Základ. možnosti pro pravidelné spoření

aktualizováno 
Jistě jste si všimli, že výnos roste nejen s výší rizika, ale i s délkou spoření (spořícím či investičním horizontem). Je proto zbytečné ukládat úspory na více než tři roky do banky na termínovaný vklad, když u stavebního spoření nebo v dluhopisovém fondu můžete získat podstatně více. V dalším textu najdete základní charakteristiky spořících a investičních produktů.

Krátkodobé (do 1 roku)

Termínované vklady
Hrubý výnos 3,5 – 4,5 % p.a. podle výše uložené částky, výnos pevný nebo pohyblivý, úroky se zdaňují 15% sazbou.Čistý výnos 3,0 - 3,8% p.a.

Běžné účty se spořícím účtem (inteligentní účty)
Samostatně nabízejí BÚ velmi nízké výnosy (0,5 - 2 %). Spojení se spořícím účtem Vám umožní převést nadbytečnou hotovost na lépe úročený spořící účet.Úroky se zdaňují.

Otevřené podílové fondy peněžního trhu
Investování na peněžních trzích (pokladniční poukázky, mezibankovní trh). Poměrně stálý, předem nezaručený výnos v současnosti kolem 4,5% p.a., který se po 6 měsících držení nezdaňuje. Velmi likvidní.

Střednědobé (1- 3 roky)

Termínované vklady
Hrubý výnos 3,5 – 4,5 % p.a. podle výše uložené částky, výnos pevný nebo pohyblivý, úroky se zdaňují 15% sazbou.Čistý výnos 3,0 - 3,8% p.a.

Dluhopisové otevřené podílové fondy
Investování do různých druhů dluhopisů. Předem nezaručený výnos v současnosti kolem 5% p.a., který se po 6 měsících držení nezdaňuje.Velmi likvidní.

Dluhopisy, hypoteční zástavní listy
Dluhopisy jsou dlouhodobé dluhové cenné papíry, které představují závazek vydavatele vyplatit držiteli ve stanovené době nominální hodnotu dluhopisu a zpravidla i úrok (pokud se nejedná o dluhopisy s nulovým kupónem). Hypoteční zástavní listy jsou speciálním druhem dluhopisů, jejichž splacení je jištěno pohledávkami z hypotečních úvěrů.V současnosti přinášejí výnos okolo 6% p.a., po šesti měsících držení nezdaněný.

Střednědobé (3 – 5 let)

Stavební spoření
Jistý, téměř bezrizikový výnos díky státní podpoře, limit maximální státní podpory 4 500 Kč do vkladu 18 000 Kč ročně, úročení 3 – 5 % p.a., celkový výnos, který se nezdaňuje, může dosáhnout až 14 % p.a. (s rostoucí částkou klesá). Doba spoření je 5 let.

Dluhopisové otevřené podílové fondy, Dluhopisy a hypoteční zástavní listy – viz Střednědobé spoření pro 1 až 3 roky

Smíšené otevřené podílové fondy
Podílové fondy investující do akcií a dluhopisů. Investice do dluhopisů snižují kolísání výnosů. Očekávaný výnos kolem 8% p.a., který se po šesti měsících nezdaňuje. Velmi likvidní.

Otevřené podílové fondy fondů
Podílové fondy investující do podílových listů a akcií vydanými jinými fondy. Vysoká diverzifikace. Očekávaný výnos kolem 8% p.a., který se po šesti měsících nezdaňuje. Velmi likvidní.

Dlouhodobé (nad 5 let)

Penzijní připojištění
Státní podpora až 150 Kč měsíčně, možnost odpočtu z daní, k tomu zhodnocení okolo 6% p.a. Celkově se výnos může pohybovat těsně nad 7% p.a. při 25-tiletém spoření. Výnos se zdaňuje až při výběru. První výběr včetně státního příspěvku až po 15 letech spoření.

Smíšené otevřené podílové fondy, otevřené podílové fondy fondů – viz Střednědobé spoření pro 3 až 5 let

Nemovitosti
Spořit se dá překvapivě i pomocí nemovitostí, kdy si na její nákup vezmete úvěr, který pak splácíte. Celkově přinášejí výnos obvykle ve výši 7% p.a. Výhodou je, že mohou přinášet poměrně stabilní a pravidelný příjem ve formě nájemného. V porovnání s finančními investicemi vyžaduje z Vaší strany pravidelnou péči.

Akciové otevřené podílové fondy
Relativně riziková investice.Výnosy kolísají v závislosti na vývoji akciových trhů. V dlouhodobém horizontu výnos nad 10 % p.a. Při držení nad 6 měsíců se výnos nezdaňuje. Velmi likvidní.

Akcie
Relativně riziková investice. Výnosy mohou výrazně kolísat a můžete utrpět i značnou ztrátu. V dlouhodobém horizontu však přinášejí výnos nad 10 % p.a. Méně pohodlná forma pravidelného spoření než v případě akciových fondů.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz