Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Daně a jak na ně: Kdo (ne)platí daň a jak je to s příjmy ze zahraničí

aktualizováno 
Máte zahraničního zaměstnavatele nebo své zboží prodáváte do ciziny. Víte, kdy a komu v takových případech budete platit daň? Poradíme vám a shrneme, kdy a kdo musí podávat daňové přiznání.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplňovat daňové přiznání, když máte příjmy ze zahraničí, je asi nejobtížnější. Jestli jste nepracovali celý rok jen v cizině (to za vás daně zpracuje zahraniční zaměstnavatel), raději zajděte za daňovým poradcem.

Daňové přiznání

Pokud pracujete v ČR a vaším zaměstnavatelem je zahraniční firma, daně za vás jako v jiných případech zúčtuje zaměstnavatel. Pokud podnikáte a vaším odběratelem je zahraniční společnost, tak se ve většině běžných případů příjem od zahraničního partnera v daňovém přiznání neuvádí odděleně od ostatních příjmů.

I když jako podnikatel dodáváte zboží do zahraničí, zdaňujete příjmy v tuzemsku. Pokud byste prodávali v zahraničí ve vlastním obchodě, zpravidla po šesti měsících by vám vznikla stálá provozovna a příjmy byste řešili v cizině.

Příjmy zdaňované v zahraničí jsou řešeny ve smlouvách o zamezení dvojímu zdanění. Mohou to být například příjmy z licenčních poplatků, z pronájmu movitých věcí (vozidel, strojů...) užívaných za hranicemi, případně příjmy sportovců a umělců dosažené za činnost v cizině či příjmy z podnikání při vzniku stálé provozovny v zahraničí.

Daňové přiznání s příjmy ze zahraničí budete řešit v Česku, pokud jste zde daňovým rezidentem. Status rezidenta se určuje podle toho, kde máte hlavní centrum životních zájmů (bydliště, rodina, výdělek, škola, hobby, bankovní účty, přátelé...). Orientačně se můžete řídit tím, že v dané zemi žijete více než polovinu roku, ale není to hledisko jediné.

Existují dvě metody zúčtování daní ze zahraničí: metoda vynětí a metoda zápočtu. Při metodě vynětí uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Na základě potvrzení o zdanění v zahraničí se pak tyto příjmy vyjmou ze základu daně a daň se dále počítá z upraveného základu daně nevyňatých příjmů.

Při metodě zápočtu uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Daň se vypočte z celého základu daně a na základě potvrzení o zdanění v zahraničí se sníží o daň zaplacenou v zahraničí.

Pro příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) lze vždy uplatnit metodu vynětí. U jiného typu příjmů je třeba metodu odvodit z mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění. Informace o smlouvách naleznete například na webu Ministerstva financí ČR.

Příjmy z podnikání se do přiznání přepočítávají kurzem ČNB k 31.12. Pro ostatní příjmy je za zdaňovací období 2019 stanoven přepočítací kurz:

Přepočítací kurz
euro 25,66 Kč
dolar 22,93 Kč
libra 29,31 Kč
švýcarský frank  23,10 Kč
kuna  3,46 Kč
zlotý  5,97 Kč

1.Kdy musíte daně přiznat sami

 • Jste zaměstnaní, ale vaše přivýdělky, třeba z pronájmu, z podnikání, přesáhly 6 000 korun ročně.
 • Máte hlavního zaměstnavatele a současně ve stejné době i jiné příjmy ze závislé činnosti – dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce, jestliže je daň z nich daní zálohovou. U DPP a u honorářů jde obvykle o příjmy nad 10 000 Kč za měsíc, do této částky je daň srážková.
 • Nejste zaměstnaní a máte příjem z podnikání, pronájmu či z ostatních činností vyšší než 15 000 korun za rok. Týká se to například důchodců, studentů, lidí na rodičovské. Příjmy jsou peníze, které dostanete, nikoli zisk (zisk = příjmy minus výdaje).
 • Dostali jste dar hodnotnější než 15 000 korun od někoho nepříbuzného. Může jít o peníze, předměty, nemovitosti.
 • Dostáváte příjmy ze zahraničí a zároveň i z činnosti v tuzemsku.
 • Vykazujete ztrátu z podnikání – o ni si totiž budete chtít zvýšit výdaje v následujícím období.
 • Máte příjmy jen od zaměstnavatele, ale v roce 2019 máte základ daně vyšší než 1 569 552 Kč, tudíž budete platit 7% solidární daň.
 • Zaměstnavatel v insolvenci vám dlužnou výplatu poslal po 31. lednu.
 • Obdrželi jste pojistné plnění, které je náhradou mzdy (například u pracovního úrazu). Pojistné plnění je třeba v daňovém přiznání uvést i v případě, že nahrazuje škodu na podnikatelském majetku či na věcech souvisejících s nájmem.
 • Máte příjmy z prodeje cenných papírů, které jste vlastnili kratší dobu než tři roky a jež jsou zároveň vyšší než 100 000 korun za rok. Příjmy se sčítají. Když vyberete každý měsíc z podílových fondů 10 000 korun, limit jste překročili.
 • Máte příjmy z prodeje nemovitostí, které jste nevlastnili déle než pět let či v nich nebydleli alespoň dva roky.
 • Dostáváte příjmy ze zahraničí a zároveň i z činnosti v tuzemsku.
 • Máte příjmy z prodeje aut, lodí či letadel, které jste prodali do roka od jejich pořízení.
 • Vypověděli jste předčasně penzijní připojištění nebo životní pojistku, které jste si v uplynulých letech uplatňovali v odpočtech. Vše, co jste využili jako daňový příjem za posledních 10 let, musíte nyní uvést jako příjem a dodanit.
 • Jste-li OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), v roce 2019 jste neměli příjmy z této činnosti a nemáte ani žádné jiné, oznamte to správci daně podáním nulového přiznání nebo alespoň prohlášením, že jste v roce 2019 neměli žádné zdanitelné příjmy.
 • V případě pochybností se obraťte na daňového poradce. Zpracování jednoduchého daňového přiznání vyjde na několik tisíc korun.
 • Byť byste pracovali jen jediný den či měsíc v roce, můžete si od vypočtené daně odečíst slevu až 24 840 korun za rok.

2.Kdy daně neřešíte

Čtěte další díly seriálu Daně a jak na ně

 • Jste pouze zaměstnaní. I když ke snížení daňového základu využíváte úroky z hypotéky, dary charitě, platby životního pojištění, to vše za vás vyřeší zaměstnavatel, jestliže jste mu dali potvrzení.
 • Máte-li jen příjmy z více zaměstnání, která na sebe časově navazovala, můžete požádat svého posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh, musíte mu však dodat potvrzení o zdanitelných příjmech od předešlých zaměstnavatelů.
 • Nemáte příjmy nebo jen ty, které jsou od daně osvobozené (například podpora v nezaměstnanosti, rodičovská, výživné, nemocenská – včetně mateřské, stipendium...).
 • Máte kromě zaměstnání jen takzvané ostatní příjmy příležitostné (§ 10) do výše 30 000 korun za rok.
 • Máte výdělky daněné srážkovou daní (dividendy, podíly na zisku, úroky z vkladů, dohody o provedení práce s příjmem od jednoho zaměstnavatele do 10 000 korun za měsíc, honoráře za příspěvky do médií do 10 000 korun).
 • Vaše příjmy jsou pouze ze závislé činnosti v zahraničí, které jsou vyňaty ze zdanění v ČR.
 • Dědili jste po někom. Nebo jste dostali dar od příbuzných – výše tohoto daru není rozhodující.
 • Vyhráli jste v loterii a její organizátor daň odvedl.
 • Máte příjem z prodeje osobních věcí, včetně nemovitostí, které jste vlastnili pět let či v nich dva roky bydleli, nebo aut, lodí a letadel, jejichž majiteli jste byli alespoň rok.
 • Dostali jste pojistné plnění ze soukromého pojištění (tedy takové, které není náhradou mzdy ani se netýká podnikatelského majetku či nemovitostí souvisejících s nájmem).
Autoři:
 • Nejčtenější

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

Peníze z brigády dal do cesty po Indii. Díky tomu úspěšně podniká

Je mu teprve pětadvacet, a přestože se mu v začátcích moc nedařilo, nevzdal se. Dnes už ho podnikání živí. Jak sám...

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

Když chybí peníze v domácím rozpočtu: je rozumné vypovědět stavební spoření?

Premium Možná se vám v důsledku pandemie snížil příjem. A možná jste dokonce bez práce. O kolik přijdete, když zrušíte stavební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znalost cizích jazyků se počítá. Vyznáte se v certifikátech a zkouškách?

Snad v každém inzerátu na volné pracovní místo najdete požadavek na znalost cizího jazyka. Možná jste strávili pět let...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

 • Další z rubriky

ZMAPOVÁNO: kdo vydělá a kdo prodělá na letošním růstu minimální mzdy

V Česku pracuje za minimální mzdu podle odhadů kolem 150 tisíc zaměstnanců. Jsou to většinou lidé s nízkou kvalifikací....

Je výhodnější paušál, nebo výdaje? Porovnali jsme na konkrétním příkladu

Lenka je drobná podnikatelka a právě zpracovává daňové přiznání. Má dvě možnosti – buď bude odečítat výdaje paušální,...

Daň z nemovitých věcí vytáhne letos z některých poplatníků více peněz

Vlastníci nemovitosti a pozemků musí každoročně uhradit daň z nemovitých věcí. Složenky pro zaplacení již míří do...

Daně v době koronaviru: více času na přehledy, nové platby pozastaveny

Vše je jinak. Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu se standardní termíny pro podání přehledů posouvají. Odevzdat je...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...