Vkladním knížkám zvoní umíráček

  0:03aktualizováno  0:03
Jedním z nejoblíbenějších způsobů spoření jsou u nás stále vkladní knížky. V současnosti je jich v Čechách vydáno neuvěřitelných sedm milionů kusů. Zajímá Vás, proč jsou vkladní knížky tak oblíbené a proč je chce současná vláda zrušit?
Jedním z nejoblíbenějších způsobů spoření jsou u nás stále vkladní knížky. V současnosti je jich v Čechách vydáno neuvěřitelných sedm milionů kusů. Zajímá Vás, proč jsou vkladní knížky tak oblíbené a proč je chce současná vláda zrušit?

Vkladní knížky dnes ještě stále těží ze své historické oblíbenosti. Ta vznikla především díky tomu, že neměly na zdejším trhu žádný konkurenční produkt a peníze na vkladní knížce byly velice dobře dostupné. Drobní střadatelé totiž mohli navštívit kromě spořitelních poboček také poštovní přepážky, které přijímaly i vyplácely vklady. Vkladní knížky na doručitele byly také častým a oblíbeným dárkem. Menší část celkového počtu vydaných vkladních knížek tvoří knížky vydané na jméno.

I přesto, že vkladní knížky zůstávají podle některých průzkumů stále nejoblíbenějším způsobem uložení úspor, nemají v naší zemi nijak perspektivní budoucnost. Jejich počet u nás trvale klesá a i největší vydavatel vkladních knížek u nás, Česká spořitelna, již více než rok anonymní vkladní knížky na doručitele nevydává. V rámci přibližování našeho právního prostředí k normám Evropské unie rozhodla vláda počátkem července o zrušení knížek do konce roku 2002. Vlastníci již vydaných vkladních knížek by ovšem měli mít možnost ještě během dalších deseti let své úspory převést na jiný účet nebo je vybrat v hotovosti.

Anonymní vklady podle stanoviska Evropské unie napomáhají praní špinavých peněz, tedy přeměně peněz z nelegální činnosti na peníze legální. V České republice je na vkladních knížkách uloženo přibližně 150 miliard korun a drtivá většina je na vkladních knížkách na doručitele. Je nemožné stanovit, jaká část z této celkové sumy pochází z nelegální činnosti, ale vzhledem k věkové skupině držitelů vkladních knížek (jedná se především o starší občany důchodového věku) se zcela jistě nejedná o žádnou významnou částku.

Současná nabídka vkladních knížek

O tom, že vkladní knížky nejsou ještě stále pro banky spíše okrajovým produktem, svědčí i jejich současná nabídka. Úrokové sazby, které jsou u některých bank srovnatelné se sazbami z termínovaných vkladů, svědčí o stálé popularitě tohoto produktu.

Vklad 100.000,- Kč na 3 měsíce

BankaRoční úroková sazba
Vkladní knížkaTermínovaný vklad
Česká spořitelna2,80 %3,10 %
Poštovní spořitelna2,90 %3,20 %
Union banka3,40 %3,30 %
ČSOB3,20 %3,20 %
Raiffeisenbank3,85 %4,00 %

Vklad 100.000,- Kč na 12 měsíců

BankaRoční úroková sazba
Vkladní knížkaTermínovaný vklad
Česká spořitelna3,10 %3,50 %
Poštovní spořitelna3,20 %3,45 %
Union banka3,70 %3,60 %
ČSOB3,45 %3,35 %
Raiffeisenbank4,30 %4,40 %
Pozn.: U vkladních knížek se nejedná o vklad na danou dobu, ale o vklad s výpovědní lhůtou.

Zajímavou modifikací vkladní knížky je výherní vkladní knížka. Tu nabízí například Česká spořitelna. Tato knížka se u ČS neúročí a místo toho postupuje dvakrát ročně do slosování. Losuje se poslední trojčíslí čísla vkladní knížky a první cena činí 300 procent vkladu.

Nespornou výhodou pro současné majitele vkladních knížek bude fakt, že pokud své prostředky uloží do jiných bankovních produktů, budou jejich prostředky pojištěny. Při hustotě pobočkových sítí velkých českých bank nebudou mít v dnešní době problém s obsluhou svých peněz ani starší spoluobčané, kteří vkladní knížky v největší míře využívají. Nad ztrátou tohoto produktu proto není třeba nikterak truchlit.

Máte doma nějakou vkladní knížku? Myslíte si, že je rozhodnutí vlády o zrušení vkladních knížek špatné a že mají přece jen na trhu své místo?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Politici schválili navýšení rodičovského příspěvku

Politici schválili navýšení rodičovského příspěvku

Kurzy.cz Opět se rozbouřilo téma plánovaného navýšení rodičovského příspěvku, mezi maminkami to na sociálních sítích vřelo a dis...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR/ OPERÁTORKA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz