Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Zapeklité situace kolem daní pro studenty, manželky i důchodce

Leckdy žádnou daň z příjmu platit nemusíte a ještě k tomu uplatníte slevu. Například vyživovaná manželka si může za rok přivydělat maximálně 68 tisíc korun. Pokud její příjem tuto částku nepřevýší, manžel může uplatnit slevu na dani. Přinášíme čtyři modelové příklady výpočtu daně z příjmu pro studenty, důchodce a ty, kdo si přivydělávají.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pracující studentka

Dagmaře je 24 let a studovala celý rok 2009 v kombinované formě na vysoké škole. Při studiu zároveň pracovala jako asistentka ředitele, měla zaměstnaneckou smlouvu. Může si odečíst z daní slevu na studenta?

I studentka kombinovaného studia má podle zákona nárok na slevu za studenta, pokud splní podmínku, že se po celou dobu soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a není jí více než 26 let.

Když podepíše u zaměstnavatele "Prohlášení poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků" a zároveň přiloží potvrzení o studiu z vysoké školy, bude mít nižší daně z příjmů a nemusí se o nic víc starat ani podávat daňové přiznání. Ušetří 4 020 korun.

Zdravotní i sociální pojištění ze mzdy jí srazí zaměstnavatel, Dagmar nemá možnost částky žádným způsobem snížit.

Tip: Nárok na slevu na dani za celý rok (4 020 korun) mají i studenti, kteří si přivydělávají na brigádě třeba jen měsíc o prázdninách. Aby ji mohli uplatnit, musí si sami podat daňové přiznání nebo podepsat "Prohlášení poplatníka..." a požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně.

Prodej bytu a koupě domu

Petr a Anna si v červnu 2008 koupili byt za 800 tisíc korun, do kterého se nastěhovali. V srpnu 2009 byt prodali za 900 tisíc korun. Chtějí si ještě letos (2010) koupit dům.

Může se hodit

Protože Anna a Petr prodali byt dříve než pět let poté, co ho koupili (nebo dva roky poté, co v něm bydleli), musí příjem z prodeje oznámit finančnímu úřadu. Nejlépe je na úřad zajít, správce daně pořídí písemný zápis.

Pokud manželé získané peníze skutečně investují do bydlení (do konce roku 2010), bude příjem z prodeje bytu od daně osvobozen. Nemusí pro to nic dělat, jen si schovat doklady o koupi a prodeji pro případnou kontrolu finančního úřadu.

Kdyby si nové bydlení nepořídili, musí zahrnout příjem z prodeje bytu do zdanitelných příjmů za rok 2010. Pak by byla prodejní cena 900 tisíc korun jako příjem (v kolonce ostatní příjmy § 10), jako výdaj by pak uvedli kupní cenu bytu a případné výdaje třeba na opravy.

Tip: Osvobození od daně z příjmů lze uplatnit i tehdy, pokud jste částku odpovídající příjmu z prodeje použili na obstarání bytové potřeby v době jednoho roku před jejím obdržením.

Zdroj: Inspirovali jsme se příklady z knihy Daňové tipy a triky pro fyzické osoby 2009, jak ušetřit na dani z příjmů od Petra Valoucha, vydalo nakladatelství Grada Publishing v roce 2010.

Důchodce živnostník

Pan František je starobní důchodce, jeho měsíční penze je 10 tisíc korun. Přivydělává si články do časopisů a napsal i knihu. Jeho honoráře byly za loňský rok celkem 140 tisíc korun. Musí tyto peníze přiznávat a podávat daňové přiznání?

Františkův roční důchod nepřesahuje limitní hranici 288 tisíc korun, nemusí ho tedy přiznávat a danit.

Přiznat však musí své honoráře. Jejich výši zapíše do příjmů podle paragrafu 7 do Přílohy 1. Zde může také uplatnit výdaje. Buď skutečné, nebo využít paušálu. František měl skutečné výdaje minimální, za papír, toner do tiskárny a poštovné utratil pět tisíc korun. Výhodnější pro něj bude využít paušálu ve výši 60 procent (příjmy podle zvláštních předpisů), navíc nebude muset v tomto případě jednotlivé útraty prokazovat.

Nakonec si od vypočtené daně odečte slevu na poplatníka, kterou si mohou už od roku 2008 uplatňovat i důchodci.

základ daně: 140 000 - (140 000 x 60 %) = 56 000
daň: 56 000 x 15 % = 8 400
daň po slevě na poplatníka: 8 400 -24 840 ... daň platit nebude

Tip: Honoráře do sedmi tisíc korun za měsíc od jednoho plátce daňově nijak řešit nemusíte, daň 15 procent za vás automaticky zaplatí on.

Vyživovaná manželka

Petr měl loni hrubý příjem 240 tisíc korun. Jeho žena Klára je v domácnosti a pobírá invalidní důchod pět tisíc korun. Na dohodu si jednorázově přivydělala šest tisíc korun. Může si Petr odečíst z daní slevu na vyživovanou manželku?

Podmínkou pro odečtení slevy na vyživovanou manželku je, že Klára během roku nemá příjmy vyšší než 68 tisíc korun.

Co se počítá do příjmů: příjmy ze zaměstnání, práce na dohodu, nemocenská, mateřská, důchod, alimenty.

Co se nepočítá do příjmů: dávky státní sociální podpory a sociální péče, příspěvek na péči, sociální služby, dávky pomoci v hmotné nouzi, stipendium pro studenty, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání.

Klářiny příjmy: (5 000 x 12) + 6 000 = 66 000
Petrův základ daně: 321 600 daň: 321 600 x 15 % = 48 240
daň po slevě: 48 240 - 24 840 - 24 840 … daň platit nebude

Tip: O slevu požádáte na formuláři "Prohlášení poplatníka...", který podepisujete ve mzdové účtárně. Doložit musíte totožnost manžela/lky, chybou není ani čestné prohlášení o příjmech do 68 tisíc korun za rok.

  • Nejčtenější

OSVČ a paušální daň: kdo na této novince vydělá a komu se nevyplatí

Poslaneckou sněmovnou úspěšně prošla paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Předloha teď míří do Senátu....

Krize jim umožnila výhodně investovat. Mladá rodina rozhodnutí nelituje

První vlna covidu v březnu a dubnu letošního roku přinesla významný propad cen na finančních trzích. Mnozí z investorů...

Nesnesitelná lehkost home office. Práce z domova není jednoduchá

Na jedné straně svoboda, na té druhé samota. Mnozí, kteří v březnu home office vítali, dnes sahají po antidepresivech....

Pět nejčastějších mýtů, které kolují Českem o stavebním spoření

Stavební spoření je velmi oblíbený finanční produkt. Jeho popularita plyne z dostupnosti, minimálního rizika a možnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky zlevňují už šestý měsíc v řadě. Objemy lámou rekordy

Hypoteční trh dál zlevňuje a jízda k rekordu pokračuje. Banky poskytly v září hypotéky v objemu za 22,05 miliardy...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Nezapomeňte na daň z příjmu. Opozdit se s odloženou platbou vyjde draho

Letos se mohou poplatníci daně z příjmů opozdit s podáním přiznání i platbou daně až o více než tři měsíce, nejprve...

Přivýdělky mají limity. Kdy nemusíte platit daň z příjmu?

Jsem zaměstnanec, tak co bych řešil nějaké daně, udělá to za mne zaměstnavatel. To je sice pravda, ale jen do jisté...

Je výhodnější paušál, nebo výdaje? Porovnali jsme na konkrétním příkladu

Lenka je drobná podnikatelka a právě zpracovává daňové přiznání. Má dvě možnosti – buď bude odečítat výdaje paušální,...

Daně a jak na ně: Kdy platí daně studenti a důchodci plus 5 tipů, jak ušetřit

Sankce za opožděné podání daňového přiznání a sankce za pozdní úhradu daně jsou kvůli epidemii prominuty o tři měsíce,...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...