Družstevní byt bývá o 10 % levnější. Navíc ušetříte na daních

aktualizováno 
Dvě zdánlivě stejné možnosti koupi bytu mají zásadní dopad na placení daní. Kupujete-li družstevní byt, nejen že jeho cena je často nižší než u osobního vlastnictví, ale neplatíte skoro žádné daně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Družstevní bydlení zatím nevymizelo a asi ani nevymizí. Mnoho lidí družstevní a osobní vlastnictví slučuje. Přitom jde v podstatě o dva naprosto odlišné vztahy. Velký rozdíl je v placení daní i v ceně bytu. Cena družstevního bytu se většinou pohybuje 10 % níže než prodej totožného bytu v osobním vlastnictví.

Družstevní vlastnictví je v podstatě nájemní vztah. Vlastnické právo k bytu má družstvo (je majitelem celého bytového domu rozděleného na mnoho bytů) a to má uzavřené nájemní smlouvy s jednotlivými občany. Při koupi družstevního bytu jde o převod členských práv k užívání bytu.

V katastru je majitelem každého bytu v domě družstvo

Při pohledu do katastru nemovitostí, kde každý takový bytový dům musí být veden, zjistíte, že majitelem konkrétního bytu je družstvo, nikoli člověk nebo rodina obývající byt. Jestliže dochází k prodeji družstevního bytu, nijak se nemění vlastník bytu (je jím nadále družstvo), ale pouze dochází ke změně na straně nájemce. Družstvo jako majitel bytu může blokovat převod nájemních práv. Ale většinou k tomu nemá důvod.

Samotný převod členských práv k družstevnímu bytu se odehrává v sídle družstva. To si za převod práv může účtovat administrativní poplatky, avšak hlavní obnos putuje mezi bývalým členem družstva s právem k užívání bytu a novým členem družstva. 

Daň z převodu nemovitosti vás nezajímá

Co se týče daňových povinností, při převodu členských práv z jednoho člena družstva na druhého nedochází ke změně vlastnictví bytu. Tím je nadále družstvo. Z toho vyplývá, že bývalý ani nový člen družstva nemusí platit daň z převodu nemovitostí.

Ani daň z nemovitosti vás nemusí trápit. Poplatníkem této daně je totiž v drtivé většině případů vlastník nemovitosti, kterým je stále družstvo. To se s převodem užívacích práv k bytu nemění, a tudíž z toho ani jednomu z členů družstva nevyplývají žádné daňové povinnosti.

Jedinou daň, kterou musíte zaplatit, je daň z příjmů

Když prodáváte družstevní byt, respektive práva na jeho užívání, musíte zaplatit daň z příjmu. Prodej členských práv v družstvu je sám o sobě předmětem daně. Přesto od ní můžete být osvobozeni. To dosáhnete v následujících dvou případech: 

  • Jestliže doba mezi prodejem a nabytím členský práv překročila lhůtu pěti let.
  • V případě, že peníze z prodeje členských práv použijete na zajištění vlastního bydlení. Musíte tak učinit nejpozději do jednoho roku od obdržení částky z prodeje. Hlásit tuto událost finančnímu úřadu nemusíte, ale buďte připraveni na možnost, že by po vás chtěli zpětně potřebné dokumenty.

Pokud nedosáhnete na osvobození, musíte podat daňové přiznání a příjem z prodeje členských práv zdanit. Ve většině případů bývá prodejní cena vyšší než nabývací. Takže na prodeji bytu získáte a z těchto peněz musíte zaplatit daň z příjmu. Pokud někdo koupil práva dráž, než prodal, může využít daňové ztráty. Dílčím základem daně bude tedy nula.

Jestliže by někdo spoléhal na nevědomost finančního úřadu o prodeji členských práv, nemuselo by se mu to vyplatit. Finanční úřady si mohou vyžádat od družstev evidenci pohybů členských práv. Díky tomu snadno zjistí, kdo měl povinnost zaplatit příslušnou daň.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Koupil si zájezd za čtyřicet tisíc, šéf mu nedal dovolenou. Co dělat?

Ilustrační fotografie

Ideální dovolená nezačíná volbou nejvhodnější destinace ani výběrem nejspolehlivější cestovní kanceláře. To...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další z rubriky

Daně za rok 2018: jak je zvládnout do 1. dubna bez chyb a pokuty

Ilustrační nímek

Přivyděláváte si třeba pronájmem nebo jako podnikatelé? Pak na vás nejspíš z kalendáře nepříjemně svítí červeně...

Sedm případů, kdy i zaměstnanci musí řešit daně sami

Ilustrační snímek

Zaměstnanci si obvykle nemusí dělat starosti s daňovým přiznáním, stačí, když do 15. února požádali svého...

Absolventům, kteří nastoupí do zaměstnání, vrátí stát tisíce

Ilustrační snímek

Po úspěšném ukončení střední nebo vysoké školy vznikne absolventům při nástupu do prvního zaměstnání za rok 2019...

Cena Bitcoinu 2019: 4 důvody, proč Bitcoin tentokrát 20000 nezastaví

Cena Bitcoinu 2019: 4 důvody, proč Bitcoin tentokrát 20000 nezastaví

Kurzy.cz Cena Bitcoinu 2019: Bitcoin zaznamenává nové roční maxima. Bitcoin objem na směnárnách vystřeluje a nic zatím nenasvědč...

Najdete na iDNES.cz