ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kdo dostane od července víc peněz zrušením stropu daňového bonusu

  • 102
Řada rodičů, kteří pečují o děti, využívá finanční podporu státu v podobě daňového zvýhodnění. Daňové zvýhodnění na děti je možné uplatnit prostřednictvím slevy na dani, daňového bonusu nebo jejich kombinací. Finanční přilepšení ale záleží na tom, jak vysoké jsou vaše příjmy.

„Díky čerpání daňového bonusu může být v praxi čistá mzda obdržená na účet vyšší než sjednaná hrubá mzda v pracovní smlouvě,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Hledáte dobře placenou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Součástí letošního daňového balíčku Ministerstva financí je zvýšení tohoto daňového zvýhodnění na děti. Zároveň má dojít ke zrušení stropu daňového bonusu. Touto novinkou si finančně přilepší rodiče se čtyřmi a více dětmi i rodiče s dětmi, kterým byl přiznán průkaz ZTP/P.

Jako daňový bonus na dítě se označují peníze, které dostane rodič od státu, pokud je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmů. Nárok na tuto finanční částku mají zaměstnanci i podnikatelé. Zatímco zaměstnanci mohou dostávat daňový bonus každý měsíc společně s čistou mzdou, u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) probíhá vyplácení daňového bonusu jednou ročně, konkrétně po podání daňového přiznání.

Nárok na plný daňový bonus

Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob mají všichni zaměstnanci letos nárok na slevu na poplatníka ve výši 2 320 korun. Sleva na poplatníka snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu. Až do měsíční hrubé mzdy ve výši 15 400 korun je díky uplatnění slevy na poplatníka daň z příjmu nulová a daňový bonus je tak v plné výši uplatňovaného daňového zvýhodnění.

„Zaměstnanec s hrubou mzdou 15 400 korun uplatňující daňové zvýhodnění na jedno dítě ve výši 1 267 korun obdrží daňový bonus právě ve výši 1 267 korun, neboť daň z příjmu je nulová,“ přibližuje daňová poradkyně ze společnosti Mazars.

Zrušení ročního limitu je správný krok

Za celý loňský kalendářní rok 2020 mohl činit roční daňový bonus maximálně 60 300 korun. Někteří daňoví poplatníci tak nemohli v plném rozsahu využít uplatňované daňové zvýhodnění na děti. Zejména zaměstnanci s nízkým daňovým základem uplatňující daňové zvýhodnění na čtyři a více dětí. Obdobně na tom byli i zaměstnanci, jejichž dětem byl přiznán průkaz ZTP/P, protože v takovém případě náleží daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši. 

„Zrušení ročního limitu je tedy rozhodně správným legislativním krokem, jak finančně pomoci právě těmto rodinám, pro které byla předchozí právní úprava tvrdá,“ říká daňová poradkyně.

Aby měl zaměstnanec nárok na čerpání daňového bonusu měsíčně ve mzdě, musí jeho příjem ze zaměstnání činit alespoň polovinu minimální mzdy, v roce 2021 tedy alespoň 7 600 korun měsíčně. V případě OSVČ pak vlastní rozhodné příjmy za rok 2021 budou muset být ve výši alespoň šestinásobku minimální mzdy, tedy nad 91 200 korun. „Pasivní příjmy z nájmu nebo z kapitálového majetku se pro účely čerpání ročního daňového bonusu nehodnotí,“ dodává Ivanco.

Kdo pocítí změnu od červencové výplaty

Současně se zrušením maximálního ročního daňového bonusu však nedošlo k odstranění maximálního měsíčního bonusu, který aktuálně činí 5 025 korun. Pokud však projde úspěšně celým legislativním procesem daňová změna, tak již při výpočtu čisté mzdy za červenec nebude měsíční daňový bonus zastropován.

„Zaměstnanci, kteří v první polovině letošního roku nevyužijí v plném rozsahu uplatňované daňové zvýhodnění na děti, nemusí mít strach, že budou zbytečně čerpat nižší daňový bonus, vše se vyrovná v ročním zúčtování daně a za rok 2021 obdrží daňový přeplatek,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.

Od července si finančně polepší i všechny rodiny se dvěma a více dětmi. Schvalovaná úprava totiž počítá s navýšením daňové slevy na druhé, třetí a další dítě o 15 %. Sleva na první dítě má zůstat stejná.

Současná a navrhovaná sleva na dítě (v Kč)
StavRoční sleva na 1. dítěRoční sleva na 2. dítěRoční sleva na 3. a další dítě
Současná výše slev15 20419 40424 204
Navrhovaná výše slev15 20422 31527 835
Zdroj: sněmovní tisk 1116, pozměňovací návrh 7593

Poslaneckou sněmovnou schválená legislativní změna tedy počítá s měsíčním daňovým zvýhodněním na první dítě ve výši 1 267 korun, na druhé dítě po zaokrouhlení na koruny ve výši 1 860 korun a na třetí a další dítě po zaokrouhlení na koruny ve výši 2 320 korun. Novinku musí ještě projednat Senát.

„Měsíční čistá mzda rodiče uplatňujícího daňové zvýhodnění na tři děti by tedy díky vyššímu daňovému zvýhodnění stoupla o 546 korun,“ vypočítává daňová poradkyně.