Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Daně 2015: Kdo musí přiznat daně sám

Podnikatelům je jasné, že se vyplňování daňových tiskopisů nevyhnou. Ale v mnohých případech tato povinnost platí i pro zaměstnance. Přečtěte si, zda se to netýká i vás.

Daňové přiznání musíte odevzdat, i když vykazujete ztrátu z podnikání nebo z pronájmu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Myšlenkami na daňové přiznání se nemusí zatěžovat ti, kdo neměli žádné zdanitelné příjmy. Laicky řečeno jsou to lidé, kteří nedostávali žádné peníze za práci - třeba matky (nebo otcové) na rodičovské, ti, kdo pobírají jen sociální dávky, nezaměstnaní či valná většina příjemců důchodů. Zde platí výjimka: kdo má roční důchod vyšší než 331 200 korun, ten částku nad tuto hranici zdanit musí, není to však častý případ.

Nepřehlédněte

O daňové přiznání se také nemusí starat zaměstnanci, kteří měli v roce 2015 jednoho zaměstnavatele či několik zaměstnavatelů, ale postupně a u všech podepsali růžový formulář, tzv. Prohlášení poplatníka k dani. Těm, pokud o to požádají, zpracuje vypořádání daně z příjmů mzdová účtárna, a to i ve chvíli, kdy uplatňují úroky z hypotéky, dary charitě, platby životního pojištění. Jen je třeba včas dodat podklady.

Stejně tak nemusí daňové přiznání podávat ten, kdo má pouze výdělky daněné srážkovou daní (dividendy, podíly na zisku, úroky z bankovních vkladů, honoráře, za určitých podmínek také příjmy z dohody o provedení práce).

Ovšem pozor. V těchto dvou posledních případech by možná bylo výhodné daňové přiznání podat a uplatnit možné slevy. Jen samotná sleva „na poplatníka“ je 24 840 korun. A až tolik můžete získat zpět na již stržené dani.

Přečtěte si osm situací, ve kterých se řeší daňová přiznání:

1 Přivydělali jste si ke mzdě

Vyplnit a odevzdat daňové přiznání musíte v případě, že si jako zaměstnanec přivyděláváte. Můžete například pronajímat byt, mít živnostenské oprávnění a dělat třeba na zakázku webové stránky nebo prodávat zemědělské přebytky.

Pokud je takový přivýdělek vyšší než 6 tisíc korun za rok, povinnost podat daňové přiznání se na vás vztahuje. Zaměstnavatel za vás daně nevypořádá.

Čtěte také

Nezapomeňte: Do těchto 6 tisíc se počítají příjmy, nikoli zisk. Jestliže jste například za prodaná štěňata inkasovali 10 tisíc korun, ale výdaje byly 8 tisíc (zisk tedy pouhé 2 tisíce), i tak se na vás povinnost vztahuje.

Existuje výjimka: Pokud vaše příjmy spadají pod § 10 (takzvané ostatní příjmy) a jsou svou podstatou „z příležitostných činností“, jsou od daně osvobozeny, když nepřesáhly 30 tisíc korun za rok. Výjimkou z výjimky jsou včelaři - u nich se nedá mluvit o příležitostné činnosti, nemusí však daně řešit, pokud nemají více než 60 včelstev.

2 Máte dvě práce

Když máte několik zaměstnání souběžně, musíte sami vyplnit formuláře.

Jestli jste v roce 2015 změnili místo a z jednoho zaměstnání přešli do druhého (a u obou zaměstnavatelů postupně podepsali „Prohlášení poplatníka k dani“), nemusíte si dělat hlavu - donesete do mzdové účtárny potvrzení o příjmech z první práce a zaměstnavatel se o vypořádání daní postará.

Nezapomeňte: V případě, že jste si formou dohody o provedení práce přivydělali do 10 tisíc korun za měsíc, zaměstnavatel vám automaticky strhává srážkovou daň a vy daňové přiznání nemusíte řešit, i když vám tyto příjmy plynuly souběžně s příjmy z vašeho hlavního pracovního poměru.

3 Podnikali jste se ztrátou

Daňové přiznání musíte odevzdat, i když vykazujete ztrátu z podnikání nebo z pronájmu. Sice jste ve skutečnosti nevydělali ani 15 tisíc korun, ale o ztrátu si budete chtít zvýšit výdaje v následujícím období.

Nezapomeňte: Ztrátu můžete uplatnit nejen v následujícím roce, ale během následujících pěti let.

4 Dostali jste honorář

Daňový formulář budou muset vyplňovat i ti, kdo pracovali za honorář.

Honoráře se totiž počítají do skupiny příjmů ze samostatné činnosti podle § 7. Pokud jsou to honoráře třeba za psaní knih či účinkování v reklamě, nezáleží na jeho výši (samozřejmě mimo limitů 6 a 15 tisíc).

Jestliže jde o honoráře za příspěvky do tisku, rozhlasu a televize (a jejich internetových obdob) platí výjimka: když jste za ně dostali od jednoho zadavatele v měsíci méně než 10 tisíc korun, strhne rovnou 15procentní srážkovou daň a vy nemusíte přiznání řešit.

5 Pozor na dary a domy

Pokud získáte příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je vyšší než 5 tisíc korun, musíte to správci daně oznámit. Může to být třeba v případě, když dostanete nemovitost od příbuzných a její hodnota je vyšší než 5 milionů. Nebudete kvůli tomu podávat daňové přiznání, ale stačí sepsat výši příjmu, popis okolností jeho nabytí a datum, kdy příjem vznikl.

Nezapomeňte: Naopak, když prodáte nemovitost, nemusíte příjem danit, když jste ji vlastnili alespoň pět let či v ní bydleli alespoň dva roky. Pokud jde například o dům, který jste zdědili, počítá se v mnoha případech do lhůty i doba, kdy ji vlastnil zemřelý příbuzný. Pokud nicméně příjem z prodeje této nemovitosti přesáhne výše uvedených 5 milionů korun, máte i v tomto případě oznamovací povinnost.

6 Vypověděli jste pojistku

Když předčasně vypovíte životní pojištění nebo penzijní připojištění, musíte takzvaně dodaňovat, pokud jste si v předchozích letech uplatňovali daňové úlevy. To za vás zaměstnavatel neudělá, budete muset využité úlevy za předchozí roky uvést v daňovém přiznání do takzvaných ostatních příjmů.

Nezapomeňte: Dodanit musíte i v případě, že jste jednu pojistku vypověděli, peníze vybrali a obratem si uzavřeli jiné obdobné pojištění.

7 Nejste zaměstnáni a vydělali jste si

Můžete být podnikatel, ale také student, penzista, v domácnosti či být s dítětem na rodičovské. Prostě když nemáte zaměstnanecké příjmy a vydělali jste si za rok 15 tisíc korun a víc, musíte odevzdat formuláře.

Nezapomeňte: Opět se počítají příjmy, nikoliv zisk. Když si na rodičovské přivyděláte 40 tisíc korun výrobou šperků, přiznání budete podávat, i když náklady na materiál vyšly na 30 tisíc korun. Pokud jste OSVČ, ale ze své samostatné výdělečné činnosti jste v roce 2015 neměli žádné příjmy, oznamte to svému správci daně formou podání takzvaného nulového přiznání.

8 Máte vysoký plat

Máte sice jen zaměstnanecké příjmy, ale v roce 2015 byla vaše hrubá mzda vyšší než 1 277 328 korun. Pak budete platit takzvanou solidární daň. Ta se počítá jako 7 % z toho, co jste si vydělali nad tento limit.

Konzultace: Gabriela Ivanco, senior manažerka daňového oddělení Mazars. Uvedený výčet situací obsahuje základní informace. V případě pochybností se vždy obraťte na daňového poradce

Nejčtenější

Učili Čechy kupovat letenky online. Dnes máme jiné výzvy, říká šéf Letušky

Je jedním z nejzkušenějších manažerů v cestovním ruchu u nás. Dá se říct, že kdysi doslova s kolegy naučil Čechy kupovat letenky online. A svět létání ho naplňuje i po třiceti letech. „Jsem už sice v...

Pět dovedností, které jsou dnes klíčové pro budování kariéry. Šéf náborářů radí

Premium

Svět se mění závratnou rychlostí a stejně tak i nároky na to, co znamená být úspěšný. Měkké dovednosti, tzv. soft skills, už dávno nejsou jen bonus, ale nutnost, která rozhoduje o tom, zda budete v...

Daně 2024: Velký přehled, co patří mezi „ostatní příjmy“ a co se nedaní

Vydělali jste si nějaké peníze navíc, získali je darem či prodejem a nevíte, zda a jak je zdanit? Záleží na tom, kolik jich je a jak jste je získali. Nejčastěji se daňoví poplatníci potýkají s pojmem...

KOMENTÁŘ: Černá labuť přináší jeden z nejhorších dnů pro státní dluhopisy

Nikdo to nečekal, nikdo to nepředpokládal, a přece se stalo... V době, kdy ekonomika stagnuje, centrální banky včetně České národní banky svižně snižují základní sazby a inflace je na dohled...

KOMENTÁŘ: Bydlení je drahé. Lze splatit hypotéku před důchodem?

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je obrovský finanční závazek. Stále větší část dlužníků volí dnes splatnost co nejdelší. Hypotéka by měla být podle doporučení ČNB splacena před odchodem do...

Učili Čechy kupovat letenky online. Dnes máme jiné výzvy, říká šéf Letušky

Je jedním z nejzkušenějších manažerů v cestovním ruchu u nás. Dá se říct, že kdysi doslova s kolegy naučil Čechy kupovat letenky online. A svět létání ho naplňuje i po třiceti letech. „Jsem už sice v...

15. března 2025

Jazykové kurzy v cizině získávají na atraktivitě. A nemusí být ani drahé

Doplnit si znalosti (nejen) angličtiny, to je nejčastější důvod, proč Češi všech věkových kategorií vyhledávají stále více jazykové pobyty v zahraničí. Ty získané v rámci školní výuky nebo různých...

14. března 2025

Daně 2024: Příklady, jak vyplní formulář penzista, student či rodič

K důchodu si přivydělává řada penzistů, stejně tak si chce přilepšit část studentů nebo rodičů na rodičovské dovolené. Kdy musí podat daňové přiznání i oni? A kdy se tím naopak nebudou muset zabývat?...

13. března 2025

KOMENTÁŘ: Černá labuť přináší jeden z nejhorších dnů pro státní dluhopisy

Nikdo to nečekal, nikdo to nepředpokládal, a přece se stalo... V době, kdy ekonomika stagnuje, centrální banky včetně České národní banky svižně snižují základní sazby a inflace je na dohled...

13. března 2025

KOMENTÁŘ: Bydlení je drahé. Lze splatit hypotéku před důchodem?

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je obrovský finanční závazek. Stále větší část dlužníků volí dnes splatnost co nejdelší. Hypotéka by měla být podle doporučení ČNB splacena před odchodem do...

12. března 2025

Daně 2024: Jak správně zdanit příjmy, když pronajímáte nemovitost

Pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také třeba garáže si každoročně přivydělává hodně lidí. Výhodou pravidelného příjmu z nájmu je, že jde o pasivní příjem, ze kterého...

12. března 2025

Stále víc žen investuje. Nejčastěji konzervativně a do bydlení či vzdělání

Investování oslovuje už více než polovinu českých žen. Je jich nyní 56 procent a v porovnání s loňským rokem jich přibylo deset procent. Ženy ale nadále patří mezi konzervativní investory. A některé...

11. března 2025

Poradna: Utrpěl pracovní úraz, zaměstnavatel mu nevyplácí ušlý výdělek

Každoročně se na pracovištích zraní 35 tisíc zaměstnanců. Jsou však firmy, které pracovní úraz uznají, otálejí však s výplatou ušlého výdělku a tvrdí, že měsíční úhrada během pracovní neschopnosti...

11. března 2025

Úvěr pro podnikání i bez banky. Stačí zajištění vhodnou nemovitostí

Advertorial

Představte si, že vaše podnikání roste, ale banka vás zdržuje. Flexibilní financování zajištěné nemovitostmi je rychlým řešením, které vám pomůže realizovat vaše plány. Zjistěte, jak to funguje a jak...

10. března 2025

Pět dovedností, které jsou dnes klíčové pro budování kariéry. Šéf náborářů radí

Premium

Svět se mění závratnou rychlostí a stejně tak i nároky na to, co znamená být úspěšný. Měkké dovednosti, tzv. soft skills, už dávno nejsou jen bonus, ale nutnost, která rozhoduje o tom, zda budete v...

10. března 2025

Daně 2024: Velký přehled, co patří mezi „ostatní příjmy“ a co se nedaní

Vydělali jste si nějaké peníze navíc, získali je darem či prodejem a nevíte, zda a jak je zdanit? Záleží na tom, kolik jich je a jak jste je získali. Nejčastěji se daňoví poplatníci potýkají s pojmem...

9. března 2025

Co o nás ví registry dlužníků a který je ten pravý?

Potřebujete potvrzení o bezdlužnosti nebo se jen chcete zorientovat ve svých finančních závazcích? Není nic jednoduššího než nahlédnout do registru dlužníků. Jenže který je ten pravý a spolehlivý?

8. března 2025