Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Daně 2022: odpovědi poradkyně na nejčastější dotazy čtenářů

Při vyplňování daňového formuláře se lidé potýkají s nejrůznějšími otazníky. Například kdy danit zděděný majetek, nebo kam uvést příspěvek na prezidentskou kampaň či dar na pomoc Ukrajině. Na nejčastější dotazy čtenářů přinášíme odpovědi Blanky Markové, daňové poradkyně Ekofi.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do května 2022 jsem byla evidována na úřadě práce. Do zaměstnání jsem nastoupila až od června. Prý je pro mne výhodné, abych si sama podala daňové přiznání. Proč?
I když jste pracovala jen část roku, můžete si uplatnit celou slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun. Jenže mzdová účetní v zaměstnání uplatňuje slevu na poplatníka jen v poměrné výši 2 570 korun za měsíc. Za vás tedy od června do prosince uplatnila jen 17 990 korun. Když si podáte daňové přiznání sama, využijete slevu celou.

V daňovém přiznání za rok 2022 lze uplatnit slevu za skončenou exekuci. Jak ji mohu využít, když jsem exekuční dluh uhradil v červenci 2022?
Nemůžete, sleva totiž není určena dlužníkům, ale věřitelům. Těm, kteří měli pohledávku do 1 500 korun (původní dluh bez příslušenství), exekuce marně probíhala minimálně od začátku roku 2019 a dluh nebyl vymožen ani zčásti. Pokud je taková exekuce zastavena, exekutor přizná náhradu, kterou věřitelé uvedou do řádku 62a.

Přispěl jsem darem 5 000 korun na prezidentskou kampaň. Mohu si tyto peníze odečíst z daňového základu jako takzvanou odečitatelnou položku?
Tady obzvlášť pozor: pokud jste přispívali na prezidentskou kampaň, dar si můžete odečíst jen v případě, že jste jej poslali hnutí či politické straně, které uchazeče podporovaly, nikoli přímo kandidátovi.

Daňové přiznání za rok 2022: využijte chytré interaktivní formuláře

Zdědil jsem byt po babičce. Rok jsem v něm bydlel, teď se chci odstěhovat a byt prodat. Jaké mi z toho plynou daňové povinnosti?
Předpokládáme, že babička v bytě žila a že to bylo déle než rok, či ho vlastnila déle než devět let. Díky tomu byste (spolu s vaším ročním bydlením) splnil takzvaný časový test a nemusel z prodeje bytu platit daň z příjmů. Podmínkou je totiž v nemovitosti dva roky bydlet či ji deset let vlastnit.

Pokud by tomu tak nebylo, musel byste peníze danit jako „ostatní příjem“ (Příloha 2 daňového přiznání, příjem podle § 10). Prodej nemusíte finančnímu úřadu hlásit, i kdybyste byt prodal za víc než pět milionů. Finanční úřad totiž dostává informace z veřejných rejstříků automaticky. Pokud v katastru dojde ke změně vlastníka, má možnost nahlédnout do spisu a z něj zjistí cenu uvedenou v kupní smlouvě, ale i způsob nabytí nemovitosti, tedy to, že jste ji zdědil a jak dlouho ji vlastnila vaše babička. Pokud by měl správce daně pochybnost, může vás vyzvat k doplnění.

Koupil jsem garsonku na hypotéku s tím, že ji budu pronajímat. Mohu zaplacené úroky využít jako odečitatelnou položku?
Nikoli. Podmínkou totiž je, že koupí nemovitosti řešíte bytovou potřebu svou či své rodiny. Pokud v bytě nebydlíte přímo vy, mohlo by tam bydlet například vaše dítě, případně třeba rodiče, kteří vás nechali bydlet ve svém původním (větším) bytě a sami šli do garsonky.

Daně 2022: Kdy podávají zaměstnanci daňové přiznání sami

Přispívala jsem pravidelně na pomoc Ukrajině a také jsem několikrát byla jako dobrovolník v centru pomoci uprchlíkům. Dary si budu odečítat z daňového základu, protože na ně mám potvrzení. Jak je to ale s dobrovolnickou prací?
Pokud jste práci odvedla pro charitativní organizaci, vyčíslení je teoreticky možné a výše oceněné práce by mohla být potvrzena jako částka daru. Požádejte o vyčíslení a potvrzení organizátora centra pomoci uprchlíkům.

Jsme rozvedení a děti máme ve střídavé péči ve čtrnáctidenním režimu. Jak uplatnit daňové zvýhodnění?
Záleží vždy na dohodě rodičů, musejí si mezi sebou prohlášením (které přiloží k daňovým přiznáním) potvrdit, kdo bude pro konkrétní období uplatňovat zvýhodnění. Podmínkou totiž je, že rodiče neuplatní nárok na zvýhodnění současně: v daňovém přiznání musíte uvést takový počet měsíců, aby dohromady u vás obou a u jednoho dítěte nepřesáhlo zvýhodňované období jeden rok. Pokud by se rodiče nedohodli, zvýhodnění nebude možné využít.

Zdědil jsem cenný obraz. Protože k umění nemám vztah a potřeboval jsem peníze, prodal jsem ho za víc než 200 000 korun. Mám to nějak řešit v daňovém přiznání?
Ne, obraz byl vaším soukromým majetkem. Při prodeji soukromého movitého majetku zdanění podléhá jen zisk z prodeje aut, letadel či lodí, jejichž majitelem jste byl kratší dobu než rok. Kdybyste za obraz dostal víc než pět milionů korun, musel byste takový příjem – byť by byl osvobozený od daně – hlásit příslušnému správci daně nejpozději v termínu, ve kterém se podává daňové přiznání. Tato povinnost se týká věcí, které se nezapisují do speciálních rejstříků.

Pokud by tedy šlo o cennější sbírku, obraz, šperk..., potom musí prodávající finančnímu úřadu tento příjem oznámit. Jestliže by šlo o umělecké dílo, které se zapisuje do zvláštního seznamu, hlásit se nic nemusí. Na oznámení má finanční správa zvláštní tiskopis, ale nic se nestane, když je sepíšete volnou formou nebo přijdete za správcem daně ohlásit věc do protokolu. Pozor, při nesplnění této povinnosti hrozí pokuta minimálně 0,1 procenta z nepřiznaného příjmu, což u pěti milionů činí 5 000 korun.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Daňové přiznání za rok 2022: využijte chytré interaktivní formuláře

Daňové poplatníky čeká opět roční zúčtování daně z příjmu. Vyplnit a odevzdat růžový formulář musí řada zaměstnanců,...

Přivydělali jste si? Přiznejte to státu. Co se daní a od jakého příjmu

Ne kvůli každému přivýdělku je třeba řešit daňové přiznání. Formuláře vás nemusí zajímat, pokud pracujete takzvaně na...

Daně 2022: odpovědi poradkyně na nejčastější dotazy čtenářů

Při vyplňování daňového formuláře se lidé potýkají s nejrůznějšími otazníky. Například kdy danit zděděný majetek, nebo...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...