Pracující důchodci: Obejít zákon se nevyplatí, cesta zpět existuje

aktualizováno 
Jednou z novinek důchodového balíčku je i nemožnost odečíst si slevu z daní pro pracující důchodce. Téměř třetina z nich využila svého práva a penzi si pozastavila. Finanční úřad jim hrozí pokutou, přesto se lze sankcím ještě vyhnout.
Kdo se nechce vystavit možnému postihu finančního úřadu, neměl by slevu uplatnit. Ilustrační snímek

Kdo se nechce vystavit možnému postihu finančního úřadu, neměl by slevu uplatnit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kvůli schváleným rozpočtovým úsporám přicházejí letos pracující důchodci o téměř 25 tisíc korun. Tedy přesně o 24 840 korun, což je právě výše roční slevy na poplatníka, kterou si jinak mohou odečítat všichni, kdo platí daně.

Koho se změna týká

Platí, že na slevu nemá nárok ten, kdo byl "poživatelem starobního důchodu" 1. ledna 2013. Takže, kdo půjde do penze třeba ještě v lednu, ale třeba až desátého a bude si přivydělávat, na celou roční slevu nárok mít bude. Takové ustanovení však přišlo současným přivydělávajícím si penzistům nespravedlivé, a proto se třetina z nich rozhodla na první den v roce vyplácení svého důchodu pozastavit (čtěte Důchodci požádali o pozastavení penzí).

Poradci se brání

Ministerstvo financí vyčítá daňovým poradcům, že přerušení důchodů penzistům poradili. "Já bych takovou věc nikdy nikomu nenavrhla ani nedoporučila, protože jde o typický příklad obcházení práva," brání se ale například daňová poradkyně Alena Foukalová. Komora daňových poradců chystá i školení, aby poradci věděli, že se mohou stát spolupachateli přestupku (o trestný čin jde až při krácení daně nad 50 tisíc korun).

Zpočátku "chytrý" nápad, jak obejít pravidla, se však nelíbí úředníkům (čtěte Kalousek penále nepromine). Jde prý o účelové obcházení zákona, za které může přijít trest. Týden po Novém roce vydalo Generální finanční ředitelství prohlášení, ve kterém potvrdilo slova ministra financí o možném sankcionování těch, kteří si pozastavili vyplácení starobního důchodu, protože chtěli uplatnit slevu a tuto slevu také uplatnili. 

Co se může stát

"Důchodci, kteří slevu uplatní, budou postižení doměrkem daně, uhradit budou muset penále a úrok z prodlení," vypočítává daňová poradkyně Alena Foukalová a dodává, že tohle se naplno projeví až po podání daňového přiznání za rok 2013, tedy počátkem příštího roku. Začátkem února však mohou být tlaku vystaveny mzdové účetní v podnicích, které důchodce zaměstnávají. 

Doměrek by byl 24 840 korun plus penále 20 procent z této částky, tedy 4 968 korun a pak případný úrok z prodlení (repo sazba ČNB + 14 procent) za každý den prodlení. Počítá se od doby splatnosti 1. 4. 2014 do doby úhrady doměrku. Pokud by tedy postižený uhradil všechny sankce měsíc po splatnosti, stálo by ho to 30 152 korun (počítáno se současnou repo sazbou 0,05 procenta).

Co dělat, abyste nemuseli platit pokutu

Jak z toho ven? Rada je poměrně jednoduchá. Stačí slevu prostě neuplatnit. Ať už u zaměstnavatele, nebo neodečtením v daňovém přiznání. I když s tím nemusíte souhlasit, postihu se jinak nevyhnete.

Za samotné přerušení výplaty penze žádné penále nehrozí. Nikdo nemůže lidem nařídit, aby brali důchod. Proto také Česká správa sociálního zabezpečení všem řádně vyplněným a oprávněným žádostem vyhoví. Problém nastane až ve chvíli, kdy někdo bude chtít jednodenního přerušení důchodu využít k pětadvacetitisícovému "zisku".

Důchody, které připadly na den 1. 1. 2013 již ČSSZ vyplatila. V případě, že si klient pozastavil výplatu jen pro tento den, dostane rozhodnutí, že mu výplata nenáleží a poměrnou část za den bude muset vrátit.

Kdo by si to rozmyslel a chtěl žádost vzít zpět, může. A to jak v době před vydáním rozhodnutí, tak v takzvaném námitkovém řízení. Námitky je však nutné podat do 30 dnů od doručení rozhodnutí. Nevezme-li klient žádost zpět nebo nepodá-li námitky, nabude rozhodnutí právní moci uplynutím 30denní lhůty od jeho doručení.

"Potom už nebude možné vyhovět případnému požadavku klienta na doplacení té části důchodu, jejíž výplaty se vzdal, a on tak přijde o část důchodu," doplňuje ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun s tím, že se připravují i na možnost, že klienti mohou brát své žádosti zpět podle toho, jak se výklad "slevy na dani pro pracujícího starobního důchodce" bude dále zpřesňovat.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Daně: letos je třeba dobře počítat, změnila se pravidla

Ilustrační snímek

Častá otázka podnikatelů je, jestli se mají nervovat s evidencí výdajů a řešit, které jsou přípustné a které už jsou za...

Pracující studenti mohou uplatnit daňové slevy a ušetřit. Jak na to

Ilustrační snímek

Mnozí vysokoškoláci již během studia pracují, a to nejen na pracovní dohody, ale třeba i na zkrácený úvazek, který lze...

Nevydělávali jste si celý rok? Vyplatí se vám podat přiznání

Ilustrační snímek

Pro ty, kdo nevydělávají celý rok, má podání daňového přiznání jedno kouzlo. Pokud za ně zaměstnavatel odvedl daň, a je...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz