Za úspěch se platí až do smrti

  0:03aktualizováno  0:03
Úspěšní lidé s vysokými příjmy odvádí během svojí pracovní kariéry do státní pokladny milióny korun. Logicky by za tuto službu státu měli být odměněni formou odpovídajícího starobního důchodu.
Úspěšní lidé s vysokými příjmy odvádí během svojí pracovní kariéry do státní pokladny milióny korun. Logicky by za tuto službu státu měli být odměněni formou odpovídajícího starobního důchodu. Situace v naší republice však úspěšné lidi fiskálně trestá i v důchodu.

Diskuse o míře sociální solidarity existuje zřejmě od vzniku státu. V dnešní době nás ovšem stát ovlivňuje na každém kroku. Natankujeme-li benzín, zaplatíme okamžitě státu spotřební daň. Z naší hrubé mzdy odvádíme daně a dávky sociálního a zdravotního pojištění atd. Stát samozřejmě musí z něčeho žít a letité pravidlo říká, že daně se objevily ruku v ruce se vznikem státu. Zároveň není pochyb o tom, že dokud bude existovat stát, pak budou existovat i daně.

Dnes žijeme v době výrazně diferencovaných příjmů, což samozřejmě vede i k vysoké diferenciaci odvodů poplatníků do státní pokladny. Na jedné straně tedy existují lidé, kteří během svého života od státu dostanou více než mu dají a naopak. To je samozřejmě logické a tento princip funguje ve všech civilizovaných zemích. Na místě je ovšem diskuse, do jaké míry by měl stát zvýhodnit ty, kteří během své aktivní kariéry do systému významně přispívali. Podívejme se tedy na to, jakou politiku uplatňuje náš sociální systém v případě starobních důchodů. Jinými slovy jde o to, jak se vyvíjí výše důchodu v závislosti na příjmech poplatníka během jeho aktivního období života. Samozřejmě platí závislost, že vyšší příjmy poplatníka rezultují ve vyšší odvody do sociálního systému.

V následující tabulce tedy uvidíme orientační poměr mezi výší hrubé mzdy a starobním důchodem. Na výši individuálního starobního důchodu samozřejmě působí mnoho faktorů. Následující tabulka tedy pracuje s předpokladem, že sledovaná skupina osob dovršila důchodový věk a v tom okamžiku měla v tabulce uvedený příjem. Přibližně deset let dozadu se jejich hrubé příjmy pohybovaly kolem uvedené hladiny.

Hrubá mzda7 000 Kč10 000 Kč13 000 Kč25 000 Kč40 000 Kč
Výše důchodu5 400 Kč5 978 Kč6 545 Kč7 453 Kč9 290 Kč

Poměr důchodu ke mzdě

77 %60 %50 %30 %23 %

Zdroj: MPSV

Z hodnot v tabulce jednoznačně vyplývá trend vyplývající ze zásad solidarity lidí s vysokými příjmy vůči nízkopříjmovým občanům. V absolutní rovině výše starobního důchodu s růstem hrubé mzdy poplatníka v aktivním věku samozřejmě roste, avšak rozhodně se nejedná o lineární závislost. Je třeba si ještě uvědomit, že starobní důchod je vyplácen jako čisté peníze, zatímco údaj týkající se hrubé mzdy je před odvody. Lidé s nejnižšími příjmy tedy přechod do důchodu na svých příjmech a s nimi související změnou životní úrovně příliš nepocítí. V případě námi vybrané skupiny poplatníků s hrubým příjmem sedmi tisíc korun by se relace mezi hodnotou jejich starobního důchodu a jejich čistého příjmu z pracovní činnosti mohla pohybovat kolem 70 procent.

Opačná situace je na druhém pólu tabulky, tedy u lidí s vysokými příjmy. Poplatník s hrubou mzdou 40 tisíc korun bude dostávat čistou mzdu kolem 28 tisíc korun. Měsíčně tedy odvede státu přibližně 12 tisíc korun. Jeho starobní důchod však nebude v porovnání s poplatníkem s hrubým příjmem sedm tisíc korun ani dvojnásobný. Vysoké přerozdělení našeho důchodového systému je ještě umocněno pohledem na příspěvky do systému. Zatímco poplatník s nízkými příjmy odvádí do systému přibližně jeden tisíc korun (s největší pravděpodobností však ještě dostává od státu sociální dávky), tak poplatník s vysokými příjmy odvádí státu přibližně již zmiňovaných dvanáct tisíc korun.

Považujete politiku starobních důchodů za spravedlivou či nikoliv? Myslíte si, že by starobní důchody měly být více diferencované a zohledňovat příspěvky poplatníků do systému? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Naši práci ovlivňují chutě Čechů i počasí, říká šéf patnácti řeznictví

Pavel Holeček vede všech patnáct řeznictví řetězce hypermarketů Globus

Dobře připravené maso a skvělou uzeninu umí Češi ocenit. Dalo by se proto očekávat, že o toto řemeslo mají mladí lidé...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Zaměstnavatel zaměstnanci odmítl zaplatit 13. plat, ten se proto obrátil na práv...

Zaměstnavatel zaměstnanci odmítl zaplatit 13. plat, ten se proto obrátil na práv...

Kurzy.cz Zaměstnanec z neopodstatněných důvodů nedostal třináctý plat, na který měl nárok. Zároveň mu nebyla proplacena ani mimo...

Advantage Consulting, s.r.o.
HARDWARE VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz