ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak daní studenti, kteří podnikají při studiu. A kdy je daň nulová?

  • 0
Někteří studenti již během studií odstartují své vlastní projekty a začnou vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jak je to se zdaněním příjmů z podnikání a odvody na sociální a zdravotní pojištěním? A jaké formuláře musejí podnikající studenti vyplnit a odevzdat?

Studenti vykonávající samostatnou výdělečnou činnost vyplňují nejenom daňové přiznání k dani z příjmu, ale i přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a Okresní správu sociálního zabezpečení. 

Daňový režim je však pro studující OSVČ výhodný. „Při nižším z2isku neplatí daň z příjmu a sociální pojištění, pouze zdravotní pojištění platí vždy,“ sděluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Určení daňového základu

Daň z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti činí 15 % z daňového základu, kterým je roční příjem ponížený o související výdaje. Mnozí studenti přitom stanovují výdaje paušálem, což je pro ně administračně nejjednodušší a zpravidla i daňově nejvýhodnější. 

Sazba výdajového paušálu se liší v závislosti na vykonávané činnosti a činí 30 %, 40 %, 60 % nebo 80 %. Nejčastěji se přitom uplatňuje 60% výdajový paušál, který je stanovený pro příjmy ze živnostenského podnikání. „Způsob stanovení výdajů má vliv nejenom na výpočet daně z příjmu, ale i sociálního a zdravotního pojištění,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Daňové paušály pro rok 2021

  • Řemeslné živnosti: 80 %
  • Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství: 80 %
  • Ostatní živnosti: 60 %
  • Svobodná povolání, příjmy z autorských práv, podnikání podle zvláštních předpisů: 40 %
  • Příjmy z pronájmu: 30 %

Kdy je daň z příjmu nulová?

V daňovém přiznání za rok 2021 uplatní všichni studenti vykonávající samostatnou výdělečnou činnost slevu na poplatníka ve výši 27 840 korun, a pokud i splní statut studenta po celý rok 2021, tak ještě slevu na studenta ve výši 4 020 korun. 

Pokud tedy neuplatní studenti žádnou jinou daňovou slevu nebo nějaký daňový odpočet, potom nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2021 nic až do ročního daňového základu 212 400 korun. „Při uplatnění 60% výdajového paušálu je možné mít příjmy až do výše 531 000 korun a neplatit daň z příjmu,“ vypočítává daňová poradkyně.

Zdravotní pojištění se platí vždy

Pro účely výpočtu zdravotního pojištění a sociálního pojištění je výkon samostatné výdělečné činnosti při studiu považován za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění nemusí být tedy dodržen minimální vyměřovací základ a pojistné se vypočítá ze skutečného vyměřovacího základu. 

Při nízkém zisku zaplatí na pojistném studenti méně než OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění se však platí i při zisku v jednotkách tisícikorun. „Při hrubém zisku ve výši 20 000 korun činí roční zdravotní pojištění 1 350 korun, tedy 13,5 % z poloviny daňového základu,“ uvádí Gabriela Ivanco.

Při nízkém zisku je sociální pojištění nulové

V případě, že je hrubý zisk z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti do limitu, potom se sociální pojištění vůbec neplatí. Pro celý kalendářní rok 2021 je přitom limitem částka 85 058 korun. 

„Pokud však student vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost pouze po část roku, potom se limit poměrně snižuje,“ uzavírá daňová poradkyně.