Zajistí nová karta bezpečné placení na internetu?

  0:01aktualizováno  0:01
Sektoru nákupů realizovaných prostřednictvím internetu předpovídá většina odborníků prudký rozvoj. Ten je však podmíněn především tím, jak dokáží internetoví obchodníci zajistit bezpečnost platebních transakcí.
Sektoru nákupů realizovaných prostřednictvím internetu předpovídá většina odborníků prudký rozvoj. Ten je však podmíněn především tím, jak dokáží internetoví obchodníci zajistit bezpečnost platebních transakcí. Novinkou v tomto směru je speciální internetová platební karta Eurocard-MasterCard od společnosti Europay International, kterou nabízí jako první u nás svým klientům eBanka.

Internetová platební karta je velmi jednoduchým řešením problému bezpečnosti internetových plateb. Banka vydá svému klientovi vedle běžné karty i kartu, která je určena pouze pro placení přes internet. Tato karta neexistuje ve fyzické podobě a po zažádání o kartu dostane zákazník pouze číslo karty a datum její platnosti.

Virtuální karta eBanky je vydávána ke stejnému běžnému účtu, ke kterému je vydána i „normální“ karta, má ovšem jiné číslo. Její platnost je stanovena na dva roky a vydání karty provádí banka zdarma. Roční poplatek za vedení karty činí 150 Kč. Hlavní výhodou karty jsou nižší výběrové limity, které výrazně omezují možnost zneužití karty. Ty jsou u eBanky standardně nastaveny na deset tisíc korun za týden, ale klient si může nastavit do druhého dne i limit v řádu několika korun.

Internetové platební karty nejsou za hranicemi našeho území žádnou novinkou. Běžně již fungují v devatenácti zemích světa, mezi něž patří i naši sousedé, Polsko a Maďarsko. Tento projekt běží od počátku minulého roku a za rok a půl nedošlo podle společnosti Europay k žádnému zneužití této karty. To se jeví v porovnání s rostoucí kriminalitou v oblasti běžných karet jako velmi dobrý výsledek.

Konkurenci tomuto platebnímu instrumentu tvoří v rámci nabídky eBanky ještě platební systém eBanky. Ten umožňuje provádění on line plateb za objednané zboží formou platebního příkazu. Probíhá v rámci systému eBanky, což ho řadí mezi nejbezpečnější produkty, které lze pro internetové platby využít. I zde je obchod realizován během několika minut. Platba za zboží je převedena až po fyzickém dodání zboží, do té doby je částka na účtu klienta blokována.

Další konkurencí je také mikroplatební systém „I like Q“, fungující na bázi elektronické peněženky a systém Juicepay. Juicepay je služba nabízející internetovou platební kartu, kterou poskytují společnosti Eurotel a Citibank. Registrace je zdarma a klient nemusí ani později platit žádné poplatky. Jedinou podmínkou je, aby měl účet vedený u jakékoli banky v ČR. Při placení kartou se nakupující proklikne na speciální zabezpečenou stránku kde transakci zadá.

Zajímavé údaje zveřejnila eBanka na tiskové konferenci, při které byl nový produkt představen. Jedná se o statistiku plateb na internetu v období první poloviny letošního roku. Z údajů je jasně zřetelná přetrvávající (a jistě oprávněná) obava českých nakupujících z používání karty k placení na internetu.

 Platební systém eBankyPlatební karty
Počet plateb celkem13 6506 500
Nejvyšší hodnota jedné platby (v Kč)250 60079 500
Celková suma plateb     (v Kč)12,6 mil.16,25 mil.
Průměrná výše platby    (v Kč)9272500

Zdroj: eBanka

Ochranu před zneužitím karet mělo poskytnout také opatřením, kterým eBanka blokuje automaticky platební karty k používání na internetu. Pokud má její klient zájem, může svou kartu pro toto použití samozřejmě odblokovat. V současné době je odblokováno z celkového počtu 36000 karet odblokováno přibližně 6000 karet. Toto řešení volila pro ochranu svých klientů i řada dalších českých bank.

I když internetová karta Eurocard–MasterCard nepředstavuje žádné převratné řešení plateb na internetu, umožňuje zájemcům alespoň částečně omezit riziko spojené s počítačovými nákupy. Její vlastník si může být jistý minimálně třemi fakty: kartu nelze zneužít k výběru hotovosti, s kartou nelze zaplatit v běžném obchodě a maximální škoda při eventuelním zneužití bude rovna výběrovému limitu, který si může sám podle svého uvážení zvolit.

Měli jste již někdy problémy se zneužitím vaší karty? Využijete nabídky internetové platební karty? Myslíte si, že přispěje ke zvýšení bezpečnosti platebních transakcí?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Personal Consult s.r.o.
Projektant elektro (H4254)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz