Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

  13:34
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024 přivydělávali. Nejrychlejší je přiznat daně elektronicky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ideální je využít elektronické formuláře finanční správy na portálu Moje daně, které již nabízejí velmi dobrý komfort – od průvodce při vyplňování přes průběžnou kontrolu až po nahrání nezbytných příloh a odeslání.

Elektronicky je možné také sledovat stav zpracování daňového přiznání, uložit si vyplněný formulář ve svém počítači včetně veškerých potvrzení o jeho odevzdání. „Podepsat“ a odeslat daňové přiznání pak lze buď přes přihlášení Identitou občana, včetně bankovní identity nebo datovou schránkou. Dobré je však vědět, že elektronicky musejí přiznat své příjmy za rok 2024 všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další OSVČ, kteří mají ze zákona zřízenou datovou schránku.

Termín pro podání daňového přiznání

Elektronické řešení každopádně ušetří čas, ale zároveň prodlouží i termín pro splnění daňové povinnosti. Posledním dnem pro elektronické podání je totiž pátek 2. května 2025. Základní lhůta podání u papírových daňových přiznání je kratší, letos připadá na 1. dubna 2025.

  • Termín pro papírové daňové přiznání: 1. dubna 2025
  • Termín pro elektronické daňové přiznání: 2. května 2025
  • Termín pro podání daňovým poradcem či advokátem: 1. července 2025

Jak vyplnit a podat daňové přiznání online

Elektronické formuláře pro daň z příjmů fyzických osob jsou dostupné na portálu MOJE daně. V rozbalovací nabídce pro Daň z příjmů fyzických osob lze vybrat buď zjednodušený formulář, nebo klasické daňové přiznání.

Zaměstnanci, kteří zdaňují pouze příjmy ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o daních z příjmů) vyberou zjednodušený dvou stránkový formulář: Daň z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů na území České republiky (včetně daňových nerezidentů České republiky) – od roku 2024 včetně

Ostatní poplatníci musí podat klasický formulář: Daň z příjmů fyzických osob – od roku 2024 včetně

Po zvolení odpovídající varianty můžete pokračovat vyplňováním interaktivního růžového formuláře anebo přepnout na vyplňování s průvodcem.

Elektronické přiznání k dani z příjmů fyzických osob
Průvodce vyplňováním daňového přiznáním

Volba spustí průvodce, který si návodnými otázkami říká o informace jak o poplatníkovi, tak o jeho příjmech, odpočtech, slevách na dítě a podobně.

Průvodce daňovým přiznáním nabízí pro jednotlivé položky návodné otázky

Vyplnění a dopočet daňové povinnosti pak na konci provede průvodce sám. Důležité je nahrát všechny potřebné doklady, přičemž průvodce umí ověřit, že žádné potvrzení nechybí.

Po vyplnění stačí už jen formulář digitálně podepsat například pomocí Identity občana a daňové přiznání automaticky odejde příslušnému finančnímu úřadu.

Kdo podává daňové přiznání

Daňové přiznání musí podat každý, kdo měl v předchozím roce zdanitelné příjmy přesahující 50 000 korun, pokud nebyly daněny srážkovou daní. Přiznání musí sami podat i zaměstnanci, kteří mají vedlejší příjmy vyšší než 20 000 korun ročně. Povinnost podat růžový formulář mají i zaměstnanci, kterým zaměstnavatel neprovede roční zúčtování daně.

Kteří zaměstnanci přiznávají své příjmy sami a kdo může využít účtárnu

Týká se například lidí se souběžným zaměstnáním u více zaměstnavatelů, s příjmy i ze samostatné výdělečné činnosti, ale i těch, kteří pronajímají nemovitosti, nebo mají příjmy ze zahraničí či kapitálového majetku.

„Daňové přiznání při práci pro dva zaměstnavatele současně je nutné podat, jestliže z obou zaměstnání byla odvedena zálohová daň z příjmu, což je splněno u každého zkráceného úvazku a u dohod o provedení práce při hrubé měsíční odměně vyšší než 10 000 korun,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Sleva na poplatníka je pro rok 2024 stejná jako pro rok 2023, a to 30 840 korun. Uplatněním slevy na poplatníka, na kterou má nárok každý, se za rok 2024 neplatí daň z příjmu až do daňového základu 205 600 korun.

Novinky v daňovém přiznání za rok 2024

Hodně daňových poplatníků bude muset při platbě daně z příjmu za loňský rok sáhnout hlouběji do kapsy. Důvodem je zrušení některých daňových slev a daňových odpočtů i snížení druhého daňového pásma. Podívejme se na vybrané daňové změny.

1. Zrušení školkovného

Razantně stoupla za rok 2024 daňová zátěž rodinám s malými dětmi ve školce. Důvodem je zrušení daňové slevy školkovné. Ještě za rok 2023 si mohl jeden z rodičů snížit svoji vypočtenou daň z příjmu až o 17 300 korun na každé dítě. „Rodina se dvěma dětmi ve školce při stejném ročním příjmu může na dani z příjmu za rok 2024 zaplatit až o 34 600 korun více než za rok 2023,“ přibližuje Ivanco.

O kolik si přilepšují rodiče při uplatnění daňového zvýhodnění na děti

2. Zrušení slevy na studenta

Pro rok 2024 byla zrušena daňová sleva na studenta, která v roce 2023 činila 4 020 korun. „Studenti tak pro rok 2024 nebudou mít žádné další daňové zvýhodnění nad rámec základní slevy na poplatníka, která se vztahuje na všechny daňové poplatníky,“ poznamenává Ivanco. Z danění studentů se za rok 2024 se tak proti roku 2023 zvýšilo.

3. Změny u daňových odpočtů

Daňový základ snižují při splnění zákonných podmínek daňové odpočty. Za rok 2024 již však nepatří mezi daňové odpočty zaplacené členské příspěvky odborové organizaci a úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Pozitivní změnou u daňových odpočtů je souhrnný limit ve výši 48 000 korun pro státem podporované finanční produkty. „Kdo má uzavřenu například pouze smlouvu o doplňkovém penzijním spoření, může si při dostatečných vkladech na smlouvu snížit daňový základ až o 48 000 korun, zatímco za rok 2023 činil maximální daňový odpočet u státem podporovaných produktů na důchod 24 000 korun a u životního pojištění 24 000 korun,“ vysvětluje daňová poradkyně.

4. Přísnější podmínky pro slevu na manželku

V případě, že manželka nebo manžel měl vlastní rozhodné příjmy za loňský rok nižší než 68 000 korun, ještě za rok 2023 mohl druhý z manželů v daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 korun, na držitele průkazu ZTP/P potom ve dvojnásobné výši.

Stát však přitvrdil, v daňovém přiznání za rok 2024 získá slevu na manželku méně rodin. Nově lze slevu na manželku (manžela) uplatnit pouze při splnění podmínky péče o dítě do tří let, přičemž částka daňové slevy zůstala beze změny. „Samotná skutečnost, že manželka (manžel) nemá příjmy, už pro uplatnění slevy nestačí. Tato změna negativně zasáhne mnoho manželských párů,“ upozorňuje Ivanco.

5. Lidé s vysokými příjmy zaplatí na dani více

Za kalendářní rok 2023 podléhal vyšší 23procentní sazbě daně z příjmu daňový základ nad částku 1 935 552 korun, za rok 2024 podléhá vyšší 23procentní sazbě daně z příjmu zdanitelný příjem již nad částku 1 582 812 korun. Kvůli snížení hranice pro vyšší sazbu daně z příjmu tak zaplatí daňoví poplatníci s vysokými příjmy více na dani z příjmu. „Při ročním daňovém základu nad 1 935 552 korun a čerpání pouze slevy na poplatníka se zaplatí na dani z příjmu meziročně více o 28 219 korun,“ vypočítává Ivanco.

6. Změny u benefitů

Od začátku roku 2024 se na všechny druhy nepeněžních benefitů vztahuje jeden úhrnný roční limit pro jejich osvobození ve výši poloviny průměrné mzdy, což představuje částku 21 983 korun. Nepeněžní benefity poskytnuté zaměstnanci do tohoto limitu jsou od daně ze závislé činnosti osvobozeny, hodnota nepeněžních benefitů přesahujících uvedený limit je považována za zdanitelný příjem zaměstnance s povinností odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

Přehledy o příjmech a výdajích OSVČ

Kromě daňového přiznání mají živnostníci a dalších OSVČ povinnost odevzdat také přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a své zdravotní pojišťovně.

A pozor. Od 1. ledna 2025 dochází k významné změně pro OSVČ. Pokud máte zpřístupněnou datovou schránku, která vám byla zřízena ze zákona, musíte veškerá podání a úkony vůči ČSSZ, k nimž je předepsán tiskopis, provádět výhradně elektronicky. Tato povinnost se vztahuje i na podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za kalendářní rok 2024.

Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a návod, jak ho podat, je k dispozici na ePortálu ČSSZ. Pokud se do něj přihlásíte, usnadní vám to vyplnění tiskopisu. Informace o posledním zpracovaném přehledu o příjmech a výdajích, včetně informace o vyměřovacím základu stanoveném z přehledu, ze kterého je hrazeno pojistné, pak získáte prostřednictvím služby Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ.

„Pokud by z technických důvodů nebylo možné učinit podání elektronicky, lze jej výjimečně podat v listinné podobě na předepsaném tiskopisu. V takovém případě je však nutné důvod řádně vysvětlit. Bez řádného odůvodnění nebude k listinnému podání přihlíženo,“ upozorňuje Jitka Drmolová, tisková mluvčí ČSSZ.

Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují pojišťovny na svých webech většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe záhlavím, výpočet je vždy stejný. Formuláře jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých zdravotních pojišťoven včetně pokynů pro vyplnění.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Ve 33 letech je „za vodou“. A radí jiným, jak finanční svobody dosáhnout

Premium

Peníze vám dají možnosti a časovou svobodu, když se správně používají. Za tím si Radek Babčan stojí. Sám si jich díky obchodování se světovými měnami vydělal už tolik, že by pracovat nemusel. Ale...

Daně 2024: Nezapomeňte nahlásit osvobozené příjmy. Pokuty bývají razantní

Blíží se první termín pro podání daňového přiznání. Dobré je ale vědět, že z osvobozených příjmů se daň sice neplatí, je však nutné oznámit finančnímu úřadu, že jste takové příjmy obdrželi. Klíčové...

Přinášíme unikátní žebříček DIPů. Kdo nabízí nejlepší spoření na penzi?

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je možnost, jak investovat na penzi se státní podporou. Je alternativou ke starém i novému penzijku a loni si zřídilo přes 116 tisíc Čechů. Které nabídky jsou však...

Na obchodech s měnami vydělali někteří miliony, klíčem je forex. Jak trh funguje

Premium

Snad nejslavnějším forexovým obchodníkem je dnes již veterán, 94letý George Soros. Na objemné transakci vydělal přes jednu miliardu dolarů za jediný den. Druhý Soros se z vás nejspíš nestane. To však...

KOMENTÁŘ: Otřesy na trzích? Pozor na nejčastější investiční omyly

Premium

Dobrý sluha, ale zlý pán. I tak by se dala s trochou nadsázky charakterizovat volatilita. K akciovým trhům neodmyslitelně patří. Přináší nečekané změny a s nimi příležitosti i rizika. Jak ji nejen...

26. března 2025

Přinášíme unikátní žebříček DIPů. Kdo nabízí nejlepší spoření na penzi?

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je možnost, jak investovat na penzi se státní podporou. Je alternativou ke starém i novému penzijku a loni si zřídilo přes 116 tisíc Čechů. Které nabídky jsou však...

26. března 2025

Na místo v sociálním zařízení se čeká i rok, poptávka roste

Místo v domově pro seniory nebo se zvláštním režimem dostanou lidé v Česku nejčastěji do tří měsíců, v některých případech na něj ale čekají i půl roku nebo rok. Podstatně déle se čeká na místo ve...

25. března 2025

Daně 2024: Přehled nejčastějších chyb při vyplňování daňového přiznání

První termín pro odevzdání daňového přiznání se blíží. Pokud chcete vyplnit růžový formulář a odevzdat ho do 1. dubna 2025, snažte se tiskopis vyplnit správně. Chyby mohou vést k opožděnému vrácení...

25. března 2025

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

24. března 2025  13:34

Nebojte se stárnutí. Je tu první kompletní pojištění rizika nesoběstačnosti

Advertorial

Průměrný Čech stráví dle statistik posledních 15–20 let svého života s určitým stupněm zdravotního omezení, které může vést k částečné nebo úplné ztrátě soběstačnosti. Nesoběstačnými se do věku 85...

24. března 2025

Na obchodech s měnami vydělali někteří miliony, klíčem je forex. Jak trh funguje

Premium

Snad nejslavnějším forexovým obchodníkem je dnes již veterán, 94letý George Soros. Na objemné transakci vydělal přes jednu miliardu dolarů za jediný den. Druhý Soros se z vás nejspíš nestane. To však...

24. března 2025

Pracovat po letech znovu u prvního zaměstnavatele? Má to i své plusy

Odchod z firmy nemusí automaticky znamenat spálené mosty a návrat na původní působiště není vždy krokem zpět. Radim Řepecký je toho důkazem. Po několikaleté profesní pauze se totiž vrátil ke svému...

23. března 2025

Ve 33 letech je „za vodou“. A radí jiným, jak finanční svobody dosáhnout

Premium

Peníze vám dají možnosti a časovou svobodu, když se správně používají. Za tím si Radek Babčan stojí. Sám si jich díky obchodování se světovými měnami vydělal už tolik, že by pracovat nemusel. Ale...

22. března 2025

Daně 2024: Co můžete dát legálně do svých výdajů a co už u berňáku neprojde

Živnostníci mají možnost volby. Danit mohou paušálními výdaji danými procentem z příjmů, nebo podle skutečných výdajů. Co se vyplatí víc, záleží na konkrétní situaci každého z nich. U druhé varianty...

21. března 2025

PŘEHLEDNĚ: Na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Pečovat o vlastní zdraví by měl každý. Motivují k tomu své klienty i všechny zdravotní pojišťovny formou nejrůznějších bonusů a finančních příspěvků na preventivní péči. Každoročně lze získat na péči...

21. března 2025

Pět příběhů, v nichž chyby v pojištění nemovitosti zkomplikovaly lidem život

Premium

Kdo si pořizuje dům či byt, bývá zavalen spoustou papírování a možná mu v tu chvíli připadá druhotné řešit nějakou pojistku. Pojištění nemovitosti však není žádná formalita, ale klíčový nástroj,...

20. března 2025