Jen do konce ledna je čas na přiznání daně z nemovitých věcí

aktualizováno 
Pokud jste v roce 2018 nově nabyli do vlastnictví pozemek nebo nemovitost, máte povinnost podat daňové přiznání do 31. ledna 2019 a nejpozději do 31. května tuto daň zaplatit. Navštívit finanční úřad musí také ti, kdo nemovitou věc darovali, prodali, nebo jinak pozbyli.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí do konce ledna podávají daňoví poplatníci, jestliže během roku 2018 pořídili nemovitost. Termín pro podání daňového přiznání je stejný, ať už byla nemovitost pořízena v únoru nebo v říjnu. 

„Daňové přiznání je nutné podat nejen při koupi nemovitosti, ale i v případě dědictví nebo nabytí pozemku, bytu či domu darem. Daňové přiznání se přitom podává jen jednou a v dalších letech se pouze platí daň, kterou finanční úřad vyměří podle údajů uvedených v tomto daňovém přiznání,“ upozorňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daň z nabytí nemovitých věcí se platí pouze při úplatném pořízení nemovitosti, vždy ji platí kupující a daňová sazba je čtyři procenta ze základu daně. Daň z nabytí nemovitých věcí se platí při koupi nemovitosti pouze jednou, daň z nemovitých věcí se platí každoročně, vždy do konce května. 

„Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je do konce ledna. Pokud vyčíslená souhrnná daň nepřesahuje pět tisíc korun, platí se následně jednorázově do konce května. U vyšší daňové povinnosti lze zaplatit daň ve dvou splátkách, a sice do konce května a do konce listopadu,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco.

Výsledná daň je v jednotlivých městech rozdílná

Daň z nemovitých věcí se skládá z daně z pozemků a daně ze staveb. Za stejnou rozlohu pozemků nebo za stejně veliké byty či domy se platí na území České republiky různě vysoká daň z nemovitých věcí. Částku daně ovlivňuje i koeficient podle velikosti obce a místní koeficient.

Při vyplňování modrého daňového formuláře je potřeba tyto koeficienty znát, dohledat je lze na daňovém portálu Finanční správy. „V praxi musejí někteří občané podávat daňové přiznání na jiném finančním úřadě než v místě bydliště, záleží totiž na tom, kde se nachází nemovitost,“ dodává daňová poradkyně.

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí u nemovitosti ve společném jmění manželů může vyřídit pouze jeden z manželů, protože v takovém případě jde o solidární daňovou povinnost (podle § 13 zákona o dani z nemovitých věcí č. 338/1992 Sb. v platném znění).

Daňový portál

V praxi může dojít i k situaci, že se nejdříve musí podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a teprve potom k dani z nabytí nemovitých věcí. Jestliže jste například u bytu provedli vklad do katastru nemovitostí začátkem listopadu 2018, potom je nutné podat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí do konce února 2019, přičemž daňové přiznání k dani z nemovitých věcí již do konce ledna.

„I když se například u bytu daň z nemovitých věcí pohybuje zpravidla v řádech stokorun, je vhodné si pečlivě ohlídat splnění daňových povinností, protože sankce může být v takových případech citelně vyšší než samotná daňová povinnost,“ varuje Gabriela Ivanco.

Více dědiců nemovitosti

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je potřeba podat i v případě dědictví. V praxi dochází často k situaci, že je více dědiců. V takovém případě jsou dvě možná řešení daňových povinností. 

Buď daňové přiznání k dani z nemovitých věcí vyplní a zaplatí pouze jeden ze spoluvlastníků, nebo podá daňové přiznání každý zvlášť ke svému podílu na nemovitosti. Když tedy podá daňové přiznání jeden z dědiců, potom se pro daňové účely považuje za společného zástupce. 

V případě, že jeden ze spoluvlastníků podá daňové přiznání pouze ke svému spoluvlastnickému podílu, potom má tuto povinnost každý další spoluvlastník.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Nevydělávali jste si celý rok? Vyplatí se vám podat přiznání

Ilustrační snímek

Pro ty, kdo nevydělávají celý rok, má podání daňového přiznání jedno kouzlo. Pokud za ně zaměstnavatel odvedl daň, a je...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Jen do konce ledna je čas na přiznání daně z nemovitých věcí

Ilustrační snímek

Pokud jste v roce 2018 nově nabyli do vlastnictví pozemek nebo nemovitost, máte povinnost podat daňové přiznání do 31....

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz