Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Povinně platit DPH už nebudou muset tisíce živnostníků, říká odborník

Zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH pomůže podnikatelům volněji dýchat. Od příštího roku vzroste z jednoho na dva miliony korun. „Mnohým živnostníkům ubude administrativní zátěž a ušetří více peněz,“ říká daňový poradce partner V4 Group Michal Jelínek.

Daňový poradce partner V4 Group Michal Jelínek | foto:  V4 Group

Limit pro přihlášení pro platbu daně z přidané hodnoty by se měl od příštího roku zvýšit na dva miliony korun. Je to pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné dobrá zpráva?
Určitě ano. Zvýšení limitu pro DPH pomůže více podnikatelům volněji dýchat. Měli jsme a máme mnoho dotazů, jak to s limitem bude a zda se konečně posune.

Limit je starý 18 let a od té doby markantně narostla cenová hladina. Existuje celá řada podnikatelů, kteří by ještě nedávno při stejném rozsahu ekonomické činnosti neměli povinnost se k DPH registrovat, ale kvůli zvýšení cenové hladiny při limitu přihlášení do jednoho milionu korun tuto povinnost mají.

Mnoho podnikatelů si tak oddechne, protože vzhledem k inflaci a k rostoucím cenám napříč trhem, si museli hlídat, zda v uplynulých 12 měsících nepřekročil jejich obrat jednomilionovou hranici.

Když říkáte, že si mnoho podnikatelů oddechne, kolik z nich by se mohlo zbavit povinnosti registrovat se k účtování DPH?
Ministerstvo financí předpokládá, že počet živnostníků osvobozených od uplatňování DPH vzroste zhruba o 11 %, tedy o 105 tisíc osob. Jinými slovy, povinně platit DPH už nebudou muset tisíce živnostníků. Pomůže jim to i v růstu jejich podnikání.

Limity pro povinný odvod DPH platí i v ostatních zemích EU. Jsou přísnější nebo mírnější?
Limity nejsou jednotné, ale naopak velmi rozdílné. Například Německo má limit pro povinný odvod DPH jen 22 000 eur (540 540 korun), Řecko 10 000 eur (245 700 korun) a úplně nejnižší hranici z EU má Švédsko, kde se k DPH musí přihlásit firmy s obratem nad 30 000 švédských korun (69 800 korun českých).

Na druhou stranu jsou země, které mají limit DPH vyšší než jeden milion korun. Patří sem například Velká Británie, kde limit činí 85 000 britských liber (2 465 000 korun), Itálie, kde je hranice 65 000 eur (1 597 050 korun) a Slovensko s limitem 49 790 eur (1 223 340 korun).

Pokud čeští živnostníci obrat jednoho milionu až dosud překročili, jaké papírování tím narostlo a na kolik takové povinné přihlášení k DPH přišlo?
V případě, že živnostník překročí obrat daný zákonem o DPH, pak se musí zaregistrovat k této dani. Jedná se o jednoduchý formulář, jehož vyplnění zabere méně než hodinu času. Horší je to s následnou povinností podávat měsíčně přiznání k DPH a s tím související souhrnné a kontrolní hlášení, pokud se daného živnostníka týkají. Jako neplátce živnostník řešil své daně jednou ročně, jako plátce DPH se musí těmto věcem věnovat na měsíční bázi.

A jaké hrozily sankce, když se někdo nepřihlásil k DPH, protože překročil obrat třeba jen o pár tisíc korun?
Pokud živnostník nesplnil povinnost se zaregistrovat k DPH po překročení zákonem daného limit, hrozí mu podle daňového řádu pokuta až do výše 500 000 korun. Nutno ale podotknout, že správce daně zpravidla přihlíží k okolnostem a závažnosti daného porušení zákona.

Pokud novela projde legislativním procesem, novinkou bude registrovat se k DPH při obratu nad dva miliony. Půjde stále o obrat za uplynulých 12 kalendářních měsíců?
V tom se nic nemění, OSVČ si i nadále budou muset hlídat obrat za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

Nový dvoumilionový limit má platit až od 1. ledna 2023. Kdy ale bude možné, aby se živnostníci již povinně nepřihlašovali jako plátci DPH? A kdy se budou moci odhlásit?
Už letos jsou stanovena přechodná ustanovení. Například ti, jejichž obrat za 12 po sobě následujících kalendářních měsíců před prosincem 2022 byl v rozmezí od 1 000 000 korun do 2 000 000 korun, nemají povinnost podat přihlášku k registraci k dani z přidané hodnoty.

Takže změna limitu pro přihlášení k DPH se týká již letošního roku. Odhlášení od DPH s obratem nad dva miliony korun bude možné až od příštího roku.

Počítá novela i se sankcemi, když někdo překročí nově stanovený dvoumilionový limit a nepřihlásí se k registraci DPH?
Pokuta za nepřihlášení se k DPH zůstává stejná jako doposud, tedy maximálně 500 000 korun.

V jakých případech bude pro OSVČ výhodné stát se plátcem DPH dobrovolně i když bude mít nižší obrat. Může to přiblížit na příkladech?
V tomto se nic nemění oproti současnému stavu. Dobrovolná registrace se vyplatí všem, jejichž odběratelé jsou plátci DPH a zároveň pro svou činnost nakupují některé vstupy od plátců. Typicky jsou to živnostníci pracující na bázi B2B, tedy dodávají své služby větším společnostem, a přitom pro svou činnost používají auto, mobil nebo nakupují materiály zatížené DPH.

Odběrateli plátci DPH faktura od živnostníka zatížená DPH nevadí, protože si tuto DPH odečte. Živnostník ale může nově tím, že se stal plátcem, odečíst DPH u svých vstupů (pořízení auta, pohonné hmoty, nákup telefonu, mobilní tarif, apod.). Hodně se tento režim vyplácí tzv. kontraktorům, kteří pracují pro jednoho korporátního klienta.

Autor:
  • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Daně 2021: Vše, co jste chtěli letos vědět, ale neměli se koho zeptat

Do odevzdání růžového formuláře zbývá jen pár dnů. Vyplnit, podepsat a odevzdat daňové přiznání v základní lhůtě je...

Jak letos penzisté zdaní brigády a získají navíc pár tisíc od státu

Životní náklady stoupají. Vysoká inflace je důvod, proč o přivýdělcích na brigádě uvažuje stále víc penzistů. Mnozí se...

Jaké daně letos musí zaplatit zaměstnanec, který si chce přivydělat

Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělává, ať už na pracovní dohodu, zkrácený úvazek nebo...

Ekonomická situace nutí zaměstnance k přivýdělkům. Co si ohlídat?

Kvůli rostoucím cenám a vyšším nutným rodinným výdajům hledá řada zaměstnanců, jak si přivydělat. Mnozí si k...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...