Daňové přiznání, které budete nyní vyplňovat, se týká zdaňovacího období za rok 2012. Ilustrační snímek

Daňové přiznání, které budete nyní vyplňovat, se týká zdaňovacího období za rok 2012. Ilustrační snímek | foto: Profimedia

Daňové přiznání za rok 2012: stáhněte si interaktivní formulář

  • 26
Povinnost vyplnit do konce března daňové přiznání za rok 2012 se blíží. Ti, kdo nevyužívají služeb daňového poradce nebo jim zúčtování neprovede zaměstnavatel, mohou opět využít interaktivní formuláře na iDNES.cz.

Formulář pro rok 2013 najdete zde

Teď na chvíli zapomeňte na nedávno schválený daňový balíček (omezení paušálů a slev), protože nyní budete vyplňovat formulář za loňský rok. Nové změny se vás zatím netýkají.

Vzhled a hlavní principy formuláře pro daň z příjmů se pro rok 2012 nemění. Vedle kosmetických úprav a zpřesnění několika formulací jsou podstatné jen dvě změny. Obě se týkají slev z vypočtené daně. 

Formulář pro daňové přiznání za rok 2012 i s přílohami

(soubor .xls pro Excel)

Poznámka: jiné programy než Excel spočítají daně také správně, mohou však mít potíže například se zobrazením nápovědy, přesným tiskem nebo přenosem rodného čísla do příloh.

Jako každý rok, i letos jsme pro vás připravili formulář, kde stačí vyplnit příjmy, výdaje a on vám vše potřebné spočítá sám. U většiny políček se po najetí kurzoru navíc zobrazuje jednoduchá nápověda.

Kde jsou změny? Sleva na poplatníka, tedy sleva, kterou si mohou uplatnit všichni, kdo platí daně, se po roce opět vrátila na hodnotu 24 840 korun za rok (2 070 korun měsíčně).

Počítací PDF od ministerstva

Oficiální interaktivní pdf formulář (bez příloh)

Druhá změna se týká slevy na vyživované dítě, která je oproti roku 2011 vyšší o 150 korun měsíčně. Nyní si tedy v daňovém přiznání budou moci rodiče odečítat za každé dítě slevu 1 117 korun měsíčně (13 404 korun za rok) a dvojnásobek pak rodiče vyživující dítě s průkazkou ZTP/P.

Ještě jedna drobná, ale příznivá změna je u maximální výše uplatnitelného bonusu na dítě. Nyní je možné čerpat bonus až do výše 60 300 korun za rok
(5 025 korun měsíčně), dříve bylo maximum 52 000 korun za rok. 

Vyplnit, vytisknout, doručit

Vyplněné daňové přiznání pak stačí vytisknout a doručit na finanční úřad, může být i černobílá verze na jednotlivých listech, není nutné spočítané hodnoty přepisovat do originálního formuláře ministerstva financí. Zákon totiž jen stanoví, že použitý formulář musí údaji, obsahem i grafickým uspořádáním odpovídat originálu, a to v tomto případě platí.

Pro porovnání nebo podrobnější nápovědu si můžete stáhnout oficiální formulář nebo vysvětlivky ministerstva financí.

Případné další pdf přílohy k dani z příjmu fyzických osob najdete na webových stránkách České daňové správy.

Pokud vám při výpočtu vyjde přeplatek, tedy budete žádat finanční úřad o vrácení peněz, počkejte s odevzdáním daňového přiznání až na únor.

Krok za krokem ve stylu otázka-odpověď

Vedle daňového přiznání v podobě excelové tabulky je i letos možné využít alternativu. Ve speciální aplikaci odpovíte na jednoduché otázky typu "Platíte hypotéku?", vyplníte údaje o příjmu a kompletní přiznání, za které ručí daňová poradenská firma, vám zdarma přijde e-mailem.

Speciální aplikaci najdete zde

Průvodce pomůže vyplnit i přehled pro ČSSZ a pojišťovny pro OSVČ. Stači v prvním kroku zaškrtnout "Jiné příjmy - příjmy z podnikání" a ve druhém kroku pak označit políčko pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.

Zpracování dat podléhá zákonu na ochranu osobních údajů, pokud ovšem nechcete do aplikace uvádět své jméno, bydliště či rodné číslo, nemusíte. Daňové přiznání vyplníte anonymně, a do e-mailové schránky vám přijde jen tiskopis s vyplněnými čísly. Zbytek po vytištění dopíšete ručně.

Přehledy pro OSVČ

Kromě daňového přiznání má většina podnikatelů také povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

U přehledu pro správu sociálního zabezpečení se měnily především "útroby" formuláře, tedy hranice pro vyměřovací základy či výše rozhodných částek.  Vzhledem se formulář od loňského prakticky neliší.

Pokyny k vyplnění a interaktivní podobu formuláře v pdf najdete na stránkách České správy sociálního zabezpečení.  

Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují na svých webech jednotlivé pojišťovny většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe jen záhlavím, výpočet je vždy stejný. Na vyplnění a odevzdání je čas do konce dubna. Zatím jsou k dispozici pro níže uvedené zdravotní pojišťovny.