Zájem o akcie roste

  21:48aktualizováno  21:48
I přes prázdninový odliv peněz z českých fondů došlo v tomto týdnu k zajímavému růstu zájmu o akciové fondy a fondy fondů. Tento zájem se přitom koncentroval do dvou fondů spravovaných IKS...
I přes prázdninový odliv peněz z českých fondů došlo v tomto týdnu k zajímavému růstu zájmu o akciové fondy a fondy fondů. Tento zájem se přitom koncentroval do dvou fondů spravovaných IKS: fondu IKS světových indexů a fondu IKS fond fondů. Pokud by tento zájem o akciové fondy IKS přetrval, IKS by zřejmě přikročila k zdynamizování svého dítka Felixe a vytvořila by modelová portfolia, která by v sobě zahrnovala mnohem větší podíl akcií než je tomu při stávající nabídce. Svoji roli při růstu zájmu o akcie bezesporu sehrálo oživení světových akciových trhů.

Naopak odliv podílníků se dotkl takřka všech fondů z kategorie peněžního trhu. Zajímavou výjimkou je fond Živnobanka-Sporokonto (+11 mil. Kč). Tomuto fondu se červenec velmi vyvedl, když v tomto období získal více než 63 mil. Tento růst je udivující především ve světle 1% vstupního poplatku, který je ve srovnání s konkurencí výraznou nevýhodou.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za 281 mil. a odkoupily podílové listy za 429 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –148 mil. Kč. Na rozdíl od předchozích týdnů došlo v žebříčku nejvyšších čistých prodejů k zajímavým posunům. Na první příčce se sice udržel fond IKS Dluhopisový (+89 mil. Kč), zbylé stupně vítězů ale již patří fondů, které se mezi vítězi často neobjevují: na druhou příčku vystoupil fond IKS fond světových indexů (+24 mil. Kč) a na třetí příčce se usadil fond IKS fond fondů (+12 mil. Kč). Žebříček je tak po krátké době opět v dominanci fondů spravovaných IKS. Největší odliv podílníků opět zaznamenal fond 1.IN - Restituční fond (-150 mil. Kč).

Český akciový trh v tomto týdnu pokračoval ve své, zdá se nezvratné, cestě do hlubin. Index PX-D poklesl v průběhu července o více jak 17% a okolnosti nepřejí jeho brzkému oživení – nepříznivá ekonomická situace i volební třenice před volbami do parlamentu českým akciím rozhodně neprospějí. Přesně opačně se v v uplynulých pěti dnech dařilo světovým trhům, takže není divu, že fondy investující v zahraničí výrazně předčily fondy, investující převážně v Čechách. Největšího zhodnocení dosáhl fond OPF AKRO Eurotech (+10,4%), který si tak výrazně zlepšil svoji výkonnost od začátku roku (nyní –47,3%), Naopak největší pokles vlastního jmění na podílový list zaznamenal překvapivě fond ČSOB český akciový (-0,14%). Z této výkonnosti lze usoudit, že tento fond má již část svého portfolia zainvestovanou na akciovém trhu. Průměrná výkonnost této kategorie činila v tomto týdnu +2,7%.

Poněkud hůře se vedlo smíšeným fondům, které v tomto týdnu v průměru zhodnotily své podíly o 0,8%. Nejlépe se přitom dařilo fondu NEWTON Euro (+4,5%). Naopak nejnižšího týdenního zhodnocení dosáhl fond investAGe AG 2000 FOND (-0,1%). Pokud vezmeme v potaz asymetričnost vývoje českých a zahraničních trhů, dospějeme z těchto čísel k závěry, že rozptyl výkonností je v této kategorii velmi malý.

Nejlépe si v tomto týdnu vedly fondy fondů, které dosáhly průměrné výkonnosti ve výši +2,9%. Nejlépe se tentokrát dařilo fondu SIS - GLOBALTREND FF (+3,5%), naopak nejhůře fondu 1.IN - Fond fondů (+1,9%).

Ceny českých dluhopisů pokračovaly v tomto týdnu v korekci na změněný inflační výhled ČNB a proto nepřekvapí, že kategorie dluhopisových fondů dosáhla v tomto týdnu průměrné záporné výkonnosti –0,09%. Nejmenší pokles zaznamenal fond SIS - BONDINVEST (-0,05%). Naopak nejvíce se korekce trhu dotkla fondu 1.IN - Dluhopisový fond (-0,13%).

Pokles cen dluhopisů se dotkl i fondů peněžního trhu. Přesto je jejich průměrná výkonnost relativně vysoká (+0,02%), ale to jen díky fondu OPF AKRO OBLIGACE, který v tomto týdnu dosáhl díky oslabení koruny vysoké výkonnosti (+0,35%). Nejnižší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii zaznamenal fond ČSOB český peněžní trh (-0,25%).

Co říkáte oživení zájmu o akcie? Myslíte si, že je teď pravá doba k investici do akcií nebo předpokládáte další pokles? Napište nám svůj názor.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze

Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze

Kurzy.cz Shrnutí: Komentář Elon Muska na téma Bitcoin a krypto Jihokorejský fond může investovat do blockchain technolog...

Najdete na iDNES.cz