým majitelem beze mě!!) a tak škodu hradili, zneužili moje osobní údaje, nedala jsem svolení k použití mých osobních údajů, především nerozumím, jak si mohou dovolit hradit škodu z pojistky, která je sice platná, ale já již nejsem majitel vozu a škodu jsem nezpůsobila, co mám prosím dělat? Považuji to za pojistný podvod a porušení GPDR. O škodné události jsem se dozvěděla až po ukončení šetření, zřejmě omylem. Pojišťovna Direct, zřejmě nepovažuje za nutné informovat klienta, že se děje něco s jeho smlouvou, kterou si klient platí pro svou potřebu. Děkuji za radu. S pozdravem Havelková

Žaneta Havelková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojištění dle zákona zaniká dnem oznámení pojišťovně o změně vlastníka, např. doložením kupní smlouvy. Pokud jste tak neučinila, pak může poškozený žádat plnění z vašeho pojištění odpovědnosti za škodu provozem vozidla. Pokud vám vznikla škoda vozidlem, kdy jste již vlastníkem nebyla, pak doporučuji se obrátit na právníka a žádat o kompenzaci nového majitele vozidla. Pojišťovna jednala, dle mého regulérně a v souladu se zákonem, provinil se ale nový vlastník vozidla a viník nehody. Po něm musíte vyžadovat náhradu škody. Pokud byste pojištění zrušila a on nebyl pojištěn, pak by byla škoda hrazena z Garančního fondu ČKP a po viníkovi škoda vymáhána. V každém případě by měl být hnán nový majitel a viník k odpovědnosti.
Životní pojištění
Dobrý den, jsem odmyšlená osoba na žitotní pojistku. Byla jsem už v bance ale bez smlouvy. Předložila jsem vše co bylo požadováno,umrtní list zemřelého a moje doklady. V bance smlouvu otevřeli, bylo mi jen řečeno že to pošlou na pojišťovnu Kooperativa na prozkoumání. Z pojišťovny se mi měli ozvat a nic. Jelikož jsem peníze obdržela ale nevím zda jsem měla dostat nějaký vyjádření, doklad dostat. Vůbec nevím kolik bylo naspořeno. Mám dostat ňáký doklady o spoření zemřelého? Děkuji Kiki
Kiki
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistitel (pojišťovna, nikoli banka), vám musí předložit vyúčtování při likvidaci pojistky, tedy z ní plynoucí nároky. Pokud se plní pojistná částka pro případ smrti, která je vyšší než naspořená část, pak se zpravidla kapitálová hodnota nevyplácí, nebylo-li v pojistné smlouvě sjednáno jinak. Je-li naspořená část vyšší než pojistná částka na smrt, pak se vyplácí naspořená suma. O detaily požádejte přímo pojišťovnu, která pojištění vedla a likvidovala.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
v únoru jsem řádně ukončoval DPS a bylo mi řečeno, že prostředky dostanu do konce května. Nestalo se tak, a proto jsem šel se zeptat, jak to tedy je. Bylo mi řečeno, že výpověď nebyla vůbec odevzdána a je potřeba sepsat novou, že peníze do měsíce pošlou. Postupuje PF správně, když po mně požaduje kopii staré výpovědi z února a ještě i novou výpověď a prostředky mi pošlou až v červnu? Mohu se soudit a vyhrát?

Děkuji a s pozdravem,
Honza
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpověď musíte buď podat doporučenou poštou nebo na pracovišti fondu a nechat si svou kopii potvrdit razítkem přijetí. Mohl někdo pochybit, ale není jasné kdo, protože k tomu není žádný dokument. Pokud máte kopii s razítkem podatelny, musí fond vyhledat výpověď. Pokud by ji nemohli (z nedbalosti) najít, mohou vás (slušně a s omluvou) požádat o její znovu podání a vyřešit požadavek přednostně díky jejich pochybení. Řešit právně nedoporučuji vzhledem k nákladům na právní služby a výši potenciální škody, která mohla vzniknout.
Pojištění odpovědnosti
Dobrý den. Stal se mi úraz v obchodě při nákupu jak postupovat a co požadovat?
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud to bylo následkem nedbalosti provozovatele obchodu, pak musíte na místě sepsat k čemu došlo a jakou příčinou - příčina musí být prokazatelná. Provozovatel pak může škodu uplatnit u své pojišťovny, je-li pojištěn. Např. vyvrknutí kotníku vlivem špatného došlápnutí, protože jste nevěnovala svou pozornost bezpečné chůzi, nelze uplatňovat po provozovateli, to je vaše odpovědnost.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám opravený vůz po lehčí nehodě (oprava hrazena z havarijního pojištění) a ve faktuře je u dvou dílů uvedeno, že jsou měněny. Ve skutečnosti to tak není, díly nebyly poškozeny a tudíž nebyly vyměněny. Jak v tomto připadě nejlépe postupovat? Obrátit se nejdřív na autoservis, který opravu řešil, a žádat nápravu (výměnu dílů, nebo opravu faktury) nebo toto rovnou řešit s mou pojišťovnou?
Děkuji.
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna nemá s opravou nic společného, ta má pouze hradit náklady spojené s opravou dle pojistné smlouvy. Pokud autoservis vyhotovil chybně fakturu, pak jí musí opravit, nebo prokázat, že ony díly byly vyměněny. Pokud by pojišťovna zjistila, že díly byly fakturovány, ale nebyly vyměněny, pak by odmítla i jejich proplacení.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
dle penziního plánu se zdá, že je možné v penzijním připojištění pokračovat neomezene dlouho. Tedy platit příspěvky připojištění např.až tesně pod věk dožití a pak si nechat vyplácet doživotní penzi? V tom případě by bylo dožití každý měsíc nad statistický věk dožití celkem zajímavá varianta výdělku před smrtí. Ano, to si pojištěnec už moc neužije, ale pro blízké by to byla vítaná finanční výpomoc. Jak je to tedy s možností/povinností ukončení fáze placení příspěvku? Děkuji
Leoš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, penzijní spoření (transformovaný nebo účastnický fond) fyzicky končí požádáním o výplatu z fondu, např. některou z penzí nebo vyrovnání. Do tohoto času je povinnost přispívat částku dle zvolené frekvence placení alespoň 100 Kč. Existuje řada specifik, např. při pobírání nekonečné renty smrtí účastníka výplata zaniká, a není tedy předmětem dědictví, a tedy pozůstalostní penze.
Penze a penzijní spoření
dobrý den, lze vyčerpat určitou část z penzijní spoření prosím? mám uvedeno na výpisu 217 měsíců. Lze čerpat výsluhovou penzi dříve než v 60ti letech prosím? děkuji
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výsluhovou penzi (u penzijního připojištění - transformovaný fond) ve výši 50 % prostředků lze čerpat po 180 měsících spoření, je-li tak dlouho daná penze sjednána.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,kolegyně mi nabourala zaparkované starší auto..Její pojišťovna odmítá uhradit celou částku,protože nárazník jsem měla již dříve odřený na druhé straně.Jak se mám bránit.Nejsem viníkem a mám doplácet?Děkuji za odpověď
Milena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud už vozidlo bylo poškozeno, tak skutečně může pojišťovna snížit plnění, a to ve výši, která by odpovídala opravě dřívějšího poškození. K tomuto by se měl vyjádřit technik servisu, zda snížení není vyšší. Pokud by se tak stalo, pak doporučuji vyjádřit nesouhlas s plněním a zažádat o přezkoumání škodní události. V konečném důsledku lze řešit i se znalcem a právně, ale to může být nevýhodná varianta ve vztahu k výši škody. Pokud by vozidlo na opravované části nebylo poškozeno, pak pojišťovna by musela uhradit opravu do původního stavu.
Stavební spoření
Dobrý den,
syn má zřízené stavebko otcem. Nic na účet neposílá. Ráda bych sama synovi založila stavebko. Jak postupovat. Děkuji
Marta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete založit novou smlouvu na RČ syna a požádat o státní podporu. Ta je pak rozdělována v poměru příspěvků na jednotlivé smlouvy. Před sjednáním nové smlouvy informujte stavební spořitelnu o této skutečnosti, aby skutečně bylo o státní podporu na smlouvu zažádáno.


Úvěry a půjčky
Dobrý den,
zdědila jsem po otci účet, na tomto účtu byl úvěr 135 tisíc a hotovost 60 tisíc ke dni úmrtí (úmrtí otce jsem v bance hlásila - mám doklad) Otec měl úvěr pojištěn pro případ smrti. Když jsem došla na banku se domluvit co a jak, bylo mi sděleno, že účet byl bankou zrušen a zbytek pohledávky byl předán vymahačské službě. Nemyslím, že to bylo správně. Byl pojištěn pro případ smrti a i kdyby dál strhávali splátky od smrti do dědického řízení mělo by na kontě zůstat cca 35 tisíc.
Děkuji za radu
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bezprostředně po okamžiku úmrtí bylo ideální tuto skutečnost nahlásit bance, aby mohlo být zahájeno řízení k pojistné události. Banka postupuje v souladu s úvěrovou smlouvou, a pokud dlužník, nebo pozůstalí nereagovali, pak úvěr zesplatní a může pohledávku odprodat. Pokud jste skutečnost hlásila bance, pak podejte oficiální stížnost bance a žádejte na příslušné pojišťovně výplatu pojistného plnění k úvěru ve výši dlužné částky. Banka bude muset pak učinit takové kroky, pokud nejednala oprávněně, aby uvedla vše do souladu. V takovémto případě, pokud by banka nekonala, pak se obraťte na finančního arbitra, jehož kancelář vám poskytne právní službu a rozhodne ve váš prospěch, je-li oprávněný. Správně, v okamžiku bezprostředního nahlášení úmrtí měla banka postupovat u pojištěného úvěru tak, že požádá o výplatu pojistitele a úvěr ukončí s nulovou pohledávkou. Většinou banka u tzv. bankopojištění vystupuje jako pojistník (nutno ověřit v pojistné smlouvě), tedy jedině ona je oprávněna požádat o výplatu pojistného plnění.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
12/2019 jsem dal výpověd smlouvy o penzijním připojistění.Do ted mi dbytné nebylo vyplaceno a po dotazu na pojištovnu mi bylo zděleno že peníze z neznámeho důvodu blokuje ministerstvo "pravdepodobne financií".Víc pojištovna neví a za 30 dnů končí pojištovně zakonná lhůta pro vyplacení odbytného.Nevíte jaký důvod může vést k zadržení platby ze strany ministerstva? Upozornuju že jsem si po dobu placení penzijního připojistění nenárokoval na odečet daně.Děkuju - otázka upravena poradcem
Karol
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jakmile uplyne zákonná lhůta a nebudou-li peníze vyplaceny, budete muset požádat oficiální formou o zdůvodnění, proč se tak nestalo. Je ale pravděpodobné, že by vás měl o tom dříve informovat penzijní fond (pokud hovoříte penzijním spoření - píšete totiž "pojišťovna"). Při odbytném, pokud není splněna podmínka na výplatu formou některé z penzí, se vrací příspěvky státu zpět do státního rozpočtu. Z tohoto pohledu je třeba vše zprocesovat a je možné, že v současné situaci nemá dostatečné kapacity na vyřizování těchto záležitostí. Zároveň by na toto mohlo mít vliv, pokud byste měl nějaké nedoplatky vůči státním institucím a byly stanoveny splátkové kalendáře, nebo bylo vymáháno exekucí. Pak by mohly být všechny výplaty prostředků pozdrženy, aby byli uspokojeni nejdříve věřitelé.
Stavební spoření
Dobry den,
mam zalozene stavebni sporeni u CS s cilovou castkou 300.000 Kc s terminem v r. 2022. Nyni jsem ale na rodičovské dovolene a neni v mych silách vcas na cilovou castku dosetrit (nyni tam mam cca 110.000 Kc). Mohu si i tak penize po uplynuti doby bez problemu vybrat?
Dale se chci zeptat, zda mohu z techto penez zaplatit cast hypoteky, kterou mam na byt? Resp. se chci zeptat, zda banka bude nejakym zpusobem kontrolovat, za co byly penize utraceny? Vsude hodne ctu, ze stavebni sporeni čerpají mladi lide na studia apod., pritom k tomu prece toto sporeni urcene neni. Muze byt za to klient nejak dodatecne sankciovan?
Dekuji predem za odpovedi a preji hezky den.
Vanda B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po uplynutí vázací doby můžete peníze vybrat, aniž byste dospořila cílovou částku. Naspořené peníze ze stavebního spoření, pokud nejsou čerpané úvěrem, můžete utratit za cokoli - není podmíněno účelem.
Pojištění majetku
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda lze uplatnit na pojištění domácnosti, případně na pojistku odpovědnosti v běžném občanském životě, poškozený externí disk, včetně nákladů za záchranu dat na něm uložených. Malý syn ten externí disk shodil, pádem došlo k jeho poškození a obnova dat na něm uložených vychází na částku 10-12 tisíc. Předem moc děkuji za vaši odpověď.
Luboš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud takové riziko nemáte připojištěno, pak se standardně z pojištění domácnosti nedá plnit. Jsou pojišťovny, které umí plnit zničení vlastních elektronických věcí, ale je to součástí speciálního připojištění s různými specifikacemi. Informujte se na své pojišťovně, zda máte takové riziko pojištěno. Pojištění odpovědnosti je ve vztahu ke třetím osobám, nikoli členům domácnosti.
Nezařazené
Dobrý den, jsem OSVČ a živnost mi stale běží. Od roku 2014 dite, 2017 2 dite. Stale pobiram rodičovský příspěvek. Dánové přiznání odvadim 0. Letos od 1.1.2020 jsem zacla znovu pracovat. Mam nárok na 25000 kc? (Živnost neni přerušena) - otázka upravena poradcem
Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na příslušný úřad a jeho stránky, kde jsou formy podpory a podmínky přehledně vypsány. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 5. 2020.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
na základě dopisu o navýšení ceny povinného ručení od pojištovny jsem poslal pojištovně výpoved smlouvy doporucenym dopisem.Muzu uzavřít nové pojištěni,když mi ještě neposlali potvrzení o zrušení smlouvy?
Jde mi o to,abych nemusel platit dvě pojistky.Děkuji za odpověd
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, měl byste si ověřit doručení výpovědi a její přijetí pojišťovnou. Pokud by výpověď nebyla akceptována díky nedodržení zákonný požadavků, mohla by vzniknout duplicita a další komplikace. Po potvrzení akceptace výpovědi můžete uzavřít nové pojištění - bezpečnější varianta.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,

mám auto na leasing ( starší auto), bourala jsem (jako viník) a neměla jsem sjednané havarijní pojištění. U nehody byla policie, nehoda byla nahlášená jak na leasingovce tak na pojišťovně. Teď bych ráda vozidlo odhlásila, dala pryč a tak podobně... jenže na leasingovce mi řekli, že musím mít potvrzení od pojišťovny, že auto je bourané na totálku. Pojišťovna mi žádné potvrzení nedá, protože jsem neměla havarijní pojištění, servis mi také nedá potvrzení, protože ten potřebuje také od pojišťovny. Jsem tedy v takovém začarovaném kruhu a točím se dokola, všude mě posílají zase zpět. Můžete mi poradit jak z toho ven nebo co mám udělat aby se to nějak pohlo a nemusela dále platit pojistku atp?

Děkuji mockrát
Kristýna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, z popisu není zcela jasné, zda jedná o leasing nebo úvěr na auto. V každém případě, pokud bude cena opravy vyšší než obvyklá cena vozu (průměr z autobazarů), pak se jedná o totální škodu. Toto může případně potvrdit znalec, který se oceňováním zabývá. Pak záleží na tom, jaké máte podmínky v úvěrové smlouvě, zda jste úvěr doplatila apod. Pokud byste totiž vozidlo odhlásila, pak ke stejnému datu můžete zrušit pojištění auta, pokud jste na smlouvě pojistníkem (smluvní stranou s pojišťovnou), nebo zaslat žádost o zrušení pojistníkovi s potvrzením o vyřazení vozidla, nebo RZ v depozitu.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,
Chci si vzít nebankovní půjčku, schválily mi to a teď po mě požadují kopii Op, řidičák a výplatní pásky a ještě k tomu 13tis. Prý pojska kvůli bonite. Je to vůbec možná, měl bych něco platit předem když si chci půjčit? Děkuji za odpověď
Aaa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte podepsanou úvěrovou dokumentaci, pak žádné takovéto doklady nemusíte dokládat, pokud nemáte ve smlouvě stanoveno jinak. Tyto doklady se vždy dokládají při žádosti o úvěr. Ověřte si, pokud nemáte úvěrovou smlouvu podepsanou, že byl vůbec úvěr schválen. Dalšímu dotaz je dost nespecifický. Samozřejmě, že sjednáním úvěru mohou být spojeny poplatky, např. za vyřízení. S poplatky musíte být předem seznámen, a to v předsmluvní dokumentaci.
Úvěry na bydlení
Mám schválený hypoteční úvěr na koupi domu v developerském projektu. Developer ještě nemá stavební povolení, pokud nezačnu čerpat hypotéku v době k tomu určené, nebo odstoupím od smlouvy o hypotečním úvěru, budu povinen zaplatit sankci bance? Pokud ne, je to dle zákona, najdu to někde?
Děkuji Petr
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sankce za nečerpání úvěru nebo odstoupení jsou uvedeny přímo v úvěrové smlouvě, nebo smlouva odkazuje na platný sazebník. Zákon toto neupravuje, resp. je stanovena jen horní hranice sankcí. Ideálně se informujte u své banky. Doporučuji s bankou jednat a domluvit si např. prodloužení doby čerpání o jeden rok apod., je-li šance, že developer zahájí stavbu. Změna úvěrové dokumentace bude patrně zpoplatněna dle sazebníku, zpravidla cca 5 000 Kč.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Jak se to s přepisem bonusů mezi IČO a RČ v rámci povinného ručení? Je to dnes ještě možné? Díky, H.
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, některé pojišťovny umožňují načíst bonusy z rodného čísla na IČO OSVČ, zpravidla nikoli zpět. Z RČ na např. s.r.o. to možné není, protože se jedná o právnickou osobu.
Nezařazené
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli můžu žádat o příspěvek 25000 jako OSVČ, když jsem od 18.3 v pracovní neschopnosti a nemám žádný příjem, protože si neplatím nemocenskou a soukromé pojištění na úraz se na tuto diagnózu nevztahuje? Děkuji za odpověď.
Marek G.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na stránky MPSV. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 20. 4. 2020.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den, vcera jsem havaroval se svym motocyklem z duvodu unikajiciho oleje na vozovku, z nakladniho vozidla. Po prijezdu pcr byl sepsano potvrzeni o ucasti na nehode, i s ridicem nakladniho vozidla. Bylo mi sdeleno ze skodu na motorce mohu zkusit resit plnenim pojistovny ridice nakladniho vozidla, ale taky se muze stat ze pojistovna rekne ze to nebyla vada zousobena vedomne ridicem a nic mi neproplati z jeho povinneho ruceni. Je to mozne? Dekuji
Kamil
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, způsob vzniku škody bude posuzovat likvidátor pojišťovny dle protokolu PČR. Z toho by mělo být jasné, jak nehoda vznikla. Pokud vozidlo viníka svým technickým stavem zapříčinilo nehodu, pak je odpovědný provozovatel vozidla. Tím byla např. zanedbána pravidelná údržba, tedy odpovědnost provozovatele a mělo by být plněno právě z povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. V případě zamítnutí škody se můžete obrátit na společnosti, které umí posoudit dle pojistných podmínek a podkladů, zda škoda měla být hrazena pojišťovnou či nikoli. V nejhorším případě lze uplatňovat škodu v občansko-právním sporu s provozovatelem vozidla.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, od listopadu nám běží nečerpaná hypotéka na rodinný dům , kde je dědické řízení, trvá to uz poměrně dlouho a pan majitel chce změnit notářku, což se zase prodlouží a my čerpat do 1 roka nestihnem, nemovitost ještě nemá daného majitele je tam to dědické řízení...Už nám došla trpělivost a naskytla se nová nemovitost ve stejné výši, lze tuto nečerpanou hypo sjednat na jinou nemovitost, hrozí nám sankce 5% za nečerpaní ? Děkuji a hezký den. Kateřina
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sankce za nečerpání úvěru hrozí, pokud se nedomluvíte s bankou jinak. Pokud budete mít jinou nemovitost, banka může za poplatek úvěr přeschválit. Patrně také znovu bude prověřovat bonitu. Konzultujte postup se zprostředkovatelem úvěru nebo úvěrářem banky, abyste docílili optimálního řešení.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtel jsem se Vas zeptat dubnu budu kupovat svůj první nový vůz takze budu řešit povinné ručení i havarijní. Jelikoz nemám takové bonusy u pojišťoven jako můj otec chtěl bych tyto pojištění udělat na něj. Vím že pokud by se stal nějaký bodovany přestupek (radar v obci, spát e parkování atd.) jde to vše za ním. Spíše by me zajimalo co se stane pokud povinné i havarijní je psané na jeho osobu ale při autonehodě budu za volantem sedět ja. Dekuji
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě nehody způsobené jinou osobou než je pojistník (tedy osoba uzavírající vztah s pojišťovnou), se snižuje bonus pojistníkovi.
Nezařazené
Hrozí v této situaci (pandemie koronaviru) nějaký kolaps bank? Například že nepůjdou vybrat peníze z účtu? Má smysl jít pro jistotu radši úspory z účtu vybrat domů a nebo je to unáhlené? Děkuji.
Gabriela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, neočekáváme kolaps bankovního sektoru. Banky v ČR jsou v dobré kondici a mají dostatečné rezervy. Vaše peníze jsou pojištěny do 100 % a 100 000 euro. Doma spíše hrozí jejich zcizení, nebo ztráta živelní pohromou, jako požár apod. Doporučujeme mít peníze v bankách, doma pouze hotovost např. na 1 měsíc standardních rodinných výdajů.
Daně
Máme s přítelem hypotéku na nákup a rekonstrukci nemovitosti z roku 2018. V loňském roce 2019 se v domě ještě nedalo trvale bydlet, na FU mi paní řekla, že za rok 2019 si mohu uplatnit zapl. úroky z hypotéky, i když jsme v domě ještě nebydleli. Že důležité je vlastnictví po celý rok. Za rok 2018 jsme neuplatňovali.
Děkuji.
Anna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dotaz jasně není specifikován, proto odpovídám obecně. O možnosti odpočtu úroků účelového úvěru na bydlení rozhoduje správce daně, který posuzuje, zda jsou splněny všechny zákonné požadavky. Bydlet v nemovitosti nemusíte, pokud dochází k její výstavbě nebo rekonstrukci, a tedy připravujete si tím své budoucí bydlení, ale odečítat úroky můžete, pokud jsou splněny další podmínky.
Nezařazené
Mám cca 2 roky přerušenou živnost ve službách, po celou tuto dobu co ji mám přerušenou mi finančně pomáhala rodina, ale vzhledem k nynější situaci s koronavirem již nemohou, když se vrátím ted do živnosti, přesto že nemohu pracovat a mám doma 11ti letého syna, mám nárok na ošetřovné? Děkuji
Barbora
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, sledujte zprávy, nové úlevy apod. pro OSVČ jsou aktualizovány. O příspěvku rozhoduje orgán státní správy. Závisí na jeho posouzení, zda by právě obnovení živosti nebylo bráno jako spekulace, pokud byste neměla následně žádné příjmy. Přehledně je vše uvedeno na stránkách MF (Odkaz1) a MPSV (Odkaz2).
Úvěry na bydlení
Dobrý den, dcera a její přítel mají hypotéku.
Prosím o radu. Dceři a jsme platili hypotéku a dneska je na mateřské dovolené. Přítel odešel od dcery a letos jsme šli s manželem do důchodu a už nemáme peníze na splácení. Jak to máme řešit? Kdo má splácet hypotéku. Děkuji
Irena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, povinnost mají splácet hypotéku ve smlouvě uvedení dlužníci, nezáleží jakou měrou. Mělo by tedy dojít k majetkovému vyrovnání, aby bylo zřejmé, komu zůstane nemovitost a kdo má tedy povinnost úvěr splácet. V tomto případě byste měli postupovat právní cestou a nalézt shodu a odpovědnost. Bývalý přítel má vyživovací povinnost ke svým dětem (tedy mělo by mu být stanoveno výživné), pokud ovšem nebyli sezdaní, pak tuto povinnost nemá k vaší dceři. Protože se jedná spíše o právní problematiku, kontaktuje pro detailní řešení svého právního zástupce.
Životní pojištění
Dobrý den, mám pojistku na pracovní neschopnost a v ní výluky z plnění ve znění (kdy je pojištěný nezaměstnaný nebo aktivně nevykonává samos. výdělečnou činnost). Z důvodu zavření podniku jsem nezaměstnaný, ale marodim v ochranné lhůtě 3 den po ukončení smlouvy. Mám nárok na pojistné? Děkuji za odpověd
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, záleží na tom, zda jste vedený na úřadu práce, nebo vám byla ze strany zaměstnavatele, či státního orgánu nařízena karanténa. Pokud jste vedený jako nezaměstnaný, pak nelze z pracovní neschopnosti plnit ani v nemoci, protože se vztahuje pojištění k aktivnímu pracovnímu poměru nebo podnikání. Pokud byste měl karanténu nařízenou státním orgánem, pak plní jen některé pojišťovny z pracovní neschopnosti. V případě skutečného projevu onemocnění je plněno u všech pojišťoven po uplynutí karenční doby (viz pojistná smlouva), ale pouze v případě, kdy se nejedná o nezaměstnaného nebo OSVČ s pozastavenou živností.
Penze a penzijní spoření
Dobry den, potreboval bych osvetlit pripad: obmyslena osoba dostane vyplacny penize z penzijniho pripojisteni, protoze klient zemrel. Po nejakem case, ale obmyslene osobe zemre manzel. Musi obmyslena osoba uvest-zahrnout tyto penize do dedickeho rizeni ? Jinymy slovy spadaji ty penize to spolecneho jmeni manzelu?
Jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, domnívám se, že do společného jmění manželů nespadají. Nicméně, jedná se už o právní problematiku, tedy je třeba se domluvit ideálně s právním zástupcem. Výjimka by totiž mohla vycházet z ustanovení občanského zákoníku: "...co získal jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech, např. pokud získá manžel odškodnění či výplatu pojistného za újmu na zdraví, jsou takto získané prostředky pouze jeho atp."
Nezařazené
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat.
Musím firmě která mi stavěla dům,doplatit celou částku,když nepdvedla práci co jsem po nich chtěla?
Jsou tam různé nedostatky,například světla mám úplně jiné a úplně jinde než měli být,špatná zásuvka na terase,špatně zapracená stěna.
Nemám faktury od oken,myslím si že firmě někde zůstali,protože jsem přišla na dům a viděla jsem že mám jiný odstín než jsem chtěla a ze dvora je barva úplně jiná jako zepředu domu.
Těch chyb je tam daleko více.
A chci se zeptat jestli firmě musím doplatit vše,nebo nemusím za takhle odvedenou práci
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého advokáta. Nicméně, firma je vázána uzavřenou smlouvou, která by měla v příloze obsahovat soupis dodávaného materiálu, včetně typového označení. Pokud máte stanoven smluvně platební kalendář a jednotlivé dodávky, je třeba je respektovat oboustranně, popř. využít sankčních ujednání. Pokud máte definovanou pozastávku úhrady zbývající ceny do odstranění závad, využijte ji.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, máme sjednanou pojistku na auto (havarijní) s nájezdem km pro danný rok. Který jsme překročily. Pojistku nám zdvyhli o cca 3,500,- . Pojistku jsme vypověděli včas ,ale chtějí po nás zaplatit ještě 1800,-. K té předešlé pojistce,že jsme najeli více km. Jsme povinni zaplatit částku,kterou po nás chtějí? a nebo ,když s nimi již nenavážeme na další pojistku, nic platit nemusíme?? Děkuji Vám M.
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte ve smluvních podmínkách, že sleva je tímto způsobem uplatňována, pak je třeba uhradit dle zaslaného doplatku. Prostudujte si smlouvu a obchodní podmínky. Některé pojišťovny tímto způsobem snižují cenu, ale nesmí se odchýlit pojištěný od smluvních podmínek, např. deklarovaného ročního nájezdu.
Stavební spoření
Dobrý den,prosím o radu. Mám v úmyslu založit své dceři, jež má nyní 9 let, stavební spoření. Ihned bych vložil na tento účet částku 300000 Kč, s tím, že by dcera měla přístup k těmto penězům až v době dovršení plnoletosti. Tedy za 10 let. Je to možné takto udělat?. Důvod, proč chci takto učinit, je ten že dcera žije s matkou, mou bývalou manželkou( jsme rozvedeni). Děkuji Vám z a radu. Ladislav
Ladislav B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete to takto udělat, ale musíte se domluvit se stavební spořitelnou, aby částku rozepisovala tak, aby na ní chodila státní podpora po celou dobu smlouvy. Jinak by to bylo bráno jako mimořádný vklad a byla by připsána pouze na něj.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka