Zájem o akcie roste

  21:48aktualizováno  21:48
I přes prázdninový odliv peněz z českých fondů došlo v tomto týdnu k zajímavému růstu zájmu o akciové fondy a fondy fondů. Tento zájem se přitom koncentroval do dvou fondů spravovaných IKS...
I přes prázdninový odliv peněz z českých fondů došlo v tomto týdnu k zajímavému růstu zájmu o akciové fondy a fondy fondů. Tento zájem se přitom koncentroval do dvou fondů spravovaných IKS: fondu IKS světových indexů a fondu IKS fond fondů. Pokud by tento zájem o akciové fondy IKS přetrval, IKS by zřejmě přikročila k zdynamizování svého dítka Felixe a vytvořila by modelová portfolia, která by v sobě zahrnovala mnohem větší podíl akcií než je tomu při stávající nabídce. Svoji roli při růstu zájmu o akcie bezesporu sehrálo oživení světových akciových trhů.

Naopak odliv podílníků se dotkl takřka všech fondů z kategorie peněžního trhu. Zajímavou výjimkou je fond Živnobanka-Sporokonto (+11 mil. Kč). Tomuto fondu se červenec velmi vyvedl, když v tomto období získal více než 63 mil. Tento růst je udivující především ve světle 1% vstupního poplatku, který je ve srovnání s konkurencí výraznou nevýhodou.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za 281 mil. a odkoupily podílové listy za 429 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –148 mil. Kč. Na rozdíl od předchozích týdnů došlo v žebříčku nejvyšších čistých prodejů k zajímavým posunům. Na první příčce se sice udržel fond IKS Dluhopisový (+89 mil. Kč), zbylé stupně vítězů ale již patří fondů, které se mezi vítězi často neobjevují: na druhou příčku vystoupil fond IKS fond světových indexů (+24 mil. Kč) a na třetí příčce se usadil fond IKS fond fondů (+12 mil. Kč). Žebříček je tak po krátké době opět v dominanci fondů spravovaných IKS. Největší odliv podílníků opět zaznamenal fond 1.IN - Restituční fond (-150 mil. Kč).

Český akciový trh v tomto týdnu pokračoval ve své, zdá se nezvratné, cestě do hlubin. Index PX-D poklesl v průběhu července o více jak 17% a okolnosti nepřejí jeho brzkému oživení – nepříznivá ekonomická situace i volební třenice před volbami do parlamentu českým akciím rozhodně neprospějí. Přesně opačně se v v uplynulých pěti dnech dařilo světovým trhům, takže není divu, že fondy investující v zahraničí výrazně předčily fondy, investující převážně v Čechách. Největšího zhodnocení dosáhl fond OPF AKRO Eurotech (+10,4%), který si tak výrazně zlepšil svoji výkonnost od začátku roku (nyní –47,3%), Naopak největší pokles vlastního jmění na podílový list zaznamenal překvapivě fond ČSOB český akciový (-0,14%). Z této výkonnosti lze usoudit, že tento fond má již část svého portfolia zainvestovanou na akciovém trhu. Průměrná výkonnost této kategorie činila v tomto týdnu +2,7%.

Poněkud hůře se vedlo smíšeným fondům, které v tomto týdnu v průměru zhodnotily své podíly o 0,8%. Nejlépe se přitom dařilo fondu NEWTON Euro (+4,5%). Naopak nejnižšího týdenního zhodnocení dosáhl fond investAGe AG 2000 FOND (-0,1%). Pokud vezmeme v potaz asymetričnost vývoje českých a zahraničních trhů, dospějeme z těchto čísel k závěry, že rozptyl výkonností je v této kategorii velmi malý.

Nejlépe si v tomto týdnu vedly fondy fondů, které dosáhly průměrné výkonnosti ve výši +2,9%. Nejlépe se tentokrát dařilo fondu SIS - GLOBALTREND FF (+3,5%), naopak nejhůře fondu 1.IN - Fond fondů (+1,9%).

Ceny českých dluhopisů pokračovaly v tomto týdnu v korekci na změněný inflační výhled ČNB a proto nepřekvapí, že kategorie dluhopisových fondů dosáhla v tomto týdnu průměrné záporné výkonnosti –0,09%. Nejmenší pokles zaznamenal fond SIS - BONDINVEST (-0,05%). Naopak nejvíce se korekce trhu dotkla fondu 1.IN - Dluhopisový fond (-0,13%).

Pokles cen dluhopisů se dotkl i fondů peněžního trhu. Přesto je jejich průměrná výkonnost relativně vysoká (+0,02%), ale to jen díky fondu OPF AKRO OBLIGACE, který v tomto týdnu dosáhl díky oslabení koruny vysoké výkonnosti (+0,35%). Nejnižší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii zaznamenal fond ČSOB český peněžní trh (-0,25%).

Co říkáte oživení zájmu o akcie? Myslíte si, že je teď pravá doba k investici do akcií nebo předpokládáte další pokles? Napište nám svůj názor.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Kolik mít v důchodu? Ideálně 21 755 korun měsíčně, míní Češi

Ilustrační snímek

I když čeští důchodci dostali od státu letos přidáno, průměrná penze je nyní 13 377 korun. Řada současných důchodců...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Investiční bublina v podobě akcií Boeingu splaskla

Investiční bublina v podobě akcií Boeingu splaskla

Kurzy.cz V průběhu minulého týdne zasáhla akcie společnosti Boeing zpráva, že letadla 737 Max, které byly vyřazené z provozu kvů...

Advantage Consulting, s.r.o.
KUCHAŘ/KA RESTAURACE, KAVÁRNA TUCHOMĚŘICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz