Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Mnohé domácnosti mají nárok na daňovou vratku. Jak ji získat?

Termín dodání podkladů pro roční zúčtování daně zaměstnanců se blíží. Daňovou vratku lze získat i doložením dokladů o zaplacených úrocích z hypotéky, úvěru ze „stavebka“, ale i za příspěvky v penzijním spoření a životním pojištění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnanci většinou zpracovává roční zúčtování daně za předchozí rok jeho poslední zaměstnavatel. V některých případech si však zaměstnanci musejí podat daňové přiznání sami. 

V každém případě se však podle odborníků vyplatí připravit podklady pro roční zúčtování daně pečlivě a včas. Daňová vratka totiž mnohdy dosahuje i několika tisíc korun. A takové přilepšení v době rostoucí inflace a zdražování uvítá nejedna česká domácnost.

Daňově odčitatelné položky jsou dobré

„V ročním zúčtování daní si zaměstnanci uplatňují mimo slev na dani a daňová zvýhodnění i takzvané odčitatelné položky. Nejčastěji jde o zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření, příspěvky do penzijního spoření nebo na životní pojištění,“ říká finanční poradkyně skupiny Partners Dana Chňoupková Míchalová.

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Upozorňuje, že jejich úhradu ale musí daňový poplatník mzdové účetní vždy včas doložit. Odčitatelné položky se na rozdíl od slevy na poplatníka, manželku nebo daňového bonusu na děti odečítají od základu daně a nikoliv z vypočtené daňové povinnosti. Až po jeho úpravě se vypočte 15% daň z příjmů. To znamená, že pro uplatnění odčitatelných položek musí mít zaměstnanec také nějakou daňovou povinnost, jinak si totiž nemá co snižovat.

„Veškerá potvrzení je třeba své mzdové účetní doručit nejpozději do 15. února 2022,“ upozorňuje poradkyně s tím, že většina institucí potvrzení sama posílá.

„Stále častěji je ale svým klientům například banky nebo stavební spořitelny vystavují online v jejich klientské zóně, kde si je sami stahují, tisknou a dokládají své účtárně,“ dodává.

Dobrá je i daňová vratka

Zřejmě o nejvyšší částku si sníží daně zaměstnanci s hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření. Pokud je tedy využili na pořízení vlastního bydlení. Horní hranice pro odpočet zaplacených úroků u hypotéky sjednané před 1. lednem 2021 je 300 tisíc korun. Majitelé nemovitostí s vkladem do katastru po tomto termínu si odečítají nejvýše 150 tisíc korun ročně.

„Ponížit si daňový základ o zaplacené úroky z úvěru na bydlení mohou jen jeho účastníci. Tedy ti, kteří jsou ve smlouvě uvedeni jako žadatelé nebo spolužadatelé,“ upozorňuje Chňoupková Míchalová s tím, že i proto se při první žádosti o uplatnění úroků dokládá mimo potvrzení o zaplacených úrocích ještě výpis z katastru nemovitostí a smlouva o úvěru.

Odpočet si pak může v ročním zúčtování uplatnit buď pouze jeden z účastníků, nebo i všichni. Pak se částka mezi ně rozděluje poměrným dílem.

Finanční poradkyně dále upozorňuje, že úroky u hypotéky i úvěru ze stavebního spoření tvoří nejvyšší část měsíční splátky v prvních letech trvání závazku, kdy běžně dosahují až 80 procent měsíční splátky. Postupem let se poměr splácení úroků a jistiny vyrovnává a v posledních letech se trend otáčí a jistina tvoří většinu měsíční splátky úvěru.

„Doložit jejich zaplacení se proto každému zaměstnanci s výdělkem vyšším, než je minimální mzda vyplatí,“ říká poradkyně. To dokládá i její klientka, 36letá Elena, které právě daňová vratka po uplatnění úroků z hypotéky dovolila tvořit finanční rezervu v době, kdy se kvůli mateřství zúžil rozpočet domácnosti na jeden příjem.

„Vzpomínám, že v prvním roce trvání úvěru manžel dokládal v zaměstnání zaplacené úroky z hypotéky ve výši necelých 130 tisíc korun, měsíčně jsme spláceli zhruba 13 600 korun. To vycházelo na vratku zhruba 19 500 korun, “ poznamenává Elena.

Jak dodává, přeplatek na dani pak její manžel dostával na bankovní účet obvykle v březnové výplatě, tedy zhruba v první polovině dubna téhož roku. „Bylo to pro nás slušné přilepšení hlavně v době, kdy jsem zůstala doma na rodičovské dovolené s příjmem 7 tisíc korun měsíčně,“ vysvětluje.

Penzijní spoření a životní pojištění

Mimo úroky z hypotéky či úvěru ze „stavebka“ získávají zaměstnanci přeplatek na dani také díky příspěvkům, které si zaslali do penzijního spoření. Příspěvek od státu tak není jediný benefit, který penzijní spoření přináší.

„Maximální daňovou úsporu ve výši 3 600 korun získají účastníci penzijního spoření při roční úložce v celkové výši 36 tisíc korun, kdy si základ daně snižují nejvýše o 24 tisíc korun,“ potvrzuje Míchalová Chňoupková s tím, že základ daně se snižuje až od částky, která převyšuje 12 tisíc korun za rok.

Spoření na důchod: státní příspěvek a sleva na dani
Vlastní měsíční platba v Kč100300500800100015002000 3000
Státní měsíční příspěvek v Kč090 130190230230230230
Roční úspora na daních v Kč0000090018003600
Celkem roční výhody v Kč01080156022802760366045606360

 O částku 24 tisíc korun ale bez podmínky minimálního limitu 12 tisíc korun si zaměstnanci ponižují základ daně také o příspěvky na životní pojištění. 

Odečitatelnou daňovou položkou jsou i příspěvky odborům, poskytnuté dary příspěvkovým organizacím, investice do vzdělávacích kurzů nebo odběry krve, darování orgánu či tkání.

Autor:
  • Nejčtenější

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Hypoteční sazby pokračují v růstu. Dál stoupají i ceny nemovitostí

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 % p. a., zůstala tak ke konci roku jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena poledního menu roste. Kde se najíme nejlevněji?

Hodnota optimální stravenky, u které nejvýrazněji uspoří na daních a odvodech jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci,...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Jak letos ušetřit na dani a odvodech u přivýdělku na „vedlejšák“

Řada lidí se snaží vylepšit domácí rozpočet přivýdělkem. Jednou z možností je vydělat peníze samostatnou vedlejší...

Jak se daní příjem z pronájmu a kdy se jedná o podnikatelskou činnost

Řada lidí investuje do nemovitostí, aby je dál pronajímali. Majitelé takových bytů a domů si však musí dát pozor na...

Na daních mohou manželé ušetřit až desetitisíce. Jak na to, radí expertka

Premium V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání je možné uplatnit slevu na manželku či manžela. Kdo může tuto daňovou...

Jak se letos zdaňují vysoké příjmy a co již neovlivní budoucí důchod

Pro rok 2021 jsou v Česku zavedeny dvě sazby daně z příjmů fyzických osob. Které příjmy podléhají vyšší sazbě daně? Jak...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...