Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

Účet pro studenty nenabídnou v každé bance

Zvýhodněná úroková sazba, zavedení a správa účtu zdarma, prémie a bonusy – to jsou jen některé z výhod, které nabízejí banky studentům. Další možností je třeba zřízení kontokorentu. Než se však vydáte do banky, dobře si prostudujte její sazebník a jaké služby můžete získat zdarma nebo za zvýhodněnou cenu. I v případě studentských kont se vyplatí mezi bankami vybírat.

Československá obchodní banka

ČSOB nabízí mladým lidem produkt pod názvem Studentské konto. Podmínkou je věk 18 až 30 let a řádné denní studium na tuzemské nebo zahraniční vysoké škole. Konto je určeno i pro studenty vyšších odborných škol - studium však musí být rozděleno do šesti semestrů.

Zřízení a vedení účtu je zdarma, stejně tak zasílání výpisů. Banka požaduje počáteční vklad alespoň 200 korun, stejně velký je i minimální zůstatek. Ve prospěch tohoto účtu hovoří v porovnání s ostatními bankami, jež nabízejí konta pro studenty,  nejlepší úroková sazba - 1,75 procenta.

K účtu dostane jeho majitel zdarma platební kartu Maestro Student, a to do třiceti dnů od doby, kdy si o ni požádá. Po uplynutí doby platnosti karty zaplatí majitel za opakované vydání karty 150 korun. Jako jediná si ČSOB neúčtuje za vybrání peněz na přepážce žádný poplatek. Výběr z bankomatu ČSOB přijde na 5 korun, cizí bankomat 25 korun. 

Další výhodou je možnost povoleného přečerpání osobního účtu, takzvaný kontokorent. Jeho vyřízení stojí 200 korun. Lze ho získat nejdříve po třech měsících od založení účtu v maximální výši 6000 korun. Ročně je úročen 10 procenty, což je ze všech srovnávaných bank vůbec nejnižší sazba.

Pokud hledáte další informace o běžných účtech, naleznete je ZDE.

Ke Studentskému kontu je možné za zvýhodněných podmínek sjednat například spořicí účet - první vklad je snížen na 2000 korun, nebo termínový vklad s prvním vkladem 1000 korun.

Peníze může student v porovnání s běžným klientem ušetřit také, pokud si u Českomoravské stavební spořitelny, která patří do finanční rodiny ČSOB, založí stavební spoření. Majitel Studentského konta má nárok i na cestovní pojištění zdarma, stejně tak na ISIC kartu. Další prémií je zprostředkovatelská odměna za získání každého nového majitele ČSOB Studentského konta.

Pro studenty středních škol zavedla ČSOB Junior konto. Finanční zvýhodnění je stejné jako v případě Studentského konta, zdarma je jednorázově vydávána karta EURO 26. Kontokorent k Junior kontu nelze zřídit.

 • Výhody: vysoká úroková sazba, výběr peněz na přepážce zdarma, možnost využít produkty od finanční rodiny ČSOB za zvýhodněných podmínek
 • Nevýhody: kontokorent lze získat až po 3 měsících od založení účtu

Komerční banka

Konto Gaudeamus Komerční banky je určeno pro studenty vysokých a vyšších odborných škol ve věku 18 až 26 let. Zřízení, vedení účtu a zasílání výpisů je zdarma.  Komerční banka jako jediná nevyžaduje žádný počáteční vklad. Ani minimální zůstatek na účtu není stanoven, student však musí mít na kontě dostatek prostředků na pokrytí běžných položek, například výběr peněz z bankomatu, který přijde na 5 korun, z bankomatu jiné banky na 25 korun. I produkt Gaudeamus je proti ostatním studentským kontům úročen zvýhodněnou roční sazbou 1,75 procenta.

Komerční banka vydává ke kontu platební kartu Styl Maestro Gaudeamus. Student ji obdrží bezplatně ihned po založení účtu. Výhodou je, že novou kartu majitel účtu dostává po vypršení platnosti původní zdarma po celou dobu vedení konta Gaudeamus.

O kontokorent v maximální výši 5000 korun lze zažádat po třech měsících od založení účtu. Podmínkou je, aby na něm v průměru zůstávalo 1000 korun. Roční úroková sazba činí 16 procent, za vyřízení kontokorentu se účtuje jednorázový poplatek 200 korun. Ze všech zmiňovaných bank poskytuje Komerční banka kontokorent v nejnižší výši, navíc ještě s nejvyšší úrokovou sazbou. 

Chcete se dozvědět více o platebních kartách? Navštivte tuto sekci.

Každý majitel konta Gaudeamus obdrží ročně jako prémii částku 333 korun již po zdanění.

Podobné podmínky platí i pro středoškoláky, produkt se jmenuje stejně, tedy Konto Gaudeamus. Nezletilý majitel účtu však nemůže čerpat kontokorent, nezíská ani roční prémii.

 • Výhody: vysoká úroková sazba, žádný počáteční vklad, platební karta ihned po založení účtu
 • Nevýhody: nejnižší kontokorent ze všech bank, navíc s nejvyšší úrokovou sazbou

eBanka

Cenový program Student nabízí mladým lidem eBanka. Zvýhodněné konto je určeno studentům řádného denního studia středních, vyšších odborných a vysokých škol do 26 let. Počáteční vklad je ze všech bank nejvyšší - žadatel potřebuje 1000 korun, minimální zůstatek není stanoven. Stejně tak roční úrok je v porovnání s ostatními studentskými produkty nejnižší, a to 0,15 procenta. Sazba se však může zvýšit až na 1,4 procenta v případě, že majitel uloží na termínový vklad částku do 50 000 korun.

Do deseti dnů od založení účtu lze zdarma získat platební kartu Maestro Cirrus nebo Visa Electron. Opakované vydání těchto karet se v porovnání s ostatními bankami prodraží - přijde totiž na 240 korun. Poplatek se účtuje každý rok.

O kontokorent až deset tisíc korun může student zažádat ihned po založení účtu. Poskytuje se na základě ručitelského prohlášení rodičů, úroková sazba činí 12,4 procenta. Kontokorent je splatný v deseti měsíčních splátkách, jeho zřízení přijde na 245 korun.

Ke Studentskému kontu získá majitel zdarma ISIC kartu. Pokud sám podniká, může si za zvýhodněných podmínek založit firemní účet, jehož paušální poplatek je snížen až na 79 korun. Dalším bonusem je  možnost využít zvýhodněné nabídky od mobilního operátora T-Mobile. Například na nákup TWIST sady je poskytována sleva ve výši 18 procent, zvýhodněná aktivace a 25 procent na nákup balíčku START komplet, který obsahuje mobilní telefon a aktivaci tarifního programu T-Mobile 20 START nebo 20 START HIT s měsíčním paušálem pouze 150 korun.

Jako jediná umožňuje eBanka vydat platební kartu k účtu rodičů i dětem ze základních škol. Kartu může získat dítě od šesti let, limit pro výběr peněz banka neurčuje, vše záleží na rodičích.

 • Výhody: o kontokorent lze zažádat ihned po založení účtu, řada dalších bonusů
 • Nevýhody: nejvyšší počáteční vklad, nejnižší úroková sazba

Union banka

Union banka zřídila pro studenty vysokých a vyšších odborných škol konto Amos. Zřízení účtu a zasílání výpisů je zdarma, za vedení účtu student zaplatí měsíční poplatek 25 korun - nejvíce ze všech uvedených bank. Počáteční vklad i minimální zůstatek činí 200 korun. Úroková sazba závisí na denním zůstatku, pohybuje se v rozmezí 0,5 až 1,65 procenta. Platební karta Union Cirrus/Maestro se ke kontu Amos vydává zdarma. Žádný poplatek nezaplatí student ani při opakovaném vydání karty.

Majitel konta Amos může ihned po založení účtu zažádat o kontokorent - až 10 000 korun, který je splatný do jednoho roku. Vyřízení stojí 300 korun, což je vůbec nejvíc ze všech uvedených bank. Roční úroková sazba je 14,5 procenta.

Mladým lidem do 23 let nabízí Union banka konto Junior, opět za stejných podmínek jako v případě konta Amos. K účtu lze ihned sjednat kontokorent, zdarma je jedna ze služeb telefonního bankovnictví.

 • Výhody: opakované vydání platební karty zdarma
 • Nevýhody: poplatek za vedení účtu a vyřízení kontokorentu

Česká spořitelna

Česká spořitelna zavedla účet Sporo Student. Produkt je však určen pouze pro studenty vysokých škol. Zřízení a vedení účtu je zdarma, za zasílání výpisů zaplatí majitel pouze poštovné - nyní 6,40 koruny. Sporo Student je úročen roční sazbou 0,5 procenta. Počáteční vklad je stanoven na 100 korun. Vydávání platební karty Visa Electron Sporo Student je po celou dobu studia zdarma. Kontokorent ve výši deset tisíc korun je zřízen automaticky po založení účtu, vyrovnán musí být do jednoho roku. Proti jiným bankám je výhodou, že se za zřízení kontokorentu neplatí žádný poplatek. Roční úroková sazba činí 13,4 procenta. 

Pokud hledáte podrobné informace o temínovaných vkladech, naleznete je ZDE.

Majitel účtu získá vždy na konci kalendářního roku prémii ve výši 400 korun. Pokud ukončí studia s červeným diplomem, tedy s výborným prospěchem, je mu připsána odměna ve výši 10 000 korun. K účtu může student získat i kartu EURO 26, avšak za 140 korun. Česká spořitelna si tak jako jediná ze všech bank, které nabízejí konta pro studenty, účtuje za vystavení této karty poplatek.

Pro studenty středních škol ve věku 15 až 19 let je určen produkt Sporo Junior. K účtu nelze zřídit kontokorent, majitel však zdarma obdrží platební kartu Visa Electron Sporo Junior. Jako bonus lze získat zvýhodněnou úrokovou sazbu ve výši 1 procento na termínový vklad. Podmínkou je předložení vysvědčení do průměru 1,5. I k tomuto účtu lze zřídit doplňková karta EURO 26 - opět za 140 korun.

 • Výhody: vydávání platební karty zdarma po celou dobu studia, nejvyšší prémie
 • Nevýhody: žádné konto není určeno pro studenty vyšších odborných škol

Poštovní spořitelna

Mladí zájemci o studentské konto si mohou účet založit v Poštovní spořitelně. Pod názvem Junior konto je připraven účet pro mladé od 15 do 26 let. Vedení vašich financí je zdarma, ale na deset korun vyjde pravidelný měsíční výpis. Bohužel nelze k účtu sjednat povolený přechod do debetu. Spořitelna zdarma vydává k účtu mezinárodní platební kartu Cirrus Maestro, bezplatná je i její správa.

Minimální vklad i zůstatek jsou stanoveny na 200 korun. Oproti postžirovým účtům, kde je úrok půl procenta, je Junior konto úročeno jedním a půl procentem.

 • Výhody: zvýhodněné úročení 1,50 procenta, zdarma vydání a vedení platební karty
 • Nevýhody: měsíční výpis za deset korun včetně poštovného, nelze sjednat kontokorent

Který z výše uvedených studentských produktů na vás zapůsobil nejlépe? Využíváte již některý z nich? Jak jste s ním spokojeni? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:
 • Nejčtenější

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

Advokát: Mít sídlo firmy v bytě může být pro živnostníky komplikace

Řada lidí odstartuje své podnikání jako osoba samostatně činná. Mnoho podnikatelů se přitom rozhodne, že bude mít sídlo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

 • Další z rubriky

TOP 5 nejlepších běžných účtů: jedničkou je MONETA, překvapila ČS

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů určených občanům se radikálně změnil. Bankovní účty se nyní výrazně liší v...

Rodí se další ryze česká banka. Máme silné trumfy, říká šéf Partners

Skupina Partners má v plánu otevřít vlastní banku. Ta má nabízet snadnou obsluhu i finanční produkty napříč celým...

Neplatíte i za účet zdarma? Zkontrolujte si výpis poplatků a máte jasno

Už třetí rok mají banky povinnost zasílat svým klientům výpis bankovních poplatků, měl by vám dorazit nejpozději do...

Pozor na úrok. Jak využít kreditku, abyste vydělali vy a nikoliv banka

Premium Řada domácností kvůli pandemii vyčerpala své finanční rezervy. Jako rychlá finanční pomoc může posloužit kreditní...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...