Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

ZMAPOVÁNO: kdo vydělá a kdo prodělá na letošním růstu minimální mzdy

aktualizováno 
V Česku pracuje za minimální mzdu podle odhadů kolem 150 tisíc zaměstnanců. Jsou to většinou lidé s nízkou kvalifikací. Letos jim musí zaměstnavatelé opět přidat. Minimální mzda meziročně vzrostla o 1 250 korun na 14 600 korun. Růst minimální mzdy se však netýká jen levné pracovní síly, prospívá i státní kase, protože vybere víc na odvodech i dani z příjmu. A má i další dopady.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnancům, kteří pracují za minimální mzdu a uplatňují pouze základní slevu na poplatníka, stoupne letos čistý příjem jen o 857 korun. Zbytek spolknou vyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění včetně daně z příjmu, která se nadále vypočítává u zaměstnanců ze super hrubé mzdy. „Zdanění v Česku je mírně progresivní i u nízkých mezd právě kvůli existenci základní daňové slevy na poplatníka. Proto s rostoucí minimální mzdou roste i odvod na dani z příjmu,“ říká daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Kvůli růstu minimální mzdy si za levnou sílu připlatí i zaměstnavatelé. „Mzdové náklady se jim zvýší dokonce o 1 673 korun, neboť zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance ještě povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění, v souhrnu v sazbě 33,8 %,“ poznamenává daňová poradkyně. Podle jejího názoru bude zvýšení minimální mzdy současně vytvářet tlak na zvýšení mezd i ostatních zaměstnanců, kteří pracují za podprůměrnou mzdu. „Náklady na pomocné méně náročné práce se tak zaměstnavatelům meziročně nejspíš značně prodraží,“ poznamenává Ivanco.

Zdravotní pojišťovny si polepší

Opakované zvyšování minimální mzdy je vždy pozitivní zprávou pro zdravotní pojišťovny. Za zaměstnance pracujícího za minimální mzdu v souhrnu odvodů placených zaměstnancem a zaměstnavatelem obdrží letos o 168 korun více. Tedy namísto loňských 1 803 korun přijde na účet zdravotní pojišťovny letos měsíčně 1 971 korun.

Minimální mzda ve výši 14 600 korun se však vztahuje na práci na plný úvazek, proto mohou mít zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek hrubou mzdu i nižší, například jen 12 000 korun. I za zaměstnance pracujícího na zkrácený úvazek však musí zdravotní pojišťovna obdržet v roce 2020 minimálně v souhrnu 1 971 korun, přičemž zaměstnavatel platí za zaměstnance 9 % ze skutečné hrubé mzdy zaměstnance a o doplatek do částky 1 971 korun se zvyšuje zdravotní pojištění placené zaměstnancem. „Doplatek zdravotního pojištění do minima se však v praxi netýká zaměstnanců, kteří jsou současně státními pojištěnci, což jsou například penzisté, studenti nebo příjemci rodičovského příspěvku,“ upřesňuje daňová poradkyně.

Zvýšení odvodů zdravotním pojišťovnám se ovšem netýká jen těch, kdo pracují za minimální mzdu, ale i lidí, kteří nemají zdanitelné příjmy a hradí si odvody ze svého. I jim se totiž kvůli růstu minimální mzdy zvednou odvody z loňských 1 803 korun na letošních 1 971 korun. „Osobami bez zdanitelných příjmů jsou nejenom nepracující občané, kteří nejsou v evidenci úřadu práce, ale i lidé mající pouze pasivní příjmy nebo studenti starší 26 let, kteří nejsou doktorandy,“ vysvětluje Gabriela Ivanco .

Školkovné se zvyšuje, zdanění důchodů ojedinělé

A pro koho má zvýšení minimální mzdy naopak pozitivní dopad? Jsou to například rodiče, kteří si v daňovém přiznání uplatňují jako slevu na dani tak zvané „školkové“. Od minimální mzdy se totiž odvíjí i sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení, která bude v roce 2020 činit na jedno dítě maximálně 14 600 korun, zatímco v roce 2019 to bylo 13 350 korun.

Na růstu minimální mzdy vydělají také důchodci. „Daňové starosti se zdaněním důchodu budou mít příští rok penzisté jenom ojediněle, neboť dani z příjmu budou podléhat roční důchody nad 525 600 korun, tedy 36násobek minimální mzdy,“ přibližuje daňová poradkyně.

Rodiče, kteří budou chtít čerpat daňový bonus, však budou muset vykázat vyšší příjmy. Pro možnost čerpání daňového bonusu je totiž nutné mít roční aktivní příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Za rok 2020 tedy v částce 87 600 korun (14 600 krát 6 = 87 600 Kč).

Roste také zaručená mzda

S minimální mzdou se zvedá i zaručená mzda a zaručené platy ve veřejné sféře. Růst minimální mzdy tak má dopad i na široký okruh dalších zaměstnanců. Jde o zaručený výdělek, který se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, složitosti a namáhavosti práce. 

Nejnižší zaručená mzda v Česku podle profesí (v Kč)
SkupinaZa hodinu v roce 2019Za měsíc v roce 2019Za hodinu v roce 2020Za měsíc v roce 2020
1.79,8013 35087,3014 600
2.88,1014 74096,3016 100
3.97,3016 280106,4017 800
4.107,4017 970117,4019 600
5.118,6019 850129,7021 700
6.130,9021 900143,2024 000
7.144,5024 180158,1026 500
8.159,6026 700174,6029 200
zdroj: MPSV

V prvním stupni jsou například uklízečky, pomocníci v kuchyni, nebo doručovatelé zásilek. Zaměstnanci v těchto profesích musejí mít na výplatní pásce letos při plném úvazku nejméně 14 600 korun. V osmém stupni jsou například finanční a obchodní ředitelé nebo makléři, kteří mají letos zaručeno nejméně 29 200 korun hrubého.

Jaké jsou v roce 2020 zaručené mzdy a platy v osmi skupinách podle odbornosti, složitosti a namáhavosti práce:

1. skupina14 600 Kč

Příklady profesí: Pomocnice v kuchyni, šička, skladník – manipulace s předměty do 15 kg, pomocník v obchodě, uklízečka, doručovatel zásilek a další nekvalifikované práce.
První a druhá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

2. skupina16 100 Kč

Příklady profesí: Řemeslník nebo dělník na stavbě, skladník – manipulace s předměty nad 15 kg, popelář či sanitář, trafikant, domovník či školník a ochranka objektů, řidič osobních aut, kuchař jednoduchých jídel, pokojská, kontrolor a třídič v balírnách, obsluha balicích linek.
Třetí a čtvrtá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

3. skupina17 800 Kč

Příklady profesí: Zedník či klempíř, instalatér a topenář – jednodušší práce, opravář elektrických či tepelných spotřebičů, holič a kadeřník, prodavač, kuchař – běžné druhy teplých jídel, pokladní, číšník či barman, pracovník na počítači – databáze, tabulky, účetní, fakturant – jednodušší práce, automechanik, strojvedoucí metra, řidič aut nad 9 míst nebo nad 3,5 t, ošetřovatel, zubní instrumentář, řezník na jatkách.
Pátá a šestá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

4. skupina19 600 Kč

Příklady profesí: Zdravotní sestra všeobecná, porodní asistentka, instalatér, topenář – složitější práce, průvodce – tlumočník, organizátor, jednání se zahraničními partnery, účetní – veškerá agenda kolem mezd, údržbář jednodušších zařízení a staveb, kuchař specialista – náročné menu, krejčí v modelové a zakázkové výrobě, automechanik – diagnostika a odstranění závad na elektronice, strojvedoucí na vedlejších tratích.
Sedmá a osmá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

5. skupina21 700 Kč

Příklady profesí: Řidič autobusu pro víc než 16 lidí, mistr, dispečer, záchranář, personální a mzdový účetní – zajišťování agendy, průzkumník trhu, daňový expert – jednání s finančním úřadem, kalkulace, správce rozsáhlého majetku, programátor, správce IT, podpora pro zaměstnance firem, učitel ve školce, instruktor v autoškole, projektant staveb nebo jednodušších sestav.
Devátá a desátá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

6. skupina24 000 Kč

Příklady profesí: Obchodní referent – mezinárodní obchodní vztahy, tvorba cen, organizace prodeje, programátor (vývoj, návrh systémových komponent) a správce sítě (náročnější úkoly), tvůrce koncepce IT systémů, samostatný projektant rozsáhlých a náročných staveb apod.
Jedenáctá a dvanáctá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

7. skupina26 500 Kč

Příklady profesí: Finanční expert, expert na marketing, expert IT, programátor – vývoj nových programů a systémů, vyučují na VŠ, lékař, zubař, farmaceut. Třináctá a čtrnáctá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

8. skupina29 200 Kč

Příklady profesí: Finanční a obchodní ředitel, makléř na finančním a kapitálovém trhu, náročné tvůrčí systémové práce apod.
Patnáctá a šestnáctá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

Autor:

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Využijte ke snadnému vyplnění interaktivní formulář.

  • Nejčtenější

Život na vesnici není nutně levnější než ve městě, mladí si to neuvědomují

Mnoho mladých párů žijících ve městě časem přijde na to, že život mimo město by mohl být finančně výhodnější a z...

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Premium

Vezměte si mé miliony. Majetek dědili kamarádi z hospody i domácí mazlíčci

Zajímavé dědictví zdaleka nemusí připadnout pouze příbuzným zesnulých. Jak zjistil magazín Víkend DNES, vášnivý...

Už 100 tisíc Čechů sepsalo závěť u notářů. Předejdou tak sporům mezi dědici

Pro sepsání závěti u notáře se rozhoduje stále víc lidí. Loňský rok byl rekordní. Notáři jich sepsali 23 714. To je o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

EET má být od května pro všechny. Na co se připravit a co to bude stát

Svátek práce mohou podnikatelé a drobní živnostníci oslavit stylově. Budou muset zkontrolovat, zda mají vše potřebné k...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Novinky 2020: část výher srazí daň, zdražují cigarety a lihoviny

Od ledna začal v Česku platit takzvaný daňový balíček. Kdo holduje tvrdému alkoholu a cigaretám, musí počítat s tím, že...

Daně za rok 2018: jak je zvládnout do 1. dubna bez chyb a pokuty

Přivyděláváte si třeba pronájmem nebo jako podnikatelé? Pak na vás nejspíš z kalendáře nepříjemně svítí červeně...

Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné,...

Absolventům, kteří nastoupí do zaměstnání, vrátí stát tisíce

Po úspěšném ukončení střední nebo vysoké školy vznikne absolventům při nástupu do prvního zaměstnání za rok 2019...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...