Diskuse k článku

Družstevní byt bývá o 10 % levnější. Navíc ušetříte na daních

Dvě zdánlivě stejné možnosti koupi bytu mají zásadní dopad na placení daní. Kupujete-li družstevní byt, nejen že jeho cena je často nižší než u osobního vlastnictví, ale neplatíte skoro žádné daně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

papazian

Nechci slevu zadarmo, kromě toho

je celý text zavádějící, protože se kupují členské podíly a ty musí být za stejnou cenu pro všechny, takže rozdíl do tzv. tržní ceny se vynucuje sponzorským darem, na který Vám žádná seriózní banka nepůjčí neb nebude podporavat takový nešvar podnikání po česku. Když chceš někomu dávat dárek jen tak (sponzorský dar), tak si ho dávej ze svého. A to je zásadní rozdíl oproti bytu v osobním vlastnictví. Další je též ten, že majitelem je ono družstvo, které může být vytunelováno, také souhlas k čemukoli je složitější získat, osobně bych byl velmi opatrný dnes vstupovat do nějakého družstva..., v průběhu let se může okolnost velmi změnit  a z dobré pohodové party členů se může přeměnit na nenasytné mafiány, který vlastně Váš byt dají i do zástavy na své podnikatelské aktivity, se kterými nesouhlasíte, ale je vám to na nic...

0/0
17.8.2009 1:03

ChorcheCh

Re: Nechci slevu zadarmo, kromě toho

A také daň z nemovitosti platí nájemník, je to zahrnuto ve fondu oprav.

0/0
9.9.2009 14:10

Host

Společenství je jednoznačně lepší

Nenechte se zblbnout staršími členy družstev a přečtěte si něco o této problematice. Společenství je jednoznačně lepší a to už jen z důvodu daleko lepší právní ochrany. Žádné nově postavené byty nejsou družstevní. Kdyby bylo družstevní vlatnictví tak výhodné, tak se staví družstevní byty a ne byty v osobním vlastnictví. Nikdo z těch co obhajují družstevní vlastnictví nemá družstevní auto, chatu atd., proč když je družstevní vlastnictví tak výhodné, tak tito zastánci tohoto vlastnictví nevloží svůj majetek do družstva?

0/0
9.8.2009 18:45

Host

Asi je to jak kde.

Bydlel jsem v domě kde bylo společenství vlastníků. Poté jsem koupil členství v družstvu a bydlím v družstevním. A po několikaletých zkušenostech mohu říct: "Zpátky bych už neměnil". V družstvu to funguje jednoznačně lépe. A to je tu několikanásobně víc bytů než bylo v tom společenství.

0/0
7.8.2009 21:39

Host

Re: Asi je to jak kde.

To jesti něco funguje nezáleží na společenství nebo družstvu, ale na lidech ve vedení. Ale byt v OV je jednoznačně výhodnější, protože vám dává daleko větší právní jistotu, byt je totiž váš a nemůžete o něj přijít chybou někoho jiného, což u se u ružstevního stát může a také se to již několikrát stalo. Preferji OV a jistotu.

0/0
8.8.2009 10:08

Host

Re: Asi je to jak kde.

Bydlím v družstevním bytě a nic horšího než "fungování" našeho družstva jem nikdy nezažil.

0/0
8.8.2009 10:09

Host

Re: Asi je to jak kde.

Jako clen druzstva mas moznost na tom neco zmenit. Pokud nejsi jediny nespokojenec, muzes vyvolat hlasovani o neduvere predstavenstva, pak si zvolite nove predstavenstvo, ve kterem se muzes ujmout predsednictvi a hotovo. V cem je problem?

0/0
9.8.2009 9:22

Host

Re: Asi je to jak kde.

V tom, že to lidi až tak moc nezajímá a že se "chytře" rozhodli, že představentstvo mít nebudou a budou se právně chovat jako malé družstvo. Jde většinou  o starší lidi, kteří věří vedení a ani nic nechtějí slyšek. I když je naprosto evidentní, že v našem družstvu dochází k porušování zákonů a stanov.

0/0
9.8.2009 18:29

Host

Re: Asi je to jak kde.

druzstevni vlastnictvi ma jeste tu vyhodu, ze kdyz se rekne, ze se napr. opravi strecha, tak se proste opravi. Kdyz mate ale byty v OV, tak staci jediny majitel, ktery rekne ne a strecha se proste neopravi.

0/0
14.8.2009 15:12

Host

Trochu pravdy

Společenství nemůže dostat do stejných obtíží obyvatele bytů jako družstvo, protože byty nejsou majetkem společenství. To je velmi, ale velmi podstatné. To mi totiž pomůže v tom, že o něj nemohu přijít chybou společenství. Chybou družstva o něj přijít mohu. Ve vymáání pohledávek vúči členům družstva jde ze strany družstev o velký podvod a krádež (a to za asistence zákona). Je naprostá hloupost přijít o družstevní byt za několik milionů kvůli dluhu několika tisíc. U osobního vlastnictví se dluhy vymáhají klasickou cestou a je to naprosto správné. Rozhodování je velmi podobné (družstvo 51% přítomných na schůzi, Společenství 76% přítomných). Ono těch 51% u družstev není nejlepší, protože při účasti 51% a hlasování 51% z těchto přítomných rozhoduje o osudu družstva prakticky 26% obyvatel, což není nejlepší. Družstva jsou naprostou hloupostí bez budoucnosti.

0/0
7.8.2009 17:01

Host

Re: Trochu pravdy

"Je naprostá hloupost přijít o družstevní byt za několik milionů kvůli dluhu několika tisíc." - tohle je holý nesmysl, družstevník žádný byt nemá, takže o něj ani nemůže přijít.

"při účasti 51% a hlasování 51% z těchto přítomných rozhoduje o osudu družstva prakticky 26% obyvatel" - další krávovina.

.

Piš o věcech, o kterých něco víš.

0/0
9.8.2009 9:17

Host

Re: Trochu pravdy

1) Hloupost to není a je jenom vidět, že mluvíš o věcech o kterých nic nevíš. Ano, družstevník žádný byt nemá, ale přesto za možnost bydlet v tomto bytě zaplatil cca stejně (několik milionů) jako za byt v osobnim vlastnictví a to je právě ten problém. Podle zákona a většiny stanov je možné při 3 nezaplacených nájmech vyloučit člena z družstva a tím ztratí nárok v bytě bydlet a přijde o nájemní smlouvu a tím i v podstatě o byt za který (za členství) zaplatil několik milionů.

0/0
9.8.2009 18:33

Host

Re: Trochu pravdy

2) příklad: dům má 100 bytů (členů), při účasti 51% (51 členů) stačí pro prosazení čehokli 51% z 51 přítomných, tedy 26, což je 26%. Něco si o problematice přečti, než budeš plácat nesmysly. Navíc: Při účasti menší než 51% je předseda povinen svolat novou schůzi, která už je usnašenlischopná při jakékoli účasti. Pokud tedy na prví schůzi nepřijde potřebná nadpoloviční počet členů, na druhé se posléze můžou sejít pouze dva a tito dva mohou rozhodnout o čemkoli (a to dle zákona).

0/0
9.8.2009 18:38

Host

Re: Trochu pravdy

Ty jsi přesně ten hloupej družstevník, který o družstevním vlastnictví nic neví, ale ví, že je to hrozně výhodné. Napřed si něco přečti, než napadáš něco o čem absolutně nic nevíš.

0/0
9.8.2009 18:49

Host

Pozor

 HLUBOKÝ OMYL mnoha přispěvatelů !  SPOLEČENSTVÍ JE PRÁVNICKÁ OSOBA, KTERÁ SE MŮŽE DOSTAT DO STEJNÝCH POTÍŽÍ JAKO DRUŽSTVO. A ŽE NEVLASTNÍ TI NEPOMŮŽE, PROTOŽE BEZ ŘÁDNÉHO CHODU SPOLEČERNSTVÍ NEMŮŽE DŮM FUNGOVAT A BYTY JDOU STEJNĚ DO KYTEK. VLASTNÍCI BYTŮ RUČÍ ZA ZÁVAZKY SPOLEČENSTV!!Í, COŽ JE JASNĚ V ZÁKONĚ PSÁNO !!!!!!  PODSTATNÝ ROZDÍL JE V ROZHODOVÁNÍ, VYMAHÁNÍ POHLEDÁVEK, ŘEŠENÍ PROBLÉMOVÝCH PARTAJÍ, TAM DRUŽSTVO JASNĚ VEDE. 

0/0
7.8.2009 10:12

Host

Re: Pozor

Dovolím si oponovať. Keď sme patrili pod družstvo mali sme neplatiča, ktorý dlhoval okolo 200 000 Sk. Za pôsobnosti SVB bol do pol roka vysťahovaný. Pohľadávky sa poskyyxujú právnickej firme. Po troch uopmienkách začína jednať. Buď sa nepatič dohodne na splátkovom kalendári, alebo ma smolu. Byt sa predá na dražbe. Za získane peniaze sa uspokoja veritelia a zbytok dostane neplatič. Treba si uvedomiť, že keď sa býva, treba aj platiť. V súčasnosti nemáme neplatičov. Jednoducho SVB fungujú efektívnejšie.

0/0
7.8.2009 12:51

Host

Re: Pozor

Žalujeme neplatiče už třetím rokem, další neplatiči se objevují, a ostatní na ně doplácíme. S těmi, co pronajímají různým pochybným lidem si také nejsme schopni poradit.  A ty exekuce - co chcete exekuovat, když má na bytě hypotéku! Výtěžnost nula nic.Rv 

0/0
7.8.2009 14:51

Host

Re: Pozor

Jelikož vám zřejmě dluží za nájem a podobně, tak by exekuce rozhodně stačila. Pokud vezmeme v úvahu, že zbylá část hypotéky je nižší než cena bytu (což platí z 99,99%), tak by problém nebyl. Navíc exekuce není jenom o prodeji bytu, ale o exekuci veškerého majetku, tedy i účtů. Pokud lidé v pronajatém bytě porušují zákon, podejte na pronajímatele žalobu, což je snad normální v právním státě. Zákon o společenství vlastníků jednotek na toto pamatuje (§ 14). Nevím proč by o vystěhování měli rozhodovat nějací ukřivdění družstevníci.

0/0
7.8.2009 17:16

Host

Re: Pozor

A proc jste se neplatice nezbavili jeste v dobe druzstva? Zakonne moznosti k tomu jsou naprosto dostacujici (v CR), staci se jich drzet a za par mesicu je byt prazdny...

0/0
9.8.2009 9:20

DIVIX

Re: Pozor

Bytové družstvo takto efektívne fungovalo. Potom v ňom nastal boj o moc. Vznikli dve družstva. Každy chcel iba inkasovať a starať sa nemal kto. Ten majitel nosil dosť hrubé politické tričko. Možno te nešlo preto. Neviem. Preto sme z družstva vystúpili a založili SVB. Teraz to nemá chybu.

0/0
9.8.2009 13:42

Host

Re: Pozor

Ale nemůže dostat do stejných obtíží obyvatele bytů, protože byty nejsou majetkem společenství. To je velmi, ale velmi podstatné. To mi totiž pomůže v tom, že o něj nemohu přijít chybou společenství. Chybou družstva o něj přijít mohu. Ve vymáání pohledávek vúči členům družstva jde ze strany družstev o velký podvod a krádež (a to za asistence zákona). Je naprostá hloupost přijít o družstevní byt za několik milionů kvůli dluhu několika tisíc. U osobního vlastnictví se dluhy vymáhají klasickou cestou a je to naprosto správné. Rozhodování je velmi podobné (družstvo 51% přítomných na schůzi, Společenství 76% přítomných). Ono těch 51% u družstev není nejlepší, protože při účasti 51% a hlasování 51% z těchto přítomných rozhoduje o osudu družstva prakticky 26%, což není nejlepší. Družstva jsou naprostou hloupostí bez budoucnosti.

0/0
7.8.2009 17:01

Host

Re: Pozor

Společenství se nemůže dostat do tak velkých dluhů jako družstvo. Společenství nemá zastavit dům (byty), protože je nevlastní. !!!!!!

0/0
7.8.2009 17:18

petrsparta

po 2 letech

Po dvou letech osobního vlastnictví se po prodeji neplatí dan ze zisku.;-D

0/0
6.8.2009 15:12

Host

Krach družstva

!!!Pokud zkrachuje společenství vlastníků jednotek, můžete v krajním případě přijít o peníze na účtu společenství vlastníků, ale při krachu bytového družstva přijdete nejen o peníze na účtu družstva, ale taky o byt, protože družstevní byt je majetkem družstva a to za svoji činnost ručí celým svým majetkem, tedy i byty. Společenství vlastníků jednotek žádné byty nevlastní a tak o něj ani nemůžete přijít.

0/0
6.8.2009 12:08

Host

Re: Krach družstva

 HLUBOKÝ OMYL!  SPOLEČENSTVÍ JE PRÁVNICKÁ OSOBA, KTERÁ SE MŮŽE DOSTAT DO STEJNÝCH POTÍŽÍ JAKO DRUŽSTVO. A ŽE NEVLASTNÍ TI NEPOMŮŽE, PROTOŽE BEZ ŘÁDNÉHO CHODU SPOLEČERNSTVÍ NEMŮŽE DŮM FUNGOVAT A BYTY JDOU STEJNĚ DO KYTEK. VLASTNÍCI BYTŮ RUČÍ ZA ZÁVAZKY SPOLEČENSTV!!Í, COŽ JE JASNĚ V ZÁKONĚ PSÁNO !!!!!!  PODSTATNÝ ROZDÍL JE V ROZHODOVÁNÍ, VYMAHÁNÍ POHLEDÁVEK, ŘEŠENÍ PROBLÉMOVÝCH PARTAJÍ, TAM DRUŽSTVO JASNĚ VEDE. 

0/0
7.8.2009 10:10

Host

Re: Krach družstva

Ale nemůže dostat do stejných obtíží obyvatele bytů, protože byty nejsou majetkem společenství. To je velmi, ale velmi podstatné. To mi totiž pomůže v tom, že o něj nemohu přijít chybou společenství. Chybou družstva o něj přijít mohu. Ve vymáání pohledávek vúči členům družstva jde ze strany družstev o velký podvod a krádež (a to za asistence zákona). Je naprostá hloupost přijít o družstevní byt za několik milionů kvůli dluhu několika tisíc. U osobního vlastnictví se dluhy vymáhají klasickou cestou a je to naprosto správné. Rozhodování je velmi podobné (družstvo 51% přítomných na schůzi, Společenství 76% přítomných). Ono těch 51% u družstev není nejlepší, protože při účasti 51% a hlasování 51% z těchto přítomných rozhoduje o osudu družstva prakticky 26%, což není nejlepší. Družstva jsou naprostou hloupostí bez budoucnosti.

0/0
7.8.2009 16:59

Host

DV a OV - základní rozdíly

!!!OV=můj majetek.

DV=majetek družstva.

OV=NEMŮŽU přijít o byt vinou někoho jiného.

DV=MŮŽU přijít o byt vinou někoho jiného.

0/0
6.8.2009 12:06

Host

Re: DV a OV - základní rozdíly

VLASTNÍK BYTU RUČÍ ZA ZÁVAZKY SPOLEČENSTVÍ !!! KDYŽ ANI ZÁKON NEPŘEČTEŠ, NEVYJADŘUJ SE.

0/0
7.8.2009 10:11

Host

Re: DV a OV - základní rozdíly

Pořádně si ten zákon přečti.

0/0
7.8.2009 17:02

Host

Re: DV a OV - základní rozdíly

Společenství nemůže dát do zástavy dům (byty) protože je nevlastní a tak se nikdy nemůže dostat do tak velkých problémů jako družstvo. Družstva jsou naprostým přežitkem a za pár let, až dožijí družstevníci, kteří k bytům přisli za pár korun a neuvědomují si nebezpečí tohoto vlastnictví, tak družstva nebudou existovat. Ještě jsem neslyšel, že by se společenství měnilo na družstvo. Opačně tomu je velmi často.

0/0
7.8.2009 17:22

Host

Družstevní byt nevlastníte

1) Majitelem bytu v OV jste vy, majitelem bytu v DV je družstvo

2) O družstevní byt můžete přijít chybou někoho jiného (družstva), ale o byt v OV přijít chybou někoho přijít nemůžete.

3) U DV, při nezaplacení 3 nájemného můžete být vyloučeni z družstva a tak bez náhrady přijít o "svůj" byt a tedy o majetek v řádů miliónů, a to kvůli dluhu 3 tisíce. U OV na vás může být v takovém případě podána v krajním případě exekuce a pokud dluh neuhradíte může být v krajním případě byt prodán, z prodeje vyrovnán dluh, ale zbytek dostanete zpět. Přijdete tedy o tři tisíce + exekuční výlohy, ale rozhodně ne o milióny. Ale na 99,9% procent by k prodeji bytu kvůli nízkému dluhu nedošlo, protože by vám dlužné peníze strhli např. z účtu.

0/0
6.8.2009 12:05

bastianka

nejlepší je

mít vlastní barák

0/0
6.8.2009 10:00

individual

Re: nejlepší je

Žádná z variant bydlení není obecně nejlepší. Každému z různých důvodů vyhovuje něco jiného. To, co píšeš, je hloupý názor.

0/0
6.8.2009 10:53

Host

Re: nejlepší je

Osobní vlastnictví je rozhodně lepší.

0/0
6.8.2009 11:57

Host

Re: nejlepší je

Důvod proč někomu vyhovuje družstevní vlastnictví je jediný, a to jeho neznalost zákonů a masáž od lidí z vedení družstev, kteří nechtějí přijít o své peníze za "vedení" družstva, protože se bojí, že ve vedení společenství by také nemuleli být.

0/0
6.8.2009 12:50

Host

...

Je přeci bezva si místo nemovitosti samotné koupit družstevní podíl. A to celé o 10% levněji. A to se vyplatí.

0/0
5.8.2009 13:35

Host

Hňupi !!!

Kašlete na tzv. byt v osobním, je to blbě. Je to byt ve vlastnictví a jen hňup pořád mele to samé. A ty byty ve vlastnictví - je to hlavně o tom spoluvlastnictví, kde se musí domluvit, společně rozhodnůt a společně zaplatit. No a to tam nefunguje !!! Chápete ?  Ale kliďánko pořád si melte to samé, jak to je úžas atd. Prdy, hodně lidí po kupě se n ikdy nedomluví, neb vždy se najdóó šmejdi !!!!!!

0/0
5.8.2009 0:44

roedor

Re: Hňupi !!!

zato družstva fungují naprosto bezproblémově, o víkendu se všichni nájemníci chytnou za ručičky a s písní na rtech se hrnou do společné údržby domu (společně s vedením družstva):-P

0/0
5.8.2009 13:16

Host

Re: Hňupi !!!

ano přesně tak, to byl vždycky můj sen, takový DRUŽSTEVNÍ TEAMBUILDINGR^;-D

0/0
5.8.2009 14:06

DIVIX

Re: Hňupi !!!

Prepáč, ale nemáš pravdu. Kým sme boli družstevníci, tak nefungovalo. V súčasnosti sme SVB a všetko je tak, ako to má byť. Bytovku sme zateplili, zrekoštruovali strechu a vyregulovali hydr. sústavu. Nedá sa to porovnať s predchádzajúcim stavom. Do hospodárenia nám nekafre žiadny nadriadený orgán. Všetko máme v rukách my. Po splatení úveru bude nutne vymeniť rozvody a bytovka bude takmer ako nová.

0/0
5.8.2009 14:34

individual

Re: Hňupi !!!

Ono taky hodně záleží na velikosti a způsobu fungování družstva. Naše družstvo má celkem 28 členů, vedení družstva (představenstvo i kontrolní komise) jsou jedněmi z členů družstva a v domě se svýma rodinama bydlí. Zapšklého důchodce nemáme ani jednoho ;-), převažují rodiče (30-45 let) s dětmi (0-18 let).

.

A družstvo jako takové funguje perfektně, máme jeden menší úvěr (800 000 Kč) v polovině splatnosti, dlouhodobě hospodaříme se záměrně řízenou kladnou nulou. Máme za sebou plastová okna, renovaci balkónů, zateplení, menší úpravu sklepů a čeká nás renovace výtahu.

0/0
5.8.2009 15:25

Host

Re: Hňupi !!!

kurňa, "individual" a já myslel že jsi vlastník a ty jsi zatím družstevník, ale napsal jsi to krásně, akorát že se opakuješ, včera jsem tady napsal něco podobného pod nadpisem "to je furt jak na kolovrátku"

0/0
5.8.2009 15:53

individual

Re: Hňupi !!!

Jsem družstevnímk a nevím o tom, že bych kdy psal něco jiného... A nevím ani o tom, že bych se opakoval, protože podobný text jsem do diskuse ještě nepsal...

0/0
5.8.2009 15:55

Host

Re: Hňupi !!!

měl jsem na mysli, že v podstatě opakuješ mě a to co jsem ve svém příspěvku o fungování menšího družstva napsal

0/0
5.8.2009 18:54

individual

Re: Hňupi !!!

No nevím, opkaování by to bylo, pokud bychom byli z jednoho družstva, což evidentně nejsme. Takhle je to jen další dorbá zkušenost. Určitě to ale nemusí platit pro všechna malá družstva.

0/0
5.8.2009 21:09

Host

Re: Hňupi !!!

Stejně perfektně by fungovalo ve vašem případě i společenství vlastníků. Lidé by přece zůstali stejní.

0/0
6.8.2009 12:11

Host

Re: Hňupi !!!

Stejně by to fungovalo i kdyby ten byt byl Váš a byli jste společenství vlastníků jednotek Ale navíc by ten byt byl opravdu Váš.

0/0
6.8.2009 12:55

Host

Re: Hňupi !!!

Ty jsi Hňup a přesně jeden z těch, který nezná právní předpisy, které se týkají družstev a společenství vlastníků jednotek. Nastuduj si to a zjistíš, že při rozhodování o opravách je to v podstatě stejné, vždy rozhoduje určité procento přítomných na schůzi (družstvo 51%, společenství 76%).

0/0
6.8.2009 12:53

Host

tak a na závěr soudruzi kontrolní otázka

co udělá "zazobaný" majitel nemovitosti, v tomto případě majitel bytu v osobním vlastnictví jehož soukromý majetek "má tu výhodu" že zrovna směrem nahoru sousedí se střechou celého domu a najednou mu do té nemovitosti začne zatékat a jako na potvoru se ostatní majitelé nemovitostí, kteří mají to štěstí, že mají své nemovitosti o tři patra níž, tváří jako že se to jich netýká...... no soudruzi... ani tam vzadu Štenberk to neví? .... no jistě soudruzi, zaplatí to celé ze svého, a víte proč, protože mu to politicky myslí, vy šmejdi;-D;-D

0/0
4.8.2009 20:35

Host

Re: tak a na závěr soudruzi kontrolní otázka

V takovem pripade vse zalezi na domluve spolecenstvi vlastniku, resp. na pravidlech, ktera si pro takovehle pripady dohodli. A netyka se to jen strechy, ale i vytahu, fasady, zatepleni, spolecnych prostor atd.

0/0
4.8.2009 20:49

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz