Novinky v daních, jež poprvé využijete nyní v přiznání za rok 2014

  17:00aktualizováno  17:00
Největší změny v daňovém přiznání, které se vyplňuje právě teď: získáte slevu za platbu ve školce a přivydělat si můžete až 30 tisíc korun, aniž platíte daň z příjmů. Musí však jít o ojedinělý přivýdělek v rámci tzv. ostatních příjmů.

Nejčastější chyba, na kterou upozorňují pracovníci finančních úřadů, je chybějící podpis. Prkotina? Ano, ale kvůli ní budete muset na úřad znovu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Vrácení peněz ze srážkové daně

 • Komu zaměstnavatel strhl z vydělaných peněz daň srážkou, ten už se jí nikdy nedomohl. Bylo to třeba v případě, že si člověk vydělal dohodou o provedení práce do 10 tisíc korun za měsíc a nepodepsal u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka (růžový formulář, jak má zaměstnavatel zařídit zúčtování daně) třeba proto, že už ho měl podepsané u svého hlavního zaměstnavatele.
 • Za rok 2014 lze takovou srážku (pozor, i příjem, ze kterého byla učiněna!) regulérně zahrnout do daňového přiznání. Pokud jsou vaše slevy na dani či odečitatelné položky dost vysoké, může se pak stát, že sraženou daň získáte zpět. Výhodné to může být zejména pro studenty či penzisty, kteří nemají velké příjmy a obvykle nevyužijí daňové slevy v plné výši.
 • Možnost mít sraženou daň jako zaplacenou zálohu se týká jen příjmů z dohod a také honorářů (u těch lze počítat i s výdaji, ale na druhou stranu se zdravotním pojištěním).

2.Školkovné

 • Novinka pro rodiče malých dětí, které chodí do mateřské školy či obdobného zařízení podle školského zákona. Školkovné lze uplatnit, jestliže je dítě umístěno v mateřské škole státní i soukromé, v jeslích státních i soukromých, v dětské skupině, v lesní školce, miniškolce, v dětském centru, které poskytuje celodenní péči. Nelze ho uplatnit, jestliže dítě hlídá chůva, hlídací koutek v obchodním centru, nebo je v kroužku pro předškoláky (byť by jeho provozovatelem byla mateřská škola).
 • Sleva může být za rok 2014 až 8 500 korun, nejvýše však tolik, kolik jste za školkovné zaplatili. Potvrzená částka je za umístění v dětském zařízení, ne například za stravné, pleny a podobně.
 • Podmínkou je, že vyživované dítě žije s rodičem, který uplatňuje slevu, v jedné domácnosti. Slevy smí využít jen jeden z rodičů. Prarodiče na ni mají nárok, jen když mají dítě v péči.

Jak žádat: 

 • V zaměstnání podepíšete Přílohu k Prohlášení poplatníka daně... S vyplněním by neměl být problém, uvádíte údaje své (poplatník), dítěte (na které chcete slevu), a plátce (firma, pro niž pracujete). Podepíšete se. Na této příloze není třeba mít žádné razítko ze školky.
 • Ve školce si řeknete o potvrzení o zaplaceném školkovném. Formulář buď vytvořila sama školka, nebo si ho můžete stáhnout z internetu, jmenuje se Potvrzení zařízení péče o děti předškolního věku o výši vynaložených výdajů... Zařízení je školka, poplatník je rodič uplatňující slevu, dítě je jasné a výdaje jsou ty, které platíte za to, že dítě do školky chodí, tedy ne například zvláštní platby za kroužky a výlety. Vy dole podpisem stvrdíte, že dítě vyživujete a že o slevu nežádá druhý rodič. Toto potvrzení odevzdáte v mzdové účtárně. Hotovo, čekáte na peníze.
 • Pokud potvrzení do práce nestihnete odevzdat, podáte si daňové přiznání sami a požadavek zapíšete do řádku 69a. Potvrzení ze školky přidáte jako přílohu.

3.Solidární daň

 • Platila se už loni. Je to daň pro ty, kdo mají příjmy přes 103 768 korun měsíčně (částka se každý rok mění).
 • Za rok 2014 je to tak, že zaměstnavatel zúčtuje daň i těm, kdo ojediněle přesáhli hranici 103 768 korun měsíčního příjmu. Loni totiž bylo nepříjemné pro ty, kdo si třeba v jednom měsíci vydělali více než 103 536 korun, že museli sami podat daňové přiznání. To platilo i v případě, že byli zaměstnanci. Tento příjem pro ně byl výjimečný a člověk ve výsledku žádnou solidární daň nehradil. Mohlo jít třeba o mimořádnou odměnu.
 • Solidární daň musí nadále platit a sami si podávat daňové přiznání ti, jejichž celkový roční příjem přesáhne 1 245 216 korun.

4.Sleva pro důchodce

 • V předchozích letech důchodci, kteří si k penzi ještě vydělávali (pracovní poměr, podnikání, pronájem apod.), nemohli uplatnit takzvanou slevu na poplatníka. (Tedy oni nakonec mohli, ale museli požádat dodatečně, při vyplňování daňového přiznání za rok 2013 jim tato možnost byla odepřena.)
 • Za rok 2014 už slevu opět uplatnit mohou. Je to částka 24 840 korun, o kterou lze snížit již vypočtenou daň. V praxi to znamená, že pokud si k penzi vyděláte navíc 165 600 korun (superhrubá mzda), vypočtete si daň 24 840 korun, uplatníte si slevu ve stejné výši a ve výsledku nebudete platit daň z příjmů žádnou.

5.Zisk z prodeje cenných papírů

 • Dosud platilo, že když jste prodali cenné papíry dříve než šest měsíců od jejich nákupu, museli jste zdanit případný zisk. Říká se tomu časový test. Ten se od roku 2014 stanovuje na tři roky. Týká se to však jen cenných papírů zakoupených v roce 2014 a později.
 • Podle zákona je příjem od daně osvobozen, pokud celkově nepřesáhne 100 tisíc korun za rok. Pozor však, i tady platí, že příjem není zisk. Nejde o to, kolik skutečně vyděláte, ale o to, za kolik jste cenné papíry prodali.

6.Příležitostní příjmy až 30 tisíc korun

 • Když si vyděláváte jako zaměstnanec, ale i jako podnikatel, jste důchodce či student, může se stát, že máte navíc nějaký příjem, který se jednoznačně nedá zařadit. V daňovém přiznání se uvádí v příloze 2 jako takzvaný ostatní příjem. Je-li navíc příležitostný, může dosáhnout až 30 tisíc korun za rok, aniž by vám vznikla povinnost tyto peníze danit. Tato hranice platí poprvé za rok 2014, do té doby to bylo o deset tisíc korun méně.
 • Pozor: Jde skutečně o příjmy, nikoli o zisk. Tedy když jste za prodaná štěňata dostali 50 tisíc korun a náklady byly 25 tisíc, danit budete (příjem je vyšší než 30 tisíc). Pokud byste za prodej zeleniny utržili 29 900, danit nebude třeba. Může jít o příležitostné činnosti (například vytvoření grafického návrhu), příležitostný nájem movitých věcí (půjčíte sousedovi motorku za úplatu), zemědělskou výrobu (pokud nejste zemědělec-podnikatel, prodej přebytků ze zahrádky).

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Věřila, že si po padesátce splní sen. A stalo se, je z ní podnikatelka

Výroba mýdla vyžaduje opatrnost.

Laďka Šternbergová miluje knihy Betty MacDonaldové a stejně jako ona tvrdí, že život začíná po padesátce. I proto po...

Další z rubriky

Jen do konce ledna je čas na přiznání daně z nemovitých věcí

Ilustrační snímek

Pokud jste v roce 2018 nově nabyli do vlastnictví pozemek nebo nemovitost, máte povinnost podat daňové přiznání do 31....

Jaké daňové povinnosti vás neminou, když pronajímáte, nebo prodáváte byt

Ilustrační snímek

S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba...

Daně a jak na ně: tipy pro ty, kdo mají příjmy ze zahraničí

Ilustrační snímek

Pokud máte příjmy ze zahraničí, vyplnit daňový formulář není tak snadné. Řada lidí nemá přesně jasno, jaké příjmy...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz