Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Paušální daň se vyplatí jen málokomu, tvrdí živnostníci

Od ledna 2021 mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) vstoupit do paušálního režimu, ve kterém splní své odvodové povinnosti v jedné měsíční platbě. Před přihlášením se k paušální dani si ale dobře zvažte, zda na ni máte nárok, a hlavně, jestli se vám vyplatí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud chtějí živnostníci vstoupit do paušálního režimu již od nového roku, musí k tomu podat přihlášku u svého finančního úřadu nejpozději do 11. ledna 2021. Zdravotní pojišťovnu ani okresní správu sociálního zabezpečení o tom informovat nemusí, instituce si změnu vykomunikují. Do režimu jedné platby se mohou hlásit i během roku, přičemž do nového systému pak spadají vždy k prvnímu dni toho měsíce, ve kterém podali přihlášku k finančnímu úřadu. Od té chvíle se jim zužuje jejich odvodová povinnost vůči finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení do jedné měsíční platby. Ta pro rok 2021 činí 5 469. Na zdravotní pojištění z toho jde 2 393 Kč, na důchodové 2 976 Kč a na zálohu na daň z příjmů odvede živnostník 100 korun za každý měsíc.

„Jednotnou měsíční zálohu musí živnostník v paušálním režimu odvést nejpozději do 20. dne toho měsíce, za který ji platí. V případě prvního měsíce ledna, finanční úřad, v jehož gesci platba paušální daně je, toleruje splátku až do 20. února,“ vysvětluje finanční poradce David Kučera z finanční skupiny Partners.

Paušální daň se mnohým nevyplatí

Jedna měsíční platba namísto stávajících třech a absence každoročního daňového přiznání a přehledů ale nejsou podle některých živnostníků zase taková výhoda. V některých případech se paušální daň stává, a to především pro mladé s dětmi a úvěrovými závazky, nevýhodná.

„Zbavit se vedení daňové evidence je lákavé, v mém případě však velmi nevýhodné, přijdu totiž o nemalé snížení daňového základu o zaplacené úroky z hypotéky a části úhrad na životní pojištění,“ říká obchodnice Dana s tím, že vloni zaplatila za hypotéku úroky ve výši 46 tisíc korun, což pro ni znamená čistou daňovou úsporu ve výši 6 900 korun. K tomu si měsíčně platí 900 korun životní pojištění, čímž si sníží daň o dalších 1 620 korun.

Z vypočtené daňové povinnosti si odečítá slevu na poplatníka a roční platbu za školku. Často jí proto díky daňovému bonusu na dítě vychází přeplatek na dani. Vloni ji finanční úřad vrátil bezmála 11 tisíc korun.

„O to vše bych v daňovém paušálu přišla, a navíc bych ještě na dani z příjmů odvedla 1 200 korun za rok,“ dodává s tím, že přeplatek na dani ji už druhý rok zaplatil polovinu z ročního stavební spoření pro dceru.

„Je pravda, že živnostníci, kteří se registrují k paušální dani, si nesmí uplatnit žádné daňové slevy ani jiné odpočty. To znamená, že si nesníží daňový základ o možné příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření a životní pojištění,“ potvrzuje finanční poradce. Dále jim končí také možnost uplatnit si v ročním daňovém přiznání bonus na děti, školkovné i samotnou slevu na poplatníka.

Byrokracie s paušální daní zcela nekončí

Důležité je vědět, že i živnostníci vedení v paušálním režimu by si měli pro jistotu uchovávat veškeré daňové doklady související s jejich činností.

„Pokud totiž v daném období nesplní podmínky paušální daně, musí podat standardní daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích pro pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení, a to v obvyklých termínech,“ vysvětluje David Kučera.

Evidovat své příjmy musí živnostník přihlášený k paušální dani i z důvodu získání přehledu o svém obratu. Pokud by mu vznikla povinnost registrace k DPH, to znamená při obratu nad 1 milion korun, nesplňuje podmínky k paušální dani a vrací se tak zpět k daňové evidenci a odvodům DPH, včetně kontrolních hlášení.

Na druhou stranu stojí za zmínku, že překážkou přihlášení se k paušální dani nejsou příjmy OSVČ z dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, u kterých se příjmy zdaňují jednorázově srážkovou daní. Příjmy ze závislé činnosti, tedy klasického zaměstnaneckého poměru, pak využít statut paušální daně nedovolují.

Do paušálu nesmí společníci, dlužníci a zaměstnanci

K paušální dani se od nového roku smí přihlásit pouze OSVČ, které nejsou plátci daně z přidané hodnoty a nemají povinnost se k ní registrovat. Dále jen osoby účastné na důchodovém a veřejném zdravotním pojištění s příjmy nižšími 1 milionu korun. Vyloučeny z paušálního režimu jsou OSVČ, které jsou společníky veřejných obchodních společností a komplementáři komanditních společností, dále dlužníci v insolvenci a osoby v zaměstnaneckém poměru s výjimkou zmíněných dohodářů.

Stačí tisíc korun měsíčně. Začněte si odkládat ještě dnes.

Odevzdat přihlášku k paušální dani můžete svému finančnímu úřadu datovou schránkou, osobně nebo poštou, vždy však pouze na předepsaném formuláři. Přihláška k ní se podává pouze jednorázově, nikoli opakovaně pro každý kalendářní rok.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Uspěl v oboru pro muže netypickém. Navzdory pandemii má milionové obraty

Premium Začínal jako osobní trenér, před osmi lety začal prodávat komponenty pro výrobu šperků. Dnes provozuje největší e-shop...

Vytopil sousedovi předsíň, pojišťovna chtěla 32 tisíc. Bránil se a uspěl

Pokud někomu způsobíme škodu, je jasné, že mu ji musíme uhradit. Když je poškozený pojištěný, úhradu v rámci tzv....

KVÍZ: Někteří si letos finančně přilepší. Víte, jak na tom budete vy?

Podle oficiálních statistik průměrná mzda roste. Co můžeme čekat letos? Jak ovlivní legislativní změny vaše příjmy?...

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padl rekord v objemu poskytnutých hypoték, úroková sazba stále klesá

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Paušální daň se vyplatí jen málokomu, tvrdí živnostníci

Od ledna 2021 mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) vstoupit do paušálního režimu, ve kterém splní své odvodové...

Daně jsou odloženy. Víte, kdy odevzdat daňové přiznání a kdy uhradit daň?

Pokud jste počítali s tím, že do konce března musíte podat daňové přiznání a máte vše nachystané, odevzdejte jej. Ale...

Daň z nabytí nemovitosti je stále platná, ale platit už se nemusí

Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti se zpětným účinkem výměnou za zrušení možnosti odečítat si v daných...

Jak je to s uplatněním slevy na manželku či manžela za rok 2020

V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání je možné uplatnit slevu na manželku či manžela a snížit tak daňovou...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...