Daně musíte zaplatit do 31. března. Platba poslední den vyjde na stokoruny

aktualizováno 
Opozdilcům se placení daně na poslední chvíli prodraží. Expresní převod peněz stojí i několik set korun. Nezapomeňte včas zaplatit i nedoplatky vůči zdravotní pojišťovně a za důchodové pojištění. A dejte si pozor na termín splatnosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daňové přiznání svých příjmů, které si vypracujete sami bez daňového poradce, nezapomeňte finančnímu úřadu odevzdat nejpozději do středy 31. března 2010. Když se opozdíte, může vám správce daní zvýšit vypočtenou daň až o deset procent.

Daň musí dorazit na účet do konce března

Obzvlášť velký pozor si letos dejte rovněž na to, abyste zaplatili včas. Peníze totiž musí podle poslední úpravy dorazit nejpozději 31. března už na účet finančního úřadu. Jinak vám začnou běžet za každý den zpoždění úroky z prodlení.

Při bezhotovostní platbě z z účtu proto zadejte své bance příkaz k převodu peněz nejpozději v pondělí 29. března nebo v úterý 30. března.

Pokud necháte zaplacení daně skutečně až na poslední den, tedy středu 31. března, máte už jen dvě možnosti. Buď vystát frontu přímo v pokladě na finančním úřadu, což stojí čas. Nebo můžete zaplatit daň expresním převodem peněz ze svého účtu. Tím si zajistíte, že peníze dorazí na účet finančního úřadu týž den.

Přehledně: kolik zaplatíte za expresní převod peněz a kdy platbu odeslat

Expresní platbu je nutné provést do určité hodiny

Za expresní převod peněz si ale banky účtují vcelku tučné poplatky. A to až ve výši 500 korun. Příkaz k převodu navíc musíte zadat v bance do určité hodiny, ve většině případů během dopoledne. Jinak platba v daný den už neproběhne.

Expresní platby lze podat téměř ve všech bankách, kromě mBank. Výhodnější je zadat příkaz k expresní platbě elektronicky. Stojí to zpravidla méně než zadání příkazu na pobočce. Pokud máte podnikatelský účet v Citibank, Raiffeisenbank nebo v Poštovní spořitelně, počítejte s tím, že vás převod přijde o pár korun dráž než platba provedená z běžného občanského účtu.

Nejdráž vyjde expresní platba klienty Citibank (500 korun) a LBBW Bank (300 korun). Nejlevněji pošlou peníze expresním příkazem do cizí banky klienti Poštovní spořitelny (15 korun) a Raiffeisenbank (28 korun). V ostatních bankách stojí expresní převod peněz v rozpětí od 90 do 200 korun.

Daň lze poslat zdarma daňovou složenkou

Jestliže nechcete nechat zaplacení daně na poslední den, je vcelku výhodné uhradit daň prostřednictvím tak zvané daňové složenky, je totiž osvobozená od poštovních poplatků. Znamená to, že peníze odešlete zdarma.

Složenku lze získat na všech poštách nebo na finančních úřadech. Při jejím vyplnění si dejte pozor na to, abyste platbu poslali na číslo účtu svého finančnímu úřadu.

Seznam všech čísel účtů finančních úřadů lze získat na poště nebo na webových stránkách České pošty (vyhledat účet svého finančního úřadu můžete zde). Jako variabilní symbol nezapomeňte uvést své rodné číslo nebo IČO, aby finanční úřad mohl platbu identifikovat.

Vyrovnejte včas i platby na důchod a zdravotní pojištění

Pokud odevzdáte daňové přiznání do 31. března 2010, nezapomeňte včas vyúčtovat také odvody na důchod a platby na veřejné zdravotní pojištění. I tady musíte dodržet předepsané termíny, jinak vám hrozí sankce (více v článku Nezapomeňte vyúčtovat odvody na důchod. Na úřad musí poprvé i umělci).

Správě sociálního zabezpečení je potřeba odevzdat Přehled o příjmech a výdajích nejpozději do 30. dubna 2010. Do osmi dnů ode dne podání Přehledu pak musíte zaplatit případný nedoplatek záloh na důchod.

U vyúčtování záloh na zdravotní pojištění si dejte pozor na to, že Přehled o příjmech a výdajích sice můžete odevzdat až do 30. dubna, případný nedoplatek pojistného však musíte uhradit do osmi dnů po podání daňového přiznání (interaktivní "Přehledy" můžete vyplnit zde).

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Sedm případů, kdy i zaměstnanci musí řešit daně sami

Ilustrační snímek

Zaměstnanci si obvykle nemusí dělat starosti s daňovým přiznáním, stačí, když do 15. února požádali svého...

Přehledně: slevy, odpočty a zvýhodnění, které vám sníží daň z příjmů

Ilustrační snímek

Daň z příjmů má na rozdíl od povinného zdravotního a sociálního pojištění jednu velkou výhodu: při jejím výpočtu se...

Na daně zbývá už jen pár dní. Co si ohlídat, abyste to zvládli bez chyb?

Ilustrační snímek

Termín pro podaní daňového přiznání se blíží. Pokud jste růžový tiskopis ještě neodevzdali, musíte tak učinit...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz