Jak napovídá samotný název, tato poměrně velmi vysoká sleva náleží pouze v případě uzavřeného manželství. „Na partnerku či partnera nelze tuto daňovou slevu uplatnit,“ upozorňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Forvis Mazars. Pokud však došlo k uzavření manželství v průběhu roku, sleva se uplatní v poměrné výši, poprvé za měsíc, kdy manželství trvá k prvnímu dni daného měsíce.
Daňovou slevu na manželku či manžela je přitom možné uplatnit až za celý kalendářní rok v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. V tom se pro rok 2024 nic nemění. A nemění se ani výše slevy. „Roční sleva na manželku či manžela činí 24 840 korun, u držitelů průkazu ZTP/P dokonce dvojnásobnou částku,“ říká Ivanco.
Kdo má nově nárok na tuto slevu
Pro uplatnění této daňové slevy bylo v roce 2023 nutné splnit pouze příjmovou podmínku, kdy druhý z manželů nesměl mít vlastní rozhodné roční příjmy vyšší než 68 000 korun.
Za rok 2024 jsou již podmínky přísnější a na slevu dosáhne podstatně méně manželských domácností s malými dětmi. Letos nestačí splnit jen příjmový limit, který se meziročně nezměnil, ale zásadně se změnila další podmínka. Slevu lze nově uplatnit jen v případě, že druhý z manželů pečuje o dítě či děti do tří let věku.
Co říká nově zákonSlevu na manžela lze uplatnit pouze tehdy, pokud: Zdroj: Zákon č. 586/1992 Sb. o dani z příjmu |
„Za rok 2024 již nelze tedy čerpat slevu na manželku pečující o čtyřleté dítě,“ dodává Ivanco. Toto omezení slevy tak přináší značný zásah do finančního hospodaření mnohých domácností s malými dětmi.
Pozor na limitní příjem
Nárok na slevu ztratí i manželský pár, který sice pečuje o dítě do tří let, ale příjem manželky překročí třeba jen o pár korun předepsaný limit. V závěru roku je proto dobré si tyto příjmy ohlídat.
„V případě, že rozhodné příjmy manželky či manžela překročí 68 tisíc korun, již nelze tuto vysokou daňovou slevu uplatnit. V praxi tak dochází k situacím, že kvůli překročení rozhodného příjmu třeba o tisícikorunu nelze následně snížit roční daňovou povinnost druhého z manželů o 24 840 korun, potvrzuje Ivanco.
Manželé by si tedy měli pečlivě propočítat, aby nějaký příjem koncem roku nebyl důvodem pro mírné překročení zákonného limitu. Zbytečně by tak ztratili nárok na tuto daňovou slevu. Kdo však tyto přísné podmínky splní a ohlídá si příjmový limit, může si výrazně snížit daň z příjmu a získat daňovou vratku.
„Zaměstnanci čerpající slevu na manželku díky tomu obdrží po provedeném ročním zúčtování daně zajímavý daňový přeplatek, protože roční daň z příjmu, která náleží státu, bude nižší než zaplacené měsíční zálohy během roku,“ poznamenává daňová poradkyně.
O kolik si přilepšují rodiče při uplatnění daňového zvýhodnění na děti |
Tato sleva ovšem snižuje daňovou povinnost maximálně do nuly. To znamená, že u slevy na manželku nebo manžela nelze čerpat daňový bonus, jako je tomu u daňového zvýhodnění na děti.
Rodičovský příspěvek se nepočítá
Do započitatelných příjmů, které jsou rozhodné pro uplatnění slevy, se počítají všechny příjmy mimo vyjmenované příjmy v zákoně o dani z příjmů. Hodnotí se tedy nejenom například příjmy z pracovních dohod, ale i nemocenské dávky či podpora v nezaměstnanosti. Mezi nehodnocené příjmy patří například dávky státní sociální podpory, mezi které patří i rodičovský příspěvek.
Příjmy, které se do limitu nezapočítávají
|
„Za rok 2024 tak budou většinou daňovou slevu na manželku uplatňovat výdělečně činní manželé, jejichž manželka je na rodičovské dovolené a pečuje o dítě do tří let,“ vysvětluje daňová poradkyně.
„Paušalisté“ nemají na slevu na manželku nárok
Nárok na slevu na manželku (manžela) nemají OSVČ plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně, protože paušální daň již žádné daňové slevy a daňové odpočty nesnižují. Naproti tomu se sleva na manželku či manžela vyplatí i zaměstnancům, kteří během roku neplatí daň z příjmu a čerpají měsíční daňové bonusy. „Po provedeném ročním zúčtování daně může být totiž částka ročního daňového bonusu vyšší než souhrnná částka měsíčních daňových bonusů, což je rovněž důvodem pro obdržení ročního daňového přeplatku,“ uzavírá Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Forvis Mazars.
Chcete být finančně nezávislý? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz |