Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyberte si lepší spořicí účet, pořiďte si stavební spoření

  8:31
Konzervativní a šetrné chování, to je hlavní charakteristika dvojice důchodců. Byli celý život zvyklí šetřit, moderní produkty s příspěvkem státu však nikdy nevyužívali.
Vysněná dovolená nemusí být snem.

Vysněná dovolená nemusí být snem. | foto: Profimedia.cz

Podle analytičky Miriam Hanákové však zvládnou manželé ještě ledacos dohnat. Dokonce si mohou splnit sen a podívat se do Ameriky, přitom si ponechat i rezervu na průběžné opravy domku.

Čistý měsíční příjem rodiny je 22 000 korun. Na běžný život, bydlení, energie a pojištění vydají 14 600 korun, stranou pak mohou dávat takřka 7 500 korun každý měsíc.

MOHOU ZÍSKAT 1 249 KORUN MĚSÍČNĚ

Pokud budou ukládat měsíčně 3 400 korun na stavební spoření a 1 000 korun na penzijní připojištění, na nečekané výdaje jim zbudou ještě tři tisíce korun. Po šesti letech pak mohou na účtech čekat o 100 000 korun víc, než kdyby stejné peníze nechávali na spořicím účtu. "Oba produkty jsou dotované státem, stavební spoření navíc je pojištěné a z úroků se neplatí daně," konstatuje Miriam Hanáková.

manželé markovi

* Jaroslav Marek, 62 let
V důchodu, dříve pracoval ve státní správě. Přivydělává si rozvozem letáků.

* Věra Marková, 62 let
V důchodu, dříve pracovala jako zdravotní sestra.

Rodina z minulého dílu seriálu MF DNES se pokračování o finančním hospodaření nezúčastnila, proto jsme jako modelový případ zvolili dvojici jinou.

Markovi žijí v rodinném domku v menším městě na Moravě. Chovají se šetrně, nicméně velmi konzervativně, jako většina jejich vrstevníků. Například odmítají řídit své účty přes internet, do banky si raději zajdou osobně.
Nikdy neměli dluhy a na stáří je nemíní dělat, půjčky ze zásady odmítají na cokoli, nikdy nevyužili kontokorent.

Každý měsíc jim dohromady přijde na účet 22 000 korun, oba důchody a výdělek z Jaroslavovy brigády.

Jejich snem je podívat se za oceán, ale přitom myslí na to, že domek bude potřeba průběžně opravovat, čeká je i výměna oken a dveří. Musí tedy tvořit rezervy. Neradi by se však vzdali každoročního krátkého pobytu u moře. 

"Teď vidím, že jsem udělal chybu, stavební spoření už mi nabízeli, já jsem k němu však měl nějakou nedůvěru. Ale když se sečtou státní příspěvky a úrok, je to zajímavé. Stejně tak penzijní připojištění. Nebyly mi úplně jasné podmínky," lituje Jaroslav Marek.

Účty mají dva, to měnit nebudou

Manžele nikdy nenapadlo, že by mohli mít jeden společný účet a případně tak jedny poplatky ušetřit. Pokud by si účty sdružili, přineslo by jim to zhruba 30 korun měsíčně, v tom žádnou velkou výhodu nevidí.

O to, jak budou pojištěni a kde uloží "přebytečné" peníze, se stará muž. Jaroslav si sice rozumí s počítačem a internetem, ale ovládat účet po síti se bojí. Už teď mu na e-mail chodí všelijaké spamy, nemá prostě k takovému placení důvěru. Nevyužívá ani telefonní bankovnictví, vždy si raději dojde s papírovým příkazem na pobočku banky. Že by ušetřil na změně účtu či banky, která se ovládá výhradně přes internet, nepřipadá v úvahu.

Účet rodiny 
Produkt Měsíční platba
(v korunách)
* účty
- poplatky za vedení běžných účtů
   130
* pojistky
- kapitálové ŽP, KP, jednorázově vloženo 100 000 korun v roce 2003, úrok 3 %
- pojištění auta (havarijní, povinné ručení), ČP
- pojištění nemovitosti, Kooperativa
 
      0
1 000
   200
* spoření
- spořicí účet, Komerční banka, jednorázově vloženo 150 000 korun, úrok 1,42 %
- zajištění podílový fond, IKS KB, jednorázově vloženo 89 000 korun v roce 2007, předpokládaná doba spoření 5 let
     
      0
      0
* půjčky
- žádné nemají
 
      0
Celkem  1 330

Velká banka = jistota

Protože Jaroslava kdysi zklamala jak Česká spořitelna, tak družstevní záložna, rozhodl se přejít jinam. A jak vybíral? Řídil se heslem čím větší instituce, tím větší jistota. Volba padla na Komerční banku. Když se na běžném účtu sešlo více peněz, než se ženou průběžně utráceli, zašel jednoduše do "své" banky a poradil se.

Co řekl bankovní poradce, tím se řídil. Výsledkem je pětileté životní pojištění s jednorázovým vkladem a úrokem necelá tři procenta a investice do zajištěných podílových fondů. Investiční horizont má nastavený na pět let. Kdyby chtěl nyní investici s předstihem prodat, prodělal by asi 12 000 korun. Sleduje pravidelně kurzy a je si vědom, že pokud se nechce smířit se ztrátou, bude ve fondu muset peníze nechat po celou dobu.

Ne vždy se sázka na jednu banku vyplatí

Další peníze už chtěli mít Markovi jako rezervu, tedy kdykoli dostupné. A tady se konzervativní chování Jaroslavovi už nevyplácí.

Zůstal opět věrný své bance a založil si spořicí účet. Uložil na něj 150 000 korun. V tomto případě moc dobře neudělal, na dnešní poměry se mu peníze úročí málo, pouze 1,42 procenta. Vyšší zhodnocení nabízejí téměř všechny banky.

V úvahu pro něj připadá Poštovní spořitelna, protože chce chodit na pobočku, a ne účet řídit přes internet. Na malém městě nemá jinou možnost. Pokud by se smířil s dojížděním přibližně 20 kilometrů do většího města, mohl by využít i LBBW či nejlépe úročeného spořícího účtu u Oberbank.

 Změnou spořicího účtu získá ročně až 2 715 korun

 Uloženo jednorázově 150 000 korun  
 Banka  Úrok (v %)  Zisk (v korunách)
 ČSOB  1,6  2 040
 GE Money Bank  1  1 275
 ING  3  3 825
 Komerční banka  1,42  1 810
 LBBW  3,3  4 267
 mBank  2,7  3 443
 Oberbank  3,55  4 525
 Poštovní spořitelna  3,3  4 267
 Raiffeisenbank  2  2 550
 UniCredit Bank  1,45  1 849
 Volksbank  2  2 550
 Zdroj: banky  

Expertka radí Markovým

Oba manželé žijí ze svých důchodů velmi spořádaně a ještě jsou schopni pěknou částku ušetřit – právě tolik, aby za rok mohli na dovolenou asi za 40 000 korun.

Udělejte peníze dostupnými pro oba

Najděte si lépe úročený spořicí účet. Těch 1,42 procenta je na dnešní poměry hodně málo, úrokové sazby se pohybují o dost výš. Také byste měli zajistit přístup k finančním rezervám stejnoměrně pro oba tak, abyste se dostali k penězům i v případě, že by druhý nebyl schopný s nimi disponovat, třeba by byl delší dobu v nemocnici.

Zajděte do banky a zařiďte si navzájem s účty dispoziční práva.

Využijte podpory od státu

Založte si každý své stavební spoření. Z důchodu dokážete každý měsíčně ukládat 1 700 korun a využít tak plně státní podporu. Za šest let si můžete splnit sen a podívat se do Ameriky, naspořeno budete mít téměř 300 000 korun. Pokud by to nestačilo, budete ještě moci sáhnout do rezerv. Při svém způsobu života budete totiž schopni spořit ještě další peníze.

Můžete využít třeba penzijního připojištění se státním příspěvkem. Myslete však i na to, že už nejste nejmladší. Pokud by jeden z vás zemřel v prvním roce trvání smlouvy, není nárok na odbytné. Zpočátku tedy vkládejte pouze minimální stokorunu a úložku zvyšte až po 12 měsících. Efektivní výnos za pět let může být při pravidelném příspěvku 500 korun asi 12 procent, a to díky státnímu příspěvku. Protože je vám již přes šedesát let, stačí dodržet povinnou lhůtu spoření. U penzijního připojištění je to pět let.

Autor:

Nejčtenější

Učili Čechy kupovat letenky online. Dnes máme jiné výzvy, říká šéf Letušky

Je jedním z nejzkušenějších manažerů v cestovním ruchu u nás. Dá se říct, že kdysi doslova s kolegy naučil Čechy kupovat letenky online. A svět létání ho naplňuje i po třiceti letech. „Jsem už sice v...

Pět dovedností, které jsou dnes klíčové pro budování kariéry. Šéf náborářů radí

Premium

Svět se mění závratnou rychlostí a stejně tak i nároky na to, co znamená být úspěšný. Měkké dovednosti, tzv. soft skills, už dávno nejsou jen bonus, ale nutnost, která rozhoduje o tom, zda budete v...

Daně 2024: Velký přehled, co patří mezi „ostatní příjmy“ a co se nedaní

Vydělali jste si nějaké peníze navíc, získali je darem či prodejem a nevíte, zda a jak je zdanit? Záleží na tom, kolik jich je a jak jste je získali. Nejčastěji se daňoví poplatníci potýkají s pojmem...

KOMENTÁŘ: Černá labuť přináší jeden z nejhorších dnů pro státní dluhopisy

Nikdo to nečekal, nikdo to nepředpokládal, a přece se stalo... V době, kdy ekonomika stagnuje, centrální banky včetně České národní banky svižně snižují základní sazby a inflace je na dohled...

KOMENTÁŘ: Bydlení je drahé. Lze splatit hypotéku před důchodem?

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je obrovský finanční závazek. Stále větší část dlužníků volí dnes splatnost co nejdelší. Hypotéka by měla být podle doporučení ČNB splacena před odchodem do...

Učili Čechy kupovat letenky online. Dnes máme jiné výzvy, říká šéf Letušky

Je jedním z nejzkušenějších manažerů v cestovním ruchu u nás. Dá se říct, že kdysi doslova s kolegy naučil Čechy kupovat letenky online. A svět létání ho naplňuje i po třiceti letech. „Jsem už sice v...

15. března 2025

Jazykové kurzy v cizině získávají na atraktivitě. A nemusí být ani drahé

Doplnit si znalosti (nejen) angličtiny, to je nejčastější důvod, proč Češi všech věkových kategorií vyhledávají stále více jazykové pobyty v zahraničí. Ty získané v rámci školní výuky nebo různých...

14. března 2025

Daně 2024: Příklady, jak vyplní formulář penzista, student či rodič

K důchodu si přivydělává řada penzistů, stejně tak si chce přilepšit část studentů nebo rodičů na rodičovské dovolené. Kdy musí podat daňové přiznání i oni? A kdy se tím naopak nebudou muset zabývat?...

13. března 2025

KOMENTÁŘ: Černá labuť přináší jeden z nejhorších dnů pro státní dluhopisy

Nikdo to nečekal, nikdo to nepředpokládal, a přece se stalo... V době, kdy ekonomika stagnuje, centrální banky včetně České národní banky svižně snižují základní sazby a inflace je na dohled...

13. března 2025

KOMENTÁŘ: Bydlení je drahé. Lze splatit hypotéku před důchodem?

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je obrovský finanční závazek. Stále větší část dlužníků volí dnes splatnost co nejdelší. Hypotéka by měla být podle doporučení ČNB splacena před odchodem do...

12. března 2025

Daně 2024: Jak správně zdanit příjmy, když pronajímáte nemovitost

Pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také třeba garáže si každoročně přivydělává hodně lidí. Výhodou pravidelného příjmu z nájmu je, že jde o pasivní příjem, ze kterého...

12. března 2025

Stále víc žen investuje. Nejčastěji konzervativně a do bydlení či vzdělání

Investování oslovuje už více než polovinu českých žen. Je jich nyní 56 procent a v porovnání s loňským rokem jich přibylo deset procent. Ženy ale nadále patří mezi konzervativní investory. A některé...

11. března 2025

Poradna: Utrpěl pracovní úraz, zaměstnavatel mu nevyplácí ušlý výdělek

Každoročně se na pracovištích zraní 35 tisíc zaměstnanců. Jsou však firmy, které pracovní úraz uznají, otálejí však s výplatou ušlého výdělku a tvrdí, že měsíční úhrada během pracovní neschopnosti...

11. března 2025

Úvěr pro podnikání i bez banky. Stačí zajištění vhodnou nemovitostí

Advertorial

Představte si, že vaše podnikání roste, ale banka vás zdržuje. Flexibilní financování zajištěné nemovitostmi je rychlým řešením, které vám pomůže realizovat vaše plány. Zjistěte, jak to funguje a jak...

10. března 2025

Pět dovedností, které jsou dnes klíčové pro budování kariéry. Šéf náborářů radí

Premium

Svět se mění závratnou rychlostí a stejně tak i nároky na to, co znamená být úspěšný. Měkké dovednosti, tzv. soft skills, už dávno nejsou jen bonus, ale nutnost, která rozhoduje o tom, zda budete v...

10. března 2025

Daně 2024: Velký přehled, co patří mezi „ostatní příjmy“ a co se nedaní

Vydělali jste si nějaké peníze navíc, získali je darem či prodejem a nevíte, zda a jak je zdanit? Záleží na tom, kolik jich je a jak jste je získali. Nejčastěji se daňoví poplatníci potýkají s pojmem...

9. března 2025

Co o nás ví registry dlužníků a který je ten pravý?

Potřebujete potvrzení o bezdlužnosti nebo se jen chcete zorientovat ve svých finančních závazcích? Není nic jednoduššího než nahlédnout do registru dlužníků. Jenže který je ten pravý a spolehlivý?

8. března 2025