Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Vydělali jste přes limit? Paušální daň se vám nevyplatí? Expertka radí

Podnikatelé v režimu paušální daně nemusí podávat daňové přiznání. Pokud ovšem splní základní podmínky, mezi něž patří i příjem do jednoho milionu korun. Jak se příjem počítá a kdy budete muset vyplňovat růžové formuláře? Nejen na dotazy čtenářů odpovídá Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

K paušální dani bylo možné se poprvé přihlásit letos. Řada čtenářů se ale podivuje, že neobdržela žádné potvrzení, takže se trochu obávají, aby pak nebyli pokutováni za to, že neodevzdali daňové přiznání. Jak je možné si ověřit, zda jsem v paušálním režimu?
Finanční úřad oznámení o vstupu do paušálního režimu nepotvrzuje. Pokud jste nedostala oznámení o nesplnění podmínek pro vstup do paušálního režimu, oznámením podaným z vaší strany se stáváte poplatníkem v paušálním režimu automaticky. Jestliže chcete mít jistotu, můžete kontaktovat svůj finanční úřad.

Druhou možností je informace získat prostřednictvím daňového portálu MOJE daně, kde naleznete veškeré informace o svém osobním daňovém účtu a případné nedoplatky můžete přes tento portál jednoduše zaplatit.

Kdy tedy nemusím podávat daňové přiznání?
Pokud jste řádně platila zálohy, tzn. ve správné výši a včas, a zároveň splnila všechny podmínky pro uplatnění paušální daně (kromě toho, že vaše příjmy z podnikání nepřekročily 1 milion korun, neměla jste žádné jiné příjmy překračující zákonné limity, apod.), nemusíte podávat daňové přiznání ani přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Vaše daňová i pojistná povinnost bude vypořádána zaplacenými paušálními zálohami k poslednímu dni lhůty pro podání přiznání. Správce daně sám převede částky odpovídající zdravotnímu a sociálnímu pojištění příslušným institucím.

Podmínkou pro uplatnění paušální daně je maximální roční příjem do milionu korun. Jak se v tomto ohledu příjem počítá? Máme konkrétní dotaz čtenáře: Zabývám se servisem a prodejem výpočetní techniky. Tedy v praxi sice například zákazníkovi fakturuji 50 tisíc, ale v tom je kromě servisu i prodej nového počítače, za který jsem zaplatil 30 000 Kč. Co se počítá do příjmu?
Do limitu jednoho milionu korun se počítají veškeré hrubé příjmy z podnikatelské činnosti, tzn. příjmy se neponižují o související výdaje. V případě čtenáře by pak příjmem bylo celých 50 000 korun bez ohledu na nákupní cenu počítače.

A další dotaz, čtenář má zakázku, kterou dokončí ještě letos, tím by ale překročil limit příjmu pro paušální daň. Může fakturovat až v lednu nebo je to obcházení zákona?
Obecně u osob, které nejsou plátci DPH (což je jedna ze zásadních podmínek pro to, aby poplatník mohl podléhat paušální dani), zákon nestanoví lhůtu, v níž je potřeba vystavit fakturu za poskytnuté služby.

Je ovšem potřeba dát pozor na to, aby nedošlo k obcházení zákona o DPH. Dosažení obratu přesahujícího 1 milion korun v období 12 po sobě jdoucích měsíců by totiž mělo vést k povinnosti registrovat se jako plátce DPH, a pokud by došlo ke svévolnému odkladu fakturace, aby tohoto obratu nebylo dosaženo, mohlo by to být ze strany finanční správy vnímáno jako obcházení zákona se všemi odpovídajícími důsledky.

Pro účely uplatnění paušální daně se nicméně do příjmů za rok 2021 zahrnují jen skutečně obdržené příjmy. Pokud tedy čtenář vystaví fakturu na konci roku a příjmy obdrží na účet až v lednu, budou se tyto příjmy zahrnovat do souhrnu příjmů za rok 2022.

Za letošní rok budu mít více příjmů než za milion, budu podávat daňové přiznání i přehledy. Musím o tom správce daně informovat? V jaké lhůtě?
Jakmile přesáhnete stanovený limit příjmů, jste povinna tuto skutečnost do 15 dnů oznámit finančnímu úřadu a podat daňové přiznání a přehledy pojistného standardní cestou a ve standardních lhůtách. Proto osobám, u kterých je reálná možnost, že během roku stanovený limit přesáhnou, doporučuji si i nadále vést alespoň jednoduchou evidenci příjmů a výdajů.

Co když jsem si ale faktury neschovávala, takže nemůžu výdaje uplatnit? Pak asi danit paušálem?
Přesně tak, pokud nemáte k dispozici příslušné doklady potřebné k prokázání skutečných výdajů, je možné uplatnit paušální výdaje.

Tady je ale potřeba ještě upozornit na to, že pokud se bude lišit způsob stanovení výdajů oproti předchozímu roku (v roce 2020 skutečné výdaje a v roce 2021 paušální výdaje), může se stát, že budete muset podat také dodatečné daňové přiznání za předchozí rok a v něm provést příslušné úpravy základu daně stanovené zákonem o dani z příjmů.

Paušální daň nemusí být výhodná pro každého, jak to řešit, když chci paušál zrušit?
Paušální daň může být nevýhodná zejména pro ty, kteří při klasickém způsobu zdanění mohou uplatňovat nejrůznější slevy na dani (na poplatníka, studenta, manželku apod.) a odčitatelné položky (úroky z úvěru, zaplacené životní pojištění apod.). Zároveň může být paušální daň nevýhodná pro ty podnikatele, kteří mají vysoké skutečné náklady anebo ty, kteří mohou uplatnit paušální výdaje ve výši 60 procent nebo dokonce 80 procent z příjmů.

Z paušálního režimu je možné vystoupit ke konci roku oznámením finančnímu úřadu o dobrovolném ukončení paušálního režimu nejpozději do 10. ledna 2022. V takovém případě budete stále poplatníkem paušální daně za rok 2021, ale od roku 2022 již v tomto režimu nebudete. Pak nezapomeňte plnit standardní zákonné povinnosti, jako je odvod záloh na pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění apod.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Hypoteční sazby pokračují v růstu. Dál stoupají i ceny nemovitostí

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 % p. a., zůstala tak ke konci roku jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena poledního menu roste. Kde se najíme nejlevněji?

Hodnota optimální stravenky, u které nejvýrazněji uspoří na daních a odvodech jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci,...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Na daních mohou manželé ušetřit až desetitisíce. Jak na to, radí expertka

Premium V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání je možné uplatnit slevu na manželku či manžela. Kdo může tuto daňovou...

Kdo letos daruje na dobročinné účely, sníží si základ daně až o 30 %

Adventní dary pro dobročinné účely si mohou letos zaměstnanci stejně jako firmy mimořádně odečíst až do výše 30 procent...

Veřejné služby? Za mnoho peněz málo muziky, říká ekonom Jan Urban

Velká část veřejných diskusí, především před volbami, se točí kolem daní. Někteří je považují za příliš vysoké, jiní za...

Koupili jste nebo prodali vloni nemovitost? Kdy (ne)musíte platit daň

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena. Každý vlastník je ale povinen platit daň z nemovitosti. A co prodávající? Kdy...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...