Zablokoval ukradenou platební kartu, přesto s ní zloděj zaplatil

aktualizováno 
Když vám někdo ukradne platební kartu a vy ji hned zablokujete, neznamená to, že máte své úspory v bezpečí. I tak s ní zloděj může zaplatit na místech, kde transakce nevyžadují PIN.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Furbach

Pětadvacetiletému Petrovi z Prahy ukradli embosovanou platební kartu ze čtvrtka na pátek. "Asi půl hodiny po tom, co jsem zjistil, že kartu nemám, zavolal jsem do banky a kartu zablokoval. Ujistili mě, že s ní nikdo nemůže zaplatit," svěřuje se Petr.

Náš čtenář se tedy domníval, že si jen zažádá o novou platební kartu a vše je zabezpečeno. Opak byl pravdou. Zhruba za dva týdny přes internetové bankovnictví zjistil, že dva dny po zablokování karty s ní někdo zaplatil tisíc korun ve vlaku v jídelním voze.

"Transakce se předtím v internetovém bankovnictví neobjevila, naskočila až čtrnáct dní po tom, co s ní zloděj zaplatil," říká Petr. Tisíc korun mu banka samozřejmě strhla z účtu.

Petr si to nenechal líbit a vyrazil do banky, tam ho ale odbyli s tím, že to není možné. Když jim doložil všechny potřebné dokumenty o zablokované kartě a neoprávněné platbě, dali věc k posouzení reklamačnímu oddělení. Na výsledek reklamace zatím čeká.

Co na to banka?

Petrovi by měli reklamaci bez problémů uznat. "Pokud klient blokuje kartu, tak je blokovaná okamžitě a už ji nelze použít pro výběr z bankomatu nebo pro platbu u obchodníka přes on-line terminál," upřesňuje Markéta Dvořáčková z GE Money Bank.

Co je "žehlička"

Imprinter, lidově řečeno žehlička, je mechanická čtečka platebních karet. S její pomocí lze uskutečnit off-line transakci bez zadání PIN kódu. Zaplatit takto můžete jen s embosovanou platební kartou.

Problém je, pokud obchodník používá tzv. žehličku. "V takovém případě karta projde, protože obchodníci často neověřují transakci po telefonu," dodává Dvořáčková. Obchodníci také často dostávají black list ukradených karet, ze kterých by neměli peníze strhnout. Na ty se ale většinou také nikdo nedívá.

Jediným řešením je podat reklamaci platby. Banky své klienty ujišťují, že když byla platba provedena po zablokování karty, peníze by měli dostat bez problémů zpět. Transakce pomocí čtečky bez zadání PIN se objevují na výpisech někdy až 30 dní po zaplacení.

"Pokud by karta byla zneužita znovu, klient by nenesl za transakci žádnou zodpovědnost," doplňuje Dvořáčková.

Další možností, jak předejít tomu, aby se situace opakovala, je zrušit celý účet. Karta tak bude kompletně nefunkční a nebude možné s ní cokoli zaplatit.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
FULLSTACK JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz