Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Daně a jak na ně: Kdo (ne)platí daň a jak je to s příjmy ze zahraničí

Máte zahraničního zaměstnavatele nebo své zboží prodáváte do ciziny. Víte, kdy a komu v takových případech budete platit daň? Poradíme vám a shrneme, kdy a kdo musí podávat daňové přiznání.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplňovat daňové přiznání, když máte příjmy ze zahraničí, je asi nejobtížnější. Jestli jste nepracovali celý rok jen v cizině (to za vás daně zpracuje zahraniční zaměstnavatel), raději zajděte za daňovým poradcem.

Daňové přiznání

Pokud pracujete v ČR a vaším zaměstnavatelem je zahraniční firma, daně za vás jako v jiných případech zúčtuje zaměstnavatel. Pokud podnikáte a vaším odběratelem je zahraniční společnost, tak se ve většině běžných případů příjem od zahraničního partnera v daňovém přiznání neuvádí odděleně od ostatních příjmů.

I když jako podnikatel dodáváte zboží do zahraničí, zdaňujete příjmy v tuzemsku. Pokud byste prodávali v zahraničí ve vlastním obchodě, zpravidla po šesti měsících by vám vznikla stálá provozovna a příjmy byste řešili v cizině.

Příjmy zdaňované v zahraničí jsou řešeny ve smlouvách o zamezení dvojímu zdanění. Mohou to být například příjmy z licenčních poplatků, z pronájmu movitých věcí (vozidel, strojů...) užívaných za hranicemi, případně příjmy sportovců a umělců dosažené za činnost v cizině či příjmy z podnikání při vzniku stálé provozovny v zahraničí.

Daňové přiznání s příjmy ze zahraničí budete řešit v Česku, pokud jste zde daňovým rezidentem. Status rezidenta se určuje podle toho, kde máte hlavní centrum životních zájmů (bydliště, rodina, výdělek, škola, hobby, bankovní účty, přátelé...). Orientačně se můžete řídit tím, že v dané zemi žijete více než polovinu roku, ale není to hledisko jediné.

Existují dvě metody zúčtování daní ze zahraničí: metoda vynětí a metoda zápočtu. Při metodě vynětí uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Na základě potvrzení o zdanění v zahraničí se pak tyto příjmy vyjmou ze základu daně a daň se dále počítá z upraveného základu daně nevyňatých příjmů.

Při metodě zápočtu uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Daň se vypočte z celého základu daně a na základě potvrzení o zdanění v zahraničí se sníží o daň zaplacenou v zahraničí.

Pro příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) lze vždy uplatnit metodu vynětí. U jiného typu příjmů je třeba metodu odvodit z mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění. Informace o smlouvách naleznete například na webu Ministerstva financí ČR.

Příjmy z podnikání se do přiznání přepočítávají kurzem ČNB k 31.12. Pro ostatní příjmy je za zdaňovací období 2019 stanoven přepočítací kurz:

Přepočítací kurz
euro 25,66 Kč
dolar 22,93 Kč
libra 29,31 Kč
švýcarský frank  23,10 Kč
kuna  3,46 Kč
zlotý  5,97 Kč

1.Kdy musíte daně přiznat sami

 • Jste zaměstnaní, ale vaše přivýdělky, třeba z pronájmu, z podnikání, přesáhly 6 000 korun ročně.
 • Máte hlavního zaměstnavatele a současně ve stejné době i jiné příjmy ze závislé činnosti – dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce, jestliže je daň z nich daní zálohovou. U DPP a u honorářů jde obvykle o příjmy nad 10 000 Kč za měsíc, do této částky je daň srážková.
 • Nejste zaměstnaní a máte příjem z podnikání, pronájmu či z ostatních činností vyšší než 15 000 korun za rok. Týká se to například důchodců, studentů, lidí na rodičovské. Příjmy jsou peníze, které dostanete, nikoli zisk (zisk = příjmy minus výdaje).
 • Dostali jste dar hodnotnější než 15 000 korun od někoho nepříbuzného. Může jít o peníze, předměty, nemovitosti.
 • Dostáváte příjmy ze zahraničí a zároveň i z činnosti v tuzemsku.
 • Vykazujete ztrátu z podnikání – o ni si totiž budete chtít zvýšit výdaje v následujícím období.
 • Máte příjmy jen od zaměstnavatele, ale v roce 2019 máte základ daně vyšší než 1 569 552 Kč, tudíž budete platit 7% solidární daň.
 • Zaměstnavatel v insolvenci vám dlužnou výplatu poslal po 31. lednu.
 • Obdrželi jste pojistné plnění, které je náhradou mzdy (například u pracovního úrazu). Pojistné plnění je třeba v daňovém přiznání uvést i v případě, že nahrazuje škodu na podnikatelském majetku či na věcech souvisejících s nájmem.
 • Máte příjmy z prodeje cenných papírů, které jste vlastnili kratší dobu než tři roky a jež jsou zároveň vyšší než 100 000 korun za rok. Příjmy se sčítají. Když vyberete každý měsíc z podílových fondů 10 000 korun, limit jste překročili.
 • Máte příjmy z prodeje nemovitostí, které jste nevlastnili déle než pět let či v nich nebydleli alespoň dva roky.
 • Dostáváte příjmy ze zahraničí a zároveň i z činnosti v tuzemsku.
 • Máte příjmy z prodeje aut, lodí či letadel, které jste prodali do roka od jejich pořízení.
 • Vypověděli jste předčasně penzijní připojištění nebo životní pojistku, které jste si v uplynulých letech uplatňovali v odpočtech. Vše, co jste využili jako daňový příjem za posledních 10 let, musíte nyní uvést jako příjem a dodanit.
 • Jste-li OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), v roce 2019 jste neměli příjmy z této činnosti a nemáte ani žádné jiné, oznamte to správci daně podáním nulového přiznání nebo alespoň prohlášením, že jste v roce 2019 neměli žádné zdanitelné příjmy.
 • V případě pochybností se obraťte na daňového poradce. Zpracování jednoduchého daňového přiznání vyjde na několik tisíc korun.
 • Byť byste pracovali jen jediný den či měsíc v roce, můžete si od vypočtené daně odečíst slevu až 24 840 korun za rok.

2.Kdy daně neřešíte

Čtěte další díly seriálu Daně a jak na ně

 • Jste pouze zaměstnaní. I když ke snížení daňového základu využíváte úroky z hypotéky, dary charitě, platby životního pojištění, to vše za vás vyřeší zaměstnavatel, jestliže jste mu dali potvrzení.
 • Máte-li jen příjmy z více zaměstnání, která na sebe časově navazovala, můžete požádat svého posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh, musíte mu však dodat potvrzení o zdanitelných příjmech od předešlých zaměstnavatelů.
 • Nemáte příjmy nebo jen ty, které jsou od daně osvobozené (například podpora v nezaměstnanosti, rodičovská, výživné, nemocenská – včetně mateřské, stipendium...).
 • Máte kromě zaměstnání jen takzvané ostatní příjmy příležitostné (§ 10) do výše 30 000 korun za rok.
 • Máte výdělky daněné srážkovou daní (dividendy, podíly na zisku, úroky z vkladů, dohody o provedení práce s příjmem od jednoho zaměstnavatele do 10 000 korun za měsíc, honoráře za příspěvky do médií do 10 000 korun).
 • Vaše příjmy jsou pouze ze závislé činnosti v zahraničí, které jsou vyňaty ze zdanění v ČR.
 • Dědili jste po někom. Nebo jste dostali dar od příbuzných – výše tohoto daru není rozhodující.
 • Vyhráli jste v loterii a její organizátor daň odvedl.
 • Máte příjem z prodeje osobních věcí, včetně nemovitostí, které jste vlastnili pět let či v nich dva roky bydleli, nebo aut, lodí a letadel, jejichž majiteli jste byli alespoň rok.
 • Dostali jste pojistné plnění ze soukromého pojištění (tedy takové, které není náhradou mzdy ani se netýká podnikatelského majetku či nemovitostí souvisejících s nájmem).
Autoři:
 • Nejčtenější

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

Rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky přiměly nejednu komerční banku zvýšit úroky na spořicích účtech i...

KVÍZ: Od denáru ke koruně. Jak dobře znáte historii naší měny?

Víte, jak se jmenovaly naše první mince? Nebo co byly bankocetle? Ověřte si své znalosti o české měně v kvízu, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osobní inflace nejzatíženějších důchodců vzrostla na drtivých 33 procent

Inflace vyšplhala na dvojciferné číslo, ceny meziročně stouply o 17,2 %. Všichni důchodci proto dostali v červnu...

Potvrzeno: Nemovitostí na prodej přibývá. Stačí to ale na pokles cen?

Bytů a rodinných domů k prodeji je nejvíce za posledních osm let. A v následujících měsících jich v nabídkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvyšování cen energií ohrožuje existenci SVJ. Jak na dlužníky, radí advokát

Před topnou sezónou by si majitelé bytů měli upravit výši záloh na vodu a vytápění. „V opačném případě může být...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

 • Další z rubriky

Jaké daně letos musí zaplatit zaměstnanec, který si chce přivydělat

Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělává, ať už na pracovní dohodu, zkrácený úvazek nebo...

Výnos z prodeje nemovitosti sráží daň z příjmu. Jak tomu předejít

Ceny nemovitostí v Česku neustále stoupají. Ve většině měst jsou na svých historických maximech. Pokud nejsou při...

Chyby v daňovém přiznání můžou přijít draho. Na co si dát pozor?

Blíží se termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kde poplatníci nejčastěji chybují a jaký...

Daně 2021: Vše, co jste chtěli letos vědět, ale neměli se koho zeptat

Do odevzdání růžového formuláře zbývá jen pár dnů. Vyplnit, podepsat a odevzdat daňové přiznání v základní lhůtě je...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...