Osm kroků, jak zvládnout daně na poslední chvíli bez problémů a pokuty

  16:00aktualizováno  16:00
Daně jsou pro spoustu lidí strašákem. Pokud jste růžový tiskopis ještě nevyplnili, máte na to nejvyšší čas. Pokud si myslíte, že se vás daně nejspíš netýkají, je užitečné pročíst si všechny potřebné informace. Neznalost neomlouvá, sankce za nedodržení povinnosti může být velmi vysoká.

Úřady mají nyní prodlouženou otevírací dobu v pracovní dny od 8 do 18 hodin až do 1. dubna. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Daňové přiznání se vás týká, když:

 • Jste zaměstnaní, ale vaše ostatní výdělky, například z podnikání či pronájmu, přesáhly 6 000 korun ročně.
 • Máte jednoho hlavního zaměstnavatele a zároveň jiné příjmy z takzvané závislé činnosti (třeba formou dohody o pracovní činnosti či provedení práce).
 • Máte příjem z podnikání, pronájmu či z takzvaných ostatních činností vyšší než 15 000 korun za rok. Pokud jste OSVČ a v roce 2014 jste neměli příjmy z této činnosti, oznamte to svému správci daně formou podání nulového přiznání.
 • Vykazujete ztrátu z podnikání. Sice jste neměli zisk ani 15 000 korun, ale o ztrátu si budete chtít zvýšit výdaje v následujícím období, proto musíte daňové přiznání podat.
 • Dostáváte příjmy ze zahraničí a zároveň i z činnosti v tuzemsku.
 • Máte příjmy pouze ze závislé činnosti (zaměstnání), ale v roce 2014 máte základ daně vyšší než 1 245 216 korun, a budete tudíž platit solidární daň.
  V případě pochybností o tom, jak je to právě ve vašem případě, se raději obraťte na daňového poradce. Je to lepší, než pak řešit s úřadem, že jste nesplnili svou povinnost.

2.Termín

Všude uváděný termín pro podání daňového přiznání je 1. duben. Ale finanční úřady tolerují zpoždění pět dní, aniž by účtovaly pokutu.

Nepřehlédněte

Je to dáno daňovým řádem a formulací: „Poplatníkovi vzniká povinnost uhradit pokutu, nepodá-li daňové přiznání... nebo učiní-li tak po stanovené lhůtě a toto zpoždění je delší než pět pracovních dnů.“
V krajním případě toho můžete využít, z taktických důvodů to však příliš dobré není. Pozdním dodáním se přece jen zařadíte do skupiny poplatníků, „na které je třeba dávat větší pozor“.

3.Jak předat tiskopisy

S daňovým přiznáním můžete na úřad zamířit osobně, poslat ho poštou či prostřednictvím internetu. Platí několik zásad:

 • Pokud máte zařízenou datovou schránku, musíte podat daňové přiznání elektronicky. A to i když jste si datovku zařídili sami a docela dobrovolně. Jinak hrozí pokuta dva tisíce korun, která je paradoxně hned na počátku vyšší než sankce za nedodání daňového přiznání.
 • Když posíláte tiskopisy poštou, určitě to udělejte doporučeně.
 • K daňovému přiznání dejte originály potvrzení, sami pro sebe si nechte kopie od všech dokumentů, včetně přiznání samého.
 • Pokud nesete na finanční úřad formuláře osobně, nechte si na kopii potvrdit přijetí. Úřady mají nyní prodlouženou otevírací dobu v pracovní dny od 8 do 18 hodin až do 1. dubna.
 • Jestli máte úřad daleko, ohlídejte si, kdy jeho pracovníci přijedou přijímat dokumenty do bližší obce (informace o výjezdech najdete zde).

4.Jak si termín oddálit

Nestíháte? Obraťte se rychle na daňového poradce. S jeho pomocí můžete odevzdání tiskopisů oddálit na 1. červenec. Je však třeba, abyste na úřad do 1. dubna doručili plnou moc k podání daňového přiznání s podpisem vaším i s podpisem daňového poradce. Daňoví poradci pro tyto účely mají předepsané znění, které je v souladu s daňovým řádem, takže se nemusíte zabývat složitým vymýšlením citace příslušných paragrafů ze zákona. Nejde jen o prodloužení termínu, daňový poradce dokáže posoudit, které výhody ze zákona můžete uplatnit. Cena za služby odborníka je smluvní, záleží na složitosti vašich příjmů. Jednoduchá přiznání se pohybují v řádech tisícikorun.

5.Kam zaplatit

Peníze zasílejte na správné číslo účtu. Čísla se měnila a letos prvně neplatí ta stará, takže si platbu opravdu dobře zkontrolujte. Jako variabilní symbol uvedete své rodné číslo. U platby daní se uvádí i konstantní symbol 1148.

 • Praha 721-77628031/0710
 • Středočeský kraj 721-77628111/0710
 • Jihočeský kraj 721-77627231/0710
 • Plzeňský kraj 721-77627311/0710
 • Karlovarský kraj 721-77629341/0710
 • Ústecký kraj 721-77621411/0710
 • Liberecký kraj 721-77628461/0710
 • Královéhradecký kraj 721-77626511/0710
 • Pardubický kraj 721-77622561/0710
 • Kraj Vysočina 721-67626681/0710
 • Jihomoravský kraj 721-77628621/0710
 • Olomoucký kraj 721-47623811/0710
 • Moravskoslezský kraj 721-77621761/0710
 • Zlínský kraj 721-47620661/0710

6.Pokuty

Výše pokuty je mírná matematická šaráda, platí totiž spousta podmínek:

 • Za každý den prodlení 0,05 procenta stanovené daně, nejvýš pět procent stanovené daně. Když si vypočtete daň 20 tisíc korun, za každý den zpoždění zaplatíte desetikorunu, nejvýše však tisíc korun.
 • Jestliže jste ve ztrátě, je pokuta nižší: 0,01 procenta stanovené daňové ztráty (u dvacetitisícové ztráty dvě koruny denně), nejvýš pět procent celkové daňové ztráty.
 • Když je pokuta nižší než 200 korun, úřad vám ji nepředepíše.
 • Pokuta bude poloviční, když nemáte žádné jiné prodlení a přiznání dodáte do 30 dní od uplynutí lhůty.
 • Když však formuláře vůbec nepodáte „ani dodatečně po dobu, kdy možnost podat tato tvrzení trvá“, bude pokuta minimálně 500 korun.
 • Další peníze navíc zaplatíte, když se zpozdíte s platbou daně. Pokud zaplatíte sami od sebe, čeká vás úrok z prodlení. Ten odpovídá výši repo sazby stanovené ČNB zvýšené o 14 procentních bodů. Sazba je roční, ale platí se za každý den prodlení (úrok vychází na 0,04 procenta denně) a počínaje pátým pracovním dnem následujícím po splatnosti. Sankce se předepisuje, když dosáhne hranice 200 korun. Když chybu odhalí finanční úřad a daň vám doměří, zaplatíte nejen úroky z prodlení, ale navíc i penále 20 procent z vyměřené částky, případně jedno procento, je-li snižována daňová ztráta.

7.Co když uděláte chybu

Jestli jste už přiznání podali a později (avšak do 1. dubna) si uvědomili chybu, vyplňte jednoduše formuláře ještě jednou, označte takové přiznání jako opravné. Úřad se původní verzí nebude zabývat.
Když na chybu přijdete až po 1. dubnu, vyplňte formuláře také, ale označte je v řádku 03 jako dodatečné přiznání. Pokud byla chyba ve váš prospěch, nic se neděje, pokud jste však přišli na to, že máte zaplatit vyšší daň, co nejrychleji rozdíl doplaťte. Když totiž pošlete peníze sami od sebe, zaplatíte nižší penále, než když omyl objeví úředníci.

8.Zálohy

Jestli jste si vypočetli daň vyšší než 30 tisíc korun, budete muset platit zálohy. Pokud je daň mezi 30 a 150 tisíc korun, půjde o zálohy pololetní (splatné 15. června a 15. prosince) a jejich výše bude 40 procent předchozí vypočtené daně.

9.Daňový kalendář

 • 1. duben: Termín pro odevzdání daňového přiznání a platbu daňového nedoplatku. Pro ty, kdo využívají služeb daňového poradce, termín, do kterého musí na úřad doručit plnou moc pro konkrétního daňového poradce.
 • 2. květen: Termín, do kterého vám finanční úřad vrátí případný přeplatek na daních (je přitom jedno, jestli jste daňové přiznání odevzdali 1. dubna nebo již v půlce ledna).
 • 4. květen: Termín, do kterého musíte odevzdat přehled pro zdravotní pojišťovnu a pro správu sociálního zabezpečení. Pozor: pokud přehledy odevzdáte dříve, nedoplatky musíte uhradit do osmi dní od odevzdání tiskopisů.
 • 1. červenec: Odevzdání daňového přiznání pro ty, kdo využili služeb daňového poradce.
 • 3. srpen: Odevzdání přehledu pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení pro ty, kdo využili služeb daňového poradce. 

Daňové přiznání na poslední chvíli odevzdává značná část Čechů:

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Chcete jít do předdůchodu? Můžete, pokud na něj ovšem máte našetřeno

ilustrační snímek

Blíží se vám šedesátka, práce už vás zmáhá, těšíte se, až vás každé ráno nebude stresovat zvonění budíku, ale...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Absolventům, kteří nastoupí do zaměstnání, vrátí stát tisíce

Ilustrační snímek

Po úspěšném ukončení střední nebo vysoké školy vznikne absolventům při nástupu do prvního zaměstnání za rok 2019...

Daně a jak na ně: tipy pro ty, kdo mají příjmy ze zahraničí

Ilustrační snímek

Pokud máte příjmy ze zahraničí, vyplnit daňový formulář není tak snadné. Řada lidí nemá přesně jasno, jaké příjmy...

Jaké daňové povinnosti vás neminou, když pronajímáte, nebo prodáváte byt

Ilustrační snímek

S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba...

Daně za rok 2018: jak je zvládnout do 1. dubna bez chyb a pokuty

Ilustrační nímek

Přivyděláváte si třeba pronájmem nebo jako podnikatelé? Pak na vás nejspíš z kalendáře nepříjemně svítí červeně...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - TISKOVÁ ŘEŠENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz