Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Novinky 2020: část výher srazí daň, zdražují cigarety a lihoviny

aktualizováno 
Od ledna začal v Česku platit takzvaný daňový balíček. Kdo holduje tvrdému alkoholu a cigaretám, musí počítat s tím, že si letos připlatí. Výhercům v loteriích a sázkových hrách ukrojí z výhry srážková daň, ovšem méně razantně, než byl původní záměr. Od daní jsou nově osvobozeny některé pozemky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Novinky 2020: část výher srazí daň, zdražují cigarety a lihoviny

Od ledna začal v Česku platit takzvaný daňový balíček. Kdo holduje tvrdému alkoholu a cigaretám, musí počítat s tím, že si letos připlatí. Výhercům v loteriích a sázkových hrách ukrojí z výhry srážková daň, ovšem méně razantně, než byl původní záměr. Od daní jsou nově osvobozeny některé pozemky.

Vládní daňový balíček, přináší několik zásadních novinek, které pro běžného občana znamenají vyšší daňovou zátěž a pro státní kasu zdroj možných příjmů. Co konkrétně zdraží?

Alkohol a cigarety

Od ledna se zvyšuje sazba spotřební daně z lihu, a to pro všechny vybrané výrobky této dani podléhající. V praxi to bude znamenat zdražení tvrdého alkoholu. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.

Sazba spotřební daně z lihu se zvýší o třináct procent na 32 250 korun na hektolitr, u lihu v ovocných destilátech z drobného pěstitelského pálení na 16 200 korun za hektolitr. Zdražení půllitru 40% pálenky v maloobchodě v důsledku vyšší daně tak bude činit přibližně 9 korun včetně DPH.

„Spotřební daň se od ledna zvyšuje také u tabákových výrobků, a to pro všechny tyto vybrané výrobky, tedy jak cigarety, doutníky a cigarillos, tak tabák ke kouření,“ vysvětluje Jan Kašpar, daňový poradce společnosti KODAP. V případě cigaret se zvyšují obě složky sazby daně (procentní i pevná část) a zároveň i minimální sazba daně na jeden kus cigarety. Krabička cigaret by tak v přepočtu měla zdražit o jedenáct až třináct korun.

Výhry v loterii

Do státní kasy začnou od ledna téct peníze i zdaněním výher v loterii, sázkových hrách nebo ruletě. „Ceny v hodnotě vyšší než jeden milion korun podléhají od ledna 2020 dani z příjmů. Zdaněny budou srážkou u zdroje ve výši 15 %, což znamená, že budou vypláceny rovnou v částce snížené o sraženou daň,“ říká daňový poradce. Výhry do jednoho milionu korun si zachovávají i nadále původní režim.

Záměr zdanit výhry byl původně tvrdší, 15% zdanění měly podléhat výhry nad 100 tisíc korun, což nakonec schvalovacím procesem neprošlo. Díky tomu nebudou zdaněny například ani výhry z účtenkové loterie provozované k EET, kde je hlavní výhra ve výši jeden milion korun.

Zvýšení správních poplatků

Od ledna se zvyšuje také správní poplatek za vklad do katastru nemovitostí, a to na dvojnásobek. „Konkrétně to znamená, že například přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí bude od 1. ledna 2020 podléhat správnímu poplatku 2 000 korun namísto dosavadních 1 000 korun,“ dodává Jan Kašpar.

Dá se přitom očekávat, že vzrostou i další správní poplatky. Podle zákonodárců by se totiž jejich výše měla průběžně upravovat v závislosti na inflaci a zejména nákladech spojených s úkonem, za které jsou poplatky vybírány.

Daně z pozemků

Na daních z některých pozemků naopak Češi ušetří. Od ledna 2020 je totiž možné uplatnit osvobození od placení daně na širší okruh pozemků, než to bylo dosud. Zjednodušeně řečeno – v období, kdy začínáme řešit nedostatek vody, stát odpustí zdanění takových pozemků, které pomáhají udržovat biologickou rozmanitost krajiny.

Jde například o krajinné prvky, stromořadí, příkopy a mokřady. „Tyto krajinné prvky musejí být nicméně pro uplatnění osvobození zapsány v příslušné evidenci ekologicky významných prvků,“ uzavírá daňový poradce. 

Autor:
  • Nejčtenější

Na přiznání státní penze čekala přes urgence 140 dnů místo 90

Odejít do starobního důchodu je pro každého zlomový okamžik. Kromě úvah, zda ještě pracovat, nebo už šetřit síly a žít...

Nejlepší finanční produkty roku: má je mBank, Creditas, KB a UCB

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů mBank a je i...

Výcvik slepic, dovolená, saunování: co vše se ocitá v účetnictví firem

Živnostníci, umělci a další osoby samostatně výdělečně činné si mohou v daňovém přiznání uplatnit výdajové paušály. Kdo...

Úroky z vkladů porostou, pojištění zdraží, předvídají analytici

Rok 2020 je v běhu. Jak se dotkne rodinných financí? Porostou ceny nemovitostí, pojištění aut či majetku? A jaké lze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká pošta změnila ceník. Za co si připlatíte a které služby jsou levnější

Česká pošta od ledna zdražila některé služby a od února zavede dvourychlostní rozesílání dopisů. Když chcete mít...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Ušetřete na daních z příjmů a neplaťte státu víc, než musíte

Na přiznání daní zbývá už jen pár dnů. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání je pondělí 1. dubna 2019. Tento...

Co udělá s daňovými povinnostmi práce v zahraničí

Letní měsíce jsou obdobím, kdy někteří lidé cestují za výdělkem do zahraničí. Během roku tedy mají často příjem z Česka...

Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné,...

ZMAPOVÁNO: kdo vydělá a kdo prodělá na letošním růstu minimální mzdy

V Česku pracuje za minimální mzdu podle odhadů kolem 150 tisíc zaměstnanců. Jsou to většinou lidé s nízkou kvalifikací....

Najdete na iDNES.cz