Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Daně a jak na ně: Kdo (ne)platí daň a jak je to s příjmy ze zahraničí

Máte zahraničního zaměstnavatele nebo své zboží prodáváte do ciziny. Víte, kdy a komu v takových případech budete platit daň? Poradíme vám a shrneme, kdy a kdo musí podávat daňové přiznání.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplňovat daňové přiznání, když máte příjmy ze zahraničí, je asi nejobtížnější. Jestli jste nepracovali celý rok jen v cizině (to za vás daně zpracuje zahraniční zaměstnavatel), raději zajděte za daňovým poradcem.

Daňové přiznání

Pokud pracujete v ČR a vaším zaměstnavatelem je zahraniční firma, daně za vás jako v jiných případech zúčtuje zaměstnavatel. Pokud podnikáte a vaším odběratelem je zahraniční společnost, tak se ve většině běžných případů příjem od zahraničního partnera v daňovém přiznání neuvádí odděleně od ostatních příjmů.

I když jako podnikatel dodáváte zboží do zahraničí, zdaňujete příjmy v tuzemsku. Pokud byste prodávali v zahraničí ve vlastním obchodě, zpravidla po šesti měsících by vám vznikla stálá provozovna a příjmy byste řešili v cizině.

Příjmy zdaňované v zahraničí jsou řešeny ve smlouvách o zamezení dvojímu zdanění. Mohou to být například příjmy z licenčních poplatků, z pronájmu movitých věcí (vozidel, strojů...) užívaných za hranicemi, případně příjmy sportovců a umělců dosažené za činnost v cizině či příjmy z podnikání při vzniku stálé provozovny v zahraničí.

Daňové přiznání s příjmy ze zahraničí budete řešit v Česku, pokud jste zde daňovým rezidentem. Status rezidenta se určuje podle toho, kde máte hlavní centrum životních zájmů (bydliště, rodina, výdělek, škola, hobby, bankovní účty, přátelé...). Orientačně se můžete řídit tím, že v dané zemi žijete více než polovinu roku, ale není to hledisko jediné.

Existují dvě metody zúčtování daní ze zahraničí: metoda vynětí a metoda zápočtu. Při metodě vynětí uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Na základě potvrzení o zdanění v zahraničí se pak tyto příjmy vyjmou ze základu daně a daň se dále počítá z upraveného základu daně nevyňatých příjmů.

Při metodě zápočtu uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Daň se vypočte z celého základu daně a na základě potvrzení o zdanění v zahraničí se sníží o daň zaplacenou v zahraničí.

Pro příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) lze vždy uplatnit metodu vynětí. U jiného typu příjmů je třeba metodu odvodit z mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění. Informace o smlouvách naleznete například na webu Ministerstva financí ČR.

Příjmy z podnikání se do přiznání přepočítávají kurzem ČNB k 31.12. Pro ostatní příjmy je za zdaňovací období 2019 stanoven přepočítací kurz:

Přepočítací kurz
euro 25,66 Kč
dolar 22,93 Kč
libra 29,31 Kč
švýcarský frank  23,10 Kč
kuna  3,46 Kč
zlotý  5,97 Kč

1.Kdy musíte daně přiznat sami

 • Jste zaměstnaní, ale vaše přivýdělky, třeba z pronájmu, z podnikání, přesáhly 6 000 korun ročně.
 • Máte hlavního zaměstnavatele a současně ve stejné době i jiné příjmy ze závislé činnosti – dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce, jestliže je daň z nich daní zálohovou. U DPP a u honorářů jde obvykle o příjmy nad 10 000 Kč za měsíc, do této částky je daň srážková.
 • Nejste zaměstnaní a máte příjem z podnikání, pronájmu či z ostatních činností vyšší než 15 000 korun za rok. Týká se to například důchodců, studentů, lidí na rodičovské. Příjmy jsou peníze, které dostanete, nikoli zisk (zisk = příjmy minus výdaje).
 • Dostali jste dar hodnotnější než 15 000 korun od někoho nepříbuzného. Může jít o peníze, předměty, nemovitosti.
 • Dostáváte příjmy ze zahraničí a zároveň i z činnosti v tuzemsku.
 • Vykazujete ztrátu z podnikání – o ni si totiž budete chtít zvýšit výdaje v následujícím období.
 • Máte příjmy jen od zaměstnavatele, ale v roce 2019 máte základ daně vyšší než 1 569 552 Kč, tudíž budete platit 7% solidární daň.
 • Zaměstnavatel v insolvenci vám dlužnou výplatu poslal po 31. lednu.
 • Obdrželi jste pojistné plnění, které je náhradou mzdy (například u pracovního úrazu). Pojistné plnění je třeba v daňovém přiznání uvést i v případě, že nahrazuje škodu na podnikatelském majetku či na věcech souvisejících s nájmem.
 • Máte příjmy z prodeje cenných papírů, které jste vlastnili kratší dobu než tři roky a jež jsou zároveň vyšší než 100 000 korun za rok. Příjmy se sčítají. Když vyberete každý měsíc z podílových fondů 10 000 korun, limit jste překročili.
 • Máte příjmy z prodeje nemovitostí, které jste nevlastnili déle než pět let či v nich nebydleli alespoň dva roky.
 • Dostáváte příjmy ze zahraničí a zároveň i z činnosti v tuzemsku.
 • Máte příjmy z prodeje aut, lodí či letadel, které jste prodali do roka od jejich pořízení.
 • Vypověděli jste předčasně penzijní připojištění nebo životní pojistku, které jste si v uplynulých letech uplatňovali v odpočtech. Vše, co jste využili jako daňový příjem za posledních 10 let, musíte nyní uvést jako příjem a dodanit.
 • Jste-li OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), v roce 2019 jste neměli příjmy z této činnosti a nemáte ani žádné jiné, oznamte to správci daně podáním nulového přiznání nebo alespoň prohlášením, že jste v roce 2019 neměli žádné zdanitelné příjmy.
 • V případě pochybností se obraťte na daňového poradce. Zpracování jednoduchého daňového přiznání vyjde na několik tisíc korun.
 • Byť byste pracovali jen jediný den či měsíc v roce, můžete si od vypočtené daně odečíst slevu až 24 840 korun za rok.

2.Kdy daně neřešíte

Čtěte další díly seriálu Daně a jak na ně

 • Jste pouze zaměstnaní. I když ke snížení daňového základu využíváte úroky z hypotéky, dary charitě, platby životního pojištění, to vše za vás vyřeší zaměstnavatel, jestliže jste mu dali potvrzení.
 • Máte-li jen příjmy z více zaměstnání, která na sebe časově navazovala, můžete požádat svého posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh, musíte mu však dodat potvrzení o zdanitelných příjmech od předešlých zaměstnavatelů.
 • Nemáte příjmy nebo jen ty, které jsou od daně osvobozené (například podpora v nezaměstnanosti, rodičovská, výživné, nemocenská – včetně mateřské, stipendium...).
 • Máte kromě zaměstnání jen takzvané ostatní příjmy příležitostné (§ 10) do výše 30 000 korun za rok.
 • Máte výdělky daněné srážkovou daní (dividendy, podíly na zisku, úroky z vkladů, dohody o provedení práce s příjmem od jednoho zaměstnavatele do 10 000 korun za měsíc, honoráře za příspěvky do médií do 10 000 korun).
 • Vaše příjmy jsou pouze ze závislé činnosti v zahraničí, které jsou vyňaty ze zdanění v ČR.
 • Dědili jste po někom. Nebo jste dostali dar od příbuzných – výše tohoto daru není rozhodující.
 • Vyhráli jste v loterii a její organizátor daň odvedl.
 • Máte příjem z prodeje osobních věcí, včetně nemovitostí, které jste vlastnili pět let či v nich dva roky bydleli, nebo aut, lodí a letadel, jejichž majiteli jste byli alespoň rok.
 • Dostali jste pojistné plnění ze soukromého pojištění (tedy takové, které není náhradou mzdy ani se netýká podnikatelského majetku či nemovitostí souvisejících s nájmem).
Autoři:
 • Nejčtenější

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Stát podpoří nové možnosti pro spoření na stáří

Sněmovna v dubnu propustila do dalšího projednávání návrh změn zákonů souvisejících s rozvojem kapitálového trhu....

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

 • Další z rubriky

Daně 2020: možné úlevy a tipy pro ty, kteří mají příjmy z ciziny

Kdo pracoval celý rok pouze v cizině, má to snadné. Daně za něj vyřeší tamní zaměstnavatel. Lidé s přivýdělky za...

Jaké jsou daňové povinnosti, když vlastníte či pronajímáte nemovitost

Ke koupi, pronájmu i k prodeji nemovitostí se váže hned několik daňových povinností. Ve spolupráci s odborníky jsme...

Daně a jak na ně: kdy jsou účty za energie, auto a oblečení výdajem

Když si podnikatel koupí balík kancelářského papíru nebo šroubovák, je to celkem snadné. Prostě zařadí výdaj do nákladů...

Daňové přiznání 2020: slevu může využít každý a ušetřit i tisíce korun

Důchodci, studenti a lidé na rodičovské jsou daňově trochu zvláštní kategorie. Jejich hlavní příjem obvykle není...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...