Zcela bezpečná karta neexistuje, potvrzují odborníci

  11:00aktualizováno  11:00
Stoprocentně zabezpečit platební karty před zloději údajů prostě nelze. Jsou ale možnosti, jak pravděpodobnost jejího zneužití minimalizovat. Nastavit správně limity a sledovat pohyby na účtu.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - dluhy, karty, nůžky | foto: Profimedia.cz

"Předně je důležité nastavit si limity jak pro výběr, tak pro platby v obchodech či na internetu. Je důležité nechat se od banky, třeba formou SMS, informovat o jakýchkoli pohybech na účtu. Moje banka mi posílá nejen odchozí a příchozí platby, ale i blokace peněz. Včas tak můžu předejít jejich neoprávněnému odchodu z účtu," říká bezpečnostní odborník Radek Smolík, někdejší šéf českého zastoupení antivirové firmy Symantec a nyní nezávislý konzultant.

Vůbec nejlepší je podle něj mít na internetové platby speciální kartu, na kterou se převede vždy jen potřebná suma, a na běžné platební kartě mít internetové platby zcela zakázány. Podvodníci tak nebudou moci platbu na síti provést, stále však dovedou vyrobit kopii karty, kterou lze použít v obchodech. Pro takové případy doporučuje Smolík využít pojištění karet proti jejich zneužití.

Škodu platí banky

České banky sice tvrdí, že v případě krádeže dat z kreditky případnou ztrátu svým klientům beze zbytku nahradí, v budoucnosti však po nich mohou požadovat spoluúčast ve výši až 150 eur (více než 3 800 korun). Od listopadu jim to totiž umožňuje novela zákona o platebním styku.

"V současnosti považujeme za neetické po klientech chtít platby za to, že je někdo okradl. Proto všechny reklamace spojené se španělskou krádeží karet vyřizujeme bez poplatků," uvedl mluvčí ČSOB Ivo Měštánek. Právě tato banka jako první veřejně přiznala, že zhruba desítka jejích klientů, kteří v létě byli ve Španělsku, přišla celkem o 300 až 400 tisíc korun.

Zneužití dat hrozí všem kartám používaným letos ve Španělsku

V této zemi totiž došlo k doposud největší krádeži dat z kreditních karet v Evropě. Jeden nebo více pracovníků firmy, která zpracovává tamní karetní transakce, totiž prodali kompletní informace na černém trhu. To vedlo jak k výrobě falešných karet, tak k tisícům podvodných internetových nákupů.

Bankovní asociace odhadují, že takto zloději do rukou dostali údaje zhruba k jednomu milionu kreditek. Právě proto nyní napříč celou Evropou probíhají hromadné blokace karet. Jen v sousedním Německu jich budou muset banky vyměnit nejméně 250 tisíc. V Česku zrušily finanční instituce zatím zhruba 10 tisíc karet, u nichž hrozilo zneužití.

Tuzemské banky zaznamenaly v souvislosti s touto kauzou desítky případů, kdy lidé přišli o peníze. Otevřeně to přiznala zatím ČSOB, Česká spořitelna a Raiffeisenbank.

jak banky postupují při blokaci karty

Krádeže kreditek se množí

Španělský únik dat je sice v Evropě doposud největším zaznamenaným případem svého druhu, drobnější krádeže však probíhají již delší dobu. Data umožňující zkopírování či jiné zneužití platební karty jsou totiž v internetovém podsvětí žhavým zbožím.

"Za jednu ověřenou a funkční kartu se na internetu platí od deseti do dvaceti dolarů. Takto pořízená kreditka se nejčastěji použije k několika nákupům v rozvojových zemích, než se na její zneužití přijde a banka ji zablokuje," uvedl Vladimír Brož, šéf tuzemského zastoupení antivirové firmy McAfee.

Nejčastěji zloději získávají údaje z karet jejich zkopírováním při platbách v obchodech či výběrech z bankomatů. Používají totiž falešné čtečky, které jsou pro laika často těžko identifikovatelné. Kvůli tomu se například na stále více bankomatech objevují zelené zámky, které zamezují nasazení čtecího zařízení.

V obchodech a restauracích se zcizení údajů dá předejít tím, že lidé nespustí své karty z očí a vyhnou se placení prostřednictvím bezdrátových terminálů.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz