Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Mnohé domácnosti mají nárok na daňovou vratku. Jak ji získat?

Termín dodání podkladů pro roční zúčtování daně zaměstnanců se blíží. Daňovou vratku lze získat i doložením dokladů o zaplacených úrocích z hypotéky, úvěru ze „stavebka“, ale i za příspěvky v penzijním spoření a životním pojištění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnanci většinou zpracovává roční zúčtování daně za předchozí rok jeho poslední zaměstnavatel. V některých případech si však zaměstnanci musejí podat daňové přiznání sami. 

V každém případě se však podle odborníků vyplatí připravit podklady pro roční zúčtování daně pečlivě a včas. Daňová vratka totiž mnohdy dosahuje i několika tisíc korun. A takové přilepšení v době rostoucí inflace a zdražování uvítá nejedna česká domácnost.

Daňově odčitatelné položky jsou dobré

„V ročním zúčtování daní si zaměstnanci uplatňují mimo slev na dani a daňová zvýhodnění i takzvané odčitatelné položky. Nejčastěji jde o zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření, příspěvky do penzijního spoření nebo na životní pojištění,“ říká finanční poradkyně skupiny Partners Dana Chňoupková Míchalová.

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Upozorňuje, že jejich úhradu ale musí daňový poplatník mzdové účetní vždy včas doložit. Odčitatelné položky se na rozdíl od slevy na poplatníka, manželku nebo daňového bonusu na děti odečítají od základu daně a nikoliv z vypočtené daňové povinnosti. Až po jeho úpravě se vypočte 15% daň z příjmů. To znamená, že pro uplatnění odčitatelných položek musí mít zaměstnanec také nějakou daňovou povinnost, jinak si totiž nemá co snižovat.

„Veškerá potvrzení je třeba své mzdové účetní doručit nejpozději do 15. února 2022,“ upozorňuje poradkyně s tím, že většina institucí potvrzení sama posílá.

„Stále častěji je ale svým klientům například banky nebo stavební spořitelny vystavují online v jejich klientské zóně, kde si je sami stahují, tisknou a dokládají své účtárně,“ dodává.

Dobrá je i daňová vratka

Zřejmě o nejvyšší částku si sníží daně zaměstnanci s hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření. Pokud je tedy využili na pořízení vlastního bydlení. Horní hranice pro odpočet zaplacených úroků u hypotéky sjednané před 1. lednem 2021 je 300 tisíc korun. Majitelé nemovitostí s vkladem do katastru po tomto termínu si odečítají nejvýše 150 tisíc korun ročně.

„Ponížit si daňový základ o zaplacené úroky z úvěru na bydlení mohou jen jeho účastníci. Tedy ti, kteří jsou ve smlouvě uvedeni jako žadatelé nebo spolužadatelé,“ upozorňuje Chňoupková Míchalová s tím, že i proto se při první žádosti o uplatnění úroků dokládá mimo potvrzení o zaplacených úrocích ještě výpis z katastru nemovitostí a smlouva o úvěru.

Odpočet si pak může v ročním zúčtování uplatnit buď pouze jeden z účastníků, nebo i všichni. Pak se částka mezi ně rozděluje poměrným dílem.

Finanční poradkyně dále upozorňuje, že úroky u hypotéky i úvěru ze stavebního spoření tvoří nejvyšší část měsíční splátky v prvních letech trvání závazku, kdy běžně dosahují až 80 procent měsíční splátky. Postupem let se poměr splácení úroků a jistiny vyrovnává a v posledních letech se trend otáčí a jistina tvoří většinu měsíční splátky úvěru.

„Doložit jejich zaplacení se proto každému zaměstnanci s výdělkem vyšším, než je minimální mzda vyplatí,“ říká poradkyně. To dokládá i její klientka, 36letá Elena, které právě daňová vratka po uplatnění úroků z hypotéky dovolila tvořit finanční rezervu v době, kdy se kvůli mateřství zúžil rozpočet domácnosti na jeden příjem.

„Vzpomínám, že v prvním roce trvání úvěru manžel dokládal v zaměstnání zaplacené úroky z hypotéky ve výši necelých 130 tisíc korun, měsíčně jsme spláceli zhruba 13 600 korun. To vycházelo na vratku zhruba 19 500 korun, “ poznamenává Elena.

Jak dodává, přeplatek na dani pak její manžel dostával na bankovní účet obvykle v březnové výplatě, tedy zhruba v první polovině dubna téhož roku. „Bylo to pro nás slušné přilepšení hlavně v době, kdy jsem zůstala doma na rodičovské dovolené s příjmem 7 tisíc korun měsíčně,“ vysvětluje.

Penzijní spoření a životní pojištění

Mimo úroky z hypotéky či úvěru ze „stavebka“ získávají zaměstnanci přeplatek na dani také díky příspěvkům, které si zaslali do penzijního spoření. Příspěvek od státu tak není jediný benefit, který penzijní spoření přináší.

„Maximální daňovou úsporu ve výši 3 600 korun získají účastníci penzijního spoření při roční úložce v celkové výši 36 tisíc korun, kdy si základ daně snižují nejvýše o 24 tisíc korun,“ potvrzuje Míchalová Chňoupková s tím, že základ daně se snižuje až od částky, která převyšuje 12 tisíc korun za rok.

Spoření na důchod: státní příspěvek a sleva na dani
Vlastní měsíční platba v Kč100300500800100015002000 3000
Státní měsíční příspěvek v Kč090 130190230230230230
Roční úspora na daních v Kč0000090018003600
Celkem roční výhody v Kč01080156022802760366045606360

 O částku 24 tisíc korun ale bez podmínky minimálního limitu 12 tisíc korun si zaměstnanci ponižují základ daně také o příspěvky na životní pojištění. 

Odečitatelnou daňovou položkou jsou i příspěvky odborům, poskytnuté dary příspěvkovým organizacím, investice do vzdělávacích kurzů nebo odběry krve, darování orgánu či tkání.

Autor:
  • Nejčtenější

Spočítejte si na unikátní kalkulačce, jakou cenu má váš rodinný dům

Česká asociace pojišťoven připravila unikátní kalkulačku. Majitelé rodinných domů si na ní mohou sami propočítat, jaká...

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odborník: Mnozí Češi myslí hlavně na majetek, ale neznají jeho cenu

Jiří Střelický je vystudovaný matematik a patří k uznávaným odborníkům na pojišťovnictví. V exkluzivním rozhovoru...

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný oběd není zadarmo, říká investiční odborník Martin Mašát

Češi začali s inflací konečně více investovat. Mnozí investují sami. „Často si neuvědomují, že vedle skvělých zisků...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

S nástupem do zaměstnání získají absolventi i pár tisíc od státu

Během prázdnin a nyní v září nastupuje hodně absolventů do svého prvního zaměstnání. S první výplatou začnou odvádět...

Daně 2022: Na nejasné daňové otázky čtenářů odpovídají odborníci

Zbývá posledních pár dní na to, abyste dali dohromady daňové přiznání za loňský rok Jestli je to pro vás těžká...

Nezapomeňte uhradit daň z nemovitých věcí. Letos je několik novinek

Už jste zaplatili daň z nemovitých věcí? Pokud ne, termín pro uhrazení vyprší na konci května. Povinnost se týká všech,...

Daně 2022: S jakými novinkami musí počítat živnostníci a další OSVČ

Postavit se na vlastní nohy a začít podnikat není vůbec snadné. Je třeba zvládat i spoustu povinností vůči státu. I...

Grafton Recruitment Praha
ZÁSTUPCE MISTRA | NÁSTUPNÍ BONUS

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....