Vnímají Evropané euro jako přínos?

aktualizováno 
Euro funguje v reálné podobě již třetím rokem. Jsou s ním obyvatelé zemí eurozóny spokojeni? Bylo podle nich jeho přijetí přínosem? Chtějí, aby jej zavedly i jiné země? A jak jsou na tom přistupující státy – přejeme si jednotnou evropskou měnu?

Studie KPMG mezi 2 300 klienty evropských bank zaměřená na otevřenost evropských zemí přeshraničním bankovním službám, o jejichž výsledcích jsme vás informovali (Češi nejsou s bankovnictvím spokojeni), se zaměřila i na jednotnou evropskou měnu, respektive názor občanů z řad klientů bank na ni. Mezi dotázanými byli obyvatelé zemí, které již euro zavedly, i obyvatelé států přistupujících k EU v květnu (plus Švýcarsko). Jak je tedy jednotná evropská měna oblíbená?

Občané eurozóny: zavedení eura nebylo prospěšné

Mezi zeměmi eurozóny byla zjištěna s eurem pouze malá spokojenost. Pouhých 32 procent dotázaných odpovědělo, že byla jednotná evropská měna pro jejich zemi přínosem. Proti bylo naopak 54 procent respondentů.

Mezi jednotlivými zeměmi existují v názoru na euro velké rozdíly. Nejvíce nespokojeni jsou občané Nizozemí (73 procent si myslí, že zavedení eura pro jejich stát nebylo prospěšné). Naopak největší „fanoušky“ má evropská měna v obyvatelích Španělska – zde byla o prospěšnosti eura pro zemi přesvědčena polovina dotázaných.

Zdroj: KPMG

Příčiny negativního postoje se v jednotlivých zemích samozřejmě také liší. Společným, obecně rozšířeným důvodem je ale obyčejně víra (oprávněná i neoprávněná), že konverze od národní měny využili obchodníci k zamaskování růstu cen, čímž došlo ke zvýšení inflace.

Zlevní v rámci EU výběry z bankomatů? Čtěte ZDE.

Ovšem přes tyto negativní postoje na otázku, zda by se ostatní evropské státy měly k jednotné měně připojit, odpovědělo „ano“ 66 % dotázaných z uvedených států. Tedy přestože obyvatelé eurozóny nejsou přesvědčeni, že bylo zavedení evropské měny pro jejich zemi přínosné, chtějí, aby se připojily ostatní země (i v Nizozemí – 52 % pro) a vytvořilo se tak „širší hrací pole“.

Zkoumané země vně eurozóny jsou vesměs euru nakloněny 

Naopak v pěti zemích mimo eurozónu je o prospěšnosti zavedení eura přesvědčeno v průměru 47 %. Že by přijetí znamenalo změnu k horšímu, uvedlo v průměru 35 procent respondentů.
Výsledky v jednotlivých zemích opět mohou vykazovat odchylky od průměru. Tradičně nízkou podporu má euro ve Velké Británii (jediná z uvedených zemí je většinou - 51 procent - proti), kde obyvatelé podporují silnou libru. Naproti tomu respondenti z České republiky jsou euru nakloněni nejvíce ze zemí zahrnutých do průzkumu.

Zdroj: KPMG

Zajímavý je výsledek ve Švédsku – v průzkumu KPMG se zavedením souhlasilo 53 % spotřebitelů využívajících bankovní služby, zatímco výsledek loňského (již druhého) referenda hovořil jasně: 56 procent proti, 42 pro (zbývající dvě procenta tvořily nevyplněné hlasovací lístky).

Evropská měna tedy má své odpůrce i fanoušky. Tři země EU jí dosud vzdorují, přistupující státy diskutují o možném datu jejího zavedení, a to z hlediska splnění konvergenčních kritérií i technické připravenosti. Otázky a odpovědi k zavedení eura v ČR a názor ČNB naleznete ZDE.

V Česku přibývá obchodů, kde berou eura. Kde zaplatíte zbytky valut z dovolené? Čtěte ZDE.

Je podle vás jednotná evropská měna pozitivním krokem? Těšíte se na její zavedení u nás? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Další z rubriky

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Ilustrační snímek

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

ANALÝZA: Jaká je strategie 15 bank a čím budou získávat klienty

Ilustrační snímek

Novým bankám dál přibývají klienti, celkově už jich mají přes 3,3 milionů, což je o 386 tisíc více než před rokem. Těží...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK - SERVIS VÝTAHŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz