Česká rovná daň je fikce. Někteří jsou si rovnější

aktualizováno 
Rovná daň je oblíbeným bičem politických debat. Především levicové strany se jí často ohánějí, když tvrdí, že rovná daň je nevýhodná pro lidi s nízkými příjmy. Rozbor českého daňového systému ale ukazuje, že tuzemská rovná daň je vlastně jen jedna velká fikce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Systém slev na dani, daňových bonusů a maximálních vyměřovacích základů totiž nakonec vede k daňové progresi. Tedy ke stavu, kdy do značné míry platí: čím víc vyděláš, tím víc na dani zaplatíš.

Z hlediska daní na tom ovšem nejsou nejhůř špičkoví manažeři vydělávající měsíčně přes 120 tisíc korun i víc, ale ti, kteří vydělávají mezi 60 a 80 tisíci korunami měsíčně. Na rozdíl od elitních pracovníků nedosáhnou totiž na maximální vyměřovací základ pro pojistné.

Zdanění práce zaměstnance je odlišné pro různé výše hrubé mzdy. Porovnejme čistou mzdu modelového zaměstnance s hrubou mzdou ve výši 12 000, 24 000, 50 000 a 120 000 korun měsíčně.


Tabulku zvětšíte kliknutím

Modelový pracovník má vždy podepsané prohlášení k dani a mzdová účtárna mu vždy uplatní slevu na poplatníka (2 070 korun měsíčně) a zároveň daňové zvýhodnění na dvě děti (1 780 korun). Výsledkem jsou údaje ve sloupci "Záloha nebo bonus".

V případě hrubé mzdy ve výši 12 000 korun dostane zaměstnanec dokonce bonus, který převýší jeho odvody na sociální a zdravotní pojištění. To nakonec vede k výplatě převyšující hrubou mzdu o 115 korun.

Naopak pravidelná měsíční hrubá mzda elitního manažera ve výši 120 000 korun znamená v měsíci říjnu překročení maximálního vyměřovacího základu pro odvod sociálního a zdravotního pojištění (1 130 640 korun). Část říjnové výplaty již tím pádem nebude podléhat odvodům. Za měsíce listopad a prosinec pojistné nebude odvádět vůbec.

V řeči čísel by za říjen jeho čistá mzda činila 97 685 korun, za měsíce listopad a prosinec by vyskočila dokonce na 105 850 korun. Kdybychom z toho spočítali průměr, jeho čistá mzda v roce 2009 bude činit 90 680 korun.

Reformu odnesla vyšší střední vrstva

Nyní máme možnost porovnat podíl čisté mzdy vůči hrubé u jednotlivých příjmových hladin. U hrubé mzdy 120 000 korun přinesly výraznou úlevu stropy na pojistné.

Hrubá mzda Čistá mzda  Podíl čistá/hrubá mzda 
12 000 12 115 1,01
24 000 20 380 0,85
50 000 38 300 0,77
120 000 90 680 0,76

Lidé s nízkými příjmy kvůli slevám a daňovým zvýhodněním velmi často pobírají daňové bonusy, které nezřídka převýší jejich odvod na sociální a zdravotní pojištění. Ještě docela dobře jsou na tom v poměru čisté a hrubé mzdy ti, kteří berou průměrný plat, který momentálně činí 22 992 korun.

Naopak lidé s platem mezi 50-100 tisíci korunami měsíčně jsou v nejméně příznivém pásmu daňového zatížení. Nejhorší poměr čisté a hrubé mzdy mají lidé s platem přibližně 90 000 korun, kteří ještě nedosáhnou na maximální vyměřovací základ.

Naopak u pracovníků s ještě vyššími příjmy začne pozitivně působit tento institut a k našemu překvapení bychom se například u platu 150 000 korun měsíčně velmi rychle dostali na poměr čisté a hrubé mzdy převyšující hodnotu 0,8. Z toho vyplývá, že současný systém daňově podporuje oba extrémy.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Daňové přiznání u přivýdělku. Kdo musí platit a jak na to?

Ilustrační snímek

Jste zaměstnaní a přivyděláváte si? Pronajímáte dům, včelaříte, nebo máte příjmy z prodeje výpěstků ze zahrádky?...

Jen do konce ledna je čas na přiznání daně z nemovitých věcí

Ilustrační snímek

Pokud jste v roce 2018 nově nabyli do vlastnictví pozemek nebo nemovitost, máte povinnost podat daňové přiznání do 31....

Jaké daňové povinnosti vás neminou, když pronajímáte, nebo prodáváte byt

Ilustrační snímek

S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba...

Ušetřete na daních z příjmů a neplaťte státu víc, než musíte

Ilustrační snímek

Na přiznání daní zbývá už jen pár dnů. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání je pondělí 1. dubna 2019. Tento...

Advantage Consulting, s.r.o.
MICROSOFT DYNAMICS ADMINISTRÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.cz