Užívání platebních karet se rozmáhá

  0:01aktualizováno  0:01
Platební karty bank vydané v Česku by propojily Prahu s Budapeští. V loňském roce jich přibylo více než 600 tisíc a celkový počet platebních, kreditních a čipových karet dosáhl počtu 5,3 milionu. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo Sdružení pro bankovní karty.

Ještě rychleji než počet karet se rozmáhá jejich používání, ať už pro výběry hotovosti ze sítě 2350 bankomatů nebo k bezhotovostním platbám v síti čtyřiceti tisíc obchodních míst, jež je přijímají.

Prostřednictvím bankomatů loni lidé vybrali 292 miliard korun, což odpovídá třetině státního rozpočtu České republiky. Zatímco z bankomatů vybírají lidé stále větší částky, u bezhotovostních plateb si zvykají platit i menší sumy. Jestliže v roce 2001 byla průměrná platba u obchodníka 1650 korun, loni klesla zhruba o čtyři sta korun.

S rozmachem používání platebních karet se stále více diskutuje o odpovědnosti klientů a bank za případné zneužití při jejich ztrátě. Česká národní banka vydala vzorové podmínky inspirované doporučením Evropské unie, v kterých nezávazně žádala banky, aby odpovědnost omezily následujícím způsobem: Klient by do nahlášení ztráty ručil za ztráty maximálně do 4500 korun a po nahlášení by veškerá rizika převzala banka. To vše za předpokladu, že by při zneužití nebyl použit PIN a klient závažným způsobem neporušil doporučení, jak má kartu chránit.

Platební karty v České republice

2002

2001

2000

Karty v oběhu

5 296 067

4 658 902

4 380 634

Bankomaty

2350

1909

1641

Vybraná hotovost

292,5 mld.

234 mld.

97 mld.

Platby kartou

51,4 mld.

43,4 mld.

26,1 mld.

Pramen: Sdružení pro bankovní karty

Hledáte další informace o platebních kartách? Naleznete je v této speciální sekci.

Banky, které musí dát od počátku dubna klientům na vědomí, jak se od doporučení centrální banky liší, se rozhodly většinu rizik ponechat na klientech, přestože učinily v řadě případů vstřícné kroky. Obecně odmítly odpovědnost převzít ztráty vzniklé do doby nahlášení.

Po nahlášení ztráty se přístup bank liší. Například ČSOB a Česká spořitelna berou riziko na svá bedra úderem půlnoci dne nahlášení ztráty, jiné, jako například Komerční banka či Citibank, berou odpovědnost momentem nahlášení. Opatrný přístup bank je podle šéfa sdružení Milana Zátky reakcí na obavu, že by se při příliš vstřícném přístupu bank množily pokusy o podvody.


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 20 500 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.


 

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Eurozóna je neudržitelná

Eurozóna je neudržitelná

Kurzy.cz „Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je pre...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz