Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Chyby v daňovém přiznání můžou přijít draho. Na co si dát pozor?

Blíží se termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kde poplatníci nejčastěji chybují a jaký to může mít dopad z pohledu případných sankcí ze strany úřadů, vysvětluje daňová poradkyně Monika Lodrová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zjednodušeně lze říci, že daňové přiznání nemusíte podávat, pokud máte téměř výhradně příjem ze zaměstnání od jednoho zaměstnavatele a ostatní příjmy nepřevýší částku 6 000 Kč za rok, pokud jste osobou bez příjmů, respektive s celkovými příjmy do 15 000 Kč, nebo jste jako živnostník vstoupili do paušálního režimu a nijak neporušili jeho podmínky.

„Často se v praxi setkávám s tím, že lidé opomenou podat daňové přiznání v situacích, kdy sice realizovali příjem nad uvedené hranice ostatních příjmů, ale přiznání nepodají v mylné představě, že uvedené hranice jsou hranicí zisku nebo čistých příjmů,“ upozorňuje daňová poradkyně Monika Lodrová.

Rozhodující je hrubý příjem

Pro správce daně rozhoduje hranice hrubých příjmů. Například prodáte automobil za kratší dobu než za jeden rok od jeho koupě, byť se ztrátou, nebo cenné papíry za více než 100 tisíc Kč ročně i jen s malým ziskem, pak s největší pravděpodobností budete muset daňové přiznání podat.

Stejně tak jestliže jste ukončili penzijní nebo životního pojištění, na které byly čerpány daňové výhody, uskutečnili obchody s cennými papíry nebo směnili kryptoměny.

Daňové přiznání za rok 2021: využijte chytré interaktivní formuláře

Naše interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás.

„V neposlední řadě jsou to také zaměstnanecké akciové programy, v některých případech vzniká povinnost zaměstnance zdanit rozdíl mezi tržní cenou nabytých cenných papírů a úplatou za ně v daňovém přiznání navzdory očekávání, že je za zdanění vždy zodpovědný zaměstnavatel,“ dodává poradkyně.

Řada lidí si své pochybení uvědomí a daňové přiznání podá se zpožděním, jenže za takzvané opožděné tvrzení daně hrozí pokuta. „Ta se počítá z celkové daně (nikoliv doplatku daně), a může být poměrně vysoká, její výše činí 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení až do výše 5 procent celkové daňové povinnosti,“ vypočítává Monika Lodrová.

Monika Lodrová

Monika Lodrová
 • Je certifikovaným daňovým poradcem.
 • Svým klientům poskytuje poradenství v oblasti daní a účetnictví. Specializuje se na mezinárodní zdanění fyzických osob a struktury mezinárodní mobility.
 • Vystudovala zdanění a daňovou politiku na Vysoké škole ekonomické v Praze.
 • Téměř 10 let pracuje ve společnosti BDO Česká republika.
 • V současné době působí v daňovém oddělení na pozici vedoucí pro daně z příjmů fyzických osob.
 • Pokud jsou například příjmy ve výši 55 tisíc Kč měsíčně a daňové přiznání je podáno s půlročním zpožděním, hrozí celková sankce zhruba 4 tisíce Kč. Jestliže vznikne také nedoplatek daně, hrozí sankce ve formě úroku z prodlení kolem 12 procent daňového nedoplatku za rok.

  Pozor na termíny

  Od loňského roku jsou pro podání daňového přiznání změněny lhůty. Z klasického termínu 1. dubna je za určitých okolností lhůta automaticky prodloužena na první pracovní den v květnu, letos tedy na 2. 5. 2022.
  Aby k prodloužení termínu došlo, musí být podání učiněno elektronicky, tj. například datovou schránkou, kvalifikovaným certifikátem nebo přes portál Moje daně (s ověřenou identitou).

  Pozor ale na platby. „Pokud je přiznání, i elektronicky, podáno před 1. 4., lhůta pro platbu případného nedoplatku daně je právě 1. 4. a nikoliv až 2. 5. Je třeba přemýšlet nad tím, kdy přiznání reálně podáte,“ doporučuje Monika Lodrová.

  Jestliže tedy zaplatíte daň 2. 5., ale přiznání jste podali do 1. 4., hrozí vám úrok z prodlení za pozdní platbu daně ve výši zhruba 12 procent p. a. z daňového nedoplatku, počítaný od 1. 4.

  Nepodceňujte formální náležitosti

  Podáváte daňové přiznání v papírové podobě? Možná se vám to bude zdát jako zbytečná rada, ale zkontrolujte, zda jste je podepsali, a to jak v kolonce podpis, tak na případné žádosti o vrácení přeplatku. Bez těchto dvou podpisů se nejspíš vrácení přeplatku nedočkáte.

  Uvádějte v daňovém přiznání svůj kontakt, ať už telefon či e-mail. Pokud správce daně zjistí nějaké drobné nesrovnalosti, velice často neformálně (tedy telefonicky či e-mailem) vyzve k jejich nápravě. Když kontakt uveden není, nezbývá úřadu nic jiného než zaslat oficiální písemnou výzvu, což může pozdržet například vrácení přeplatku na dani.

  A ještě jedna rada a častá chyba. „V daňovém přiznání mnozí jako svou adresu vyplňují tu, na které se momentálně zdržují, což je s velkou pravděpodobností způsobeno názvem kolonky „adresa místa pobytu,“ míní poradkyně.

  Správce daně zajímá adresa vašeho trvalého pobytu. Chybné vyplnění adresy může vést k tomu, že přiznání podáte na jiný finanční úřad. A důsledek? Zpoždění v podání daňového přiznání, než si úřady mezi sebou přiznání přepošlou a samozřejmě pokuta.

  Doplňte přílohy

  Daňovou povinnost si můžete snížit, pro uplatnění některých odpočtů je ale nutné předložit potřebné dokumenty. Určitým vodítkem může být podpisová strana formuláře daňového přiznání, kde jsou v horní části uvedeny „Přílohy DAP“.

  „Řada příloh v seznamu výslovně uvedena není, a tak je poplatníci k daňovému přiznání nepřikládají, nicméně bez nich obvykle správce daně položky neuplatní,“ varuje Lodrová.

  Pokud chcete odečíst příspěvky na penzijní či životní pojištění, v prvním roce uplatnění výhod zašlete správci daně i kopii smlouvy. Stejně tak u odpočtu uhrazených úroků z hypotečního úvěru musíte nejprve doložit smlouvu o hypotečním úvěru a list vlastnictví z katastru nemovitostí.
  A co bývá častou chybou je, že osoba uvádějící odpočet není vlastníkem nemovité věci ani účastníkem úvěrové smlouvy, ta samozřejmě na žádnou úlevu na dani nárok nemá.

  Někdy chybují i rodiče, když si daňové zvýhodnění uplatňují oba za stejné dítě. Toto však správce daně zpravidla zjistí, data (zejména rodné číslo dítěte) k těmto záležitostem dostupné má.

  Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

  Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

  Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

  Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

  Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

  Chyba při potápění ji přišla draho. Pojišťovna nezaplatila léčbu za statisíce

  Premium Pár skleniček v Itálii, kde je vůči alkoholu větší tolerance, vypadá nevinně, ale může vyústit ve finanční katastrofu....

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Sedm z deseti pracujících lidí trápí nápor na psychiku

  Poslední dva roky daly zaměstnancům zabrat. Ke „klasickým“ pracovním problémům s náročnými šéfy, nesmyslnou náplní...

  Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

  Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

  Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

  Daňové přiznání 2021: Odpovědi poradkyně na devět nejčastějších otázek

  Premium Vyplnit růžový formulář může být pro někoho problém. Než udělat zbytečnou chybu, která se může prodražit, je lepší...

  Daně 2021: Zmapovali jsme podnikatelské náklady, s nimiž bývají potíže

  Když podnikatel kupuje něco, co potřebuje pro své podnikání, shromažďuje účtenky a faktury a eviduje je. Tedy pokud...

  Daně 2021: Šest věcí, které sníží odvody státu. Ušetřit lze až tisíce korun

  Premium Do daňového přiznání lze zahrnout takzvané odečitatelné položky. Jsou to částky, které se chovají podobně jako výdaje...

  Příjmy z investic. Kdy (ne)musíte podávat daňové přiznání?

  Řada Čechů zhodnocuje své úspory pomocí investic. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i o poznání méně...

  Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

  Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

  Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

  Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

  Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

  To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

  Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

  Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

  Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

  Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...