Pronájem a prodej: i příležitostný zisk se daní

aktualizováno 
Kromě příjmu ze zaměstnání můžete mít nepravidelný příjem z pronájmu bytu, domu, prodeje přebytků z vlastní zahrady, prodeje bytu nebo automobilu. Ne všechny dodatečné příjmy je však třeba zdanit. Na otázky ke zdanění příjmů z pronájmu a prodeje odpovídá daňový poradce Zdeněk Veselý.

Neobvyklý rodinný dům v Humpolci - Architekt Luděk Rýzner navrhl netradiční plechový dům. | foto: OK PLAN

44. Jeden pokoj v mém bytě jsem pronajal studentce. Za rok 2006 jsem vybral na nájemném dohromady 30 000 korun. Doklady o příjmu nemám, pouze výpis z účtu. Musím tento příjem zdanit?

Příjem jste povinen zdanit daní z příjmů. Budete-li uplatňovat výdaje procentem z příjmů, jste povinen vést záznamy o příjmech, které doložíte výpisy z bankovního účtu, a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s pronájmem – do které budete pro každou platbu nájemného podle smlouvy zapisovat: datum, kdy má být nájemné uhrazeno a jeho sjednanou výši; při úhradě nájemného pak datum a částku, kterou nájemce skutečně uhradil.

45. Jsem vlastníkem nájemního domu. Pronajímám tři byty a nebytové prostory v přízemí domu. Část domu obývám s rodinou. Za rok 2006 jsem získal dohromady 350 000 korun. Jsem zaměstnán a daňové přiznání mi podává zaměstnavatel. Je povinností zaměstnavatele vyplnit po předložení všech potřebných dokladů i údaje o mém pronájmu?

Zaměstnavatel nepodává nikdy za svého zaměstnance daňové přiznání. Může mu pouze na jeho žádost – za splnění řady podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů – provést roční zúčtování záloh na daň ze závislé činnosti (ze mzdy). Ve vašem případě musíte požádat svého zaměstnavatele o vystavení potvrzení o vašich zdanitelných příjmech ze zaměstnání a zahrnout je do daňového přiznání, v němž dále uvedete a zdaníte i příjmy z pronájmu.

46. Pronajímám několik nemovitostí. U nových, které nevyžadují velké opravy, je výhodnější využít paušální výdaje 30 %. U starších nemovitostí bych uvítal skutečné výdaje. Mohu u některých nemovitostí uplatnit paušál a u jiných skutečné výdaje?

Nemůžete zároveň uplatnit výdaje procentem z jedné části příjmů z pronájmu a výdaje prokazatelně vynaložené na druhou část
příjmů z pronájmu. Musíte tedy použít pouze jeden ze způsobů uplatnění výdajů k příjmům z pronájmu všech nemovitostí.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

47. V restituci jsem získal nebytové prostory, které pronajímám. V roce 2006 jsem dostal zaplaceno celkem 500 000 korun. Za opravy a údržbu pronajímaných prostor jsem zaplatil 300 000 korun. Mohu uplatnit skutečné náklady, i když nejsem podnikatelem (nemám živnostenský list)?

Pokud nebytové prostory pouze pronajímáte a neposkytujete nájemci další zvláštní služby (například úklid pronajímaných prostor), není tato činnost podnikáním. Své příjmy z pronájmu a výdaje na jejich dosažení, zajištění a udržení uvedete v doložené výši v první části přílohy č. 2 k daňovému přiznání.

48. Začátkem minulého roku jsem si ze zahraničí dovezl osobní automobil za 140 000 korun. Za tři měsíce jsem tento automobil z rodinných důvodů prodal za 170 000 korun. Musím ze zisku odvést daň z příjmů?

Tento příjem jste povinen zdanit – jde o ostatní příjmy, jimž je určena druhá část přílohy č. 2 k daňovému přiznání.

49. Vlastním ovocný sad. V minulém roce jsem prodal část úrody, kterou jsem nebyl schopen sám zpracovat, do velkoskladu. Celkem jsem získal 50 000 korun. Jsem zaměstnancem a nejsem podnikatelem. Musím tento příjem zdanit?

Příjem v této výši jste povinen zdanit. Vzhledem k tomu, že se zřejmě jde o příležitostnou činnost, uvedete tento příjem v druhé část přílohy č. 2 k daňovému přiznání. Výdaje můžete uplatnit ve výši 80 procent z příjmů, jste však povinen vést záznamy o příjmech a uchovávat je pro případnou daňovou kontrolu.

50. Před pěti lety jsem koupil byt do osobního vlastnictví za 350 tisíc korun. V minulém roce jsem tento byt prodal za jeden milion korun. Musím zdanit rozdíl mezi kupní a prodejní cenou? Jedná se v tomto případě o zdanitelný příjem?

Pokud jste v bytě nejméně po dobu dvou let bezprostředně před jeho prodejem bydlel, je prodej bytu osvobozen od daně z příjmů. Pokud jste v bytě nebydlel, ale mezi zápisem vašich vlastnických práv k bytu a zápisem vlastnických práv nového nabyvatele (kupujícího) bytu do katastru nemovitostí uplynulo více než pět let, je prodej bytu rovněž osvobozen od daně z příjmů. Při nedodržení uvedených časových lhůt jste povinen zdanit rozdíl mezi prodejní a kupní cenou (650 tisíc Kč) v druhé
části přílohy č. 2 k daňovému přiznání.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Koupil si zájezd za čtyřicet tisíc, šéf mu nedal dovolenou. Co dělat?

Ilustrační fotografie

Ideální dovolená nezačíná volbou nejvhodnější destinace ani výběrem nejspolehlivější cestovní kanceláře. To...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další z rubriky

Jaké daňové povinnosti vás neminou, když pronajímáte, nebo prodáváte byt

Ilustrační snímek

S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba...

Podnikám. Mám při zdanění příjmů zvolit paušál, nebo evidovat výdaje?

Ilustrační snímek

Podnikatelům se každý rok daňové podmínky alespoň trochu mění. Asi aby byli stále ve střehu. Za rok 2018 se změna týká...

Daňové přiznání u přivýdělku. Kdo musí platit a jak na to?

Ilustrační snímek

Jste zaměstnaní a přivyděláváte si? Pronajímáte dům, včelaříte, nebo máte příjmy z prodeje výpěstků ze zahrádky?...

Vysoké teploty nás trápí i na pracovišti. Co musí zajistit zaměstnavatel?

Vysoké teploty nás trápí i na pracovišti. Co musí zajistit zaměstnavatel?

Kurzy.cz Tento týden Česko potrápí tropická vedra, která se vyšplhají až na 35 stupňů. Firmy jsou povinny svým zaměstnancům zaji...

Najdete na iDNES.cz