Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. září 2023 Andrea

Daně 2021: Vše, co jste chtěli letos vědět, ale neměli se koho zeptat

Do odevzdání růžového formuláře zbývá jen pár dnů. Vyplnit, podepsat a odevzdat daňové přiznání v základní lhůtě je potřeba do pátku 1. dubna 2022. Pokud využijete naše interaktivní formuláře, zadáte jen nejnutnější údaje a výpočty se provedou automaticky. Snížíte tak riziko chyb.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Odesíláte-li daňové přiznání elektronicky, máte o měsíc víc času, než když formuláře nesete na úřad osobně či posíláte poštou,“ upozorňuje Blanka Marková, daňová poradkyně Ekofi.cz.  Lhůta pro daňové přiznání podané elektronicky připadá letos na pondělí 2. května 2022.

Daňové přiznání za rok 2021: využijte chytré interaktivní formuláře

Nezapomeňte, že daň vypočtená v daňovém přiznání je splatná v poslední den lhůty stanovené pro podání daňového přiznání.  Nejjednodušší je zaplatit daně bankovním převodem. Vždy je třeba uvést předčíslí 721 – to znamená, že platíte daň z příjmů. Pak za pomlčkou následuje číslo podle kraje: 

 • Praha 721-77628031/0710 
 • Středočeský kraj 721-77628111/0710 
 • Jihočeský kraj 721-77627231/0710 
 • Plzeňský kraj 721-77627311/0710 
 • Karlovarský kraj 721-77629341/0710 
 • Ústecký kraj 721-77621411/0710
 • Liberecký kraj 721-77628461/0710 
 • Královéhradecký kraj 721-77626511/0710 
 • Pardubický kraj 721-77622561/0710 
 • Kraj Vysočina 721-67626681/0710 
 • Jihomoravský kraj 721-77628621/0710 
 • Olomoucký kraj 721-47623811/0710 
 • Moravskoslezský kraj 721-77621761/0710 
 • Zlínský kraj 721-47620661/0710 

Variabilní symbol platby je vaše rodné číslo bez lomítka. Platit můžete případně i hotově v pokladně finančního úřadu. Anebo poštou, složenkou typu A.

Na otázky čtenářů odpovídá daňová poradkyně

Abyste neudělali zbytečnou chybu, přiznali své příjmy správně a uplatnili i případné slevy, odpočty, paušální výdaje a splnili řádně své daňové povinnosti, přinášíme odborné rady daňové poradkyně Blanky Markové ze společnosti Ekofi.cz. 

1. PŘIVÝDĚLKY

Vyrobil jsem kamarádce nábytek do kuchyně. V podstatě za náklady. Ona ale potřebovala doklad o zaplacení, tak jsme sepsali dohodu. Inkasoval jsem 60 000, ale výdaje byly 58 000 korun. Teď mi kolega říkal, že bych měl podat daňové přiznání. Je to tak?
Ano, kolega má pravdu. Existují sice hranice, do kterých není třeba podávat daňové přiznání, ale ty se vždy týkají příjmů, nikoli zisku. A váš příjem byl 60 000 korun. Můžete však proti němu postavit výdaje 58 000, takže daň budete počítat z 2 000 korun. O příjmech a výdajích byste si měl vést evidenci.

Baví mne rukodělné činnosti – háčkování, paličkování, vyšívání. Své výrobky vystavuji na internetu a občas i nějaký prodám. Příjmy nejsou vysoké, vejdou se do 6 000 korun za rok, takže nemusím podávat daňové přiznání. Ale nejsem si jista, jak je to s tou pravidelnou činností – prý bych měla mít živnostenský list. Je to nutné i při tak nízkých příjmech?
Skutečně jde o pravidelnou činnost, a protože předem nemůžete nízké příjmy předpokládat, měla byste mít živnostenské oprávnění. Pokud jste současně zaměstnaná a týká se vás pardon na zdanění přivýdělků do 6 000 korun, nebudete povinna sama podávat daňové přiznání, můžete požádat o zúčtování zaměstnavatele. Finančnímu úřadu nemusíte nic oznamovat, mohou vás však vyzvat, abyste prokázala nízké příjmy.

V roce 2021 jsem si přivydělal tím, že jsem známému připravil webové stránky s e-shopem. Strávil jsem tím docela dost času, a tak jsme se dohodli na odměně 40 000 korun. Vím, že musím podat daňové přiznání, ale netuším, jak je to s výdaji – ty skutečné nejsou vysoké, kolem 5 000 korun. Nemohl bych použít procentní výdajový paušál?
Záleží na tom, jak budete peníze přiznávat. Protože píšete, že jde o ojedinělou záležitost, předpokládám, že je to takzvaný ostatní příjem podle § 10 zákona o dani z příjmů. Tam lze uplatnit procentní výdaje jen u zemědělských činností, jinak je nutné uvádět výdaje skutečné. Na druhou stranu u § 10 nemusíte řešit následné sociální a zdravotní pojištění. Výdajový paušál 60 procent byste mohl využít, kdybyste na činnost měl živnostenské oprávnění. Pokud jste současně zaměstnán, při příjmu 40 000 byste nemusel řešit sociální pojištění (až do příjmu 42 540 korun za rok), zdravotní pojištění byste platil ze skutečného zisku.

K třicátým narozeninám jsem od svého dědečka dostal velkorysý finanční dar na pořízení domu – osm milionů korun. Je to část z toho, co získal prodejem firmy. Jde o dar od příbuzného, musím ho danit?
Dar v příbuzenské linii není předmětem daně z příjmů a daň darovací již neexistuje. Z vašich peněz vám tedy kvůli daním nic neubude. Máte však povinnost správci daně (finančnímu úřadu) oznámit, že jste obdržel částku nad 5 000 000 korun. V případě, že byste dostal něco, co se dá dohledat ve veřejných registrech (například v katastru nemovitostí), tuto povinnost nemáte.

2. RODIČE A DĚTI

Jsem student a zároveň podnikám. Bydlím v domě u rodičů. Nejsme si jisti, jak je to se slevami, které můžeme uplatnit.
Dobrou zprávou je, že v podstatě všechny. Vy si uplatníte slevu na poplatníka (27 840 korun) i slevu na studenta (335 korun měsíčně, tj. za rok 4 020 korun). Vaši rodiče (přesněji jeden z nich) pak mohou uplatnit i zvýhodnění za vyživované dítě, pokud vám ještě nebylo 26 let.

Studuji v kombinovaném studiu a sestra v řádném. Obě současně pracujeme, shodou okolností ve stejné firmě. Mně však mzdová účetní odmítla přijmout potvrzení o studiu. Je to správně?
Odpověď je poněkud komplikovanější. Záleží totiž na vašem věku a také na tom, jakou školu studujete. Takže slevu na studenta můžete využívat standardně do 26 let, v případě doktorandského studia do 28 let. Současně platí, že slevu mohou uplatnit studenti vysoké školy (i distančního či kombinovaného studia), pokud však studujete střední školu, nelze slevu využít u dálkové, distanční, večerní nebo kombinované formy. Jde-li o daňové zvýhodnění, které uplatňují vaši rodiče, pokud k vám mají vyživovací povinnost, platí to samé, jen hranice věku je vždy 26 let (na doktorandské studium se v tomto případě nehledí).

Máme roční dcerku, přítelkyně je na rodičovské dovolené. Mohu si uplatnit zvýhodnění na dítě, když nejsme sezdaní? A slevu na vyživovanou manželku? Přítelkyně nemá příjem, jen rodičovskou.
Zvýhodnění na dítě uplatnit můžete – jste rodič, žijete v jedné domácnosti. Sleva na vyživovanou manželku však není pro vás – píšete, že nejste sezdaní a manželství je podmínka této úlevy. 

Není mi jasný princip daňového bonusu na děti. Je to tak, že mohu mít něco jako zápornou daň? Že mi stát dá peníze navíc?
Přesně tak. Jen je třeba splnit podmínky. Tou hlavní je, že máte děti, které vyživujete a žijete s nimi v jedné domácnosti (alimenty se tedy nepočítají). Druhou podmínkou je, že jste si v roce 2021 vydělal v zaměstnání či podnikáním alespoň 91 200 korun. Pokud to splňujete a vypočtete si daň nižší, než je celkové daňové zvýhodnění na děti, stát vám vyplatí rozdíl mezi těmito částkami. Například: daň po slevách vám vyjde 5 000 korun, daňové zvýhodnění na jedno dítě je za rok 15 204 korun. Stát vám doplatí 10 204 korun rozdílu.

Syn se nám narodil v lednu 2021, manželka byla na mateřské, pak na rodičovské. Které příjmy se počítají do limitu 68 000 korun za rok pro uplatnění slevy na vyživovanou manželku?
Do limitu se počítají příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu i ostatní příjmy. Také důchody a příjmy z nemocenské, tedy i peněžitá podpora v mateřství. Rodičovský příspěvek, sociální dávky a případné výživné na jiné děti nikoli.

3. PRONÁJMY

Zdědila jsem po babičce garsonku. Protože mám svou bytovou situaci vyřešenou, budu ji pronajímat. Není mi jasné, jestli se někde musím registrovat nebo stačí jen prostě podat daňové přiznání.
Varianta B je správně. Povinnost registrovat se nemáte, bude stačit podat daňové přiznání.

Koupil jsem byt, který budu pronajímat. Přečetl jsem si, že splátku hypotéky, kterou jsem si na byt vzal, nemohu použít jako výdaj, ale mohu uplatňovat takzvané odpisy. Smím současně použít i 30procentní paušál?
Skutečně musíte evidovat odpisy. V případě nemovitosti budou rozloženy na 30 let a budou v prvním roce 1,4 procenta kupní ceny, v dalších letech 3,4 procenta. Takže například u garsonky za dva miliony jde v prvním roce o 28 000, v dalších letech o 68 000 korun za rok. Existuje i varianta zrychleného odepisování, zde je výpočet složitější, 30 let zůstane zachováno, ale v prvních letech odepisujete více.

Evidovat odpisy musíte v každém případě. Pokud se rozhodnete pro daňovou evidenci, a tudíž vyčíslení reálných výdajů, odpisy budou činit jeden z těchto evidovaných výdajů. Když zvolíte 30procentní paušál, budete odpisy jen evidovat, ale jako výdaj je neuplatníte – je to proto, aby byla jasná aktuální hodnota majetku v případě, že byste se v budoucnu rozhodl pro změnu a začal vést evidenci. Pozor však, odpisy není možné uplatnit vůbec, pokud jste nekoupil byt, ale „jen“ družstevní podíl.

Pronajímám chalupu prostřednictvím služby Booking. Prý to z hlediska daní může být problém.
Komplikací může být, že ačkoli s vámi Booking komunikuje v češtině, je to poskytovatel zahraniční. Vás se pak bude týkat povinnost platit DPH. To je daň, která se obvykle malých podnikatelů či pronajímatelů netýká. Vaší povinností bude registrovat se k této dani, podávat v měsících, kdy došlo k příjmu přes Booking, přiznání k DPH a odvést daň 21 procent. Povinnost podávat kontrolní hlášení se vás netýká.

4. PODNIKATELÉ

Kdy je třeba platit zálohy? A musím je hradit, i když mám podnikání jen jako přivýdělek?
Když si jako podnikatel vypočtete daň vyšší než 30 000 korun (po odečtení slevy na poplatníka), je potřeba, abyste platil zálohy na daň z příjmů. Platí to i v případě, že jste současně zaměstnán a vaše příjmy z podnikání tvoří víc než 50 procent.

Jsem v penzi, stále chodím do práce a ještě podnikám. V podnikání eviduji skutečné výdaje. Jsem přihlášena k silniční dani, ale auto nemám v obchodním majetku firmy. Mohu si náklady na provoz vozu odečíst paušálem 4 000 korun za měsíc?
Můžete, ale variantou je i vést knihu jízd a za každý ujetý kilometr lze přičíst základní náhradu, u osobních aut 4,40 koruny. Spotřeba se bere podle údajů v technickém průkazu a náklady na pohonné hmoty lze vyčíslovat podle následujících možností:

a) Reálné výdaje podle paragonů.
b) Cestovní náhrady dle km – není nutné si schovávat účtenky od benzinek, počítá se s cenami pohonných hmot danými vyhláškou, za rok 2021: 27,80 Kč/l benzinu 95; (od 19. 10. 2021 33,80 Kč/l) 31,50 Kč/l benzinu 98 27,20 Kč/l nafty 5 Kč/1 kWh elektřiny.

V roce 2020 jsem byl jako podnikatel ve ztrátě, v roce 2021 také. Bojím se, že rok 2022 nebude o moc lepší. Nepropadne mi ztráta z roku 2020?
O ztrátu si můžete standardně snížit daňový základ v následujících pěti letech, takže máte čas až do roku 2025. V době pandemie navíc platí opatření, které umožňuje ztrátu započíst proti příjmům z předchozího období. Znamená to však podání dodatečného daňového přiznání.

5. ODČITATELNÉ POLOŽKY

Mám hypotéku na byt, který jsem si koupila ještě před manželstvím. Teď jsem na rodičovské a nemám zdanitelné příjmy. Můžeme si zaplacenými úroky nějak snížit daňový základ ? Třeba manžel, nebo si úroky „schovat“ na dobu, kdy budu v práci?
Bohužel, ani jedno není možné. Jedinou cestou by bylo, kdyby se manžel stal spoludlužníkem. To musíte vyjednat s bankou, počítejte s tím, že si za to ústav bude účtovat poplatek, bývá mezi 1 000 a 5 000 korun. To však nelze udělat zpětně. Pokud byste změnu sjednali teď, bude si manžel odečítat úroky až za duben až prosinec roku 2022.

Koupil jsem na hypotéku byt pro syna. Ten zatím bydlí stále s námi (je mu 13 let), takže byt pronajímáme. Jak je to s možností odpočtu úroků?
Úroky nemůžete uplatnit jako odečitatelnou položku, protože neřešíte svou bytovou potřebu. Můžete je uplatnit jako náklad proti příjmům z nájmu (úroky, nikoli celou hypoteční splátku).

Stala jsem se dárkyní krve, v minulém roce jsem byla na odběru třikrát. Nejsem si jista, zda si mohu snížit daňový základ, když mi proplatili cestovné a dostala jsem poukaz na občerstvení.
Ano, v takovém případě je možné snížit si daňový základ, jízdné a poukazy na občerstvení tomu nebrání. Ve vašem případě půjde o celkem 9 000 korun snížení základu, tedy úsporu na dani z příjmů 1 350 korun. Nezapomeňte, že je třeba doložit k daňovému přiznání potvrzení o odběrech.

Na doporučení finančního poradce jsem si předělal životní pojištění, abych platil nižší pojistné. Původní smlouvu jsem vypověděl a založil novou. Jak je to s daňovými úlevami?
Záleží na tom, jak vše proběhlo. Problém je, že původní smlouva byla ukončena, nikoli přepracována na novou. Ukončením došlo k tomu, že máte povinnost dosavadní daňové úlevy dodanit (za deset let zpětně). Vyhnete se tomu v případě, že pojišťovna neposlala odkupné na váš účet, ale rovnou na konto, kam platíte za nové pojištění.

Autoři: ,
 • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Kteří zaměstnanci mají v roce 2023 nárok na daňový bonus na děti

Daň z příjmu fyzických osob výrazně snižuje daňové zvýhodnění na děti. Někteří zaměstnanci díky tomu nezaplatí žádnou...

Dopady vládního balíčku nejvíce pocítí rodiny s dětmi a průměrným příjmem

Vládní konsolidační balíček, jehož cílem je snížit deficit veřejných financí, se dotkne většiny obyvatel České...

Daně 2022: Nezapomeňte v termínu odevzdat přehledy. Co si ohlídat?

Pokud jste už zvládli daně a odevzdali finančnímu úřadu daňové přiznání, teď je před vámi další úkol. Své zdravotní...

Daně 2022: odpovědi poradkyně na nejčastější dotazy čtenářů

Při vyplňování daňového formuláře se lidé potýkají s nejrůznějšími otazníky. Například kdy danit zděděný majetek, nebo...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...