Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Vyzkoušeli jsme, jak funguje kodex mobility u bankovního účtu

Už několikrát jsme psali o tom, jak změnit banku, a při té příležitosti zmiňovali využití kodexu mobility, tedy možnosti, že za vás převod vyřídí nová banka. Vždy to však byly informace získané od bank. Nyní jsem si přechod vyzkoušela na vlastní kůži.
Nechat vyřídit převod účtu z jedné banky do druhé pomocí Kodexu mobility funguje dobře. Neznamená to však, že nemusíte dělat vůbec nic. Ilustrační snímek

Nechat vyřídit převod účtu z jedné banky do druhé pomocí Kodexu mobility funguje dobře. Neznamená to však, že nemusíte dělat vůbec nic. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Měla jsem svoji banku ráda. Účet mi vyhovoval, vedení a dva výběry z bankomatu zdarma, přehledné internetové bankovnictví i mobilní aplikace. Jen za pohyb na účtu jsem platila pár korun, ty mi však téměř každý měsíc vyvážil pravidelný bonus. Ale to vše jen do chvíle, kdy mi banka oznámila, že veškeré výhody na mém účtu ruší a že buď přejdu na jeden ze dvou nových účtů, nebo budu platit jak mourovatá. Za vedení, za pohyb na účtu, za výběr z bankomatu, za kartu.

Kodex mobility

 • Princip této služby spočívá v tom, že nová banka provede přestup za klienta sama.
 • Jakmile se rozhodnete pro změnu banky, stačí u nové založit účet a vyplnit formulář Žádost o změnu banky. S jeho pomocí můžete u původní banky zrušit trvalé příkazy a inkasa a nechat jejich seznam poslat do nové banky.
 • Zároveň dojde k výpovědi smlouvy o běžném účtu a zřízení všech příkazů a inkas ze seznamu u nové banky.
 • Nová banka však za vás nemůže změnit inkasa, společnosti budete muset s novým číslem účtu kontaktovat sami.
 • Celý proces změny banky trvá minimálně 15 pracovních dnů (lepší je počítat s měsíční lhůtou).
 • Proces přestupu od jedné banky ke druhé s využitím Kodexu mobility je zdarma.

A protože mě ani jeden z nabízených balíčků nenadchnul, rozhodla jsem se pro změnu. A také, že nechám co nejvíc zařizování na nové bance. Volba padla na malou banku, u které budu mít vše, co využívám, zadarmo. 

Kodex mobility funguje, ale na pobočku musíte

Založit si běžný účet u nové banky trvalo pár minut, vše jsem zvládla v neděli večer přes internet. Měla jsem už u banky spořicí účet, proto nebyly potřeba doklady ani podpis. Pár okamžiků mi zabralo vyplnění žádosti, aby za mě nová banka zrušila starý účet a převedla platby.

Od návštěvy pobočky mě to však neuchránilo. Podle pravidel Kodexu mobility není možné provést změnu banky korespondenčním způsobem, žádost musí být podána osobně. To byla první drobná komplikace, ale na pobočce probíhalo vše rychle, návštěva trvala přibližně pět minut.

Nepřehlédněte

Najděte si sami nejvýhodnější běžný účet na finmarket.idnes.cz.

Druhý zásah do převodu byl nutný u inkasa. Nová banka mi sice založí stejné platby, inkasujícím společnostem však musím změnu účtu ohlásit sama. Tím by ovšem moje aktivita měla skončit. Pak už zbývalo jen čekat, až si banky vymění informace a uplyne výpovědní lhůta.

PostřehyČím překvapila stará banka

 • Podle zkušeností známých jsem asi trochu naivně čekala, že se mi moje původní banka ozve s nabídkou. Třeba dá na čas nový účet bez poplatků, aby nepřišla o dlouholetého klienta. Nestalo se. Ozvali se sice třikrát, ale vždy kvůli něčemu jinému.
 • Poprvé mi přišel doporučený dopis (další komplikace, musela jsem na poštu), ve kterém byl vložen papír s přehledem trvalých příkazů a inkas. Bez jakéhokoli oslovení či vyjádření lítosti, že odcházím. Zkrátka jen tabulka s razítkem a podpisem. 
 • Podruhé mi volal pracovník banky a nabízel přechod z mého původního účtu na nový balíček. Vůbec netušil, že jsem před časem požádala o zrušení účtu, že mi už nefunguje internetové bankovnictví a jsem ve výpovědní lhůtě. Když jsem mu to oznámila, zklamaně konstatoval, že už mi tedy nemůže nabídnout nic.
 • Potřetí přišel z banky dopis, datovaný přibližně tři týdny po podání žádosti,  nicméně ještě před vypršením výpovědní lhůty, s informacemi o změnách od nového roku. Další zbytečné náklady na tiskárnu i poštu.
 • Po převedení trvalých příkazů, inkas a zablokování karty pro on-line transakce mi banka na nový účet poslala částku nazvanou převod nadlimitního zůstatku. To je v pořádku. Ovšem překvapilo mě, že si banka nechala pět tisíc korun. Prý na případné splátky úvěrů (žádné jsem neměla), nezapočtené výběry z bankomatu či off-line transakce kartou. I když už jsem kromě pravidelných plateb neměla měsíc na účtu žádný pohyb, chápu, že se banka brání. Ale blokovat mi další měsíc pět tisíc korun mi přijde dost.

PostřehyČím překvapila nová banka

 • Přibližně dva týdny před datem, které jsem v žádosti uvedla jako den přechodu, volala pracovnice banky a informovala mě, že dostali od staré banky přehled trvalých příkazů a inkas. Po telefonu jsme spolu zkontrolovaly všechny platby, aby mi je mohli u nového účtu založit. 
 • Ještě týž den mi všechny tyto informace přišly e-mailem, navíc podrobný návod, co všechno udělat, jak oslovit společnosti, kterým musím oznámit změnu u inkasních plateb. V příloze e-mailu byla předvyplněná oznámení o změně účtu včetně adres, stačilo jen vytisknout, podepsat a poslat. Stejně tak poslali předvyplněné oznámení pro zaměstnavatele, aby mi poslal výplatu na správné místo.
 • Přestože jsem nakonec všechny tyto oznamovací povinnosti zvládla sama přes počítač, přišlo mi jednání nové banky milé. Je vidět, že se snaží novým klientům přechod usnadnit co nejvíce.
 • A ještě jedna vstřícnost navíc. Banka mi nabídla, že jestli si ta moje původní naúčtuje nějaké poplatky spojené s přechodem, tak mi je nová do výše sta korun uhradí. Poslední výpis ze staré banky ještě nemám, tak uvidíme, zda bude šance proplacení poplatku využít. 

Na české podmínky to šlape dobře

Kdo pospíchá, ať si raději vše vyřídí sám. Bude mít nad vším kontrolu a pravděpodobně vše proběhne rychleji. Čekají ho však dvě návštěvy bank a zadávání příkazů a inkas. Kdo nechce moc zařizovat a nepospíchá, klidně se může spolehnout na Kodex mobility. V praxi funguje dobře, podle mých zkušeností i lépe než "na papíře". Jen na vyspělé země zatím nemáme. Učit bychom se mohli například od Británie, kde od září platí nová pravidla pro změnu běžného účtu.

Přenositelnost bankovních účtů

Komplikovaný převod účtů do jiné banky vnímá jako velkou překážku pro konkurenční prostředí v bankovnictví i Evropská komise, která zvažuje zavést přenositelnost čísel bankovních účtů obdobně, jako to funguje u mobilních telefonních čísel. Přenositelnost bankovních účtů propaguje také evropská organizace na ochranu spotřebitelů BEUC.

"Podle nich klient svěří veškerou administrativu bance, k níž chce svůj účet převést, a ta do sedmi dnů vše zařídí (případně k jakémukoli pozdějšímu datu, které klient určí). Platby, které budou docházet do původní banky, budou hladce přesměrovány, odchozí platby přepnou přesně k danému termínu, původní platební karty skončí a nové začnou platit koordinovaně apod. Nová banka dokonce uvědomí o změně účtu zaměstnavatele svého nového zákazníka. Počítá se i s možností převodu účtu s čerpaným kontokorentním úvěrem," vypočítává právní poradce sdružení dTest Miloš Borovička.

Na přesných pravidlech, která řeší i jak nahradit škodu, kterou by způsobila chybně neodeslaná platba, se domluvila skupina sedmnácti bank na britském bankovním trhu, včetně pětice největších bank, jež drží tři čtvrtiny trhu běžných účtů. Další banky již oznámily, že k dohodě o převodu účtu přistoupí v příštím roce.

Uvítali byste, kdyby převod běžného účtu v Česku fungoval podobně jako v Británii?

celkem hlasů: 1551

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 30. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 1358
Je mi to jedno 164
Ne 29
 • Nejčtenější

OSVČ a paušální daň: kdo na této novince vydělá a komu se nevyplatí

Poslaneckou sněmovnou úspěšně prošla paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Předloha teď míří do Senátu....

Vyjednával s kmeny v Africe. Perličky z životopisů a 7 rad, co do CV nepatří

Na internetu najdete tisíce návodů, jak správně napsat životopis. My vám dnes poradíme, co už je v životopise navíc a...

Svádí nerovný boj s covidem. Aby udržela svou kavárnu, zastavila byt

Pandemie tvrdě dopadá na mnoho lidí, kteří pracují v oborech, v nichž je proticovidová opatření připravila o zákazníky....

Krize jim umožnila výhodně investovat. Mladá rodina rozhodnutí nelituje

První vlna covidu v březnu a dubnu letošního roku přinesla významný propad cen na finančních trzích. Mnozí z investorů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesnesitelná lehkost home office. Práce z domova není jednoduchá

Na jedné straně svoboda, na té druhé samota. Mnozí, kteří v březnu home office vítali, dnes sahají po antidepresivech....

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

 • Další z rubriky

Bankování bez kravaty. Velký test internetových bankovnictví

Premium Pokud jste ještě váhali, na co by vám bylo dobré internetové bankovnictví, opatření spojená s koronavirovou pandemií...

Zmapovali jsme aktuálně nejlepší běžné účty na bankovním trhu

Bankovní účty v Česku se neustále vylepšují a snižují se i poplatky za některé služby, například za výběry z bankomatů....

Zmapovali jsme, kterým bankám rostou počty klientů a kde je úbytek

Novým bankám, které již několik let konkurují těm tradičním, přibývají klienti. Poskytují bankovní služby již téměř...

Žebříček nejlepších spořicích účtů se totálně proměnil, sazby padají

Kvůli koronavirové pandemii lze očekávat silnou recesi. Česká národní banka proto v březnu dvakrát snížila základní...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat