Kdy i jako zaměstnanci musíte letos podávat daňové přiznání

aktualizováno 
A je to tady. Budeme přiznávat daně z příjmu za rok 2018. Za většinu zaměstnanců vyřídí i letos všechny roční daňové záležitosti mzdová účtárna. V některých případech však musejí daně řešit sami zaměstnanci. O jaké případy jde a jak se na to připravit?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Příjmy mimo zaměstnání nad limit

Za rok 2018 musejí daňové přiznání podat všichni zaměstnanci, kteří pobírali mimo zaměstnání i další zdanitelné příjmy nad stanovený limit. Konkrétně jde o příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, kapitálových příjmů, pronájmu nebo z ostatních příjmů vyšších než šest tisíc korun za rok. Daňové přiznání tak musí podat například i zaměstnanec pracující po celý rok 2018 za minimální mzdu, má-li k ní navíc roční příjem z pronájmu ve výši kupříkladu deset tisíc korun.

„Mezi ostatní příjmy podle § 10 zákona o dani z příjmu patří například příjmy z prodeje nemovitosti, jestliže nejsou splněny podmínky pro daňové osvobození takového příjmu. Nebo také daňové odpočty příspěvků na životní pojištění uplatněné zaměstnancem v posledních deseti letech při předčasném ukončení smlouvy o životním pojištění,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

O tom, že budete sami podávat daňové přiznání, informujte svého zaměstnavatele. Ve mzdové účtárně vám vystaví dokument zvaný Potvrzení o zdanitelných příjmech, který bude podkladem k vašemu růžovému formuláři.

2.Dvě práce v jednom měsíci

Zaměstnanci mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů. Nejčastější formou přivýdělku pro druhého zaměstnavatele je práce na zkrácený úvazek, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce.

Pokud byla v některém měsíci roku 2018 vykonávána práce pro dva zaměstnavatele současně a z obou příjmů byla odvedena zálohová daň z příjmu, vzniká povinnost podat daňové přiznání, a to bez ohledu na životní situaci. „Z důvodu práce pro dva zaměstnavatele současně má v takovém případě povinnost podat daňové přiznání i student nebo důchodce,“ poznamenává Gabriela Ivanco.

K vyplnění daňového přiznání je v takovém případě potřeba vyžádat si potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů.

Pokud ovšem poplatník nepodepsal prohlášení k dani, při nízké hrubé měsíční odměně se z pracovních dohod neodvádí daň zálohová, ale srážková. „Nepodepsal-li poplatník u svého zaměstnavatele prohlášení k dani, při přivýdělku na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun a méně a dohodu o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou do 2 500 korun tedy povinnost podat daňové přiznání nevzniká,“ dodává daňová poradkyně Gabriela Ivanco.

3.Povinnost platby solidární daně

Daňové přiznání musejí podat též všichni zaměstnanci, kteří mají za rok 2018 povinnost platit 7% solidární daň. Rozhodující je přitom dosažení ročního rozhodného příjmu nad 1 438 992 korun. Solidární daň tudíž platí pouze daňoví poplatníci s vysokými příjmy. Zaměstnanci, kteří odvedli v některém měsíci roku 2018 solidární daň, ale roční rozhodný příjem mají nižší než uvedený limit, mohou svého zaměstnavatele standardně požádat o provedení ročního zúčtování daně.

Zaměstnanci, kterých se povinnost podat daňové přiznání netýká, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně, ve kterém uplatní všechny daňové odpočty a daňové slevy, na které mají nárok. „O roční zúčtování daně mohou posledního zaměstnavatele požádat i zaměstnanci, kteří pracovali během roku pro více zaměstnavatelů postupně za sebou a u všech podepsali prohlášení k dani,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Velké daňové opakování: kdo musí podávat daňové přiznání a kdo nemusí

Ilustrační snímek

Letos je termín pro odevzdání daňového přiznání 3. dubna. Musí to udělat ti, kdo podnikají, přivydělávají si nebo měli...

Kdy i jako zaměstnanci musíte letos podávat daňové přiznání

Ilustrační snímek

A je to tady. Budeme přiznávat daně z příjmu za rok 2018. Za většinu zaměstnanců vyřídí i letos všechny roční daňové...

Daně: letos je třeba dobře počítat, změnila se pravidla

Ilustrační snímek

Častá otázka podnikatelů je, jestli se mají nervovat s evidencí výdajů a řešit, které jsou přípustné a které už jsou za...

Šéf ČEZ v týdnu prodal „jen“ 130 tisíc akcií. Zisk si ponechává v akciích firmy

Šéf ČEZ v týdnu prodal „jen“ 130 tisíc akcií. Zisk si ponechává v akciích firmy

Kurzy.cz Zhruba po roce se šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš odhodlal opětovně využít firemní opční motivační program, který mu p...

Najdete na iDNES.cz