Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Přivydělali jste si? Přiznejte to státu. Co se daní a od jakého příjmu

Ne kvůli každému přivýdělku je třeba řešit daňové přiznání. Formuláře vás nemusí zajímat, pokud pracujete takzvaně na dohodu, nebo když příjmy nedosahují určitých hranic. Jenže ty limity jsou různě vysoké, podle toho, o jaký příjem jde a kdo ho získává.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kdy je potřeba vyplnit růžový formulář a kdy vás daňové přiznání nemusí zajímat?

1. Příjmy nad 6 000 korun

Jestliže si jako zaměstnanci přivyděláváte podnikáním, pronájmem nebo jiným nezaměstnaneckým způsobem, oficiálně zvaným „ostatní příjmy“, platí pro vás tato roční hranice. Když si vyděláte nad rámec mzdy přes 6 000 korun, budete růžové formuláře vyplňovat.

2. Příjmy nad 15 000 korun

Tato hranice platí pro ty, kdo nemají zaměstnanecké příjmy, ale za rok 2022 si vydělali víc než 15 000 korun – podnikáním, pronájmem nebo zmíněnými ostatními příjmy. I oni musejí podat daňové přiznání.

Hledáte brigádu? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz a vyberte si brigádu ještě dnes.

Týká se to zejména důchodců, studentů či lidí na rodičovské dovolené. Naprostá většina penzí, stipendia ani rodičovský příspěvek nejsou zdanitelné příjmy – když mají lidé jen ty, daňové přiznání nepodávají. Pokud si však přivydělají víc, než stanoví limit, růžové formuláře budou vyplňovat.

Daňové přiznání za rok 2022: využijte chytré interaktivní formuláře

3. Ostatní příjmy nad 30 000 korun

Pokud jste zaměstnaní (a daně vám zúčtovává zaměstnavatel), studujete, jste v penzi nebo třeba v domácnosti a nemáte žádné jiné přivýdělky než ostatní příjmy podle § 10 a jsou příležitostné, pak až do této částky nemusíte daňové přiznání podávat.

Toto pravidlo zní složitě a skutečně má poměrně komplikovaný výklad. Je třeba správně rozlišit, co je příležitostná činnost a co opakovaná – ta už by měla být vlastně podnikáním. Třeba jednorázové vytvoření grafického návrhu webových stránek je první případ, kdežto pravidelná správa webu fotbalového klubu, za kterou dostáváte odměnu, druhý.

A existují paradoxy: třeba prodej přebytků ze zahrádky, kde se pravidelnost péče o plodiny předpokládá, se považuje za příležitostnou činnost. A vlastnoruční tvorba a následný prodej výrobků na internetovém tržišti je činností opakovanou, byť byste prodali třeba jen dvě věci za rok.

Pozor, hranice 30 000 korun se týká příjmu, nikoli toho, co reálně vyděláte. Pokud nakoupíte materiál za 20 000 korun a 11 000 si vezmete za práci, celkem si řeknete o 31 000 korun a daňové přiznání podávat budete.

4. Příjem nad 100 000 korun

Pokud váš výdělek pochází z investic do cenných papírů, platí ještě další pravidla. Daňové přiznání musíte podat, když investice netrvala déle než tři roky a příjem z ní přesáhl 100 000 korun.

A zase je to zamotané. Když investujete 100 000 korun a za rok investici vyberete a ona má v té době hodnotu 105 000 korun, vydělali jste na ní 5 000 korun. Ale váš příjem byl 105 000, takže daňové přiznání podávat musíte.

Daně 2022: Kdy podávají zaměstnanci daňové přiznání sami

5. Příjmy na dohodu

Když si přivyděláte dohodou o provedení práce do 10 000 korun měsíčně, zaměstnavatel automaticky odvede takzvanou srážkovou daň. Z každé vydělané tisícikoruny dostanete 850 korun vy a 150 korun finanční úřad. Pak už nemusíte nic řešit – zdravotní ani sociální pojištění se z těchto příjmů neplatí.

Mohou však být situace, kdy se člověku vyplatí i již zdaněné peníze do daňového přiznání uvést. Třeba když si na dohodu vydělá každý měsíc 9 000 korun, tak se mu zvýšený příjem může hodit při žádosti o hypotéku. Nebo pokud je takový přivýdělek jediným příjmem důchodce, studenta či rodiče na rodičovské: podají přiznání, budou moci uplatnit slevu na poplatníka a zaplacená daň se jim vrátí zpět.

„Slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun si vždy odečítáte od vypočtené daně celou, a to i když jste pracovali třeba jen měsíc v roce. Ostatní slevy se odečítají po měsíčních částkách za dobu, kdy nárok na ně trval,“ upozorňuje Blanka Marková, daňová poradkyně Ekofi.cz.

„Ostatní příjmy“ mají jasně daná pravidla

Jestli si myslíte, že slovo ostatní v souvislosti s příjmy lze nahradit synonymy jako další či jiné, mýlíte se. „Ostatní příjmy“ je daňový terminus technicus a jsou v zákoně poměrně přesně popsané jako příjmy podle § 10. Dělí se do několika kategorií:

A) PŘÍLEŽITOSTNÁ ČINNOST
Příklady: zahrádkář prodá nadúrodu ovoce, zeleniny, květin, chovatel prodá štěňata, koťata..., maminka udělá návrh výzdoby školní auly, tatínek tu výzdobu realizuje, ajťák vytvoří na zakázku webové stránky, kutil opraví sousedovi rozbitý přístroj, majitel za úplatu zapůjčí živnostníkovi speciální čisticí techniku. Nic pravidelného – snad kromě zahrádkaření, zájmového chovu a včelaření. A včelařů se týká i další výjimka: neplatí pro ně třicetitisícová hranice osvobození – k tomu, aby nemuseli řešit daňové přiznání, stačí, když neobhospodařují víc než 60 úlů a neprodávají nic jiného než med (tedy ani oddělky, medovinu, propolis, vosk...).

B) PRODEJ NEMOVITOSTÍ
Uvádět nemusíte nemovitosti, které nejsou zapsané v obchodním majetku firmy a jež jste současně vlastnili déle než deset let (platí nově, na majetek pořízený do konce roku 2020 se vztahuje pětiletá lhůta) nebo jste v nich bydleli déle než dva roky. Pokud jste nemovitost zdědili a obratem ji prodáváte, ani tehdy to nemusíte do daňového přiznání psát. Počítají se totiž i roky, po které tam bydlel (či ji vlastnil) zůstavitel.

C) PRODEJ MOVITÝCH VĚCÍ
Prodej vlastních osobních věcí danit nemusíte. Výjimkou jsou auta, lodě a letadla – kdybyste je prodávali do roka od jejich nabytí, případný zisk danit budete. Příkladem může být třeba auto, které vyhrajete v loterii, ale protože ho nepotřebujete, prodáte ho.

Pozor na internetový prodej: když v nějakém bazaru prodáte náušnice, které se vám okoukaly, není to problém. Pokud však prodáváte náušnice každý týden, mohlo by to finančnímu úřadu připadat podezřelé. Museli byste být schopni doložit, že nejde o skryté podnikání: že s náušnicemi neobchodujete, ani je nevyrábíte na prodej, ale máte třeba bohatého přítele, který však není ve výběru dárků příliš nápaditý.

D) PRODEJ CENNÝCH PAPÍRŮ
Pokud cenné papíry prodáte do tří let od doby, co jste je nabyli, musíte je uvést do daňového přiznání, jestliže jste je odprodali za více než 100 000 korun.

A tady nejde o zisk, ale o prostou odkupní cenu. Například jeden rok investujete 500 000 do akcií. Druhý rok peníze nutně potřebujete, ale trhy šly dolů. Odkoupíte tedy investici, ale zpět dostanete jen 400 000 korun. I tak oněch 400 000 musíte uvést v daňovém přiznání, proti nim však postavíte výdaj 500 000 – ve výsledku nebudete danit nic.

E) PŘÍJMY Z PŘEVODU
Typicky příjem z převodu družstevního bytu. Pokud jste vy nebo vaši příbuzní (v případě dědictví) podíl vlastnili déle než deset let, uvádět jej v daňovém přiznání nemusíte.

F) JINÉ OSTATNÍ PŘÍJMY
Sem patří například příjmy ze zděděných autorských práv. Ale hlavně dodaňování předčasně vypovězeného penzijního připojištění či životního pojištění. O jejich platby si lze snížit základ daně a zároveň jsou i částky, kterými případně přispívá zaměstnavatel, od daně osvobozené.

Dřívějším zrušením smlouvy však dochází k porušení podmínek, osvobození zaniká a uplatněná výhoda se stává příjmem, který je třeba zdanit. Je nutné dodanit uplatněné slevy za 10 let zpátky – zvýšíte si o ně daňový základ za rok, kdy došlo k porušení podmínek.

G) BEZÚPLATNÉ PŘÍJMY
Dědění a dary v příbuzenské linii do daňového přiznání psát nemusíte, stejně jako dary od někoho, s kým sdílíte společnou domácnost a jste na sebe odkázáni výživou. Pokud však dostanete od někoho „cizího“ dar v hodnotě vyšší než 15 000 korun, přiznat ho musíte.

  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Daně 2022: S jakými novinkami musí počítat živnostníci a další OSVČ

Postavit se na vlastní nohy a začít podnikat není vůbec snadné. Je třeba zvládat i spoustu povinností vůči státu. I...

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Daně 2022: Jak zdanit příjmy z nájmu a zbytečně nechybovat

Koupit a pronajímat nemovitost s vidinou zisku slušného příjmu bylo dlouhé roky investiční strategií mnoha lidí v...

Daně 2022: Nezapomeňte v termínu odevzdat přehledy. Co si ohlídat?

Pokud jste už zvládli daně a odevzdali finančnímu úřadu daňové přiznání, teď je před vámi další úkol. Své zdravotní...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...