Česká rovná daň je fikce. Někteří jsou si rovnější

aktualizováno 
Rovná daň je oblíbeným bičem politických debat. Především levicové strany se jí často ohánějí, když tvrdí, že rovná daň je nevýhodná pro lidi s nízkými příjmy. Rozbor českého daňového systému ale ukazuje, že tuzemská rovná daň je vlastně jen jedna velká fikce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Systém slev na dani, daňových bonusů a maximálních vyměřovacích základů totiž nakonec vede k daňové progresi. Tedy ke stavu, kdy do značné míry platí: čím víc vyděláš, tím víc na dani zaplatíš.

Z hlediska daní na tom ovšem nejsou nejhůř špičkoví manažeři vydělávající měsíčně přes 120 tisíc korun i víc, ale ti, kteří vydělávají mezi 60 a 80 tisíci korunami měsíčně. Na rozdíl od elitních pracovníků nedosáhnou totiž na maximální vyměřovací základ pro pojistné.

Zdanění práce zaměstnance je odlišné pro různé výše hrubé mzdy. Porovnejme čistou mzdu modelového zaměstnance s hrubou mzdou ve výši 12 000, 24 000, 50 000 a 120 000 korun měsíčně.


Tabulku zvětšíte kliknutím

Modelový pracovník má vždy podepsané prohlášení k dani a mzdová účtárna mu vždy uplatní slevu na poplatníka (2 070 korun měsíčně) a zároveň daňové zvýhodnění na dvě děti (1 780 korun). Výsledkem jsou údaje ve sloupci "Záloha nebo bonus".

V případě hrubé mzdy ve výši 12 000 korun dostane zaměstnanec dokonce bonus, který převýší jeho odvody na sociální a zdravotní pojištění. To nakonec vede k výplatě převyšující hrubou mzdu o 115 korun.

Naopak pravidelná měsíční hrubá mzda elitního manažera ve výši 120 000 korun znamená v měsíci říjnu překročení maximálního vyměřovacího základu pro odvod sociálního a zdravotního pojištění (1 130 640 korun). Část říjnové výplaty již tím pádem nebude podléhat odvodům. Za měsíce listopad a prosinec pojistné nebude odvádět vůbec.

V řeči čísel by za říjen jeho čistá mzda činila 97 685 korun, za měsíce listopad a prosinec by vyskočila dokonce na 105 850 korun. Kdybychom z toho spočítali průměr, jeho čistá mzda v roce 2009 bude činit 90 680 korun.

Reformu odnesla vyšší střední vrstva

Nyní máme možnost porovnat podíl čisté mzdy vůči hrubé u jednotlivých příjmových hladin. U hrubé mzdy 120 000 korun přinesly výraznou úlevu stropy na pojistné.

Hrubá mzda Čistá mzda  Podíl čistá/hrubá mzda 
12 000 12 115 1,01
24 000 20 380 0,85
50 000 38 300 0,77
120 000 90 680 0,76

Lidé s nízkými příjmy kvůli slevám a daňovým zvýhodněním velmi často pobírají daňové bonusy, které nezřídka převýší jejich odvod na sociální a zdravotní pojištění. Ještě docela dobře jsou na tom v poměru čisté a hrubé mzdy ti, kteří berou průměrný plat, který momentálně činí 22 992 korun.

Naopak lidé s platem mezi 50-100 tisíci korunami měsíčně jsou v nejméně příznivém pásmu daňového zatížení. Nejhorší poměr čisté a hrubé mzdy mají lidé s platem přibližně 90 000 korun, kteří ještě nedosáhnou na maximální vyměřovací základ.

Naopak u pracovníků s ještě vyššími příjmy začne pozitivně působit tento institut a k našemu překvapení bychom se například u platu 150 000 korun měsíčně velmi rychle dostali na poměr čisté a hrubé mzdy převyšující hodnotu 0,8. Z toho vyplývá, že současný systém daňově podporuje oba extrémy.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Stáhněte si interaktivní daňové formuláře. Na podání zbývá jen den

Ilustrační snímek

V úterý 3. dubna 2018 vyprší termín pro podání daňového přiznání. Platí to pro ty, kdo si přiznání zpracovávají a...

Sedm případů, kdy i zaměstnanci musí řešit daně sami

Ilustrační snímek

Zaměstnanci si obvykle nemusí dělat starosti s daňovým přiznáním, stačí, když do 15. února požádali svého...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz