Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Termín pro paušální daň 2025 hoří. Spočítejte si, zda ušetříte tisíce

Chcete paušální daň pro rok 2025? Pokud o ní uvažujete, musíte jednat rychle. Termín končí v pátek 10. ledna 2025. Tento režim přináší značné zjednodušení, protože umožňuje platit daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění v jedné měsíční částce. Někteří živnostníci a další OSVČ tak mohou ušetřit nemalé peníze. Spočítejte si na kalkulačce MF ČR, zda je tato daň pro vás výhodná.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paušální daň si získala popularitu zejména díky své jednoduchosti a přehlednosti. V letošním roce však dochází ke změnám ve výši měsíčních plateb. OSVČ zařazené do prvního pásma budou nově platit 8 716 korun měsíčně. V roce 2024 to bylo 7 498 korun. Výše měsíčních plateb ve druhém a třetím pásmu zůstává stejná, tedy 16 745 korun a 27 139 korun. Přesné zařazení do jednotlivých pásem závisí na výši příjmů a charakteru podnikatelské činnosti.

Výše měsíční zálohy na paušální daň pro rok 2025 (v Kč)
PásmoCelková platbaDaň z příjmůDůchodové pojistnéZdravotní pojistné
I. pásmo8 7161005 4733 143
II. pásmo16 7454 9638 1913 591
III. pásmo27 1399 32012 5275 292
zdroj: MF ČR

„OSVČ, které chtějí do paušálního režimu vstoupit, musí podat oznámení na příslušný finanční úřad nejpozději do 10. ledna 2025. Stejný termín platí i pro ty, kteří se rozhodnou z paušálního režimu vystoupit. Oznámení lze podat několika způsoby – elektronicky prostřednictvím datové schránky, což je povinnost pro ty, kdo ji mají zřízenou ze zákona). Ostatní pomohou zaslat oznámení poštou nebo osobně na příslušném finančním úřadu. Je důležité dodržet stanovený termín, protože oznámení podaná po tomto datu nebudou finančním úřadem akceptována,“ vysvětluje Barbora Jeníková, daňová poradkyně společnosti KODAP.

Pokud už paušální daň máte, musíte se do 10. ledna rozhodnout, do jakého pásma budete spadat. „V případě, že podnikatel během roku překročí svým příjmem pásmo, do kterého spadá, bude muset do 10. ledna následujícího roku oznámit tuto skutečnost finančnímu úřadu a daň doplatit,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group. Kdo začne podnikat v průběhu roku, může se k paušální dani přihlásit se začátkem podnikání.

Přechod na paušální režim nemusí být výhodný pro každého. OSVČ s vyššími příjmy nebo ti, kdo mohou uplatnit různé daňové odpočty a slevy, mohou přechodem do paušálního režimu přijít o část svých výhod. „Rozhodnutí o vstupu do daňového paušálního režimu je individuální záležitostí a záleží na konkrétní situaci, vždy je potřeba si udělat důkladný propočet,“ upozorňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Pokud si nejste jisti, zda je pro vás paušální daň výhodná, můžete využít například online kalkulačku dostupnou na webových stránkách Ministerstva financí ČR. Kalkulačka vám po zadání základních údajů ukáže, zda je pro vás tento režim vhodný.

Spočítejte si, zda se vám vyplatí paušální daň v roce 2025

Komu se paušální daň vyplatí?

Vstup do paušálního režimu se vyplatí zejména těm, jejichž příjmy dosahují horní hranice daného pásma. Pokud má živnostník příjmy nad milion korun a neuplatňuje příliš mnoho slev na dani a odpočtů, tak se mu režim paušální daně spíše vyplatí. Velmi se to vyplatí třeba u těch, kteří mají příjem těsně pod milion a půl. To je horní hranice pro neřemeslné živnosti v rámci prvního pásma. Efektivní zdanění se v tomto případě pohybuje kolem sedmi procent včetně odvodů, což je velmi výhodné.

Výše paušální daně pro rok 2025

1. pásmo – Příjmy do 1 milionu korun (daň 8 716 Kč)
Do 1. pásma patří OSVČ s ročním příjmem do milionu korun. Do tohoto pásma však mohou vstoupit také podnikatelé, kteří mají příjmy do 1,5 milionu korun. A to v případě, že mají minimálně tři čtvrtiny všech výdělků z činností, na které je možné uplatnit osmdesáti či šedesátiprocentní výdajový paušál.

První pásmo se týká i těch, kteří sice mají příjmy do dvou milionů korun ročně a mají již nejméně tři čtvrtiny z příjmů z činnosti, na kterou lze uplatnit pouze osmdesátiprocentní výdajový paušál. V tomto pásmu se pro rok 2025 zvyšuje paušální daň o 1 267 korun měsíčně.

2. pásmo – Příjmy 1 milion až 1,5 milionu korun (daň 16 745 Kč)
Pro živnostníky spadající do druhého pásma, zůstává daň stejná jako pro rok 2024, a to 16 745 korun. Zajímavostí je, že v tomto případě důchodové pojištění tvoří skoro polovinu placené částky, tedy 8 191 korun.

Do 2. pásma spadají ti živnostníci, kteří mají roční příjmem od 1 do 1,5 milionu korun V tomto pásmu nezáleží na typu samostatně výdělečné činnosti.

Druhé pásmo však může zajímat například ty OSVČ, kteří mají alespoň 75 % příjmů z činnosti, na níž lze uplatnit osmdesáti či šedesátiprocentní výdajový paušál.

3. pásmo – OSVČ s příjmy od 1,5 milionu do 2 milionů korun (daň 27 139 Kč)
Výše paušální daně ve třetím pásmu se pro rok 2025 nemění a bez ohledu na typ samostatné výdělečné činnosti sem spadají živnostníci s příjmem od 1,5 do 2 milionů korun, pokud nemohou využít první či druhé pásmo paušální daně.

Jaké jsou výhody paušální daně:

  • Jednoduchost administrativy
    Paušální daň kombinuje daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění do jediné měsíční platby. Živnostník tak nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovny.
  • Stabilita a předvídatelnost plateb
    Paušální daň je pevně daná na celý rok. Podnikatel přesně ví, kolik zaplatí, a nemusí se obávat nepředvídaných plateb na základě výsledků svého podnikání.
  • Daňová úspora pro některé příjmové skupiny
    Pro OSVČ s vyššími příjmy (například v prvním pásmu blízko milionu Kč nebo v horní části druhého pásma) může být paušální daň výhodnější než standardní daňový systém. Efektivní zdanění včetně odvodů je často nižší než v běžném režimu.
  • Zjednodušení při překročení limitu DPH
    U podnikatelů, kteří se pohybují blízko hranice povinné registrace k DPH, může paušální daň poskytnout výhodu díky jednoduchému režimu. Podmínky však musí odpovídat daným pravidlům paušální daně.
  • Motivace k vyšším příjmům v určitém pásmu
    Živnostníci, kteří jsou v horní části příjmových limitů jednotlivých pásem, mají paušální daň nastavenou tak, že efektivní zdanění je poměrně nízké, což motivuje k dalšímu růstu.
  • Časová úspora
    Snižuje časové nároky na účetnictví, daňové přiznání a komunikaci s úřady. Tento aspekt je pro mnoho OSVČ důležitý, protože se mohou více věnovat samotnému podnikání.
  • Jistota v pravidlech
    Paušální daň je stabilní v průběhu roku, což podnikatelům umožňuje přesně plánovat finanční toky bez obav z náhlých změn.
    Zdroj: V4 Group
  • Nejčtenější

Vrátila zboží za 600 korun, které jí nesedělo. Přišla o 70 tisíc

Kdo si myslí, že nikdy nesedne na lep internetovým podvodníkům, je na omylu. Stát se to může prakticky každému, bez ohledu na věk i vzdělání. Potvrzuje to případ ženy, která věřila, že se jí nic...

Pracovní dohody doznaly opět změn. Tentokrát potěší firmy a zaměstnance

Kolem dohod o provedení práce panovala loni poměrně bouřlivá atmosféra. Zákonodárci totiž avizovali novou legislativní úpravu, která by tento institut pořádně zkomplikovala. Návrh dělal vrásky na...

KOMENTÁŘ: Drahota je tady a už nezmizí. Co letos čeká českou ekonomiku

Bude rok 2025 rokem nízké inflace a finanční stability? Poroste naše ekonomika? „Letošní rok rozhodně nebude nudný. Uvolňování sazeb Českou národní bankou bude komplikovat relativně vysoká inflace na...

Upozorňují na sebe drahým zbožím. Proč někteří propadají okázalé spotřebě

Premium

Ekonomie většinou tvrdí, že lidské chování včetně rozhodování o nákupech, výdajích i spotřebě je v zásadě rozumné. Psychologie k tomu dodává, že téměř nic není vzdálenější pravdě. U velké části...

Pracující důchodci si polepší o tisíce korun. Výhoda není automatická

Starobní důchodci, kteří nadále pracují, mají od ledna 2025 nárok na slevu ze sociálního pojištění. Na pojistném nyní ušetří 6,5 %. Sleva se týká zaměstnanců i OSVČ, kteří dosáhli důchodového věku a...

Co je „prokletí znalostí“ a kdo tímto problémem trpí a štve druhé

Jsou inteligentní, vzdělaní a vypracují se na nejrůznější posty. Mají však jeden vážný problém. Když mají druhým něco vysvětlit nebo sdělit, neumí to. Přitom si to vůbec neuvědomují. Takové situace...

20. ledna 2025

Stavěl byty, dnes má zřícené letadlo. K podnikání ho inspiroval kamarád

Podnikání bylo vždycky jeho snem a ten se mu splnil. Dlouhá léta stavěl bytové domy. Když se dozvěděl o projektu Papilonia, neváhal a pustil se do přípravy. Dnes Roman Štěpánek provozuje v Liberci...

19. ledna 2025

Soutěž o nejlepšího baristu? Zkušené matadory porazila brigádnice

Premium

Teprve 19letá baristka Antonie Nebeská přišla do jedné z kaváren řetězce Costa Coffee jen na brigádu. Ale postupně ji práce s kávou naprosto pohltila. Natolik, že se pustila i do vymýšlení vlastních...

18. ledna 2025

Pracovní dohody doznaly opět změn. Tentokrát potěší firmy a zaměstnance

Kolem dohod o provedení práce panovala loni poměrně bouřlivá atmosféra. Zákonodárci totiž avizovali novou legislativní úpravu, která by tento institut pořádně zkomplikovala. Návrh dělal vrásky na...

17. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...