Kdy i jako zaměstnanci musíte letos podávat daňové přiznání

aktualizováno 
A je to tady. Budeme přiznávat daně z příjmu za rok 2018. Za většinu zaměstnanců vyřídí i letos všechny roční daňové záležitosti mzdová účtárna. V některých případech však musejí daně řešit sami zaměstnanci. O jaké případy jde a jak se na to připravit?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Příjmy mimo zaměstnání nad limit

Za rok 2018 musejí daňové přiznání podat všichni zaměstnanci, kteří pobírali mimo zaměstnání i další zdanitelné příjmy nad stanovený limit. Konkrétně jde o příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, kapitálových příjmů, pronájmu nebo z ostatních příjmů vyšších než šest tisíc korun za rok. Daňové přiznání tak musí podat například i zaměstnanec pracující po celý rok 2018 za minimální mzdu, má-li k ní navíc roční příjem z pronájmu ve výši kupříkladu deset tisíc korun.

„Mezi ostatní příjmy podle § 10 zákona o dani z příjmu patří například příjmy z prodeje nemovitosti, jestliže nejsou splněny podmínky pro daňové osvobození takového příjmu. Nebo také daňové odpočty příspěvků na životní pojištění uplatněné zaměstnancem v posledních deseti letech při předčasném ukončení smlouvy o životním pojištění,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

O tom, že budete sami podávat daňové přiznání, informujte svého zaměstnavatele. Ve mzdové účtárně vám vystaví dokument zvaný Potvrzení o zdanitelných příjmech, který bude podkladem k vašemu růžovému formuláři.

2.Dvě práce v jednom měsíci

Zaměstnanci mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů. Nejčastější formou přivýdělku pro druhého zaměstnavatele je práce na zkrácený úvazek, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce.

Pokud byla v některém měsíci roku 2018 vykonávána práce pro dva zaměstnavatele současně a z obou příjmů byla odvedena zálohová daň z příjmu, vzniká povinnost podat daňové přiznání, a to bez ohledu na životní situaci. „Z důvodu práce pro dva zaměstnavatele současně má v takovém případě povinnost podat daňové přiznání i student nebo důchodce,“ poznamenává Gabriela Ivanco.

K vyplnění daňového přiznání je v takovém případě potřeba vyžádat si potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů.

Pokud ovšem poplatník nepodepsal prohlášení k dani, při nízké hrubé měsíční odměně se z pracovních dohod neodvádí daň zálohová, ale srážková. „Nepodepsal-li poplatník u svého zaměstnavatele prohlášení k dani, při přivýdělku na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun a méně a dohodu o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou do 2 500 korun tedy povinnost podat daňové přiznání nevzniká,“ dodává daňová poradkyně Gabriela Ivanco.

3.Povinnost platby solidární daně

Daňové přiznání musejí podat též všichni zaměstnanci, kteří mají za rok 2018 povinnost platit 7% solidární daň. Rozhodující je přitom dosažení ročního rozhodného příjmu nad 1 438 992 korun. Solidární daň tudíž platí pouze daňoví poplatníci s vysokými příjmy. Zaměstnanci, kteří odvedli v některém měsíci roku 2018 solidární daň, ale roční rozhodný příjem mají nižší než uvedený limit, mohou svého zaměstnavatele standardně požádat o provedení ročního zúčtování daně.

Zaměstnanci, kterých se povinnost podat daňové přiznání netýká, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně, ve kterém uplatní všechny daňové odpočty a daňové slevy, na které mají nárok. „O roční zúčtování daně mohou posledního zaměstnavatele požádat i zaměstnanci, kteří pracovali během roku pro více zaměstnavatelů postupně za sebou a u všech podepsali prohlášení k dani,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Stáhněte si interaktivní daňové formuláře. Na podání zbývá jen den

Ilustrační snímek

V úterý 3. dubna 2018 vyprší termín pro podání daňového přiznání. Platí to pro ty, kdo si přiznání zpracovávají a...

Nevydělávali jste si celý rok? Vyplatí se vám podat přiznání

Ilustrační snímek

Pro ty, kdo nevydělávají celý rok, má podání daňového přiznání jedno kouzlo. Pokud za ně zaměstnavatel odvedl daň, a je...

Složenky na daň z nemovitých věcí už míří do schránek, zaplaťte včas

Ilustrační snímek

Daň z nemovitosti musí každoročně uhradit státu každý, kdo vlastní pozemky či nemovitosti. Rozesílku více než tří...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRÁVNÍK JUNIOR – STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz