Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Kdo bude muset podat daňové přiznání, i když zvolil paušální daň

Máme za sebou první rok fungování nové paušální daně. K tomuto režimu je přihlášeno okolo 65 tisíc daňových poplatníků. Starosti s daňovou agendou však neodpadnou všem. Daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars přibližuje několik scénářů, kdy i paušalisté budou muset podat daňové přiznání a přehledy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V nejjednodušší situaci jsou poplatníci, kterým i na konci roku 2021 zůstaly zachovány podmínky, za nichž se na začátku loňského roku přihlásili do paušálního režimu. 

„Účel paušální daně došel k naplnění, pokud poplatník zůstal osobou samostatně výdělečně činnou, na kterou se vztahují předpisy v oblasti zákonného zdravotního a sociálního pojištění, nestal se plátcem DPH, společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Účel paušální daně došel k naplnění i tehdy, pokud se poplatník nestal dlužníkem a nebylo vůči němu zahájeno insolvenční řízení. A dále v případě, že jeho příjmy ze samostatné činnosti (s výjimkou příjmů nezdaňovaných či zdaňovaných srážkovou daní) nepřesáhly 1 milion korun. Další podmínkou je, že poplatník neměl příjmy ze závislé činnosti (kromě těch zdaňovaných srážkovou daní) a ani jeho příjmy z kapitálového majetku, z nájmu a ostatní příjmy v úhrnu nepřesáhly 15 000 korun-

V případě splnění všech podmínek nemusí poplatník nic dělat. To znamená, že nepodává přiznání k dani ani přehledy pojistného. „Jeho daňová i pojistná povinnost bude vypořádána zaplacenými paušálními zálohami k poslednímu dni lhůty pro podání přiznání. Správce daně sám převede částky odpovídající zdravotnímu a sociálnímu pojištění příslušným institucím,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

Vydělali jste přes limit? Paušální daň se vám nevyplatí? Expertka radí

Nicméně i tato varianta není podle odborníků zcela „bezbolestná“. Poplatník totiž nesmí zapomenout na povinnost případné úpravy základu daně při přechodu ze standardních způsobů stanovení základu daně na paušální daň. 

„Konkrétní úprava základu daně záleží na tom, zda poplatník v předcházejícím období vedl účetnictví, daňovou evidenci či uplatňoval výdaje paušálem. Základ daně se upravuje například o zůstatky rezerv, opravných položek, pohledávek, dluhů či zásob,“ přibližuje daňová poradkyně.

Úprava základu daně bude provedena formou dodatečného daňového přiznání. A to za období předcházející období, kdy je daň rovna paušální dani. „Na poplatníka se v takovém případě hledí, jako by nebyl v prodlení s podáním tohoto dodatečného přiznání,“ upřesňuje Ivanco.

Paušální režim a podání daňového přiznání

Kdy však musí poplatník podat daňové přiznání, i když byl v roce 2021 řádně přihlášen do paušálního režimu? Scénářů je několik:

  • Když poplatník na konci roku zjistí, že jeho příjmy z kapitálového majetku, z nájmu a ostatní příjmy (např. neosvobozené příjmy z prodeje nemovitosti či cenných papírů) v úhrnu přesáhly 15 000 Kč.
  • Když poplatník obdržel příjmy ze závislé činnosti (jiné než zdaňované srážkovou daní, tedy například příjmy z dohody o provedené práce do 10 000 Kč). 

V těchto případech nedojde sice k zániku paušálního režimu, lze i následující rok pokračovat v platbě paušálních záloh, ale za daný rok bude poplatník povinen podat přiznání a přehledy ve standardním režimu.

Modelový příklad 1

Poplatník přihlášený k paušální dani si v roce 2021 vydělal na dohodu o provedení práce 10 tisíc Kč. Z příjmu byla odvedena zálohová daň ve výši 1 500 Kč. Za rok 2021 měl dále příjmy ze samostatné výdělečné činnosti ve výši 650 000 Kč. Výdaje si neevidoval, protože spoléhal na paušální režim.

Vzhledem k tomu, že měl poplatník k příjmům z podnikání ještě příjmy ze závislé činnosti, ze kterých mu byla odvedena zálohová daň z příjmu, bude si muset za rok 2021 podat daňové přiznání. 

K příjmům si bude moct uplatnit výdaje v paušální výši 390 000 (60 procent z 650 000). Dále si odečte slevu na poplatníka (případně jiné slevy a odčitatelné položky) a odečte si zaplacenou zálohu na daň ve výši 12x100 Kč, tj. 1 200 Kč a také zálohovou daň ve výši 1 500 Kč. Výsledná daň bude činit 9 960 Kč. Pokud by měl ale poplatník 1 nebo více dětí, na dani by nezaplatil nic a ještě by od finančního úřadu dostal daňový bonus.
Dále si bude muset podat přehledy na zdravotní a sociální pojištění.

„Poplatník v paušálním režimu, který se chce vyhnout povinnosti podat daňové přiznání, by si měl pohlídat, aby po celé zdaňovací období splňoval podmínky pro vyrovnání daňové povinnosti paušální daní,“ upozorňuje Ivanco.

Daňové přiznání za rok 2021: využijte chytré interaktivní formuláře

Povinnost podat daňové přiznání může v tuto chvíli přinést několik náročnějších momentů. „Prvním je, jakým způsobem bude poplatník schopen stanovit základ daně, jelikož v režimu paušální daně neměl povinnost vést daňovou evidenci,“ říká daňová poradkyně společnosti Mazars.

 Výhodou podání daňového přiznání může být možnost uplatnit případné slevy na dani a odpočty od základu daně, které nejsou při paušální dani možné.

Daňové přiznání a zánik paušálního režimu

V průběhu či na konci roku mohly dále nastat okolnosti, které kromě „pouhé“ nemožnosti vypořádat daň paušální daní vedly k zániku celého paušálního režimu. 

Modelový příklad 2

Poplatník přihlášený k paušální dani měl za rok 2021 příjmy ze samostatné výdělečné činnosti ve výši 1 200 000 Kč. Výdaje si neevidoval, protože spoléhal na paušální režim. Vzhledem k tomu, že měl poplatník k příjmům z podnikání ještě příjmy ze závislé činnosti, ze kterých mu byla odvedena zálohová daň z příjmu, bude si muset za rok 2021 podat daňové přiznání.

K příjmům si bude moct uplatnit výdaje v paušální výši 720 000 (60 procent z 1 200 000). Dále si odečte slevu na poplatníka (případně jiné slevy a odčitatelné položky) a odečte si zaplacenou zálohu na daň ve výši 12x100 Kč, tj. 1200 Kč. Výsledná daň bude činit 42 960 Kč (základ daně 480 000 Kč, daň 72 000-27 840 (sleva)=44 160-1200 (záloha: 100x12).
Dále si rovněž bude muset podat přehledy na zdravotní a sociální pojištění.

 Těmito okolnosti může být situace, kdy příjmy ze samostatné činnosti za zdaňovací období přesáhly 1 milion Kč, poplatník se stal plátcem DPH, stal se společníkem v. o. s. nebo komplementářem k. s., nabylo účinnosti rozhodnutí o úpadku poplatníka a insolvenční řízení nebylo skončeno, na poplatníka se přestaly vztahovat české předpisy o zdravotním a sociálním pojištění či poplatník přestal být českým daňovým rezidentem a zároveň přestal vykonávat samostatnou činnost na územní České republiky.

„Tyto okolnosti kromě výše zmíněné povinnosti podat přiznání a přehledy ve standardním režimu, mají ještě ten důsledek, že poplatník je povinen oznámit tyto skutečnosti správci daně do 15 dnů od dne, ve kterém tato skutečnost nastala,“ říká daňová poradkyně společnosti Mazars.

Jak dodává, v této situaci poplatník nesmí zapomenout na obnovení placení standardních záloh na daň a pojistné odvody tak, jak vyplynuly z posledních přiznání a přehledů za rok 2020.

Autor:
  • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Povinně platit DPH už nebudou muset tisíce živnostníků, říká odborník

Zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH pomůže podnikatelům volněji dýchat. Od příštího roku vzroste z jednoho na...

Daňové přiznání 2021: Odpovědi poradkyně na devět nejčastějších otázek

Premium Vyplnit růžový formulář může být pro někoho problém. Než udělat zbytečnou chybu, která se může prodražit, je lepší...

Příjmy z investic. Kdy (ne)musíte podávat daňové přiznání?

Řada Čechů zhodnocuje své úspory pomocí investic. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i o poznání méně...

Jaké daně letos musí zaplatit zaměstnanec, který si chce přivydělat

Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělává, ať už na pracovní dohodu, zkrácený úvazek nebo...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...